1159 találat a(z) költségelszámolás cimkére
Ideiglenes bérlet Kérdés
Tisztelt Szakértő! Most alakult bt.-nél felmerült az a kérdés, hogy budapesti cégként fél évig egy vidéki városban kell tervező, karbantartó feladatot elvégezni. Ahhoz, hogy ott dolgozni tudjon a munkát végző, és ne kelljen naponta hazautaznia, bérelt egy lakást. Az ott felmerült költségeket csak akkor tudom elszámolni, ha ott telephelyet létesít, mert a cég, melynek területén a feladatát végzi, ilyenhez nem járul hozzá. Az iparűzési adó szempontjából sem mindegy, hogy a fővárosban, vagy a vidéki városban adózik. Kell-e ilyen esetben a cégbíróságon bejelenteni, vagy elszámolhatók a felmerült költségek (kiküldetési útiköltség, bérleti díj, stb.)? IPA miatt ott be kell-e jelentkezni? Köszönettel: Géczi Sándorné
Családi gazdaság tagjának tandíja Kérdés
Tisztelt Szakértő! A családi gazdaság tagjának elszámolható-e az egyetemi iskolarendszerű képzés költsége azokkal a feltételekkel, mint a munkavállalónak? Köszönöm!
Főbérlő nevére szóló telefonszámla kifizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. bérel egy irodát magánszemélytől, melyről számlát ad a magánszemély. A kft. vállalta a közös költség fizetését, melyről csak egy csekk van, hogy kifizette, de nem a cég neve van a csekken, hanem a főbérlő neve. Továbbá az irodában van egy telefon, melyet szintén fizet a kft., de a számla szintén a főbérlő nevére szól. Természetesen megoldás a jövőben, hogy írassák át a cég nevére a telefont, és akkor nincs probléma az elszámolással, visszamenőlegesen mit lehet tenni? Elszámolhatja költségként? Ha igen, akkor kell-e adózni utána (például tao-növelő tétel) vagy sem? Köszönöm a választ! Rotkiv
Biztosítás fizetésének átvállalása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Két magánszemély az egyik biztosítóval 4 évvel ezelőtt szerződést kötött. A szerződés halál esetére, súlyos betegségre szól, valamint nyugdíjba vonulás esetén egy nagyobb összeget fizet majd a kedvezményezett részére. Másfél évvel ezelőtt ez a két magánszemély alapított egy takarító kft.-t, ahol mindketten alkalmazottként takarítást végeznek, valamint az ügyvezetői feladatokat is közösen látják el. Kérdésem az, hogy a biztosítási díj fizetését a kft. átvállalhatja-e a magánszemélyektől (esetleg szerződés módosításával, vagy a kft. és a magánszemély között kötött szerződéssel), valamint az, hogy az átvállalt díjfizetés költségként elszámolható-e egy ilyen konstrukció mellett, illetve, ha elszámolható, akkor milyen adó- és járulékvonzatai vannak az elszámolhatóságnak? Köszönettel.
Nagyon ráfázhat a cég erre a könyvelési hibára Cikk
Ki gondolná, hogy egy néhány tízezer forintos eszközbeszerzés is valóságos időzített bomba lehet egy cég életében. Pedig így van! Ha nem figyelünk oda a helyes könyvelésre, alaposan megjárhatjuk.
Családi gazdálkodás Kérdés
2014-es évben családi gazdálkodó 8 millió forintot meghaladó jövedelem esetén költségként elszámolhatja-e a 27 százalékos ehót?
Munkába járás Kérdés
Tisztelt Adószakértő? Munkába járás cimén a munkában töltött napokra menetjegyet vált a dolgozó. Ha nem kér a cég nevére számlát, akkor elszámolható-e költségként? Bérlet esetén a cég nevére számla is szól, akkor a számla esetén szükséges-e a bérletet is leadni? Köszönettel.
Kiküldetési rendelvény Kérdés
A cég székhelye, telephelye vidéki városban található. Ebben a városban épített a cég eladásra ingatlanokat. Időközben az ügyvezető (tulajdonos) Budapestre költözött. Hogyan tudja elszámolni a saját tulajdonú személygépjármű használatával kapcsolatos költségeket, hiszen, ha vevő jelentkezik az ingatlanokra, akár napi 300 kilométert is vezet a lakásáról a székhelyére? Az ügyvezető nem szeretné a budapesti lakását sem fióktelepként, sem székhelyként bejelenteni. Válaszukat előre is köszönöm!
Reklámadó törvény – külföldi számla Kérdés
Tisztelt Szakértő! Külföldről (EU) kaptunk marketing-/reklámköltség-számlát. Kérdezném, hogy erre is vonatkozik a reklámadó törvény? Tőlük is meg kell követelnem a számla záradékolását, hogy elszámolhassuk költségként? Ezen számlákat sem kell bevallanunk, mivel az értékhatárt nem lépjük át? Köszönettel!
Gasztronómiai bemutató költsége Kérdés
Áfakörös egyéni vállalkozó épített egy 1900-as évekbeli paraszti portált. E portálon csoportoknak mutatja be a múltbeli paraszti életet és eszközeit. A régi gasztronómiai hagyományok bemutatásához tűzhelyen és főleg kemencében bemutató főzést, sütést tart. Az elkészült ételekből a csoport tagjai kóstolót kapnak. Az étel készítéséhez szükséges anyagokat (hús, fűszer, liszt, stb.) a vállalkozó vásárolja. A tevékenységről történelmi emlékhely bemutatása megnevezéssel állítja ki a számlát. Kérdésem, hogy a kiállított számla (mely tartalmazza a bemutatást és az étkezést is) így megfelelő-e? A vásárolt élelmiszer elszámolható-e költségként, az áfája levonásba helyezhető-e? Válaszukat előre is köszönöm.
Költségelszámolás Kérdés
Érdeklődnék, hogy magyarországi telephellyel rendelkező cég, Szlovákiában mobilszolgáltatónál köthet-e/kötnek-e vele szerződést, úgy, hogy szlovákiai telephellyel nem rendelkezik. Ez a vállalkozásban elszámolható-e abban az esetben, ha ez a lehetséges költség továbbszámlázásra kerülne török cég felé? Segítségüket előre is megköszönve!
Bérelt gépkocsi magánhasználata Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk egy lízingeléssel/bérbeadással foglalkozó vállalkozástól személygépjárművet bérel nem tartós bérletként bérleti szerződés alapján. A bérelt személygépjármű használata során magánhasználat is megvalósul. Mivel a cégautóadót nem a vállalkozásunk fizeti, elszámolhatók-e a vállalkozásunknál teljes mértékben a bérelt gépjárművel kapcsolatos kiadások (bérleti díj, használattal kapcsolatos egyéb kiadások)? A Tao tv. 3/B melléklete szerint a vállalkozás érdekében felmerülő költségnek minősül a cégautó használata, fenntartása, üzemeltetése révén felmerült költség. A vállalkozás érdekében felmerült költségnek tekinthetők-e társaságunknál a magánhasználatra eső kiadások? A magánhasználat a társaság szabályzataiban engedélyezve van. A társaságnak keletkezhet-e a magánhasználat után adófizetési kötelezettsége? Köszönettel!
Repülőjegy-elszámolás svájci ügyvezető esetében Kérdés
Egy svájci állampolgár a tulajdonát képező egyszemélyes kft.-ben saját maga látja el az ügyvezetői teendőket. Az év jelentős hányadát, több mint a felét, Svájcban tölti. Svájcból a lakhelyéről „távmunkában” végzi a kft. irányítását, ellenőrzését e-mailen keresztül, illetve telefonos kapcsolattartással. Magyarországi feladatellátásához szükséges a hazánkba történő utazás, mely repülővel történik. A repülőjegyek költségét a kft. az ügyvezetői feladatok folyamatos ellátására tekintettel, „távmunkában” Svájcban, illetve személyesen Magyarországon végzett, a vállalkozás érdekében felmerült költségként elszámolja. A kft. ügyvezetője Svájcban nyugdíjas, feladatát nem munkaviszonyban látja el. Kérdés: a kft. a repülőjegyek elszámolását jogosan minősíti-e a vállalkozás érdekében felmerült költségnek, esetleg a repülőjegyek elszámolása miatt felmerülhet-e valamilyen adó-, illetve járulékfizetési kötelezettség?
Posztgraduális képzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni ügyvéd posztgraduális képzésben vesz részt. Elszámolhatja-e ennek díját a vállalkozás érdekében felmerülő költségként, illetve terheli-e a képzés díjával kapcsolatban szja- és ehokötelezettség? Segítségét előre is köszönöm!
Tehergépjármű szívességi használata Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó tűzifa-értékesítést folytatna házhoz szállítással. A tehergépjármű, amit használna a vállalkozó, a fiának a nevén van. Van-e arra megoldás (szívességi használat, vagy üzembentartói nyilatkozat,vagy bérbeadás), amely alapján szabályos lenne a tehergépkocsi használata a vállalkozásban, és milyen következményekkel járna ez a gépjármű tulajdonosa (a vállalkozó fia), illetve a vállalkozás szempontjából? Üzemanyag és javítási költségeket hogyan tudná szabályosan elszámolni? Köszönöm szépen!