63 találat a(z) kollektív szerződés cimkére

Újabb sztrájk a Ryanairnél Cikk

Sztrájkot hirdetett szerdára a Ryanair ír légitársaság németországi pilótáinak szakszervezete (Vereinigung Cockpit – VC). A VC közleménye szerint a 24 órás sztrájk szerdán hajnalban 3 óra 1 perckor kezdődik, és valamennyi Németországból induló Ryanair-járatot érintheti.

Munkaügy, megállapodás, értelmezés Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft., ahol dolgozom, kollektív szerződést kötött a szakszervezettel, pár éve. Ebben az áll, hogy bizonyos ünnepségekre, rendezvényekre minden évben elkülönítésre kerül egy (meg nem határozott) összeg, melyet az ügyvezető határoz meg a tél végéig. Ezek korábban milliós összegeket jelentettek. Ez idén nem történt meg, mert a cég nehéz helyzetben van. Megpróbáltuk ezt velük tudatni, de nem sikerült megértetni. Valahol érthető a reakció, de meg van kötve a kezünk. Ajánljunk fel egy töredékösszeget? Sajnos minden forint számít. Milyen következményekkel lehet számolni? Például bíróság dönthet ebben? Vagy kötelező döntőbíróhoz fordulni? Köszönettel.

Szakszervezet által köthető több kollektív szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő Úr! Köszönöm szépen a több munkáltató által kötött kollektív szerződés tárgyú kérdésünkre adott válaszát. Válaszával kapcsolatban az alábbi kérdéseink merültek fel: Köthet-e az („A” Kft. és a „B” Kft. munkavállalóiból álló) szakszervezet külön (az „A” Kft. munkavállalóira vonatkozó) kollektív szerződést az „A” Kft.-vel, és külön (a „B” Kft. munkavállalóira vonatkozó) kollektív szerződést a „B” Kft.-vel, úgy, hogy a két kollektív szerződés tartalma egyes rendelkezések (pl. cafetéria-juttatások) vonatkozásában eltér egymástól? Amennyiben igen, vizsgálandóak-e az „A” Kft. és a „B” Kft. munkavállalóira tekintettel az Mt. általános elvei pl. a hátrányos megkülönböztetés tilalma? Köszönettel.

Több munkáltató által kötött kollektív szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz. Két, kapcsolt vállalkozásnak minősülő munkáltató („A” Kft. és „B” Kft.), valamint (az „A” Kft. és a „B” Kft. munkavállalóiból álló) szakszervezet kollektív szerződést kívánnak kötni egymással (Mt. 276. § (5)). A kollektív szerződésben kiköthető-e jogszerűen az, hogy az „A” Kft. munkavállalói vonatkozásában a kollektív szerződés valamennyi rendelkezése annak megkötésekor hatályba lép, míg „B” Kft. munkavállalói vonatkozásában a kollektív szerződés egyes rendelkezései csak a „B” Kft. „A” Kft.-be történő beolvadása esetén lépnek hatályba? Köszönettel.

Munkaszerződés: külföldi állam joga és a KSZ viszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő Asszony / Szakértő Úr, az alábbi kérdéssel fordulok Önökhöz: Egy magyarországi székhellyel rendelkező munkáltató egy szlovák állampolgárságú munkavállalóval kíván munkaszerződést kötni. A munkavégzés helye: Szlovákia. A felek a munkaszerződésükben a szlovák jogot kívánják kikötni, azaz a munkaszerződésre alkalmazandó jog a szlovák jog lesz. A magyar munkáltatónál van hatályos kollektív szerződés. Jól gondoljuk, hogy tárgybani esetben a szlovák jog munkajogi szabályai határozzák meg azt, hogy a magyar munkáltatóra hatályos kollektív szerződés alkalmazandó-e az adott munkavállalóra, függetlenül az Mt. 279. § (3) bekezdésében foglaltaktól? Szíves válaszukat előre is köszönöm! Tisztelettel:

Nem elég a munkaszerződés, külön írásos tájékoztató is szükséges Cikk

A munkáltató a munkaszerződés mellett egy írásos tájékoztatót is köteles a munkavállaló rendelkezésére bocsátani. A munka törvénykönyve (Mt.) részletesen meghatározza a tájékoztató kötelező tartalmi elemeit. Jelen cikkből kiderül, miért van jelentősége ennek az iratnak, és milyen jogkövetkezménye lehet a mulasztásnak.

Kollektív szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalatunknál kollektív szerződés van érvényben, belépéskor tájékoztatót adunk ki a munkatársak részére, melyben aláírják és tudomásul veszik ezt, továbbá közöljük a kollektív szerződés hozzáférhetőségét. Egy már megszűnt munkaviszonyú dolgozótól kaptunk egy levelet, melyben arra kér bennünket, hogy a kollektív szerződés egy példányát postázzuk ki részére. A kérdésem az lenne, hogy egyrészről mint megszűnt munkaviszonyú dolgozónak van-e joga akár személyesen, akár postán kiküldve a kollektív szerződést tanulmányozni? Ha van joga, kötelesek vagyunk-e neki kipostázni a lakcímére? Köszönöm válaszát.

Bérfizetés euróban, dollárban, egyéb valutában: kinek lehetséges? Cikk

A munka törvénykönyve kötelező jelleggel írja elő, hogy magyarországi munkavégzés esetén a munkabért forintban kell megállapítani és kifizetni. Mi történik, ha mégis abban állapodnak meg a felek, hogy a munkavállaló például euróban kapja meg a munkája ellenértékét? Miben tér el a külföldön történő munkavégzés, illetve az ügyvezető helyzete? Ki viseli a munkabér utalásának költségét?

Fióktelep munkavállalói, kiküldött munkavállalók Kérdés

Tisztelt Adózóna! A külföldi (EU) fióktelep munkavállalóira kiterjedhet-e a hazai cég kollektív szerződése, illetve ki kell hogy terjedjen? Ha külföldi kiküldetésben dolgoznak kint az itthoni munkavállalók, akkor rájuk és a fióktelep munkavállalóira milyen közös szabályok terjednek ki (például legkisebb bér, munkavédelem stb., azonos béren kívüli juttatások)? Köszönettel.

Munkaidőkeret: így kell munkabért és bérpótlékot fizetni Cikk

Munkaidőkeret, azaz egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a munkabér havi összege a munkaidő-beosztás függvényében ingadozhat, bizonyos bérpótlékok fizetése pedig a munkaidőkeret lejárta utáni időszakra tolódhat.

Minden, amit a szabadság kiadásáról tudni kell Cikk

A munkavállalót minden évben húsz nap alapszabadság, valamint különböző jogcímeken (gyermekek száma, életkor, fiatal munkavállalói státusz, fogyatékosság stb.) pótszabadság illeti meg. A szabadság a munkavállaló regenerálódását szolgálja, így azt fő szabály szerint az esedékesség évében ki is kell adni. Előállhat azonban olyan eset, amikor a szabadság kiadása az esedékesség évében nem lehetséges. Olyan eset is adódhat ugyanakkor, amikor lehetséges lett volna kiadni a szabadságot, de arra mégsem került sor.

Hosszabbodna a munkaidőkeret: módosítanák az Mt.-t Cikk

A mostani triplájára nőne a munkaidőkeret az Országgyűlés gazdasági bizottsága T/15035 szám alatt a munka törvénykönyvét módosító javaslata szerint. Az előterjesztés általános vitája ma kezdődik, a javaslat elfogadás esetén 2017. július 1. napján lépne hatályba.

Kollektív szerződések sorsa beolvadás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok Önökhöz. „A” társaság beolvad „B” társaságba. Mind a két társaságnál van hatályos kollektív szerződés. Jól értjük, hogy a beolvadást követően „A” társaság kollektív szerződése nem alkalmazandó, hanem valamennyi munkavállalóra a „B” társaság kollektív szerződése lesz alkalmazandó az Mt. 282. § (2) bekezdése alapján? 282. § (1) A munkáltató személyében bekövetkező változás esetén az átvevő munkáltató az átvétel időpontjában a munkaviszonyra kiterjedő hatályú kollektív szerződésben meghatározott munkafeltételeket az átvétel időpontját követő egy évig köteles fenntartani. (2) Nem terheli az (1) bekezdésben foglalt kötelezettség a munkáltatót, ha a kollektív szerződés hatálya az átvétel időpontját követő egy évnél korábbi időpontban megszűnik, vagy a munkaviszonyra az átvételt követő időpontban kollektív szerződés hatálya terjed ki. Szíves válaszukat előre is köszönöm!

Az Mt. 56. § szerinti szankciók szabályozása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha kollektív szerződés, ennek hiányában munkaszerződés rögzíti, lehetőség van szankciók alkalmazására. Ezzel kapcsolatban kérdezem, hogy amennyiben a kollektív szerződés vagy ennek híján a munkaszerződés rögzíti a szankciók alkalmazásának lehetőségét, de nem részletezi, úgy belső szabályzat rendelkezhet-e ezekről (betartva, hogy pénzben kifejezve a hátrány maximum a munkavállaló 1 havi távolléti díjával lehet egyenértékű és a következmény határozott időre szólhat)? Köszönettel.

Munkaerő-kölcsönzés és kollektív szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kollektív szerződés hatálya kiterjed a kölcsönzött munkavállalóra? Az egyenlő bánásmód betartása miatt kérdezem, amelynek úgy tudom, része pl. a béren kívüli juttatás is. Ilyenkor a kölcsönbeadónak, ha jól gondolom, ismernie kell a feltételeket, hogy a javadalmazás is ennek megfelelően alakuljon. Jól gondolom? Segítségét köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink