1159 találat a(z) költségelszámolás cimkére
Üzleti ajándék elszámolása költségként Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk decemberben üzleti partnereknek céges logóval ellátott ajándékot, valamint egy-egy palack bort juttatott. Az lenne a kérdésem, hogy elszámolható-e a cég nevére szóló számla költségként, ha a cég megfizeti a számla szerinti érték 1,19-szerese után a 16 százalékos szja-t, és a 27 százalékos ehót? Szükséges-e más kimutatást készíteni arról, hogy ki részesült ajándékban? Ha igen, mit kell tartalmaznia a kimutatásnak? Válaszát köszönöm.
Bérleti díj + közös költség Kérdés
Egy cég. hosszútávú bérleti szerződést kötött egy alagsori teremgarázs tulajdonosával, egy másik kft-vel, a létesítmény építőjével. A cég 2013. novemberig csak bérleti díjat fizetett (alap + ÁFA) a tulajdonosnak. A ház lakóközössége igényei szerint újabb költség jelenik meg a teremgarázsban parkolók felé. A teremgarázs tulajdonosa egyoldalúan írt egy levelet a cégnek, hogy ettől kezdve a bérleti díj fizetése mellett külön közös költséget kell fizetni a társasház megadott számlájára. A társasház erről a társasházi törvényre hivatkozva számlát nem állít ki "csak" be kell fizetni. A kérdésem a következő: milyen alapon tudja a bérlő cég ezt a közös költséget kifizetni számla hiányában és elszámolni legális költségként?
Korábbi évek költségei – társasági adó Kérdés
Idén tártuk fel, hogy bizonyos, az előző három évet érintő költségeket nem könyveltünk le. (Így emiatt magasabb társaságiadó-fizetési kötelezettség keletkezett az elmúlt 3 évben.) Idén kerül sor az elmúlt három év költségének lekönyvelésére, így idén emiatt alacsonyabb társaságiadó-fizetési kötelezettség keletkezik. Helyesen van ez így? Feltétlen szükséges az elmúlt három év önellenőrzése?
Rezsiköltségek elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekre szeretnék választ kapni. Cégünk kft. formájában működik a székhelyként használt ingatlan, ahol a működés zajlik, az egyik ügyvezető tulajdonában van, az ingatlan használatért jelenleg nincs bérleti díj. A székhelyként működő ingatlanban magánszemélyként is életvitelszerűn ott élünk, csak egy részét használjuk a cégünk működtetéséhez. A számlák a tulajdonos nevére vannak kiállítva, nem a cég nevére. Egyelőre a közüzemi számlákat nem kívánnánk átíratni a cég nevére.Kérdéseim: elszámolhat-e a cég közüzemi költséget a tulajdonos nevére kiállított számla alapján, ha igen, akkor milyen módon? Szükséges-e bérleti/haszonkölcsön szerződés a tulajdonos és a cég között? Számláznia kell-e a tulajdonosnak a cég felé a rezsiköltségeket? Szükséges-e ehhez magánszemélyként adószámot kiváltania a tulajdonosnak? Keletkezik-e a tulajdonosnak adófizetési kötelezettsége, amiatt, hogy a cég fizeti a számlák egy részét? Milyen mértékben hárítható át a rezsi költsége a cégre? Kérem szíveskedjen leírni, milyen lehetőségek vannak, hogy a közüzemi díjak jogszabályszerűen elszámolhatóak legyenek a cégben. Válaszát előre is köszönöm!
Költségelszámolás egyéni vállalkozónál Kérdés
Tisztelt dr. Csobánczy Péter! A költségelszámolás egyéni vállalkozónál kérdés pontosítva. A busz nincs közös tulajdonban a házastárssal. Nem élnek közös vagyonközösségben, külön lakcímre vannak bejelentve. A közös használat itt mit jelenthet? Kizárólag a férjnek van jogosítványa és engedélyei a busz vezetésére. Köszönöm a segítséget.
Értékcsökkenés elszámolása Kérdés
Létezik olyan lehetőség, hogy például egy tárgyi eszköz után értékcsökkenés elszámolható, de ez költségként már nem számolható el? Köszönöm szépen a segítséget.
Kiküldetés és számla Kérdés
Külső munkatársainkat kiküldtük vidékre tényfeltárásra. Sajnos a kollégák sem az autópálya díjról, sem a vonatjegyről nem kértek számlát. Kiküldetés esetén elszámolhatom-e (kifizethetem-e) ezeket a költségeket számla nélkül, csak a jegyek alapján? Köszönettel: Lédererné
Felújítaná bérelt irodáját? Így számolhatja el a költségeket Cikk
Egy vállalkozás másfél éve bérel egy ingatlant székhely/iroda/bemutatóterem céljából. Az egyik helyiség csempéjének felújítási költsége körülbelül 80 ezer forint lenne. A radiátorszelepek is cserére szorulnak, ami nagyjából 50-60 ezer forint kiadást jelent. A bérbeadó nem vállalja a felújítási költségeket. Elkönyvelheti-e a kft. mindezt saját költségeként? A kérdésre Juhász Tibor okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő válaszol.
Költségtérítés otthoni irodára Cikk
"Néhány munkavállalót otthoni munkavégzés keretében szeretnénk foglalkoztatni. A munkabérén felül szeretnénk nekik fizetni úgynevezett Home Office költségtérítést a felmerülő költségeinek fedezésére (például internet, telefon, áramdíj stb.) Ilyen jellegű költségtérítés fizethető-e adómentesen, ha igen, akkor mi ennek a módja. Kell-e a munkavállalótól bármilyen dokumentumot bekérni az elszámoláshoz?" Olvasónk kérdésére szakértőnk, Surányi Imréné válaszolt.
Költség-elszámolás, ha a székhely a kft-tulajdonos ingatlana Cikk
Kell-e bérleti díjat felszámolni, ha a magánszemély kft-jének székhelye és telephelye is a magánszemély családi házában van? A felújítási költségek elszámolhatók-e és levonásba helyezhető-e e kiadások áfája? Olvasónk kérdésére az Adózóna szakértője, Verbai Tamás válaszolt.
Egyéni vállalkozók is megúszhatják a cégautó-adót Cikk
Munkahely hiányában sokan kényszerülnek egyéni vállalkozóként megélni, ám tanácstalanok, amikor az adószabályok dzsungelével szembesülnek, hiszen már a bejelentkezéskor fontos adózást érintő döntéseket kell hozniuk.
Kifizetőt terhelő adó Kérdés
A cégem az egyik szerződéses (kvázi reprezentativ iroda) partnerének kifizeti a külföldi szállás és a repülőjegy költségét, aminek összege meghaladja a minimálbér 25 százalékát. A kiutazás célja: további együttműködés stratégiai megbeszélése az anyacégünkkel- szerződéses partnerünk kereskedelmi képviseletté való átalakulás feltételeinek megbeszélése. Kérdésem, hogy elszámolható-e szállás és repjegy költségként vagy reprezentációs költségnek minősül, ami után adózni kell? Köszönöm.
Székhely és költségei Kérdés
Egy magánszemély Kft-t alapít, a társaság székhelye és telephelye is a magánszemély családi háza. A lakásban elkülönít egy helyiséget, melyet kinevez irodának. Az irodát felújítja, új ajtót, ablakot vesz, központi fűtést szereltet be, lambériáztat, stb. Elszámolhatók-e költségként a ráfordított kiadások és levonásba helyezhető-e a számlák áfa tartama. Bérleti díjat kell-e elszámolni az iroda használatáért.
Ügyvezetés megbízással Kérdés
Egy kft ügyvezetését megbízással csak külső, tehát nem tag ügyvezető láthatja el? A megbízási díjjal szemben a 10% költséghányad elszámolható-e? Jól gondolom-e, hogy a kft ügyvezetése, amennyiben az ügyvezető a kft tagja, csak tagi jogviszonyban, vagy munkaviszonyban látható el (megbízással nem)?
Magánszemélytől bérelt gépkocsi költség elszámolása Kérdés
Társas vállalkozás magánszemélytől bérel kishaszongépjárművet. A bérleti szerződés szerint a bérleti díj 0, viszont a gépjárművel kapcsolatos valamennyi költséget, úgy mint üzemeltetés, fenntartás, karbantartás, javítás költségei, biztosítás a vállalkozás fizeti, sőt a gépkocsi havi lízing törlesztőrészletét is. Azok a költségek, ill. a törlesztés, ahol a számlák/számviteli bizonylatok nem a társas vállalkozás, hanem a magánszemély nevére szólnak a bérleti szerződés alapján elszámolhatók-e költségként? A gépkocsit kizárólag üzleti tevékenysége érdekében (közúti fuvarozás) használja a vállalkozás.