1573 találat a(z) ingatlan cimkére
Óraadó, lakást ad bérbe? Így számolhatja ki adóelőlegét Cikk
Közeledik a negyedéves adó- és eho-előleg befizetésének határideje. Összefoglaltuk, hogy a magánszemélyekre milyen elszámolási szabályok vonatkoznak.
Ingatlaneladás Kérdés
Magánszemély 2014-ben árverezés útján két szántóterületet , majd 2015-ben további (szomszédos) 1 szántót vásárolt. A szántóterületet a polgármesteri hivatal 2016-ban belterületté sorolta át. A tulajdonos a három helyrajzi számon lévő területet összevonatta. 2017-ben a polgármesteri hivatal telephelyre minősítette a területet. A magánszemélyt megkereste egy érdeklődő, aki a már egy helyrajziszámon lévő területet megvásárolná. Eladás esetén adózás tekintettében melyik a helyes: az üzletszerű eladás vagy pedig a sima ingatlaneladás (5 éves szabály) adózása.
Ingatlan-bérbeadás Kérdés
Az alábbi kérdésre keresek választ: Ingatlant vesz bérbe magánszemély magánszemélytől. A bérbeadó a számviteli bizonylat alapján csak a bérleti díjat számlázta ki (a bérleti szerződésben lévő megállapodás szerint) a rezsi költséget nem, mert ezek a házastársa nevére, illetve valamely számla pedig a bérbevevő nevére szólnak. A május 22-ei bevalláskor a 12 havi bérleti díj került elszámolásra a rezsi költség ennek megfelelően nem került bele a bevételbe. Viszont mivel házastársak, így a rezsi költséget költségként elszámolták (tételes költségelszámolásról nyilatkozott év elején). Így a bevétel (csak a bérleti díj) - rezsi költség lett az adóalap, ennek a 15 százaléka került befizetésre szja-ként. Például.: Bérleti díj: 60 000 (60 000*12)= 720 000,- Éves rezsi költség: 550 000 A különbözet: 720 000-550 000= 170 000*0,15= 25 500 (szja) Válaszukat előre is megköszönve: Horváth-Krivanek Tímea
Megállt a működő vállalkozások számának csökkenése Cikk
Csaknem négy év után megállt a működő vállalkozások számának csökkenése Magyarországon; a legtöbb új cég az építőiparban jött létre – közölte a Bisnode Magyarország Kft.
Ingatlanértékesítés, szja-fizetés Kérdés
Kedves Válaszadó! Tegyük fel, hogy 2014 júniusában vásároltam egy ingatlant 3,6 millió forintért. Ezt 2017 júniusában elajándékoztam Édesanyámnak 8,5 millió forintért. Ő ezt eladta 6,5 millió forintért 2017 júniusában. Van-e valakinek szja-fizetési kötelezettsége és mennyi? Továbbá, ha Ő ez évben venne egy ingatlant 4,5 millió forintért és azt tovább ajándékozza nekem, akkor mi a tényállás? Válaszát előre is köszönöm!
Vége a büntető illetéknek, ha meghiúsul a lízingügylet Cikk
Kedvezően változtak a nemrégiben elfogadott adótörvény-módosítási csomagban a meghiúsult lízingügyletekre vonatkozó illetékszabályok.
Ingatlanhoz kapcsolódó szolgáltatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magyar adóilletőségű vállalkozás egy közösségi adószámmal is rendelkező adóalany részére Magyarország területén lévő területen vagyonvédelmi szolgáltatást nyújt egyes magyarországi rendezvények biztosításához. Azt szeretném megtudni, hogy ezen ügylet áfa megítélését hogyan kell minősíteni? Lehet-e a szolgáltatás az áfatörvény 39. §-a szerint ingatlanhoz kapcsolódó szolgáltatás és így magyar áfás, vagy sima közösségi szolgáltatásnyújtás fordított áfásan?
Ingatlanhoz kapcsolódó vagyon értékcsökkenése Cikk
Ingatlan elektromos hálózatának fejlesztését és bővítését hány év alatt lehet leírni? Hiszen, ha kiépl a rendszer, akkor az folyamatosan használható, amíg a szolgáltatóval más megállapodás nem köttetik. Hogyan állapítható meg a hasznos élettartam, s mekkora értékcsökkenéssel lehet számolni? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi és járulékszakértőnk válaszolt.
Ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni érték Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni érték értékcsökkenési kulcsának meghatározásához szeretném kérni a véleményét. Elektromos hálózat fejlesztése és bővítése hány év alatt íródhat le? Hiszen, ha ki van építve a rendszer, akkor az folyamatosan használható, amíg a szolgáltatóval más megállapodás nem köttetik. Hogyan állapítható meg a hasznos "élettartam"? A társasági adó törvény szerint mekkora értékcsökkenéssel lehet az adóalapot csökkenteni? Válaszát előre is köszönöm!
Ingatlanlízing: így kaphat illetékkedvezményt Cikk
A két cikkből álló sorozatban bemutatjuk, hogy hogyan fejlődött az ingatlanlízingre vonatkozó illetékszabályozás, illetve milyen változások lesznek e tekintetben a tegnap elfogadott adócsomagban. Az első cikkben az ingatlan pénzügyi lízing illeték viszonyát elemezzük, tisztázzuk azt, hogy mikor is lehetséges kedvezményes vagyonszerzési illetéket alkalmazni.
