1573 találat a(z) ingatlan cimkére

Bérelt ingatlanon végzett felújítás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk egy bérelt, üzlethelyiségnek bejegyzett ingatlanon végez felújítást. A cégnek csak adóköteles tevékenysége van és a jövőben sem tervezünk ezen változtatni. Szeretnék érdeklődni, hogy a kivitelezést végző cégtől kapott előlegszámla, mely kifizetésre került, levonható-e a teljesítési időpontban a beruházás aktiválása előtt, vagy figyelembe kell-e venni speciális szabályozást a felújítás aktiválási időpontjához vagy az előlegszámlához kapcsolódóan. Segítségét előre is köszönöm!

Alapítvány áfa Kérdés

T. Szakértő! Egy közhasznú egyesület be van jelentkezve az áfakörbe. Amit áfásan számláz, az egy menedékház bérleti díja. Ez a menedékház egy harmadik gazdálkodó tulajdonában van, aki az egyesület felé számláz bérleti díjat áfásan. Ezt a bérleti díjat számlázza tovább az egyesület. Lehet-e áfásan számlázni ezt a továbbszámlázott bérleti díjat? Segítségét köszönöm, Ildi

Átalányadózó mezőgazdasági őstermelő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Átalányadózást választó mezőgazdasági őstermelő saját tulajdonú lakását szeretné bérbe adni. Milyen adózási módot választhat? Köszönettel: Kissné

Örökléssel szerzett ingatlan eladása Kérdés

A 2014. évben örökléssel szerzett ingatlant a 2016. évben eladták. Hagyatéki végzésben az ingatlant 9 millió Ft-ra értékelték. Az ingatlanhoz kapcsolódóan az elhunytnak tartozása volt: a díjbeszedő és a társasház felé közös költség, illetve közüzemi díj, amire bírósági végrehajtó igényt nyújtott be; valamint a tulajdoni lapon bejegyzett végrehajtási jog volt, amit az örökösnek ki kellett fizetnie. Kérdés: költségként az eladási árból levonható-e a két végrehajtási összeg is, vagy csak a hagyatéki érték?

Örökösödési illeték Kérdés

Üdvözlöm, az alábbi kérdésben várom válaszukat, segítségüket: Az elhunytnak szülei nem élnek, két testvére van. Az egyik testvér ún. féltestvér, anyai ágon. Az elhunyttól ingatlant örököl a két testvér. Egyenesági örökösöknek minősülnek vagy nem? Ha nem, akkor illetéket kell fizetniük? Válaszukat előre is köszönöm.

Saját rezsiből megvalósított beruházás áfája Kérdés

Egy vállalkozás 2011. évben kezdett új épület beruházásába, saját rezsiben megvalósuló kivitelezésben. Az építési engedély 50%-ban gazdasági épületre, 50%-ban lakásra vonatkozik. Az épületre a használatbavételi engedélyt 2015. május 20-án megadta az építési hatóság, de az ingatlant csak 2016. december 31-én aktiválták, és akkor vették ténylegesen használatba. Kérdésem, hogy a saját rezsiben megvalósított építési beruház esetében hány százalék a fizetendő, és hány százalék a levonható áfa (5 vagy 27)? A teljes épület értéke után levonható-e az áfa, vagy csak annak az 50 százaléka, a gazdasági épület után? Köszönettel: Rácz Ildikó

Ingatlan értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném szíves állásfoglalását azzal kapcsolatban, ha magánszemély ajándékozás útján ingatlanra (lakás) tesz szert 2013-ban, majd 2016-ban értékesíti, akkor hogyan állapítom meg a fizetendő szja-t? A beszerzéskori érték ismeretlen, nem lett összeg megjelölve. 2016-ban 11 000 000 forintért került eladásra. Az ingatlanközvetítő költsége 300 000 Ft volt. Ez, illetve milyen egyéb költség ami levonható? Például tulajdonilap kikérése?

Külföldi cégnek ingatlan bérbeadása Kérdés

Magyar 7-es adószámos magánszemély, saját tulajdonú Magyarországon fekvő ingatlanát szeretné bérbeadni szlovák cégnek! Ebben az esetben a magyar magánszemély itthon maga után fizeti meg a 15+14% adókat vagy a szlovák cégnek igényelni kell magyar adószámot, hogy mint kifizető teljesítse a kötelezettségeit? A bérbadónak kell közösségi adószám a számla kiállításához? Ha a számla áfás lenne, akkor annak lenne áfatartama? Köszönöm előre is válaszukat!

Ingatlanértékesítés, áfakötelezettség 2016 Kérdés

Az áfatörvény 86. § (Adó alóli mentesség a tevékenység egyéb sajátos jellegére tekintettel) szerint 86 §. (1) Mentes az adó alól: j) a beépített ingatlan (ingatlanrész) és az ehhez tartozó földrészlet értékesítése, kivéve annak a beépített ingatlannak (ingatlanrésznek) és az ehhez tartozó földrészletnek az értékesítését, amelynek jb) első rendeltetésszerű használatbavétele megtörtént, de az arra jogosító hatósági engedély jogerőre emelkedése vagy használatbavétel-tudomásulvételi eljárás esetén a használatbavétel hallgatással történő tudomásulvétele és az értékesítés között még nem telt el 2 év. Kérdések: 1) Egy cég irodaház-építésbe kezdett 2010. évben, az irodaházra ideiglenes használatbavételi engedélyt kaptak 2013. évben, majd a végleges használatba vételi engedélyt 2015. márciusában kapták meg. Az ingatlant 2016. márciusában továbbértékesítették. Az új tulajdonos (aki nem jelentkezett be ingatlan értékesítés tekintetében áfakötelezettség alá) az ingatlant továbbértékesíti 2016. év decemberében. Ebben az esetben az irodaház 2016. decemberi továbbértékesítése áfa-kötelezettség alá esik-e, az áfatörvény fent hivatkozott 86. § (1) jb) pontja alapján, mivel az ingatlan jogerős használatbavétele óta a 2 év még nem telt el, melyet egyenes adózással az eladó számít fel, és a vevő helyez levonásba? Az, hogy az ingatlan a két éves időtartamon belül egyszer már eladásra került, befolyásolja-e az fenti pontban leírtakat, azaz adókötelezettség alá esik-e az értékesítés vagy nem?

Jövőbeni telephely létesítése Kérdés

T. Szakértő! Ha egy kft. tulajdonosa vásárolt egy ingatlant mint magánszemély, és ezt az ingatlant (amely majd a telephelye lenne), addig, amíg nem telephely, el lehet-e számolni a beruházás költségeit (tűzhely, zuhanykabin, szobaajtók stb.) A kft. áfás. köszönöm a válaszát.

Társasházi közös tulajdon értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámmal rendelkező társasház közös tulajdonban lévő ingatlanát értékesítené vagy bérbeadná. Eladási ár 9 150 000 Ft lenne és a kapott összeget a társasház felújítására fordítanák, nem lesz felosztva a tulajdonosok között. Kell-e, és ha kell, mennyi adót kell fizetni az értékesítés után a társasháznak? Ha nem értékesítik, hanem inkább bérbeadják magánszemélynek, akkor milyen adókat kell a bérbeadás után fizetnie a társasháznak? Változik-e a helyzet, ha vállalkozásnak adják bérbe a helyiséget? Köszönjük szépen a segítséget!

Magánszemélyként bérbeadási tevékenység költségeinek elszámolása kataalany esetében Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállású alkalmazott heti 40 órás munkaviszony mellett kata hatálya alá tartozó kiegészítő tevékenységű vállalkozást folytat, tehát átalányadózó a vállalkozói tevékenysége során. Adószámos magánszemélyként 68.20 TEÁOR szám alatt ingatlan-bérbeadási tevékenység végzésére jogosult. Ebben az esetben jogosult-e a bérbeadás során tételes költségelszámolást alkalmazni a rezsiköltségek esetében, illetve értékcsökkentést elszámolni a bérbeadása során vagy az igazolás nélküli 10 százalék levonását is alkalmazhatja? Mi van abban az esetben, ha ugyanezen adóalany szálláshely-szolgáltatási tevékenységet is végezne? Átalányadózást is alkalmazhat ebben az esetben, s ekkor bevétele nem számít bele a kata keretbe, vagy tételes költségelszámolást vagy 10 százalékos igazolás nélküli költséglevonást is alkalmazhatja ? Ugyanezen magánszemély bérjövedelme mellett megbízási díjban is részesül. Ebben az esetben alkalmazhatja-e a 10 százalék igazolás nélküli költséglevonást, a tételes költséglevonást vagy a teljes megbízási díj az adó alapját képezi?

Ingatlaneladás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalatunk a jövő évtől a lakóingatlan és a lakóingatlannak nem minősülő egyes beépített ingatlan és az ahhoz tartozó földrészlet értékesítése esetben jövő évtől az adókötelessé tételt választaná, mivel lakópark építésébe kezdene. Ez mellett szeretné eladni, az egyik építési célra szánt telkét a rajta lévő nem lakóingatlannal a jövő évben. Ezt a telket magánszemélytől vásárolta. Kérdésem, a következő, ennek a magánszemélytől vásárolt teleknek az eladása is áfásan történhet csak meg, ha januártól az adókötelessé tételt választanánk? Van arra mód, hogy ezt a telket mentesen adjuk tovább, ahogy szereztük, vagy ezt is áfásan kell eladnunk jövőre? Köszönöm válaszukat!

Adószámos magánszemély áfásan Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszeméllyel kapcsolatosan szeretnék tájékoztatást kapni. Egy magánszemély ingatlan-bérbeadásra kiváltotta az adószámát, majd 2016.01.01-el bejelentkezett a NAV felé, hogy áfásan szeretné folytatni. Adószámos magánszemély lehet áfás, és így áfás számlát is állíthat ki? Hol találok erre pontos hivatkozást a törvényben! Segítségét előre is köszönöm szépen!

Továbbszámlázott szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Önkormányzat kft.-je megbízás alapján ingatlant értékesített - ingatlan kettő önkormányzat 50-50%-os tulajdona - ezt továbbszámlázta saját önkormányzata felé. Az önkormányzat a kft. számlája alapján fizetett a kft.-nek 100%-ot. Az önkormányzat számlát fogadott be a másik tulajdonos önkormányzattól ennek az ingatlannak az 50%-ra. Kérem szíves álláspontjukat az áfabevallás és -elszámolás tekintetében, kinek hogyan kell bevallania az áfát.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Korrekciós számla bevallási időszaka

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

9 személyes kisbusz, gázolaj áfája

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Hajóbeszerzés áfája

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink