1136 találat a(z) iparűzési adó cimkére
Iparűzési adó kapcsolt vállalkozások esetén
Kérdés
A társaági adóról szól 1996. évi LXXXI. törvény 4. § -a szerint 2015. 01. 01-től kapcsolt vállalkozásnak minősülnek azok a társaságok, ahol az ügyvezetői feledatokat azonos személy látja el. Az egyik cég – nagykereskedő – árbevétele 1,3 milliárd forint, a másiké – kiskereskedő –150 millió forint. Jól gondolom-e, hogy amennyiben azonos ügyvezető tevékenykedik a két társaságnál, akkor e két cég az iparűzési adó vonatkozásában is kapcsolt vállalkozásnak minősül? Amennyiben így van, akkor az adó számítása során a két cég összevont adatai alapján kell megállapítani az iparűzési adó alapját, és az árbevételük arányában történik annak megosztása. Előfordulhat-e, hogy ezen számítás alapján megállapított iparűzési adó összege több lesz a kiskereskedő cégnél, mint a normál módon számított adó, mert a kapcsolt válallkozásra tekintettel nem tudja 100 százalékban adóalap-csökkentő tételként érvényesíten az elábé-t? (Az elábé aránya mindkét cégnél meghaladja az 50 százalékot.)
Telephely-bejelentés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban kérném a segítségét, hogy ha egy cég tartósan, szerződéssel, napi 24 órában szolgáltatást végez(recepciós, őrzés-védés, takarítás, stb.) egy másik cég székhelyén (ami a saját székhelyétől eltérő városban található), akkor a szolgáltató cégnek be kell-e jelentkezni ebben a városban is az iparűzési adó hatálya alá, illetve be kell-e jelentenie telephelyként (cégbíróság, adóhatóság) az adott címet, ahol a munkát végzik? Köszönöm.
Kata – helyi iparűzési adó
Kérdés
Szeretném megtudni, hogy a helyi iparűzési adó tekintetében minden évben külön kell változásbejelentőt küldeni az önkormányzatnak, hogy mely adózási módot választjuk, vagy ezt csak változás esetén kell benyújtani? 2015. 01. 15-ig csak a tételes katás adózási módot választóknak kell bevallást adnia? A másik két adózási módot választóknak (80 százalékos és hagyományos módon történő elszámolás) marad a május 31-ei határidő?
Végelszámoláskor ipa-bevallás időszaka
Kérdés
Röviden szeretném leírni, ezért a korkrét adatok: XY cég végelszámolás záró napja 2014.06.30. Minden előírt bevallást, mérleget beadtam, ezzel a záródátummal. A cégbírósági végzésben ez áll: végelszámolás befejezésének dátuma 2014.aug.26. /Mire átfutott a NAV ellenőrzésen, az ügyvéd beadta, és a cégbíróság határozott ez a dátum született, de nem itt lett a záró dátum!/ Az önkormányzati előadó most, hogy a törlést a nyilvántartásukban kértem, ki akarja javíttatni a bevallás záródátumát aug.26-ra. Jogos ez? Szerintem nem, hiszen a közzétett mérlegben sem ez a dátum van végelszámolás végeként!
Iparűzési adó alapja
Kérdés
Kell-e iparűzési adót fizetnünk abban az esetben, ha gazdasági (kereskedelmi) tevékenységünk Magyarországon kívül zajlik? Egészen pontosan az EU más tagállamában vagy EU-n kívüli országban megvásárolt eszközöket értékesítünk EU-n kívüli harmadik országba oly módon, hogy az áru többnyire be sem jön Magyarországra. Mi képezi ilyenkor az adó alapját? Több telephely esetén hol kell megfizetni az iparűzési adót?
Társasági adó feltöltés 2014.
Kérdés
Kedves Szakértő! Az általam könyvelt kft.-nek 2013. évben a társasági adóbevallás 1. sorában az értékesítés nettó árbevétele 99 338 e forint volt. A bevallás 4. sorában az egyéb bevétel 3 135 e forint volt. Az egyéb bevétel tárgyieszköz-értékesítés volt. Kell-e a cégnek társaságiadó- és iparűzésiadó-feltöltést végezni? Köszönettel várom sürgős válaszukat.
Most még elkerülheti a bírságot, dönthet adózásáról, ha ezekre figyel
Cikk
Decemberben, illetve az adóév utolsó hónapjában több, adózással kapcsolatos bejelentés, bevallás és befizetés esedékes, amelynek elmulasztása bírságot vagy az adózó szándékától eltérő adózást vonhat maga után. Praktikus tudnivalók a kata, a kiva, az eva választásáról, az adók feltöltéséről.
Kata – iparűzési adó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni ügyvéd 2014.10. 02-án alakul, rögtön katás. Idén iparűzési adó szempontból választhatja még a tételes 2,5 millió forint után fizetendő adót? Nem jelentkezett be 10. 02-a után 15 napon belül ez alá. Segítségét kérném, hogy jól értelmezem-e a szabályt: – Alakulástól számított 15 napon belül (2014-re) vagy január 15-éig (2015-re) be kell jelentkeznie a tételes adó alá, különben azt nem választhatja. – Ha 10.17-éig nem jelentkezett be, akkor idénre már nem alkalmazhatja a tételes adózást. – Körülbelül 625 ezer forint bevétel felett (10.02-12.31 közötti időszakra) érdemes lenne/lett volna bejelentkeznie idénre, ezt megteheti még? – Ha január 15-éig bejelenti tételesadó-fizetési szándékát, akkor 2015-ben korlátlan bevétel esetén Budapesten 50.000 forint iparűzési adót fizet, tehát ha 2,5 millió forint feletti bevételre számít, akkor érdemes bejelentkeznie. Válaszát előre is köszönöm!
Meggyűlhet a baja az iparűzési adózással, ha erre nem gondol
Cikk
Meglepődve tapasztalta olvasónk, hogy be kellett volna jelentkeznie az önkormányzatnál az iparűzési adó alá egy olyan társaságnak, amely megvásárolt egy lakást irodának, de semmilyen bevételszerző tevékenységet nem folytatott. Kérdésére Szipszer Tamás adótanácsadó szakértőnk válaszolt.
Iparűzési adó alá bejelentkezés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság vásárolt 2013-ban egy lakást iroda céljából, az iroda vásárlásához támogatást vett igénybe, mely köti az iroda fenntartását. Nettó árbevétele a vásárlás óta még nem volt. Kérdés az, hogy iparűzési adó alá be kellett-e volna jelentkeznie, mert az önkormányzat szerint igen, viszont nem folytatott bevétel- és nyereségszerző tevékenységet. Köszönettel: Kiss Anita
Földgázkereskedelem - ipa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Földgáz-kereskedelemmel foglalkozó társaság ezidáig a helyi iparűzési adó bevallását egy helyre nyújtotta be (székhely szerintit), azonban helytelenül (?), mivel azon önkormányzati illetékességi területhez kellett volna, ahol a földgáz-fogyasztás végső felhasználása történik? Amennyiben a végső felhasználó illetékességi önkormányzatoknál kellett volna bevallani, utólag szükséges-e a módosítás? Válaszukat nagyon köszönöm!
Kata - iparűzési adó bevallás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik cégünket eva alól 2012.12.31-én kijelentettük és a kata alá jelentettük be 2013.01.01.-től ( áfa szempontjából). Az iparűzési adóval kapcsolatos adatváltozás a fentiekről nem lett lejelentve. Ennek oka, hogy a várható árbevétel 2013-as évre 10 és 12 millió forint körül volt várható. A kata hatálya alá tartozó bevallóknak iparűzési adó bevallást nem kell nyújtani, ezért nem küldtünk bevallást. Kérdésem az lenne, hogy milyen bevallást kell küldenünk ilyen magas árbevételnél? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: Rácz Barnabásné
Kata és az iparűzési adó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni abban, hogy mely esetekben és milyen határidővel kell egy katás adózónak iparűzési adóbevallást benyújtania. Megnéztem a törvényt, de számomra nem egyértelmű. Kell-e például év közben (15 napon belül) beadni a bevallást, ha az egyéni vállalkozó tevékenységét szünetelteti, vagy elegendő csak következő év január 15-éig? Ha van rá mód, kérem, hogy néhány példán keresztül ismertesse, hogy mikor kell év közben és mikor következő évben benyújtani a bevallást? Köszönettel Vágner Emília
Szigorodik a veszteségelhatárolás, jön a települési adó, különadó a befektetési alapokra
Cikk
A jelenleginél még nehezebb lesz elszámolni az átalakulással, cégfelvásárlással átvett veszteséget, adóalap-kedvezmény vehető igénybe a felsőoktatási intézmény támogatása után, új adót vethetnek ki az önkormányzatok. Folytatjuk az Országgyűlésnek tegnap benyújtott 2015. évi adócsomag javaslatainak bemutatását.
Családi gazdálkodó iparűzési adó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azt szeretném megkérdezni, hogy ha egy egyéni vállalkozó családi gazdálkodó lesz, de az adószáma megmarad, a családi gazdálkodás kettő tagból áll, az iparűzési adót csak az adószámmal rendelkező vállalkozó fizeti meg, vagy azt is meg kell osztani, mint a szja-bevallásban szerepeltetett összegeket? Esetleg törvényi hivatkozást is kérnék. Üdvözlettel: Gergely Viktória