1734 találat a(z) ingatlan cimkére

Ingatlanértékesítés, áfakorrekció Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy kft., amely 2013-ban a korábban bérelt ingatlant megvásárolta. Az ingatlan a cég székhelyéül, egyben üzleteként szolgál. A tevékenység, melyet végez 100 százalékban áfaköteles. A vásárlásról áfa nélküli számlát kapott 2013-ban. A felújítások ráaktiválásra kerültek az ingatlanra, melynek áfáját levonásba helyezték. Kérdés: amennyiben 2017-ben a kft. eladja ezt az ingatlant, úgy ebben az esetben vonatkozik a cégre a 240 hónapos szabály alapján az áfakorrekciót? Ha igen, akkor azt mikor, melyik áfabevallásban kell megtenni?

Térítés nélküli átadás Kérdés

Vállalkozásunk (kft.) térítés nélküli átadással egy alanyi mentes alapítványnak fog átadni egy irodaként használt kastély jellegű épületet kb. 2 hektár területtel, alapszabályunk szerint közösségi alap kivezetése terhére, átalakulás miatt. A felértékelt piaci érték 34 100 ezer Ft, melyből a telek 7 600 ezer Ft. Ez az épület telekmegosztással kerül kivételre (átadásra) a kft. telephelyéből. Az épület 1977-től a tulajdona a kft.-nek, illetve a jogelőd szövetkezetnek. Az épület könyv szerinti értéke nulla. Felújítás miatti ráaktiválás 1983-ban volt utoljára (központi fűtés). A kft. és a jogelőd szövetkezet tevékenységei között nem szerepel az ingatlanértékesítés. A kérdésem arra irányul, hogy ezen térítés nélküli átadás esetében meg kell-e fizetnie az általános forgalmi adót a kft.-nek? Válaszukat előre is köszönöm.

Ingatlanértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk társasházat épít fel és értékesíti a vevők részére. A szerződéskötéskor a vevők foglalót adnak (előfordulhat az is, hogy részletekben adnak foglalót), amit a szerződésbe belefoglalnak. Kérdés: erről kell a vállalkozásnak számlát kiállítani? Milyen áfakulccsal (5%)? Köszönettel: Égei Emese

Ingatlan értékesitése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó vállalkozásában van egy üzlethelyiség, melyet 1996-ban vásárolt, és akkor is került aktiválásra. Az ingatlan nettó értéke jelen esetben nulla. Már több éve kiadja, ebből származik vállalkozói bevétele nagy részben. Felvetődött, hogy a jelenlegi bérlő megvásárolná. A kérdésem az lenne, hogy milyen módón tudná az egyéni vállalkozó értékesíteni? A mai ingatlanpiaci árakat nézve ez a kis üzlethelyiség is, az akkori bekerülési érték többszöröse. Adózásban ez mit jelentene a vállalkozónak,hogy járunk el helyesen? Köszönöm segitségét.Tisztelettel: Fazekasné

Vállalkozásból kivont jövedelem – ingatlan kivét Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég végelszámolással megszűnik. A cégnek ingatlanai vannak, amelyeket a tagok a végelszámolás lezárásakor vállalkozásból kivont jövedelemként kívánnak kivenni. Felmerül-e társaságiadó-fizetési kötelezettség, illetve a tagok milyen érték után fizetnek szja-t és ehót? A válaszadást köszönöm.

Ingatlanvásárlás Kérdés

Tisztelt Szerkesztő! Ingatlant vásároltam, amit még fel kell újítani. A birtokbaadáskor beruházási számlára tettem. Ha fel lesz újítva, akkor aktiválom. Helyes az eljárás? Köszönettel.

Budapesti lakást adna bérbe? Ilyen hozamra számíthat Cikk

Meghaladta a bruttó 7 százalékot 2016-ban a lakásbérleti hozam Budapesten és több hazai egyetemi városban is, ami nemcsak a többi régiós fővároshoz viszonyítva magas érték, hanem európai összehasonlításban is kiemelkedő – derül ki a Deloitte Európai ingatlanindex-tanulmányából.

Ingatlan bérbeadás költségei a választott tevékenységi forma függvényében Kérdés

Tisztelt Szakértők! A magánszemélyként történő ingatlan-bérbeadás (hosszú távra) megértésem szerint történthet egyéni vállalkozói, illetve adószámos és adószám nélküli magánszemélyi formában. A kérdésem az lenne, hogy a magánszemélyi forma esetében, akár adószámmal, akár anélkül történik, van-e lehetőség a tételes költségelszámolás választására, illetve az amortizáció kapcsán a bevételek csökkentésére vagy az kizárólag az egyéni vállalkozási forma esetében lehetséges? Köszönettel: NG

Ingatlan foglalójánál számlázás és áfa Kérdés

Tisztelt szakértő! Ingatlan foglalónál (ami fordított adózású lesz) a számlát hogy kell kiállítani? Áfa nélkül gondolom. A foglaló előlegnek számít vagy nem? Amiatt áfamentes, mert foglaló és nem előleg vagy a fordított adó miatt? A foglaló számlájára rá kell-e írni a "fordított adózás" szöveget?

Ingatlan bérleti költség és ingatlan kiadásból származó jövedelem szembeállítása Kérdés

Tisztelt Uram / Asszonyom! A kérdésem végén linkelt cikk taglalja az szja törvény 1. paragrafusának azon kitételét, mi szerint az ingatlankiadásból származó bevétel csökkenthető az ingatlanbérletből származő költséggel (bizonyos feltételek teljesülése esetén) A kérdésem az lenne, hogy ez több ingatlanból származó bevétel esetében is igaz-e? Például: Ingatlant bérlek 200 000 forint értékben és két ingatlant adok ki, amelyekből 120 000, illetve 80 000 forintnyi bevételem származik. Helytálló azon értelmezésem, hogy ilyen esetben nem kell adót fizetnem? Köszönettel! NG http://ado.hu/rovatok/ado/kisokos-a-berbeadasbol-szarmazo-jovedelem-adozasarol

Ingatlan rezsijének áfa kulcsa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne: egy társaság leszámlázza egy másik társaság felé a bérbeadott ingatlan bérleti díját. A számlázás áfamentesen történik, mivel a bérbeadó társaság nem kért áfásságot e tekintetben. Más tekintetben az általános szabályok szerint áfakörös. Egy későbbi számlán átszámlázza a társaság a rezsit is, mely áll áfakörös villanyszámlából, gázszámlából, vízdíjból, illetve mivel az energiafelhasználásnak van bizonyos áfa hatályán kívüli része áfakörön kívüli szolgáltatásból, illetve eleve mentes megítélés alá eső biztosítási díjból. Ezt a számlát a bérbeadó társaság tárgyi mentes áfakulccsal számlázta ki, hasonlóan a bérleti díjhoz. Két külön számlán történik tehát a bérleti díj és a rezsi számlázása minden hónapban. Véleményem szerint ez így helytelen, és a rezsit megbontva általános kulcsú, hatályon kívüli és tárgyi mentes részre kellene a számlán szerepeltetni. Talán más lenne a helyzet, ha a rezsi egy számlán szerepelne a bérleti díjjal.Helyesen jár el a bérbeadó? Ebben a kérdésben várnám véleményét, azt előre is köszönve.

Áfavisszaigénylés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni: egy kft. tanácsadással foglalkozott, de sajnos nem jött be a számításuk, ezért más tevékenység után néztek: vásároltak egy ingatlant egy magányszemélytől, amit lebontottak és egy négylakásos társasházat építenek a helyébe. A kérdésem: a januárban elkezdett bontási majd építési számlák áfája elszámolható-e ,és ha eléri (most negyedévesek) a visszaigényelhető összeghatárt, visszakérhető-e? Vagy hogy kell kezelni ezeknek a számláknak az áfatartalmát? A könyvelésben a 814-es kartont használjuk, erre a számlára raktuk az ingatlan értékét is és az eddigi számlák értékét is. Még egy kérdést szeretnék feltenni: ha értékesítik ezeket a lakásokat, milyen áfakulcsot kell használni, 5 vagy 27 százalékot? Segítségét köszönöm. Üdvözlettel: G. Zsuzsa

Apport áfája ingatlan esetében Kérdés

Van "A" és "B" cég. Mindkettő ingatlanértékesítéssel foglalkozik. "A" cég az általános szabályok szerint, "B" cég az általános szabályoktól eltérően adókötelessé tételt választott. "B" cég ingatlanokat vásárolt, továbbértékesítési céllal. Sajnos a felújításra nincs fedezete, így "A" cég szeretné ezt elvégezni. Felmerült az apport lehetősége. Ebben az esetben ki fizeti az áfát? Hisz az apportot kapó az általános szabályok szerint az adómentességet választotta az ingatlanok esetében. Előre is köszönöm.

Befejezetlen pince értékesítése, áfa kezelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk ingatlannyilvántartásba bejegyzett ráépítési jog alapján hozta létre egy újonnan épülő (használatba vételi engedéllyel még nem rendelkező) családi ház legalsó szintjét (pince) - eredendően azzal a szándékkal, hogy ott lesz a cég irodája és raktára. Ez a cél időközben okafogyottá vált, mivel a cég döntésünk szerint be lesz zárva (végelszámolás keretében). Ezt megelőzően azonban, lehetőség szerint még a használatba vételi engedély megszületése előtt szeretnénk a könyvekben jelenleg befejezetlen beruházásként nyilvántartott pincét az ingatlan magánszemély tulajdonosainak értékesíteni. Kérdéseim a következők: 1. Van-e akadálya a befejezetlen beruházás értékesítésének, megfelelhet-e a szokásos piaci ár elvének a könyv szerinti értéken történő értékesítés? 2. Áfa-szempontból az értékesítendő termék ingatlannak minősül-e? 3. Jelenleg a cég alanyi adómentes, azonban az ügyletből várható bevétel önmagában magasabb lesz 8 M Ft-nál. Jól gondolom-e, hogy erre való tekintettel az adásvételt mindenképpen 27% áfa felszámításával kell számlázni? Szíves válaszát nagyon köszönöm.

Klímaberendezés beszerzése Kérdés

Egy kft. klímaberendezést vásárol (mely 2 kültéri és 6 beltéri egységből áll ), az erről szóló számla tartalmazza a beszerelési költségeket, a régi rendszer lezárását, a berendezések lebontását, elszállítását, vezetékek csatornába helyezését, a falvésést, a törmelék elszállítását. Kérdésem: a klímabeszerzés és minden költsége aktiválandó az ingatlanra, vagy kezelhető az eszköz az ingatlantól független tárgyi eszközként? Utóbbi esetben a klímaberendezéseket egyenként (azaz 8 darab klíma berendezés) kell felvenni a nyilvántartásba, vagy az egészet egy egységnek kell tekinteni ? Ez esetben milyen értékcsökkenéssel lehet számolni ?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Lovak,csikók nyilvántartásba vétele

Pölöskei Pálné

adószakértő

Könyvvizsgálati díj könyvelése

Pölöskei Pálné

adószakértő

Társasági adó önellenőrzése

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink