2360 találat a(z) könyvelés cimkére

Németországi fióktelep Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném a segítségét. Egy magyarországi székhellyel rendelkező ügyfelem Németországban fióktelepet létesített, amit 2018 decemberében be is jegyeztek. A fióktelepen külföldi illetőségű munkavállaló is dolgozik. Kérdéseim: 1. A munkavállalót kinek kell/kellett bejelenteni, annak adózása Németországban történik? 2. A munkavállaló bérét a fióktelep fizeti ki? 3. A fióktelep bizonylatait a magyar könyvelésben is tételesen könyvelni kell, vagy elég csak a németországi könyvelés által összeállított beszámoló eredményét beállítani a magyar beszámolóba? 4. A külföldi számlák eredeti vagy másolati példányát kell a cégnek elkérnie és megőriznie? 5. A könyvelést elkülönített főkönyvi számlákon célszerű elvégezni? 6. Van-e olyan egyéb fontos tudnivaló, ami érinti a kérdésben szereplő könyvelést, illetve ennek szabályozását milyen jogszabályokban találom meg? Köszönettel: Orbán Kriszta

Különbözeti adózás könyvelése Kérdés

A különbözeti adózás könyvelési tételei érdekelnének példán keresztül. A tevékenység: könyvkereskedelem. Köszönettel.

Üzletrész vásárlása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretnék segítséget kérni. A kft. üzletrészt vásárolt névérték felett, nem tudom ezt hogyan kell könyvelni. Az üzletrész – ami 9,89% értéke 296 700 forint, de a kft. ezért 13 840 000 forintot fizetett ki. Hogyan kell ezt könyvelni? Köszönöm válaszát.

Ki nem fizetett tagi közreműködői díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz. Van egy kft., amelynek van kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozói jogviszonyban álló, személyesen közreműködő tagja, aki a taggyűlési döntésben szereplő, havi X forint bruttó közreműködői díját 2018 márciusától nem vette fel (nem volt miből fizetni, de a cég sem folytatott tevékenységet 2018. márciustól). A tagi közreműködés és a díjazás is szerepel a társasági szerződésben. Nincs olyan taggyűlési döntés, melyben változtattak volna az összegen vagy ingyenessé tették volna a tevékenység ellátását. Kérdésem: a cég beszámolójában, könyvelésében kell-e szerepeltetni a személyesen közreműködő tagnak járó, de nem számfejtett, nem fizetett, viszont papírforma szerint járó (elmaradt) tagi közreműködői díját, mint kötelezettséget és egyéb bérjellegű költséget a bruttó összegben? Válaszukat előre is köszönöm!.

Vásárlási utalványok értékesítésének, felhasználásának könyvelése Kérdés

A https://adozona.hu/afa/Tajekoztato_az_utalvanyok_afa_kezelesere_vo_F15NTX utalványok kezelése cikkre szeretnék plusz kérdést feltenni a könyveléssel kapcsolatban. A változások tükrében az alábbi könyvelési tételek helytállóak egycélú utalványokkal kapcsolatban? Ha nem, hogyan könyveljük? 1.) Utalvány értékesítése: T Pénztárgép (ezen belül:381/384 (pénztár (kp) vagy elszámolási betétszámla (bankkártya)) K 453 (vevőktől kapott előlegek) K 467 (fizetendő áfa) 2.) Utalvány beváltása (termékértékesítés) – nettó érték: Nem történik pénztárgépbe beütés – a könyvelés a beváltott/leadott utalvány alapján történik. T 453 (vevőktől kapott előlegek) K 91-92 árbevétel 3.) Az utalvány értékén felüli termékértékesítés – a különbözet értékével: T Pénztárgép (ezen belül:381/384 (pénztár (kp) vagy elszámolási betétszámla (bankkártya)) K 91-92 árbevétel K 467 (fizetendő áfa) 4.) Be nem váltott utalványok elévülés után – nettó érték: T 453 (vevőktől kapott előlegek) K 96 egyéb árbevétel

Kapott osztalékelőleg könyvelése kft.-ben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. egy másik kft.-től 2018 decemberében osztalékelőleget kapott. Ezt 2018-ban és 2019-ben hogyan kell könyvelni? Már 2018-ban a 97-esek közé kell könyvelni, vagy 2018-ban még csak kötelezettség, és 2019-ben lesz kapott osztalék a 97-esek között? Köszönöm a választ.

Könyvelési anyag átvétele Kérdés

T. Szakértő! Először leírnám a történteket. Egy kft.-nek az előző könyvelő 2018. 09. 30-áig végezte a könyvelést. Felmondott az ügyfélnek, mert nyugdíjba megy. A könyvelési anyagból a számlákat átadta az ügyfélnek. A főkönyvi kivonatot és a főkönyvi kartonokat, pénztár naplót, bank naplót, e-mailban küldte el. Az új könyvelő kérte levélben, hogy a szállító, vevő naplót is küldje el. Ezen kívül a főkönyvi kartonnal nem egyezik a tagi hitel analitika. Mivel ugyanazon könyvelési programmal dolgozott, mint az új könyvelő, kérte az ügyfél, hogy mentse le a 9 havi anyagot pendrive-ra, mert így könnyebb lenne az átvétel. A nyitót ugyanis nem lehet nyitni mivel a vevő, szállító partner, ami még kiegyenlítetlen nincs megadva a főkönyvön. A tárgyi eszköz kartonok nem egyeznek a főkönyvvel, igen sok az eltérés, kérdésre, hogy esetleg nincs-e nullára kifutott karton, amit esetleg nem vezetett ki, erre is nem megengedett módon válaszolt. A kommunikációtól elzárkózik. Kérdésem mit tehet az ügyfél, hogy hiánytalanul megkapja a kért anyagot, van-e valamilyen jogszabály erre, hogy a könyvelőt kötelezni lehessen? Válaszát köszönöm.

Terület alapú támogatás elszámolása Kérdés

A kft. által 2018. évi terület alapú támogatáselőleg címén kapott támogatást kapott előlegként kell-e könyvelni, vagy – mivel a 2018. évre vonatkozik – egyéb bevételként? A végleges elszámolás még nem történt meg.

Kötelező-e minden költségszámlát betenni a könyvelésbe? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy köteles vagyok-e minden, a kft.-m számára kiállított költségszámlát betenni a könyvelésbe? Ha például valamit nem teszek be, megbüntethet-e érte a NAV? Ez azért fontos, mert vannak olyan költségeim, amelyek nem szolgálják a vállalkozást, de más okok miatt (például nagykerkártya kedvezményes vásárláshoz) a cég nevére szólnak a számlák. Köszönettel: Böbe

Osztalékelőleg Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk osztalékelőleget állapított meg, mondjuk, 100 forintban. Ugye jól gondolom, hogy a megállapított osztalék mindig bruttót jelent, és abból kell visszaszámolni az szja-t? Azaz 87 lesz a fizethető osztalék és 13 az szja. Ezt az szja-t, ha decemberben megtörténik az osztalékfizetés, most kell megfizetni egyidejűleg az szja-t is? A könyvelés pedig: T 36 Tulajdonosokkal szembeni köv - K 38 Pénzeszközök 87 Ft T 36 Tulajdonosokkal szembeni köv - K 46 SZJA köt 13 Ft T SZJA köt - K 38 pénzeszköz 13 Ft Köszönöm.

Saját gépjármű vizsgáztatásának könyvelése Kérdés

Autószerelő műhely műszaki vizsgáztatást végez a megrendelők részére. Ezen kívül levizsgáztattuk a saját szgk-kat. NKH-nak előre utalt fedezetet lekönyveljük a 3541 fők.szlára mint adott előleg. Majd a hatóságot megillető részt a számla alapján ezzel szemben. Minden hónapban egyeztetünk a hatósággal, hogy az egyenleg jó legyen. Ebben a hónapban vizsgáztattuk a saját szgk-t. A hatósági részt 523 fők.szlára könyveltük mint költség. Na de így nem egyezünk a hatósággal. Mi a megoldás? Amennyiben lehetséges sürgős választ kérnék. Köszönettel.

Munkaerő-kirendelés számviteli elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkaerő-kirendelés számviteli elszámolásával kapcsolatban szeretnék tájékoztatást kérni. Kérdésem, hogy a társaság által a munkaerőt igénybe vevő részére kiszámlázott bevételt 91-es vagy 96-os bevételként kell elszámolni. Mivel a számla az áfa hatálya alá tartozik és szolgáltatásnyújtás, ezért a 91-es számlák közé könyvelném, de ezzel ellentétes könyvelési módra találtam, nem a 91-ben hanem a 96-os számlák között kell kimutatni. Várom szíves tájékoztatásukat a helyes elszámolással kapcsolatban. Köszönöm: Andrea

Nyílt végű pénzügyi lízing áfája Kérdés

Tisztelt Adózóna! https://adozona.hu/afa/Tartos_berlet_penzugyi_lizing_mi_a_helyzet__HCMQVJ Fenti írásukhoz kapcsolódóan kérdezném, hogy személygépkocsi nyílt végű pénzügyi lízingjének első – nagy összegű – díjából, a magánhasználatra jutó, le nem vonható áfát hová kellene könyvelni? Beruházásra vagy egyéb ráfordításra? Illetve ugyanez a kérdés a további, havi számlákból le nem vonható áfa tekintetében. Köszönettel: Bartos Szilvia

Árfolyamkülönbözetek könyvelése Kérdés

Üdvözlöm! Én két árfolyamkülönbözet-könyvelést ismerek. Az egyik, hogy a veszteség 87, a nyereség 97 főkönyvi számra könyvelődik. Egy előadáson azt hallottam, hogy az árfolyamnyereséget, illetve -veszteséget technikai számra kell könyvelni, majd év végén az egyenleget figyelembe véve 87 vagy 97 a könyvelése. Melyik a helyes? Előre is köszönöm.

Szellemi termék értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakartő! Szeretném a segítségüket kérni. Könyvelő iroda munkatársa vagyok. Kisvállalkozások könyvelését végezzük. Az egyik bt. formában működő cégünk főtevékenysége a kutatás-fejlesztés. Ez a cég a saját fejlesztési eredményeit termékké fejleszti, majd értékesíti, és ebből szerzi a jövedelmét. Egy vállalkozás megvásárolná a bt. egyik szellemi termékét, amiért készpénzben fizetne. A kérdés az, hogy a know-how értékesítése milyen könyvelési eljárásokat igényel, hogy az minden tekintetben szabályszerű legyen? Megjegyzendő, hogy a know-how egy tetszőleges számban újraértékesíthető szellemi termék. Különösen fontos tudnunk, hogy az árazással kapcsolatosan van-e bármilyen kikötés, vagy azt a bt. vezetője tetszőlegesen szabhatja meg. Egyáltalán van-e bármilyen bizonylatolási kötelezettség azon túl, hogy a know-how értékesítéséből származó bevételt elkönyveljük? Várom szíves tájékoztatását!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Családi gazdaság, ingatlan bérbeadása

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink