61 találat a(z) készenlét cimkére

Pótlékok készenlétre Cikk

Hétvégi készenlét esetén milyen bérpótlékokat kell fizetni a dolgozónak? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

Munkáltatói tévedések: nem ugyanaz a készenlét és a készenléti munkakör Cikk

A hétköznapi használatban gyakran keveredik egymással a készenlét és a készenléti jellegű munkakör. Cikkünkben tisztázzuk, mi a kettő közötti különbség munkajogi és bérezési szempontból.

Döntött az EU bírósága: mikor munkaidő a készenlét alatti rendelkezésre állás? Cikk

Az Európai Unió Bírósága nemrégiben lefolytatott eljárásai során azt vizsgálta meg, hogy munkaidőnek tekintendő-e a munkavállaló készenléti rendszerben történő rendelkezésre állása. Cikkünkben ismertetjük a március 9-én nyilvánosságra hozott döntéseket.

Biztonsági őrök bérpótléka Cikk

Hogyan és milyen pótlékok járnak a biztonsági őröknek? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

Távolléti díj számítása alacsony óraszámra Kérdés

Munkaidő vagy túlóra 2. Kérdés

Munkaidő vagy túlóra Kérdés

Meddig tartható készenlétben a munkavállaló? Cikk

Lehet-e valaki egész hónapban készenlétben? Munkát nem végez. Nem akarjuk elküldeni, és fizetés nélküli szabadságra sem akarjuk küldeni, de pillanatnyilag nem tudunk részére munkát biztosítani. A bére 20 százalékát számfejtenénk csak részére, hogy biztosítása legyen. Ez megoldható lenne így? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

Készenlét Kérdés

Lehet-e valaki egész hónapban készenlétben? Munkát nem végez. Nem akarjuk elküldeni, és fizetés nélküli szabadságra sem akarjuk küldeni, de pillanatnyilag nem tudunk részére munkát biztosítani. A bére 20 százalékát számfejtenénk csak részére, hogy biztosítása legyen. Ez megoldható lenne így?

Készenlét arányosítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy ha a cégünk részmunkaidőben alkalmaz egy munkavállalót, akkor a munka törvénykönyvében meghatározott készenléti és túlóra maximumokat kell-e arányosítani a részmunkaidőhöz? Köszönöm!

24/48 készenlét, szabadság kiadása Kérdés

Tisztelt Cím! Egy 24/48-as készenlét jellegű munkakörben, mondjuk az egyszerűség kedvéért 1 havi munkaidőkeretben dolgozó portás kivett szabadság megállapításában szeretnék segítséget kérni. Ha például 2020. január hónapban dolgozik 11 napot (264 óra) a munkaidőkeret szerint 22 nap van, ami 176 órát jelent napi 8 órás foglalkoztatásban. Hogyan számoljuk ki a napi 24 órából a szabadság mennyiségét? Hány munkaórának vesszük napi 8 órás beosztással egy le nem dolgozott 24 órás műszakot? Ha például januárban 10 × 24 napot dolgozik, tudunk e szabadságot kiírni? Hány órát? Ha januárban 9 × 24 napot dolgozik, tudunk e szabadságot kiírni? Hány órát? Köszönöm a segítséget!!

Készenlét pótlékai Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő. Van egy vállalkozás, amely az országos elektromos hálózat hibajavításával foglalkozik a megbízó cég telefonos értesítése alapján. A telefont egy kolléga kezeli éjjel-nappal, illetve hétvégén is. Ő értesíti a dolgozókat, hogy hol és milyen hibát kell kijavítani. Az nincs meghatározva, hogy a telefonos kolléga helyileg hol tartózkodjon, tehát szerintem készenlétről van szó. Ez a munka benne van a munkaköri leírásában is, amikor munkaidőben van és akkor érkezik telefonos megkeresés. Ha napi 8 órát dolgozik 5/2-es munkarendben, akkor készenlét mennyi időre rendelhető el? Kell-e munkaidőt megállapítani? Hogyan állapítható meg az elvégzett munkára számító idő? Milyen pótlékot kell számfejteni? A másik kérdésem az, hogy azok a dolgozók, akik részt vesznek a hiba kijavításában, azok milyen elbírálás alá esnek? Mit kell számfejteni? A tényleges munkavégzés időtartama kimutatható, de a készenlétet mennyi időre lehet elrendelni? Milyen pótlékokat kell számfejteni? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel!

Távolléti díj: példákon keresztül mutatjuk, hogyan kell kiszámítani Cikk

A munkavállalót számos esetben illeti meg távolléti díj: ha szabadságon van, ha a betegszabadságát tölti, ebben „mérjük” a végkielégítést, a munkaidő-kedvezmény és a munkavégzés alóli felmentés tartamára is ezen díjazás jár.

Készenlét és munkaidőkeret Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkáltatónál a dolgozók napi 8 órás munkaszerződéssel rendelkeznek, háromhavi munkaidőkeretben vannak foglalkoztatva, a beosztások mindig egy hónapra készülnek el, amelyet egy héttel korábban közlünk. A kérdésem az lenne, hogy amennyiben egy 10 órás műszakot követően ugyanazon dolgozó számára készenlétet rendelünk el 4 órás időtartamban (este 8-tól éjfélig), és a készenlét alatt 10-től 12 óráig be kellett jönni dolgoznia, akkor a 2 órás munkavégzés időtartamát a munkaidőkeretben el lehet számolni, és így a munkaidőkeretből még hátralévő időszakra ennyivel kevesebb munkaidőt lehet beosztani? Amennyiben a készenlét alatt berendelés történik, akkor a pihenőidőt hogyan kell számolni? Erre a két órára hogyan kell számolni a bért? Erre a két órára eső bért mennyi időn belül kell kifizetni? Az Mt. 112. § (1) bekezdésében foglaltakat hogyan kell alkalmazni a gyakorlatban? Mennyi időre lehet egyszerre a készenlétet megállapítani? 10 órás munkaidő után mennyi készenlét rendelhető el maximálisan? Szeretném még megkérdezni azt is, hogy ha a munkaidőkeretben a beosztást 1 napon belül kell módosítani, és egy dolgozónak törölni kell a másnapi beosztását, akkor ebben az esetben kell a munkáltatónak valamit fizetnie, illetve lehet-e csökkenteni a munkaidőkeret beosztott óráinak a számát? Amennyiben egy másik dolgozót csak 1 nappal korábban tudunk tájékoztatni a másnapi beosztásáról, ami a pihenőnapjára szól, akkor ez elszámolható a munkaidőkeretben? Mikor kell elszámolni?

Bérpótlékok: amikor halmozódhatnak, és amikor nem Cikk

Bérpótlék többféle jogcímen megilletheti a munkavállalót. Ezek alapvetően jól megférnek egymás mellett, léteznek azonban kivételek, amikor egyes pótlékok kizárják egymást. Táblázatos formában foglaltuk össze.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Vagyonkezelési díj kiegyenlítése kezelt vagyonból

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Nulla forintos számla befogadása

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink