2170 találat a(z) könyvelés cimkére

Nonprofit szervezet könyvelése Kérdés

Egy nonprofit szervezet jelentkezett ügyfélnek, de nekem csak vállalkozási mérlegképes végzettségem van. Vállalhatom-e őket, illetve milyen különleges könyvelési/adózási tudnivalók vannak ezzel kapcsolatban? Köszönöm.

Fellelt tárgyi eszköz könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban kérném a segítségét, hogy egy vállalkozásnál az év végi leltározás alkalmával fellelt tárgyi eszközöket hogyan kell könyvelni. Ha jól gondolom, akkor egyéb bevételként kell a tárgyi eszközökkel szemben könyvelni, majd elhatárolni a bevétellel szemben és értékcsökkenés-arányosan feloldani az elhatárolást az egyéb bevétellel szemben. Előre is köszönöm a válaszát. Tisztelettel: Gulácsiné

Nyílt végű pénzügyi lízing áfájának könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nyílt végű pénzügyi lízing áfájának könyvelésében kérném szépen a segítségét az alábbi két esetre vetítve: 1. A lízingbe vevő egyáltalán nem igényli vissza a törlesztőrészre felszámított áfát. Hogyan kell könyvelni ebben az esetben az áfát, amit részére felszámítanak? 2. A lízingbe vevő a törlesztőrészletre felszámított áfa 75 százalékát levonja. Hogyan kell könyvelni ebben az esetben a le nem vont 25 százalék áfát? Köszönettel: Emília

Saját üzletrész értékesítése II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Biztos, hogy a cégbejegyzés időpontjában? A számviteli törvény 38. § (3) bekezdés a) pontja kimondja, hogy eredménytartalékból eredménytartalékot kell képezni saját üzletrész vásárlásakor. A 37. § (2) bekezdése az eredménytartalék csökkenéseit sorolja fel, ennek c) pontja a lekötött tartalékba való átvezetés. A 37. § (3)-(4) bekezdései kimondják, hogy a 37. § (2) bekezdéséből a b) és f) pontokat a cégjegyzékbe történt bejegyzés időpontjával kell végrehajtani. A c) pontról itt nincs szó, ezért szerintem nem bíztos, hogy a cégbejegyzés időpontjában kell könyvelni. A 38. § (6) bekezdés ír a tartalék feloldásáról, de itt már időpontról nincs szó. Meg tudná indokolni válaszának ezt a részét?

Év végi áthúzódó bevételi számla rossz könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Sajnos a könyvelésbe hiba csúszott az év végi bevételi számlával. A számla kelte volt 2015. december, a teljesítés 2016. január és a fizetési határidő is 2016. január. Az áfa a helyére került, de az eredménybe (bevételbe) sajnos nem, és így a tao és a hipa sem került elszámolásra. A számlák egész évben azonos összegűek voltak. Ugyanez a hiba ismétlődött meg 2016-ban is, az év végi ilyen típusú bevételi számlával. Mindegyik évben ez sajnos taoval, hipával együtt meghaladja az 1 millió forintot. Hogyan tudom ezt rendbe tenni? Ebben kérném a segitségét, ilyenem még soha nem volt. A 1529 és a 1629 önellenőrzésével, 2017. évben könyvelem le évek szerinti alábontással a számlákat, és 2017-ben a középső oszlopba az összesített eltéréseket, vagy hogyan? Nagyon szépen kérem, hogy részletesen legyen szíves leírni a teendőket! Nagyon szépen köszönöm a segítségét.

Törzstőkeemelés tagi kölcsönből Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik kft. törzstőkeemelést hajtott végre tagi kölcsönből. A taggyűlés szövege: "X.Y és neje a törzstőkeemelés összegéből 3500 eft - 3500 eft összegű értéket apportszolgáltatással kívánok teljesíteni, az apportszolgáltatás pedig a társasággal szemben fennálló 13 975 eft - 13 975 eft összegű tagi hitelem követelésének a joga". Így könyveltem a társasági szerződés keltének napjával: T: 3654 K: 4792 2 x 13 975 eft és T: 4521 K:3654 2 x 13 975 eft. A bejegyzéssel egyidejűleg pedig lekönyveltem a törzstőke bejegyzését: T: 4792 K: 411 2 x 3500 eft. A 4792-es főkönyvön alapítókkal szembeni kötelezettségként megmaradt a 20 950 eft különbözet, holott a cél az volt, hogy a tagi kölcsön teljes összegével szűnjön meg. Hol követtem el a hibát? A különbözetet tőketartalékba kellett volna helyezni? Csakhogy erről nem rendelkezett a társasági szerződés. Hogyan lehet orvosolni a problémát, hogy a cél valósuljon meg? Előre is köszönöm a szakmai segítséget: Csuhai Imréné

Év végi számla Kérdés

2017. december 11-én kelt számlában decemberi és januári szolgáltatás is van. Teljesítés a fizetési határidő: 2018.01.29 Szállítóként melyik évben könyvelem? Válaszukat köszönöm.

