2437 találat a(z) járulék cimkére
Nyugdíjas munkavállaló
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A problémám az alábbi. Van egy munkavállalónk, aki 2018.02.22-ével elmehetett volna nyugdíjba, de nem tette. Az új törvényi szabályozás miatt most kérte a nyugdíja folyósítását, 2018.07.26-tól. Mivel Romániából kötözött át 1990-ben, ezért azt mondták neki, hogy kb. 6-8 hónap lesz, mire megkapja a határozatot. A kérdésem az lenne, hogy ő mikortól minősül nyugdíjasnak? Mennyi járulékot vonjak most tőle? Amennyiben 2019-ben megkapja a 2018.07.26-ától hatályos nyugdíjazását, akkor önellenőriznem kell a 08-as bevallásokat? Segítségét előre is köszönöm. Tisztelettel: Ujjné
Kötelező szakmai gyakorlat
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő témában kérném a segítségét. Egy étterem diákok számára biztosít lehetőségét a kötelező szakmai gyakorlat teljesítésére. (A kötelező szakmai gyakorlat esetén mind nyári, mind évközi szakmai gyakorlat előfordul.) A cég minden esetben köt együttműködési szerződést a gyakorlati képzést szervező iskolákkal, intézményekkel. A tanulók között található középiskolás, OKJ-s képzésben részt vevő és felsőfokú tanulmányokat folytató is. Szeretnék érdeklődni, hogy ebben az esetben van-e bejelentési kötelezettsége a cégnek a szakmai gyakorlatot folytató szakközépiskolás, a felsőfokú intézménybe járó és az OKJ-s tanuló esetén a NAV felé a 18T1041-es nyomtatványon? Kell-e bármilyen juttatást fizetni a diákoknak? Illetve milyen összegű adófizetési kötelezettség terheli a különböző diákok jövedelmét? Segítségét előre is köszönöm!
Tb-fizetés őstermelőként ápolási díj mellett
Kérdés
Idős szüleimmel és testvéreimmel közös őstermelői igazolványunk van már 1997 óta, így folyik a gazdálkodás.Kisfiam tartós beteg, erősen fogyatékos 9 évesen. Megszűnt a gyes, és ápolási díjat kapok. Kérdésem: az ápolási ellátás mellett a közös őstermelésből az 1 főre eső bevétel megillet-e, ami után adóznom kell (iparűzési adó is): járulékfizetési és bevallási kötelezettségem lesz-e, milyen változásbejelentést kell beadni, és az ápolási ellátás tartalmazza-e a tb-t. Mi a teendőm?
Kft.-tag járulékfizetési kötelezettsége
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott kft.-nek két tagja van, az egyikük látja el az ügyvezetést munkaviszonyban, a másik tag nem ügyvezető, és nem is működik személyesen közre a kft. tevékenységében, részére kifizetés az osztalékon kívül nem történik (máshol sincs biztosítási valamint 36 órás jogviszonya sem). Ebben az esetben ennek a tagnak van-e járulékfizetési kötelezettsége? Köszönettel. Kovács-Horváth Adrienn
Gyesen lévő ügyvezető munkaviszonyban
Kérdés
Egyszemélyes kft. tulajdonosa alanyi jogon járó gyesen van. Ügyvezető, amelyet munkaviszony keretében végez. Tevékenységet nem folytat a vállalkozásban ezt egy alkalmazott végzi. Végezheti-e az ügyvezetést heti 2 órában? Nem fizetve meg a minimum járulékterhet. Válaszukat előre is köszönöm!
Iparűzési adó megosztása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás iparűzésiadó-bevallása során komplex módszert alkalmazunk az iparűzésiadó-alap megosztására vonatkozóan az önkormányzatok között. Probléma merült fel az egyik önkormányzat részéről, miszerint a személyi jellegű ráfordítások megosztása során hibásan állapítottuk meg a megosztáshoz az arányszámokat. Gyakorlatunk szerint a „Személyi jellegű ráfordítással arányos megosztás módszere" alapján a számviteli beszámolónk, illetve társaságiadó-bevallásunk összege szerepel az iparűzésiadó-megosztásunk alapjául. Az említett önkormányzat álláspontja szerint az iparűzési adó megosztása során figyelmen kívül kell hagyni a szakképzési hozzájárulást és a reprezentációt, és e nélkül kell az arányosítást elvégezni. Az önkormányzat ezekkel az összegekkel csökkentette a személyi jellegű ráfordítást, és így végezték el az arányosítást. Gyakorlatunk folyamán az adott telephelyen foglalkoztatottak teljes bérköltsége az ezekhez kapcsolódó bérjárulékok mint konkrétan a szociális hozzájárulás és szakképzési hozzájárulás is, valamint az adott telephelyen konkrétan felmerült reprezentáció és ezek járulékai szolgálnak a felosztás alapjául. Továbbá az eszközérték-arányos megosztás módszerének alkalmazása során kifogásolták az immateriális javak értékcsökkenésének részvételét az értékcsökkenés alapjában. Véleményük szerint ez nem képezi a megosztás alapját, szintén figyelmen kívül kell hagyni. Állásfoglalásukat kérném. Köszönettel : Tóth Zsuzsa
Rendezvényszervezés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk 50 éves jubileumi rendezvényt szerveztetett rendezvényszervező céggel. A számla ételt-italt nem tartalmaz, kizárólag a fellépők és a szervezés díját. A kérdésem az lenne, hogy a számla áfatartalma visszaigényelhető-e, illetve ha nem, akkor járulékköteles-e a számla? (A számla összege 4 076 000 Ft+áfa.) Válaszát köszönjük!
Tanulószerződés a kiva alatt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kivás kft. tanulószerződést kötött 3 tanuló szakképzésére (nemcsak a nyári gyakorlatra, hanem a teljes képzési időre). Igaz-e, hogy ebben az esetben a kft. nem tarthat igényt semmilyen kedvezményre, amely a szakképzés miatt egyébként tanulónként megilletné a cégeket? Itt arra a normatívára gondolok, amely tanulónként és évenként kb. 480-600 ezer forint. Az egyértelmű, hogy kivaalany nem fizet szakképzési hozzájárulást, ezért az abból járó kedvezmény sem illeti meg, de mi a helyzet a szakképzésin felüli résszel? Alapesetben a normatívából fizeti cég a tanuló díjazását és a járulékait. Kivaalanyként ez a cég terhe lesz állami segítség nélkül? Előre is köszönöm a válaszát!
Kapcsolt munkakör
Kérdés
Tisztelt dr. Radics Zsuzsanna! 2015.03.15-én, "Járulékot spórolhatnak a kft. tulajdonosok: mit mond a bíróság?" címmel megjelent cikkében, a kapcsolt munkakörről a Legfelsőbb Bíróság Mfv.E.10.624/2004/1. számú végzésére hivatkozik. Ezt a végzést hónapok óta keresem, lenne olyan kedves, meg tudná osztani velem, vagy azt, hogy hol találom meg teljes terjedelmében? Előre is nagyon köszönöm!
Tb jogviszony hollandiai igazgatósági tiszteletdíj alapján
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magyarországi állandó lakcímmel rendelkező, Magyarországon biztosítási jogviszonyban álló, magyar illetőségű személyt egy holland társaság igazgatósági tagjává választották. A cég az igazgatóinak tiszteletdíjat kíván fizetni, az igazgatósági tiszteletdíj éves szinten került megállapításra, és kb. 10 millió forintos nagyságrendű. Az igazgatótanácsi feladatok csak néhány napi személyes munkavégzést igényelnek tőle, így Hollandiában jellemzően csak néhány napot tölt el évente. A magyar-holland kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény az ilyen típusú jövedelmek adóztatási jogát egyértelműen Hollandiához rendeli. Bizonytalanok vagyunk viszont a társadalombiztosítási járulékok megítélésében. Holland társadalombiztosítás szerinti jogviszony álláspontunk szerint nem jön létre. A magyar igazgató a magyar társadalombiztosítása érvényességét A1 nyomtatványon igazolja a holland kifizető felé. Kérjük írják meg, hogy a fenti esetben a magyar társadalombiztosítási jog alapján biztosítási jogviszony létrejön-e, ami alapján a holland társaság által fizetett tiszteletdíj után kell a magyar igazgatónak saját maga kellene megfizetnie a magyar járulékokat? Segítségüket előre is megköszönjük.
Szocho és járulék kiküldetésben – változások az új adócsomagban
Cikk
A pénzügyminiszter T/2931 számon a Parlamenthez benyújtott törvényjavaslata (Javaslat) több ponton tartalmaz módosítást, pontosítást melyek ismerete szükséges a rövid és hosszú távú külföldi kiküldetéseken dolgozó járulék és szocho kötelezettségének meghatározásánál. A módosító javaslatok egy része hatással van a Magyarországon dolgozó külföldi munkavállalók adó- és járulékkötelezettségére is. Az alábbiakban olvashatják az erről készült összefoglalót.
Négy kérdés és négy válasz többes jogviszonyosok tébéjéről
Cikk
Hogyan alakul a társadalombiztosítási kötelezettség, ha az ember egyidejűleg gyeten van és egyéni vállalkozó, ha nyugdíjasként, illetve szolgálati járandóságban részesülőként munkaviszonyban dolgozik, továbbá ha katás és mellette kft. ügyvezetője? Olvasói kérdésekre Széles Imre tb-szakértő válaszolt.
Őstermelő
Kérdés
A következő kérdésre szeretnék választ kapni. Leszázalékolt őstermelő dolgozhat-e mint őstermelő a férjével, aki már nyugdíjas őstermelő, ha igen, vannak-e korlátok? És miket kell fizetni utána? Köszönettel: Bakonyváriné
Nyugdíjas foglalkoztatása
Kérdés
Tisztelt Cím! Abban a kérdésben kérném segítségét, hogy öregségi nyugdíj mellett hogyan lehet foglalkoztatni? Továbbá kell-e bevallást készíteni és járulékot befizetni? Várom válaszát.
Szolgálati járandóság melletti munkavégzés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg, illetve valószínűleg a következő évben is szolgálati járandóság mellett állok munkavállalói állományban. A kérdésem, hogy a vonatkozó szabályozás változása okán történt-e változás esetemben a kereseti korlát vonatkozásában? Mennyi pontosan jelenleg az évi kereseti korlát, illetve lehet-e tudni, hogy mennyi lesz jövő évtől? A munkáltatóm esetében van-e valamilyen kedvező változás 2019-től a foglalkoztatásom kapcsán (alacsonyabb járulékmérték stb.)? Segítő közreműködését köszönöm.