Ingatlanértékesítési áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy vállalkozás, amely ingatlanértékesítésre áfakötelezettséget választott. Van egy ilyen ingatlanja, amelyet ennek megfelelően hasznosít (áfás számlát állít ki, költségek áfáját levonja). A közelmúltban vásárolt magánszemélytől egy raktárépületet. Az ingatlant eddig nem adta még bérbe. Elképzelhető, hogy az ingatlant megvásárolnák a cégtől. Az értékesítés adómentes, tekintve, hogy csak a bérbeadásra választott adókötelessé tételt és a beszerzéshez nem kapcsolódott áfa? Ahhoz, hogy a későbbi értékesítés áfamentes maradjon (amennyiben az) szükséges-e, hogy a ráfordítások (például felújítás) áfáját ne helyezze levonásba? Vagy ilyenkor csak a beszerzéskor felmerült/fel nem merült áfát kell figyelni? Például ha egy kőművesmunka (nem építésiengedély-köteles) áfáját levonja, attól ő azt még áfamentesen értékesítheti? Sajnos nehezen eldönthető számomra, hogy abban az esetben, ha csak az ingatlan-bérbeadás lett adókötelessé téve, az ingatlan értékesítése nem, akkor miként lehet eljárni értékesítéskor, illetve a felmerülő költségekkor. Köszönöm
Civil szervezet ingatlan értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy közhasznú egyesület a tavalyi évben értékesítette ingatlanát. Ebből jelentős haszon származott. A tiszta nyereség az ingatlan értékesítéséből kb. 40 millió forint volt, ebben már a nettó érték levonása is benne van. Az ingatlanértékesítés úgy bonyolódott le, hogy ingatlancsere-szerződést kötöttek, és aki megvette az el is adott nekik kisebb irodaépületet, ami a tárgyi eszközök közé került. Ha pénzforgalmi szemlélettel nézzük akkor így 30 millió forint lett az eredmény. A társaságiadó-bevallásban arányszámot számoltam és így 59 százalékra jött ki, amivel az adóalapot kell szorozni. A társasági adó törvényben benne van, hogy az ingatlanhasznosítást, -értékesítést be kell tenni adóalapnövelő tételbe és csökkentőbe, ami ehez tartozik. Még igy is marad nekik 4 millió adóalapjuk, ami az 59 százalékkal számolva is 2 millió feletti adót eredményez. A kérdés az, hogy ezt mindenképpen be kell-e fizetni, lehet-e csökkenteni azzal, amit megvettek? Szerintem nem lehet, vagy van-e mód arra hogy bármilyen módon tudják-e ezt csökkenteni? Idén is akarnak venni ingatlant még, ez nem lehet-e esetleg olyan, ami számításba jöhet adócsökkentésként? Várom válaszukat.
Osztalék természetben Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kft. két magánszemély tulajdonosa szeretné felvenni az évekkel ezelőtt megszavazott osztalékot, mégpedig természetben, a társaság tulajdonában lévő ingatlan formájában. Az ingatlan könyv szerinti értéke az osztalék körülbelül 85 százalékára elegendő, a többire rendelkezésre áll a pénzeszköz. Az ingatlan piaci értéke megközelítően duplája a könyv szerinti értéknek. Kérem szíves válaszát arra vonatkozóan, hogy a fenti osztalék természetbeni kiadásánál mire kell figyelni, úgy adózási, mint jogi vonatkozásban. Köszönettel.
Katás egyéni vállalkozó ingatlanértékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy katás, alanyi áfamentes egyéni vállalkozó, aki magánszemélyként kíván lakóingatlant vásárolni, majd felújítás után értékesíteni. A vállalkozói tevékenysége más jellegű tevékenység. 1. Beleszámít-e az ingatlanértékesítés bevétele a vállalkozói tevékenységének katás bevételébe? 2. Beleszámít-e a bevétel az alanyi áfamentes határba? 3. Megteheti-e egyáltalán, hogy ezt a tevékenységet nem az egyéni vállalkozói tevékenysége keretein belül végzi? Ha igen, kell-e valamilyen bejelentést tenni a NAV felé a tevékenységről. 4. Van-e a 15% szja-n kívül valamilyen fizetési kötelezettsége, ha "magánszemélyként" végzi ezt a tevékenységet? 5. Kell-e áfát felszámítani az eladáskor, és levonható-e a felújítási költségek áfája akkor, ha esetleg egy általános áfakötelezettséget választott kft. keretein belül történne a tevékenység, amely nem választott adókötelessé tételt az ingatlanhasznosításra, vagy lakóingatlanról lévén szó, a törvény egyértelműen nem engedi levonni a felújítás áfáját? Köszönettel.
Illeték üzletrész megvásárlásnál Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy házaspár 100 százalékban tulajdonosa az A Kft.-nek. Ugyanezen házaspár 100 százalékban tulajdonosa a B Kft.-nek is. Mind az A Kft., mind a B Kft. 50-50 százalékos tulajdonosa az Ingatlan Kft.-nek, tehát részesedésként tartják nyilván ezen üzletrészeket. A házaspár meg kívánja vásárolni az A Kft.-től és a B Kft.-től a tulajdonukban lévő Ingatlan Kft.-s üzletrészeket. Mivel az Ingatlan Kft. az illetéktörvényben leírtak szerint belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaság, ezért a házaspár tulajdonába kerülő több mint 75 százalékos tulajdoni részesedést biztosító üzletrészek után vizsgálni kell, hogy keletkeztet-e ez az ügylet illetékkötelezettséget. Kérdésünk az, hogy a házaspárnak az üzletrészek megvásárlásával kapcsolatban keletkezik-e illetékfizetési kötelezettsége, vagy az illetéktörvény 26. § (1) bekezdés t.) pontja szerint az illetékfizetés alól mint kapcsolt vállalkozói viszonyban lévők mentesülnek? Hogyan kell ezen üzletrészvásárlást az adóhatóságnak bejelenteni? Segítségüket köszönöm.