Szövetkezet, fel nem vett tagi részesedés Kérdés

Lehetséges-e, hogy egy nem közhasznú szociális szövetkezet tagja a szövetkezetből történő kilépéskor csupán a részjegyét veszi ki, de az úgynevezett nyereségrészesedésről lemond a közösségi alap javára (ez adó-, járulék- és illetékmentes-e)? Ha igen, milyen lépésekben lehet lekönyvelni?

Devizaelszámoláshoz kérnék segitséget Kérdés

Ügyfelem önállósította magát, és devizaszámlát nyitott, és onnan fizette ki – dollárban – a megvásárolt terméket, amit Indiában vett. Az árut Szlovéniában vámkezelték, és ekáeren keresztül hozták be a telephelyre. Két kérdésem lenne. Az ügyfél befizette a devizát a bankba, mert volt megtakarított devizája, ezt hogyan könyvelem le? A másik kérdésem az lenne, hogy mikor kell az áfabevallásban lejentenem: amikor kifizették az árut (általában 3 hónap múlva fizetik ki) vagy amikor beérkezik az áru a telephelyre? Nagyon köszönöm előre is a válaszukat.

Előlegszámla év végén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy mikrogazdálkodói beszámolót készítő kft. Konferenciaszervezéssel foglalkozik, és előlegbekérőt küld a partnereinek. A partnerek kifizetik előre a konferencia részvételi díjának a 100%-át, még a konferencia megtartása előtt. A cég él azzal a lehetőséggel, hogy az összeg beérkezésekor kiállítja a számlát, azzal a megjegyzéssel, hogy mivel az előleget 100%-ban megfizette a vevő, a számla végszámlának minősül. Feltünteti a számlán, hogy melyik időpontú konferenciára vonatkozik a befizetés. Ezzel a dupla bizonylatolást küszöbölik ki. Decemberben egy 2018. januári konferenciára érkeztek befizetések. A számla ki is lett állítva, amin fel van tüntetve a majdani teljesítés és a fent említett szöveg is. Úgy gondolom, hogy a 2018-ra beérkezett előleg majd 2018-ban lesz árbevétel. Az világos, hogy a fizetendő áfa decemberi lesz. Hogyan kellene ezeket a számlákat könyvelni, hogy megfeleljünk a jogszabályoknak? 1. A kapott előleg bruttó összege szerepeljen a 453 vevőktől kapott előleg számlán. 2. A bevételek elhatárolása valamilyen formában megtörténhessen (elhatárolásokat csak meghatározott dolgokra enged a jogszabály). Mik lennének a konkrét könyvelési lépések például 10 000 forint plusz 2700 forint áfa összegű számla esetén, ha a pénz 12.20-án érkezett be, számlázva is ekkor lett, és az esemény 2018.01.15-én lenne? Köszönettel.

Előre utalás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két cég között (magyar és lengyel) előre utalás történt egy nyílászáró megvételére. A magyar cég utalta az előleget 2017 novemberében, de a termék csak 2018 februárjában lesz meg, előlegszámlát nem küld róla (csak 2018-ban lesz végszámla). Hova könyvelem a banki utalást, és mikor vallom be az áfát? Lényeg: semmi papírom nincs róla, csak egy banki utalás. Előre is köszönöm a válaszát.

Vevőnek adott hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik közvetett vevőnkkel megegyeztünk, hogy ha áttér a mi termékeink használatára (az ő késztermékébe a mi félkész termékünket építi be), úgy az ehhez szükséges szerszámköltség egy részét megtérítjük neki. A vevő a szerszámköltséget ki is számlázta részünkre. Kérdésem, hogy ezt miként kellene könyvelni? Marketingköltségként? Válaszát előre is köszönöm!

Webshop létrehozásának számvitele Kérdés

Hogyan számoljuk el a számvitelben a webshop készítéséről szóló számlát? Egyéb szolgáltatás, vagy a vagyoni értékű jogok között tartsuk nyilván?

Táppénz, csed, gyed könyvelése, kifizetőhelyen Kérdés

Tisztelt Szakértő, A következőben kérném segítségét: kifizetőhelyként a munkavállalóinknak a kormányhivatalok helyett számoljuk ki, számfejtjük és utaljuk a fent nevezett ellátásokat. Helyes, ha Így könyveljük ezeket: T362-K471 ellátások előírása T362-K96 1%-os költségtérítés előírása T471-K384 munkavállalónak utalás T384-K362 Kormányhivatal utalja az összeget Köszönettel.

Kaució (óvadék) felhasználásának könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Bérbeadónk az általunk megfizetett óvadék egy részét (fűtésrendszer-javítás okán) felhasználta. Kéri, hogy egészítsük ki az óvadék összegét, ami rendben is van. A felhasznált összegről köteles-e a javítási számlát a cégünk nevére kérni, illetve bemutatni? A felhasznált összeget mi hogyan könyveljük? Költség lesz? Köszönöm a segítségét.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Következő évre áthúzódó építőipari projekt

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink