278 találat a(z) járulékfizetési kötelezettség cimkére
Őstermelői tevékenység adózása családi gazdaságban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy korhatár szerinti nyugdíjas mezőgazdasági őstermelő, aki családi gazdaságot hozott létre a feleségével, gyermekeivel, valamint 5 és 7 éves unokáival, összesen 7 fővel. Mellesleg a nyugdíjas őstermelő magánszemélyként adószámot kiváltva ingatlan bérbeadással is foglalkozik. Ott 10 százalék költséghányad figyelembevételével adózik. Kérdéseim: 1.) Ha átalányadózást választott a családi gazdálkodó, aki a 2012-2013. évi szja-bevallásában nyilatkozott az átalányadózásról, helyesen jár-e el az adózásban, ha 2014-ben méz értékesítéséből származó bevétele 45 millió forint, mivel 7 főből álló gazdasága van, így mezőgazdasági kistermelőként fizet adót, 45 millió forint bevétel után 6 százalék az adóalap, mely az összevont jövedelem alá tartozik, így 16 százalék (432 ezer forint) szja és 15 százalék (405 ezer forint) eho-fizetési kötelezettsége keletkezik? 2.) Az ingatlan-bérbeadás és az őstermelői tevékenység eltérő adózása helyes-e, amikor az ingatlan-bérbeadásnál a 10 százalék költséghányadot alkalmazza, míg az őstermelői tevékenységnél átalányadózást választ (nincs egyéni vállalkozása és nem alanya az áfának)? 3.) Keletkezhet-e ebben az esetben bárkinek járulék-fizetési kötelezettsége az őstermelői tevékenység folytán (a két szülő saját jogú nyugdíjas, a gyerekeknek van napi 8 órát elérő munkaviszonya, az unokák pedig 5 és 7 évesek)? Köszönöm.
Kft. ügyvezető járuléka egyéni vállalkozás mellett
Kérdés
Egy kft. ügyvezetője személyesen is közreműködik, de nem vesz föl jövedelmet. Mellette egyéni vállalkozó, ahol megfizeti a járulékait. A társaságnál van-e valamilyen fizetési kötelezettség utána?
Pórul járhatnak a kft.-k ügyvezetői! Dupla szocho-fizetést követel a NAV
Cikk
Duplán fizetteti meg az adóhatóság a kft.-kel a havi minimális szociális hozzájárulási adót ugyanazon tag után, aki személyesen közreműködik a cégben és egyben az ügyvezetői teendőket is ellátja. Mindez a vonatkozó törvényi rendelkezés szerencsétlen megfogalmazásából adódik.
Társasági szerződés módosítás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő dologban kérném a segítségét Van egy cégünk, kft., amelyben én és a férjem ügyvezetők vagyunk. 50-50 százalékos tulajdoni hányaddal rendelkezünk. Én munkaviszony keretében látom el ügyvezetői feladatomat. Január 1-jétől nem szeretnék dolgozni a kft.-ben csak tulajdonos maradnék, vagyis nem szeretnék kilépni. 2014.01.01-től főállású katás egyéni vállalkozóként fogok dolgozni. Kérdésem a következő: hogyan módosítsuk a társasági szerződést, ahoz hogy a kft.-ben ne kelljen utánam járulékot fizetni? Vagy lépjek ki teljesen? Válaszát előre is köszönöm!
Munkaerő-közvetítés
Kérdés
A következő kérdéssel fordulok Önökhöz: belföldi munkaerő-közvetítéssel foglalkozó társaság Dániába közvetít magyar (és más európai) munkavállalókat. Azok az alkalmas jelöltek, akiket a társaság kiválaszt, saját szervezésben Magyarországon tanfolyamon vesznek részt nyelvtanulás, illetve a helyi szoksáok elsajátítása végett. Ezek a jelöltek – tekintettel arra, hogy munkát ez idő alatt nem tudnak végezni –, jövedelmet nem tudnak elérni, a társaságtól fix összegű ellátást kapnak a fenti, kb. 2-3 hónapos időtartamra, melyből a megélhetésüket finanszírozni tudják. Kérdéseim a következők: biztosítási jogviszonynak minősül-e ez a viszony? Milyen adókat és járulékokat kell a jelöltektől levonni, és milyen adók terhelik a kifizető társaságot a kifizetett jövedelmek után, ha a jelölt magyar? Milyen adókat és járulékokat kell levonni és befizetni, és milyen kifizetői terhet merülnek fel, ha a jelölt nem magyar, hanem spanyol, és 3 hónapig tartózkodik Magyarországon a képzés, tanfolyam idejére. Szintén ide kapcsolódóan szeretném még kérdezni, hogy a fenti eljárás során milyen nyilatkozatokat kell a magyar és a nem magyar jelöltekkel kitöltetni? Utolsó kérdésem a témában, az lenne, hogy amennyiben a társaság Magyarországon lakást bérel a magyar vagy spanyol jelöltnek, ebben az esetben milyen adóterhek terhelik a társaságot a juttatásért?
Társas vállalkozó járulékfizetése
Kérdés
Tisztelt Cím! Segítségüket szeretném kérni. Kft.-nél tag és ügyvezető elment egy szövetkezethez dolgozni, szövetkezeti tagként. Kérdésünk az volna, hogy a társas vállalkozói jogviszonya az erősebb, ott kell-e megfizetni a járulékokat, vagy a szövetkezeti tagság? Válaszukat előre is köszönjük: Péter Zsuzsanna
Nyugdíjas társas vállalkozó járulékfizetés
Kérdés
Saját jogú öregségi nyugdíjas vállalkozó tagja kettő társas vállalkozásnak. Egyik társaságban ügyvezető heti 40 órás munkaviszonyban. Ha megszűnik az ügyvezetői munkaköre, mint tagnak, milyen járulékfizetési kötelezettségei keletkeznek a két társaságban abban az esetben, ha vesz fel tagi jövedelmet, és akkor, ha nem vesz fel? Hogyan, milyen kóddal kell bejelenteni az NAV felé adatmódosító lapon a jogviszony-változást?
Egyszemélyes kft. tag, alkalmazott járulék és adó
Kérdés
Egyszemélyes kft. tagja egyben a cég egyetlen alkalmazottja. Emellett 35 őrás alkalmazásban áll egy önkormányzati intézménynél. A kft. minimális tevékenységet végez, árbevétle évi 2 millió forint. Hogyan kell/lehet járulékot fizetni? 2014. februártól már 36 órában fog dolgozni az önkormányzatnál. Változtat-e ez valamit? A csekély forgalomra tekintettel mi a legjobb cég/adózás forma? Esetleg az egyéni vállalkozás? Köszönöm a választ.
Tagi kölcsön átengedése másik tagnak
Kérdés
Tisztelt Adózóna.hu! Egy háromfős kft.-ben a tagoknak 3-3 millió forint tagi hitele van. Az egyik tag megvásárolja a másik két tag tulajdronrészét, így ő lesz az egyedüli tulajdonos. Ha a korábbi tagok engedményezik az új tulajdonosra a korábban befizetett tagi hiteleiket, és a cég néhány év múlva nyereséges lesz, akkor minden adó- és illetékfizetési kötelezettség nélkül megkaphatja az új tulajdonos a korábbi tagok tagi hitelét? Köszönettel: Szentesi Péter
Alkalmi munkavállalás vagy megbízási szerződés?
Kérdés
Milyen munkavállalási forma a legcélszerűbb adózás, járulékfizetés szempontjából, ha van egy 4 órás bejelentett állandó munkaviszony és ehhez heti 2 alkalommal, 2x2 óra táncoktatói tevékenység? Válaszát előre is köszönöm!
Gyakornok foglalkoztatásának adóvonzata
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk 12 hetes együttműködési megállapodást kötött a Budapesti Kommunikációs Főiskolával gyakorlati képzési feladatok ellátására. A nappali tagozatos hallgató 12 hétig dolgozik cégünknél. Mennyi díjazást kell adnunk a hallgatónak kötelezően, és erre milyen járulékokat kell fizetnünk, illetve tőle levonnunk? Köszönöm a segítségüket!
Külföldi munka járulékfizetés
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Magyarországi kft. Londonban is végez tevékenységet. A cégben a magánszemély tag személyesen közreműködik, a tagi bér utáni járulékot megfizetik utána. Ez a tag Londonban alapít egy céget, és ebből a cégből havi jövedelmet vesz ki, ami után megfizeti az adott országban érvényes járulékokat. Ebben az esetben vonatkozik rá, hogy csak a tagállamok egyikében kötelezett a járulékfizetésre? Lehet a magyarországi cégében úgy személyesen közreműködő tag, hogy nem fizet utána járulékot? Válaszukat köszönöm!
Bt. beltag járuléka
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem szíves véleményét az alábbi kérdésre vonatkozóan: ügyfelem egy magyarországi bt. beltagja. Emellett az Egyesült Arab Emirátusokban vállalt munkát, 2013. július 1-jétől, lakcímkártyáját nem adta le az önkormányzathoz. Kérdéseim:1.) Terheli-e ügyfelemet magyarországi bt. beltagjaként járulékfizetési kötelezettség? (A bt.-ből jövedelmet nem vesz fel.) 2.) A 2013. október 21-e után szerzett, az Emirátusokból származó jövedelme után terheli-e adókötelezettség Magyarországon, és kell-e ez után 27 százalékos ehót is fizetnie? Várom válaszát, üdvözlettel: Merckléné Pósa Judit
Tanulószerződéses tanuló
Kérdés
Tanulószerződéses tanuló egyéni járulékait átvállalhatja-e a vállalkozó, és így lénygében a bruttó bért utalja? Ha átvállalhatja, akkor van-e ennek valami szja- vagy járulékvonzata a vállalkozó részéről? Valamint kell valami megállapodási szerződés vagy nyilatkozat a két fél között?
Bt. tagok járulékfizetése
Kérdés
Bt. beltagnak 36 órás munkaviszonya van egy másik cégnél, ebben a bt.-ben. nem végez tényleges tevékenységet. A kültag viszont saját jogon öregségi nyugdíjas. Jelenleg kültagként végezi a bt. könyvelését. Milyen járulékfizetési kötelezettségünk keletkezik a tagok után ? Ha jól tudom, a beltag után nem kell, mert van 36 órás munkaviszonya máshol. A kérdés: a kültag után, aki a könyvelést végzi jelenleg nulla forintért, kell-e bármit is fizetni? Illetve, ha nem végezne semmilyen tevékenységet a bt.-ben, akkor kell valamit fizetni utána? Köszönöm.

NAV-közlemény egyes áruk újrakivitelének tilalmáról Oroszországba és Belaruszba
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) 2025. január 15-ei – a tárgyban kiadott – tájékoztatását nem kell alkalmazni, helyébe a következő, március 28-ai közlemény lép – írja honlapján a...