1089 találat a(z) kiva cimkére

Kivás cég osztalékfizetése 2019 Kérdés

Tisztelt Adózóna! Amennyiben 2018-ra vagy akár a későbbi évekre vonatkozóan kiva adózású társaság osztalékot szeretne fizetni tagjainak a kiva időszak alatt termelődőtt nyereségből, úgy helyesen jár-e el, hogy az osztalék összegéből levonja a 15 százalék szja-t és a 19,5 százalék szociális hozzájárulási adót (max. szintig, ami 2019-től az eho helyett alkalmazandó), és emellett az éves kiva összeg meghatározásánál a kiva adóalapját is megemeli az osztalék összegével? Válaszukat előre is köszönöm.

Nyugdíjas tulajdonos osztaléka kivában Kérdés

Munkaviszonyban foglalkoztatott saját jogú nyugdíjas munkabérét csak 15 százalék szja terheli. Ha ez a nyugdíjas egyben tulajdonos is a kft.-ben, amely kivában működik, osztalék után hogyan adózik? A kiva kiváltja a szochót. Hogyan kell értelmezni a 19,5 százalékos szocho-fizetési kötelezettséget az osztaléknál?

Kiva és mérleg Kérdés

Kedves Szakértő! Társaságunk 2018. 07. 01-jével lépett át a kiva adózásba. A mérlegbeszámolót és a 71-es bevallást elküldtük 06.30-ával bezárólag. A kérdésünk az, hogy a következő mérlegbeszámoló dátuma 2018. 07. 01-12. 31-éig lesz, vagy emiatt, hogy év közben tértünk át a kivára, eltérő üzleti év kezdődik ? Köszönjük a választ

2019. évben kiva nyugdíjas ügyvezetője Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben várom segítő válaszát. Kivás kft. ügyvezetője nyugdíjas. Mely esetben nem kivaalap a részére fizetett jövedelem/bér? Ha munkaviszonyban veszi fel a jövedelmet vagy ha társas vállalkozóként? Találtam a jogszabályokban (tb, Sztv.) fogalmakat erre vonatkozóan, de bizonytalanok vagyunk abban, hogy hogyan jár jobban a társaság.

Megbízásos és alkalmi munkavállalói jogviszony kivaalapja 2019-ben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Oktatással foglalkozó ügyfelem a kiva szerint adózik. Azt szeretném megtudni, hogy a biztosítottnak nem minősülő megbízásos jogviszonyban foglalkoztatott oktatónak kifizetett jövedelem, valamint az alkalmi munkavállalónak kifizetett jövedelem változatlanul – ahogy 2018-ban sem – 2019-ben sem képezi a kiva alapját? Köszönettel: Kauker Zsoltné

Kiva Kérdés

Tisztelt Szakértő! Véleményüket szeretnénk kérni a kivaalanyiság megszűnése témakörében a következők tényállás szerint: A tárgyadóévben az adóalany kiva hatálya alá tartozó adózó. Évközben a tulajdonosi struktúra átalakulását követően a korábbi jogi személy tulajdonos többségi befolyást szerzett az adóalanyban. Tulajdoni hányada a korábbi 21 százalékról 60 százalékra változott, ezzel kimerítve a tao-törvény 4. § 23. pontja szerinti kapcsolt vállalkozás szabályait, melynek köszönhetően az adóalanynak az állományi létszám és bevételi határok számítása során a kapcsolt vállalkozásokkal együttesen, az utolsó beszámolóval lezárt üzleti év adatai alapján kell figyelembe venni. Kérdés, hogy az adózónak így a kivatörvény 16. § 2. pontja szerint azonnal a cégjogi változások hatálybalépést követően, vagy a tárgyadóévet követő adóévben megszűnik-e a kivaalanyisága, avagy ebben az esetben kizárólag az adóalanyiság megszűnése tekintetében a 19. § 5. pontjában foglaltak az irányadóak? Szíves segítségüket köszönjük előre is. Üdvözlettel,Veresné

A kiva hatálya alá tartozó vállalkozások tulajdonosainak osztalékadója Kérdés

Tisztelt Szakértők! A 2019. január 1-jétől hatályos szocho törvény alapján szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettség keletkezik az osztalék után is. A szochofizetés felső határa a tárgyévi minimálbér huszonnégyszerese (3 576 ezer Ft). A példámban említett vállalkozás tulajdonosa és egyben ügyvezetője a cégben ügyvezetői feladatait munkaviszonyban látja el. Azaz a kiva szabályai szerint nem fizet szociális hozzájárulási adót és szakképzési hozzájárulást. A szochofizetés felső határa az osztalékadó számításánál is figyelembe vehető lenne, csakhogy az ő munkabére után nem fizetnek szociális hozzájárulási adót. Tehát a felvázolt esetben a tulajdonos az osztalék után 15 százalék személyi jövedelemadót és 19,5 százalék szociális hozzájárulási adót fizet, amellyel sokkal rosszabb helyzetbe kerül, mint egy olyan cégtulajdonos, aki érvényesíteni tudja a szochofizetés felső határának korlátját. Amennyiben ezt jól gondolom, mi erre a megoldás? Köszönettel: Libra-Kanizsa Kft.

Osztalék szochója Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég a kisvállalati adó alanya, és a tulajdonos, aki egyben ügyvezető is, munkaviszonyban látja el a tevékenységét a cégben. A munkabére jelentősen meghaladja a minimálbér 24-szeresét, ami a szocho fizetés felső korlátja. A kérdésem, hogy ebben az esetben neki az osztalék után mennyi a szochofizetési kötelezettsége? Befolyásolja-e az osztalékot ,hogy a cég kisvállalati adó alanya. .

Kiva eredménytartalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi válaszával kapcsolatban lenne további kérdésem:https://adozona.hu/kerdesek/2019_1_13_KIVA_alatti_beruhazas_vxe Köszönöm a választ, de az nem egyértelmű számomra, hogy ezek szerint az eredménytartalékból ugyanannyi áll rendelkezésre osztalék kifizetésére, mintha nem történt volna beruházás? Ez azért lényeges, mert ha későbbiekben osztalékkifizetés mellett döntünk, a rendelkezésre álló keret ezt is mutatni fogja. Természetesen az osztalékfizetési korlátot figyelembe véve szól a kérdésem. Köszönöm szépen.

Kivaalap Kérdés

Tisztelt Szerkesztő! Kérdésem, hogy a kivaalapba beleszámít-e, ha használt tárgyi eszközt vásárolok? Kell-e utána fizetni 13 százalék kivát? Válaszát köszönöm.

Kiva Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyik cég kiva adózási formára szeretne áttérni. A kft. tulajdonosa társas vállalkozó is egyben. Az ügyvezetést is ő látja el. Eddig a garantált bérminimum 112,5% -a után fizette a járulékokat, mivel nem munkaviszonyban végezte. Ha áttér a kiva adózási formára, akkor a 13% kiva mellett is kell fizetnie a szociális hozzájárulási adót, vagy ha írnak egy munkaszerződést, akkor elég csak a garantált bérminimum után fizetni a kivát és nem kell a szochot és a szakképzési járulékot sem?

Szilveszterig választható három kedvező adózási mód Cikk

December 31-én három – a vállalkozásoknak jelentős adómegtakarítást eredményező – határidő jár le. Az óév utolsó napjáig lehet választani az alanyi mentességet az áfában. 2019-től négymillió forinttal, 12 millió forintra nő az áfamentesség bevételi határa, ezért több tízezer vállalkozóval bővülhet az alanyi mentesek több mint félmilliós tábora. Az év utolsó napjáig választható a kisadózók tételes adója (kata) és a kisvállalati adó (kiva), ha már január elsejétől ezen adózási módok egyike szerint kíván adózni a vállalkozó. Ehhez mindössze annyit kell tenni, hogy 2018. december 31-én éjfélig az erre vonatkozó nyilatkozatot el kell juttatni az adóhivatalnak – írja mai sajtóközleményében a Pénzügyminisztérium.

A NAV a kisvállalati adózásról 2019-ben Cikk

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal "A kisvállalati adó szabályozása 2019. január 1-től" címmel tett közzé információkat honlapján.

Kiva Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíves tájékoztatását. A Portfolio.hu megjelent egy cikk, hogy miért előnyös a kiva. A cikk szerint egy 20 fős vállalkozás bérköltsége 50 millió forint, az adózás előtti eredménye 20 millió forint, a társaságiadó-alapja pedig ennek a 80 százaléka, és az adóévben nem fizetett ki osztalékot, valamit 46 millió forint értékű új beruházást valósít meg. A számításaik szerint 520 ezer forint a kiva. Ezt lehet úgy értelmezni az én példám alapján, hogy a társaság, ahol a bérköltség 10 millió forint, a beruházás 9 999 999 forint, akkor 1000 forint után kell fizetni kivát? Válaszát előre is nagyon köszönöm!

A kiva mellett kampányol a kormány Cikk

A kormány azt szeretné, ha egyre több vállalkozás választaná a kisvállalati adót (kivát) – mondta Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium (PM) államtitkára szerdán Budapesten sajtótájékoztatón.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

USA adószám alatt utólagos engedmény

Bunna Erika

adótanácsadó

Társasház

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink