1573 találat a(z) ingatlan cimkére

Ingatlanbérbeadásnál az elszámolható költségek mértéke Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlan bérbeadásnál, amennyiben tételes költségelszámolást választ a magánszemély, akkor a bérbeadás + a bérbeadónak megtérített költségekkel szemben milyen mértékig lehet költséget + értékcsökkenést elszámolni? Igaz-e, hogy csak a bevételek 50 százalékáig?

Ingatlanértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném a segítségét. Egy általános szabályok szerinti áfa hatálya alá tartozó gazdasági társaság 2 évnél fiatalabb lakásokat és a hozzátartozó parkolót értékesíti, ez egyben az első értékesítés is. Saját maga építette az ingatlanokat, eddig bérbe voltak adva. A gazdasági társaság ingatlanértékesítés tekintetében nem jelentkezett be az áfa hatálya alá. A vevő általános szabályok szerinti áfaalany magánszemély. Az lenne a kérdésünk, hogy ezen ingatlan értékesítése egyenes, vagy fordított adózás alá esik-e, figyelembe véve a vevő áfajogi státuszát? Amennyiben az ügylet egyenes adózás alá esik, abban az esetben szükséges-e a vevőnek az 1 millió forint áfa összegű számláról adatot szolgáltatnia, amennyiben a beszerzésnek az áfalevonási jogát nem gyakorolja? Amennyiben az ügylet fordított adózás alá esik, de megfelel a lakás 5 százalékos áfa kritériumnak, úgy a vevő a fizetendő adót is ezzel az adókulccsal állapíthatja meg?

Ingatlaneladás, szja Kérdés

1.) 2011. évben örökölt lakóház értéke 10 millió forint. 2016. évben az adóalany ennek 1/2-ed részét örökölte a másik 1/2-ed részt a gyermekei örökölték, de azon az adóalany haszonélvezeti joga maradt. Az ingatlant terhelö 3 962 810 forint hitelt csak az adóalany fizette vissza. 2015. évben az egyik gyermeke odaajándékozta az adóalany részére az 1/4-ed tulajdoni hányadát 1 500 000 forint (hitel teher nélküli) nettó értékben. Majd ez a lakóház 2016 évben eladásra került 10 500 000 forint összegben, melyből az adóalany része 8 662 500 forint, a gyermekéé 1 837 500 forint. A vételárból az adóalany visszafizette a 3 962 810 forint bankhitelt. Keletkezhetett-e adófizetési kötelezettsége. 2.) Egy másik ingatlant is értékesitett 2016. évben. Ennek a 2010. évi hagyatéki végzés szerinti értéke 2 300 000 forint 1/3-ad rész az adóalanyé a 2/3-ad rész a tervéreké 2016. évben ez a lakóház értékesitésre került 3 000 000 forint értékben. Az örökléskori költségek (228 000 forint temetés+illeték) levonása után keletkezik-e szja kötelezettsége? Várom segitő válaszukat.

Cégvezetőnek bérelt ingatlan Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyar kft. megbízási szerződést köt egy bolgár illetőségű céggel szakértői, vezetői konzultációs szolgáltatások nyújtására. A bolgár cég személyesen közreműködő tagja a szolgáltatások ellátása érdekében Magyarországra költözik, a szerződésük értelmében a magyar kft. köteles lakást bérelni a bolgár cég képselője részére Budapesten. A lakás bérleti díját a magyar kft. fizeti és nem számlázza tovább a bolgár cégnek. A szakértő magánszemély egyébként Bulgáriában biztosítási jogviszonnyal rendelkezik mint vállalkozó, de Magyarországon tartózkodik az év 2/3-ában és mellesleg svéd állampolgár. Szerintem a magyar kft. által nyújtott a lakhatás a szakértő adóköteles jövedelme Magyarországon - mint önálló tevékenységből szerzett jövedelem -, akkor is, ha két cég közötti megbízási szerződésben írják elő a lakhatás biztosítását a kirendelt tanácsadó részére. Jól értelmezem-e a helyzetet adózási szempontból? Köszönettel: Bolcsik Anita

Lakóházas ingatlan értékesítése 2016 szja Kérdés

Tisztelt szakértő! 2014. december 03-án hagyatékátadó végzéssel, szülőtől örökölt 2/4 tulajdoni hányaddal, 2 testvér(4.500.000 Ft), a családi házas ingatlant. 2016.02.09.-én kelt adásvételi szerződéssel értékesítésre került 14.500.000 Ft értékben. Az ingatlan másik 2/4 része már 2010-ben öröklésre került. Hogy adózunk utána? Felmerült hirdetési költség, örökösödési illeték, igazgatási szolgáltatási díj, az öröklés fele-fele arányban történt a 2 testvér között. A felsorolt költségek csak 1-1 személy nevére szólnak. Illeték, hirdetés stb. költségként egyenlő arányba kerülnek levonásra, vagy csak a számlán szereplő személy vonhatja le? A 2010-ben örökölt rész már nem adóköteles, így annak illetéke és a költségek már nem számolhatók el? Kérném segítségét a helyes adóköteles jövedelem megállapításához! Köszönettel!

Átminősített ingatlan értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016. évben értékesített ingatlanhoz kapcsolódóan a következő kérdésem lenne: Adott egy ingatlan, melynek besorolása szőlő és gazdasági épület. Az épületet 2016. évben, értékesítés előtt átminősítik művelési ágból kivontra (és gazdasági épület). A kérdésem az lenne, hogy ez a módosítás az szja törvény 62/A paragrafusának felel-e meg? Illetve az alább felsoroltak miatt valószínűleg ezt mégsem kell alkalmazni, ha jól gondolom: A zártkert megszerzésére két időpontban került sor: 2006-ban 1/2 rész 1.100.000 Ft adásvétel (110.000 Ft illeték), 2011-ben ajándékozással 1.200.000 Ft érték (ebből 700 e az épület, 500 e a termőföld) (104.500 Ft az illeték). A 75%-os szabály nem alkalmazható az ajándékozás esetében, mivel illeték kiszabására került sor, ezt jól gondolom? 2016-ban 5.300.000 Ft-ért került értékesítésre művelési ágból kivonva. A 62/A nem alkalmazandó, mert 5 évnél régebben az ingatlan tulajdonosa (illetve a szokásos hozám is magasabb a jövedelemnél). Ezek alapján az évek száma módszerrel a számított adó 309 825 Ft. Helyes a számításom? Köszönettel

Ingatlan apportba adása Kérdés

Egy magánszemély apportba adná azt a tulajdonában lévő üzletet egy kft.-nek, amelyet bérleményként jelenleg is a kft. működtet. Milyen fizetési kötelezettségek keletkeznek apportba adáskor? A magánszemély a kft. többségi tulajdonú tagja. Van-e kapcsolt vállalkozásként bejelentési kötelezettsége ez ügyben a kft.-nek?

Tévedett, ráadásul túl nagy bírságot szabott ki a NAV – mondta ki az EU Bírósága Cikk

Több ponton is ellentétes az uniós joggal a fordított adózásra vonatkozó magyar szabályozás és adóhatósági gyakorlat – mondta ki szerdai ítéletében az Európai Unió Bírósága.

Ingatlanértékesítés Kérdés

Tisztelt Szerkesztő! Társaságunk ingatlant kíván értékesíteni, ami kb. 4000 m2 telekből, és 86 m2 épületből áll. A tulajdoni lapon mint kivett ipartelep minőségben van feltüntetve. A leendő vevő véleménye szerint ezért a számlában nem kell áfát felszámítani. Véleményünk szerint, mivel beépítetlen telek, ezért áfaköteles. Köszönöm a segítségét.

Ingatlanon karbantartási munkálatok megtérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. önkormányzattól bérel ingatlant (az önkormányzat adómentesen számlázza a bérleti díjat a kft. felé). Mivel a bérelt ingatlan állagán a rendeltetésszerű működéshez karbantartási munkálatok szükségesek (festések, takarítások, burkolások), külön megállapodásban rögzítették, hogy az önkormányzat megtéríti a felmerült anyag- és munkaköltségeket. A kft. az ingatlan egy részét további bérletbe adja, a bérbeadási tevékenységét adómentesen végzi. Milyen jogcímen, és áfa nélkül vagy áfásan számlázza az önkormányzat felé ezeket a karbantartási munkálatokat? (Szükséges-e számlát kiállítani az önkormányzat felé?) Amennyiben áfa nélkül számlázza, akkor jól gondolom-e, hogy a beszerzéshez kapcsolódó áfa összegét sem helyezheti levonásba? A kft. áfaalany. Köszönöm válaszát.

NYESZ adókedvezmény igénybevétele Kérdés

Nyugdíjasként a NYESZ-be - melyből még nem veszek igénybe kifizetést - befizetett összeg utáni adókedvezmény, max. 130 ezer forintot, igénybe vehetem-e az ingatlan-bérbeadásból levont szja terhére? Úgy tudom, hogy az osztalékból levont szja-ból nem lehet adókedvezményt érvényesíteni.

Ingatlan bekerülési érték Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy ingatlan felújításáról nincsenek meg a számlák, viszont az ingatlan értékesítésre kerül jóval magasabb áron, mint az adásvételi szerződésen szereplő bekerülési érték, akkor egy értékbecslővel elvégeztetett felméréssel lehet-e igazolni az értéknövekedés tényét az ingatlanon annak érdekében, hogy magasabb legyen az adószámításkor a bekerülési érték? Válaszát köszönöm.

Ingatlanfoglaló – fordított áfa Kérdés

Ügyfelünk ingatlanértékesítése fordított áfa hatálya alá tartozik. A szerződés szerint 30% foglalót köteles neki fizetni a vevő, mely összeg a vételárba beleszámít. A foglaló jelen esetben keletkeztet-e áfafizetési kötelezettséget és levonási lehetőséget a vevő részére? A kiállított végszámlán az eladó levonja-e a már megkapott foglaló összegét, vagy a teljes ingatlanvételárról állítja-e ki a számlát? A teljes vételár összege hamarabb került átutalásra az eladó részére, mint a birtokbaadás időpontja. Ilyen esetben a számla teljesítési időpontja a birtokbaadás időpontja vagy a pénzmozgás időpontja?

Visszaesett az adóvégrehajtások száma Cikk

Az elmúlt évben az adótartozások behajtására 538 227 esetben indított végrehajtást a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). A hatalmas szám ellenére 35 százalékkal kevesebb esetben, mint 2015-ben, amikor 826 619 alkalommal nyúlt az adóhatóság ehhez az eszközhöz – közölte a feketelista.hu.

Adómentes ingatlanértékesítéshez kapcsolódó közvetítői díj Kérdés

Tisztelt Bartha László! Április 8-án megkaptam a választ az alábbi kérdésemre, miszerint nem lehet visszaigényelni az áfát a közvetítői díj számlájából, mert adómentes értékesítéshez kapcsolódik. Ezúton is köszönöm! Jelen esetben ez több 10 milliós áfaértéket takar. Ilyen esetben a számlát kibocsájtó befizeti ezt az áfát és egyszerűen az államnál marad ez a pénz? Elnézést az értetlenkedésemért, csak valahogy nem áll össze a kép. Üdvözlettel: Metszőssy Klára Mint cég használt ingatlanunkat értékesítettük az alapeset szerint adómentesen. A kérdésem az lenne, hogy az értékesítéshez kapcsolódó ingatlanközvetítői díj számlánál az áfát visszaigényelhetjük-e? Köszönettel: Metszőssy Klára

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink