1734 találat a(z) ingatlan cimkére

Épület értékcsökkenése lakás bérbeadásánál Kérdés

Tisztelt Cím! Több tájékoztató anyagot elolvasva kérem segítségüket az szja-törvény 17. § 3. ab) pontjának értelmezéséhez. Az állásfoglalások zömében a bérbeadott épület értékcsökkenését kötelezően időarányossá teszik. Tehát akár kizárólag bérbeadásra hasznosított az ingatlan (a tulajdonos nem lakik ott), akár nem kizárólag bérbeadásra hasznosított az épület, minden esetben napi arányosítást írnak elő a 2 százalékos écs-re. Véleményem szerint ha egy lakás egy adóévben 6 hónapot van bérbe adva, akkor a kizárólag bérbeadásra hasznosított ingatlanra 12 hónapra számolható el az éves 2 százalékos értékcsökkenés, a nem kizárólag bérbeadásra hasznosítottnál pedig csak 6 hónapra, azaz az éves 2 százaléknak csak a fele. Kérem segítő értelmezésüket! Válaszukat előre is köszönöm!

Ügyvédi iroda könyvelése Kérdés

Tisztelt Szolnoki Úr! Egyéni ügyvéd ügyvédi irodát alapított, a jegyzett tőkéje 100 ezer forint. Az ügyvédi iroda alapítása után – átalakulás jogcímen – a tulajdonába került egy nagyobb értékű ingatlan, maga az iroda. A bekerülés nem járt pénzmozgással, földhivatali bejegyzése megtörtént. Az illeték kiszabása a NAV részéről megtörtént. Hogyan könyvelem le az ingatlan bekerülését és az illetékfizetési kötelezettséget? Tulajdonos a jegyzett tőkét nem kívánja emelni, mivel az ügyvédi irodának nem kötelező a jegyzett tőke biztosítása. Melyik sajáttőkeelemen tarthatom nyilván? Tisztelettel: Kecskemétiné HK

Ingatlan-adásvételi szerződés felbontásának adójogi következményei Cikk

Hogyan kezelendő a társaságok közötti ingatlan-értékesítés, majd e szerződés felbontása következtében az általános forgalmi adó? A NAV egy peres ügyet ismertetett honlapján.

Ingatlanértékesítés adózása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbi kérdéssel fordulok Önökhöz. Egy 2016-ban örökléssel szerzett lakás értékesítve lett 2017-ben. Az adóbevallás során a szerzési értékbe beszámítható-e a megfizetett öröklési illeték, azaz az ingatlan szerzési értéke= az illeték-kiszabáshoz figyelembe vett érték+a megfizetett öröklési illeték? (Nem egyenes ági öröklésről lévén szó.) Köszönettel!

Ingatlanértékesítés áfabevallásban Kérdés

Tisztelt Adószakértők! Ingatlant értékesítettünk áfamentesen külföldi (közösségen belüli) vállalkozás részére. Abban kérném a segítségüket, hogy az áfabevallásban az eladási árat melyik sorban kell feltüntetni? Válaszukat köszönöm.

Ingatlan vétel-értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdést szeretném feltenni: Cégünk általában használt ingatlant venne magánszemélyektől, melyeket felújítanánk és általában magánszemélynek adnánk el. Kaphatunk-e erre illetékmentességet vagy kedvezményt? Vehetjük és adhatjuk áfa nélkül, mivel többnyire magánszemélyekkel üzletelnénk. Mi a helyzet, ha céggel üzletelnénk? A nyereséget ugyanúgy könyvelnénk el, mint bármilyen más nyereséget? Milyen tevékenységeket kell betenni a cég tevékenységi körébe? Valamint főtevékenységnek kéne betenni? Válaszát előre is köszönöm, U.Andrea

Lakásnak minősülő építmény ingatlanrésze mikor adóköteles? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Lakásnak minősülő építmény 10 m2-es ingatlanrészét a tulajdonos kft.-székhelyként használja, építményadó köteles-e ha: a) a tulajdonos nem számol el bérleti díjat és a kft. nem számol el költséget, b) a tulajdonos ingatlanbérleti díjat számláz a kft. felé és költséget számol el? Válaszukat köszönöm előre is.

Kiállítási tárgyak bérbeadásának TEÁOR száma Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem segítségét: egyéni vállalkozó a vállalkozás tulajdonában lévő ingatlant szeretné bérbe adni, amely eddig kiállítóteremként működött. Most szeretné az ingatlant a kiállítási tárgyakkal együtt bérbe adni. Az ingatlan-bérbeadás szerepel a vállalkozói tevékenysége között, ezt eddig nem folytatta, tehát most év közben is áfássá tesszük. A kiállítási tárgyak bérbeadását kellene bejelenteni, ehhez kérnék segítséget, milyen TEÁOR-szám lenne a megfelelő. Köszönöm a segítséget.

Végelszámolt cég ingatlanának illetéke Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy végelszámolás alatt lévő cég egyetlen vagyona egy lakóingatlan. A vagyonfelosztáskor ez az ingatlan az egy db tulajdonos nevére fog kerülni. Kérdésem az, hogy kell majd vagyonszerzési illetéket fizetnie a magánszemélynek az ingatlan megszerzése miatt, vagy erre speciális szabály vonatkozik és nem kell? Köszönettel: Szentesi Péter

Adófizetés osztatlan közös ingatlanra köttött használati szerződés alapján Kérdés

Osztatlan közös tulajdonú ingatlannál kötött használati szerződés szerint fizetett díj után kell-e adót fizetni, s kinek a kötelessége ez?

Kaució adózása ingatlan eladásának meghiúsulása esetén Kérdés

Ingatlaneladás meghiúsulása miatt az előre kapott kauciót le kell-e adózni 15% szja-val? Ha igen, akkor kinek kell befizetni a NAV felé?

Ingatlan átvétele Eszközkezelőtől Kérdés

Tisztelt Szakértő! Volt egy 30 millió forintot érő ingatlan, melyre devizahitelt vett fel egy magánszemély. Később a hitelt nem tudta fizetni, így az Eszközkezelő átvette és havi díjat fizetett érte. Most visszavásárolta az Eszközkezelőtől, de ők azon az összegen adták vissza, amennyi még a tartozás volt, ez 10 millió Ft. A magánszemély most el szeretné adni az ingatlant, volna is rá vevő 30 millió forintért. Kérdés, hogy ha eladja, akkor most 20 millió Ft után kell szja-t fizetni? Ez nem lenne valami jó. Válaszukat várom, hogyan számoljuk ki most az adót? Köszönettel.

Ingatlanértékesítés társaságban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben várnám szíves állásfoglalását: Egy egyszemélyes kft. nagyértékű ingatlannal rendelkezik. A tag eladja üzletrészét egy belföldi magánszemélynek névértéken, 3 millió forintért. A kft. korábbi tagja belföldi illetőségű magánszemély, ugyanúgy, mint a vásárló tag, egy napig sem bírtak külföldi illetőséggel. Kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben van-e bármilyen bejelentési kötelezettségem a NAV felé akár változásbejelentő leadásának tekintetében, vagy akár illetékkivetéshez történő adatszolgáltatáshoz vagy társaságiadó-fizetési kötelezettség megállapításához? Keletkezik-e adó- vagy illetékfizetési kötelezettség bármilyen tekintetben bármelyik szereplőnél? Második kérdésem hasonló: ha egy nagy eszközértékű társaság belföldi magánszemély tagja eladja üzletrészét egy másik hasonló magánszemélynek úgy, hogy az üzletrész eladásáért nem kér többet, mint az üzletrész névértéke, keletkezik-e bármilyen adófizetési kötelezettsége akár a régi, akár az új tagnak, akár a társaságnak? Azzal tisztában vagyok, hogy a tagok személyében történt változásról változásbejelentőt kell küldenem a NAV-nak – ez minden esetben így van, mikor olyan változás történik a társasági szerződésben/alapító okiratban mely a tagok személyének változását illeti. Válaszát előre köszönöm.

Építési munkák számlázása közösségi partnernek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk építésiengedély-köteles kivitelezési munkákat végzett egy szlovák partner (vevő) részére. Az ingatlan Magyarországon van. Szeretnénk kérdezni, hogy a számlát hogyan kell kiállítani? Ha belföldi partnernek állítanánk ki, akkor nyilvánvalóan FAD-os számla lenne. De alkalmazható-e a FAD, ha a parner nem belföldi adóalany? Le kell-e jelenteni az A60-as bevalláson és a 65-ös bevalláson? Köszönjük szépen a segítséget!

Áfalevonás számláról Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem telket vásárolt az önkormányzattól, a számla 27 százalékos áfával van kiállítva, de a kiállító nem azt írta, hogy önkormányzat mint eladó, hanem ráírja a számlára, hogy bérlakás-értékesítő, és az önkormányzat adószámát írja oda. Kérdésem: erről a számláról levonhatom-e az áfát?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Családi gazdaság, ingatlan bérbeadása

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink