1159 találat a(z) költségelszámolás cimkére

Üzemanyag: ezek az árak érvényesíthetők a költségelszámolásban Cikk

Közzétette honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a fogyasztási norma szerinti üzemanyagköltség-elszámolásban 2014 májusában alkalmazható üzemanyagárakat.

Külföldi utazás költségei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk importtal foglalkozik. Két tulajdonos dolgozik a kft.-ben, munkabért vesznek fel. A külföldön (Ausztriában és Horvátországban felmerült külföldi (étkezések nélküli) költségeket, például autópályadíj, üzemanyag-költség, szállásdíj, vásári belépő) számolnánk el. Külföldön nem adnak névre szóló számlákat, például a horvátországi autópályán, s üzemanyagvétel esetén, és ausztriai vásári belépő vásárlásakor sem. A könyvelésben (mivel az ottani áfa meg van fizetve) nettó költségként számolnánk el az MNB-árfolyamon számolva (kuna-euró relációban) a felmerült költségeket. Kiküldetési díjat személyenként nem kívánunk elszámolni. A külföldi nyugtákat tennénk csak be a könyvelésbe. Kérem, szíveskedjenek megírni a jogszabályt, hogy helyes-e ez az elgondolás a külföldi felmerült fenti költségekre? Áfamentes költségként való (üzemanyag, autópálya szállásköltség étkezés nélkül) elszámolására!

Bérbe adott személygépkocsi amortizációja Kérdés

Egy kft. 2012 októberében vásárolt egy személygépkocsit. A beszerzés napján bérbe adta, azóta is folyamatosan ugyanaz az a cég bérli. Minden költséget a bérlő cég számol el, de 2012-ben az értékcsökkenést a tulajdonos cég számolta el. Van-e arra lehetőség, hogy 2013-tól ezt a költséget is a bérlő cég számolja el? A cégautóadó miatt lenne szükség rá, hogy csak az egyik cégnél (bérlő) legyenek elszámolva a költségek, és persze a cégautóadó is. A választ köszönöm.

Csapatépítő tréning elszámolása Kérdés

Vendéglátással foglalkozó cég szeretne csapatépítő tréninget szervezni alkalmazottainak. Hogyan tudja szállás- és egyéb költségeit elszámolni? Üdvözlettel, Szita Attila

Orvosok kongresszus-látogatási költségeinek átvállalása Kérdés

Tisztelt Cím! Egy kft. kórházak részére értékesít egészségügyi eszközöket, orvosi segédeszközöket. A cég orvosokkal köt megbízási szerződést a következő okokból. Az orvosok a kft. által értékesített eszközökhöz témájában kapcsolódó egészségügyi kongresszusokon vesznek részt, amely alkalmakkor a kft. állja az orvosok utazási, szállás, regisztrációs díj, szakanyagok, kiadványok költségeit, valamint az üzleti vendéglátás indokolt mértékű költségeit. Az orvos megbízott az ügy ellátásáért külön díjazásban nem részesül. Az orvosok feldolgozzák, majd a kft. üzletkötői részére előadják a szakmai kongresszuson elhangzottakat laikusok számára is érthető nyelven. A megbízás célja, hogy a legújabb tudományos, kutatási, fejlesztési ismeretek és eredmények hasznosulhassanak mindkét szerződő fél tevékenysége során, ezáltal felek munkájukat magasabb színvonalon végezhessék, és különösen a kft. termékeinek hatékonyabb értékesítése elérhető legyen. A költségekkel való elszámolás a megbízó nevére kiállított számla alapján történik. Az előbbiekben leírt esetben a kft. elszámolhatja-e az orvosok kongresszus-látogatással kapcsolatban felmerült, a fentiekben felsorolt költségeit adómentesen (tao, juttatások járulékai nélkül)? Az orvosok sem munkaviszonyban, sem tagi jogviszonyban nincsenek a kft-vel. Van-e olyan az előző esetről leírtakban, ami valamelyik adójogszabályba ütközik? Előre is köszönöm a válaszukat!

Őstermelők, figyelem! Fontos tudnivalók az átalányadózásról Cikk

Átalányadózást választó mezőgazdasági őstermelő egy termelőgépet szeretne értékesíteni. A bevétele a gép értékesítésével meghaladná az átalányadózás esetében meghatározott maximális 8 millió forintot. Hogyan kell elszámolnia a jövedelmével? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia adó- és számviteli tanácsadó szakértőnk válaszolt.

Repülőjegy és képzések elszámolhatósága Kérdés

Egy jól működő, 25 fő alkalmazottal rendelkező társaság ügyvezető-tulajdonosa létérdekközpontja jelenleg egy harmadik országban van. A napi ügyek intézésével a cégvezető van megbízva, de az ügyvezetői teendőket továbbra is ő látja el (fontos döntések meghozatala, utalványozás stb. interneten keresztül), munkabér ellenében. Éves szinten két alkalommal hazautazik egy-egy hónapra a cég működésének ellenőrzése és irányításának közvetlen ellátása végett. Kérdésem a következő: a hazautazásával kapcsolatos utazási költségek elszámolhatók-e, mint a vállalkozás tevékenységével összefüggő költség? Ugyanakkor külföldön folyamatosan, hitelt érdemlően bizonyítottan, szakmájával és a társaság profiljával összefüggő tanfolyamokon és képzéseken vesz részt, az itt tanultakkal új módszereket vezet be, amellyel növeli a társaság eredményességét. Az ezzel járó költségek, tanfolyam díja és az esetleges repülőjegy (ha más városban vagy esetleg más országban van) elszámolhatók-e a társaságban költségként?

Vezetői felelősségbiztosítás Kérdés

A Ptk. változásaival összefüggésben egyre több cégnél kötik meg a vezető tisztségviselők felelősségbiztosítását. Kérdés: elszámolható-e a teljes összeg a vállalkozás érdekében felmerült ráfordításnak, annak ellenére, hogy ez személyesen a vezetőt védi az esetleges károkozás következményeitől?

Munkába járás vagy kiküldetés? Kérdés

Orvosi tevékenységet végző társaságnak a székhelytől eltérő városokban is van tevékenysége. Ezt a tevékenységet az ottani kórháznak számlázzák az elvégzett műtétekről és járóbeteg-ellátásról. Ezek a városok telephelyként, illetve fióktelepként a társasági szerződésben is szerepelnek. A kérdés arra vonatkozik, hogy az egyébként 36 órát meghaladó munkaviszonnyal másutt rendelkező, de a társaságban részmunkaidővel munkaviszonyban lévő orvosoknál a fióktelepen végzendő munka ellátása érdekében használt saját gépkocsi munkába járásnak vagy kiküldetésnek minősül? Tehát 9 Ft/km-t számolhatnak el, vagy kiküldetési rendelvényen a törvényben meghatározott mértékű költséget számolhatják el (NAV üzemanyagár + 9Ft/km)?

Egészségmegőrzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyvezetőnk az irodai alkalmazottak egészségmegőrzése érdekében felkért egy gyógymasszőrt, hogy hetente egy alkalommal a cég székhelyén masszírozza meg a dolgozókat. A masszőr a cég nevére állítaná ki a számlát. Legyen szíves, írja meg, hogy ezt a szolgáltatást elszámolhatja-e a vállalkozás költségnek, ha igen, milyen adóvonzata van? Köszönöm segítségét!

Átalányadózó áttérése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Átalányadózó egyéni vállalkozó 2013-as év folyamán főállású alkalmazottat foglalkoztatott, költségeiről számlát kért. Átalányadózóként lényegesen több szja-t kellene fizetnie. Valamint tárgyi eszköz beszerzése és folyamatban lévő beruházása van. Kérdésem, hogy tud kijelentkezni az átalányadó alól, és mikortól? Előre is köszönöm a válaszát.

Bérleti díj elszámolása számla nélkül Kérdés

Ügyfelünk vállalkozási célú ingatlant (irodát) bérel egy magánszemélytől. A bérbeadásról szerződés készült. A magánszemély nem rendelkezik a bérbeadáshoz adószámmal, számlát nem állít ki a szolgáltatásról, csupán egy számviteli bizonylatot. A számviteli bizonylat minden adatot tartalmaz, amely a bérbeadási ügylet jellenzője: eladó és vevő megnevezése, időszak, összeg stb. A bizonylat sorszámozását a kibocsátó magánszemély végzi. Az szja levonása ezen bizonylat alapján történik havonta. Kérdésem: elszámolható-e a bérleti díj költségségként a vállalkozásnál számla hiányában, csak a számviteli bizonylat alapján?

Ingatlanvásárlás támogatással Kérdés

Tisztelt Cím! Egy kft. 2012-ben 17 millió forint (FAD nettó számla) értékben vásárolt egy üzlethelyiséget. EU-s pályázat útján 10 százalék önerővel 45 százalék támogatással (csekély összegű, de minimis támogatás) és 45 százalék kedvezményes (csekély összegű) hitel felvételével. Az ingatlan megvásárlása: a kft. kifizetett 2012-ben 1 millió 700 ezer forintot (10 %) és megelőlegezett 7 millió 650 ezer forintot (45 %). Az előfinanszírozott támogatást a támogató a következő évben, 2013-ban utalta át a kft. részére ( 7 650 eft, 45 %). Hogyan kel elszámolni a támogatást? Köszönöm a segítséget.

Munkaviszony megszűnésekor felmerült költségek elszámolása Kérdés

Tisztelt Cím! Az alábbiakkal kapcsolatban kérem a tájékoztatásukat! Egy Magyarországon bejegyzett kft. külföldi magánszemély alkalmazottjának munkaviszonya megszűnik. Ezzel kapcsolatban a kft. a következő tételeket tartalmazó számlát fogadott be, és kifizette annak értékét. A külföldi magánszemély alkalmazott munkaviszony megszűnésekor munkavállalási engedély visszavonása, tartózkodási engedély visszavonása, tartózkodási engedély visszavonása, lakcímkártya visszavonása, bevándorlási hivatalban munkaviszony megszűnése és tartózkodási engedély visszavonása családtagok részére, lakcímkártya visszavonása családtagok részére. Állásfoglalást kérek, hogy az előbbiekben felsorolt tételek közül melyeket számolhatja el költségként a könyvelésében? Milyen adó- és járulékfizetési kötelezettség terheli a céget ezen tételek elszámolásakor? Egy másik alkalmazottnak, aki magyar állampolgár, és nem szűnik meg a munkaviszonya, az útlevélkészítés díját vállalja át. A számla a cég nevére szól, amit kifizet a cég. Az alkalmazott oroszországi külföldi kiküldetése miatt szükség van az útlevélre. Elszámolhatja-e költségként a cég az útlevélkészítés díját, ha az alkalmazott nyilatkozik, hogy kizárólag a céges kiküldetésével kapcsolatban használja az útlevelet, magáncélra nem? Ha a cég elszámolja költségként az útlevélkészítés díját, akkor felmerül-e a cégnek adó- és járulékfizetési kötelezettsége? Előre is köszönöm a válaszukat! Földházi Szilvia

Külföldi kiküldetés költségelszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társas vállalkozás külföldi kiküldetés során napidíjat nem fizet, viszont a kiküldetéshez kapcsolódóan felmerült költségeket bizonylat alapján megtéríti. A bizonylatok elszámolhatóságával kapcsolatban merült fel problémánk. Az üzemanyagról, az úthasználati díjról vagy az adott külföldi városban a helyi utazási jegyről kapott bizonylatok elszámolhatók-e költségként úgy, hogy ezek a bizonylatok valóságban a nyugták, tehát nem a társaság nevére kiállított számlák. A kiküldöttek elmondása szerint például az üzemanyag vásárlásakor kérésük ellenére nem állítanak ki névre szóló számlát. Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Következő évre áthúzódó építőipari projekt

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink