1573 találat a(z) ingatlan cimkére
Ingatlan-bérbeadás elszámolható kötlségei Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemélyként ingatlan-bérbeadásból számolok el bevételt. Tételes költségelszámolást szeretnék alkalmazni, és az lenne a kérdésem, hogy a költségek elszámolhatósága, amortizációja hogyan történik. Az ingatlant teljesen felújítottuk. A 2%-os értékcsökkenés elszámolásának az alapját képezi az adásvételi szerződés szerinti ingatlanérték, illetve ehhez még hozzáadhatom pl. a konyha értékét? Gépekkel együtt, vagy a gépek értékére 14,5%-os értékcsökkenést kell számolnom? A kisebb összegű költségek (mint pl. az ülőgarnitúra) egy összegben, az adott évben számolódnak el, vagy azokra is alkalmazhatok értékcsökkenést? Köszönettel.
Közös tulajdonú ingatlan bérbeadása közösen Kérdés
Tisztelt Szakértő! A párommal 50-50%-ban vagyunk tulajdonosok 3 lakás vonatkozásában. Egy lakást ő ad bérbe, egyet én (adószámos magánszemélyenként, havonta számlázva, tulajdonosi „lemondó nyilatkozattal a másik fél javára ”, tételes költségelszámolással), de a harmadik lakást közösen szeretnénk bérbe adni, tehát most osztozni szeretnénk a bevételen és ezáltal az szjafizetésen is. Ez viszont megbonyolítja, hogy ki adjon számlát (főleg, ha cégnek/kifzetőnek kell kiállítani és a kifizető vonná le és fizetné be az szja-t). Elegendő csak valamelyikünknek számlát adni? Vagy megfelezve az összeget, mindketten állitsunk ki számlát? Utóbbi esetben ki vonná le az értékcsökkenést, ki tenné hozzá a rezsiköltségeket? Köszönöm válaszukat.
Bérbe adott lakóingatlan adózása több tulajdonos esetén Kérdés
Ha a bérbe adott lakóingatlant fele-fele részben tulajdonló, azt közösen hasznosító magánszemélyek úgy állapodnak meg, hogy az egyikük viseli az adóterheket, akkor a.) 10%-os költséghányad alkalmazása esetén a teljes bevétel után számolhatja el a költséghányadot, vagy csak a bevétel rá eső 50%-os részére? b.) tételes költségelszámolás esetén az amortizációt csak a saját tulajdonában lévő ingatlanrész után számolhatja el? Válaszukat előre is köszönöm.
Ingatlanértékesítés áfája Kérdés
Tisztelt szakértő! Kérdésem az lenne, hogy egy cég, ha eladja egy másik társaságnak az eddig saját maga által használt ingatanát, az milyen áfafizetés alá tartozik? Fordítottan fog adózni? Illetve azt is kérdezném, ha a felek rögzítik, hogy az ingatlan vételára tartalmazza az ingatlanban foglalt ingóságokat is, akkor azok szintén osztoznak az ingatlan áfájának sorsán? Tehát ha például az ingatlan fordítottan adózik, akkor elegendő leszámlázni az ingatlant a vételárban foglalt ingóságokkal fordított áfával, vagy ezeket mindenképpen külön kell szerepeltetni a rájuk egyébként vonatkozó 27 százalékos áfakulccsal? Válaszát köszönöm!
Tulajdonjog átruházására irányuló szerződések Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezi, Ön szerint a jogalkotó milyen szerződéseket ért a helyi adókról szóló törvény 52. § 7. pontjában "ingatlan tulajdonjogának átruházására irányuló szerződés" gyűjtőfogalom alatt? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Szekeres Zsolt
Kisvállalkozói kedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy egyéni vállalkozás (trafik), melyben a tulajdonos 2016 márciusában használt lakást vásárolt, azóta bérbe is adja vállalkozóként. Az lenne a kérdés, hogy igénybe veheti-e a kedvezményt vagy csak új ingatlanra lehet? köszönettel? JT
Ingatlan-bérbeadás számlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ingatlan-bérbeadással kapcsolatban lenne néhány kérdésem: 1.) Egyéni vállalkozó szüneteltet. Az ingatlan-bérbeadást felveheti tevékenységként mint magánszemélyként végzett tevékenység, ugye? Mivel egyéni vállalkozó hiába szüneteltet, van adószáma, így a bérbeadásról számlát kell adnia? 2.) Nem egyéni vállalkozó magánszemély három ingatlant adna bérbe. Adószáma nincs. Az Art. szerint az üzletszerű, rendszeres bérbeadás áfakötelezettséget keletkeztetne. A három ingatlan már ennek számítana? Az áfafizetési kötelezettség elkerüli, ha adószámot kér, bejelentkezik és alanyi mentességet választ? Az áfa értékhatárba ha jól tudom beleszámít az ingatlan-bérbeadás, de 8 millió alatt maradna. Alanyi mentességet választ vagy egyéb speciális jellegre tekintettel kér mentességet (esetleg mindegy)? Köszönöm
Változott az ingatlanértékesítés utáni adószabály Cikk
A magánszemély ingatlan és vagyoni értékű jog átruházásából (a továbbiakban: ingatlanértékesítés) származó jövedelmét a bevételből kiindulva, a költségek és a tulajdonban tartás időszakát figyelembe véve kell meghatározni – emlékeztet tájékoztatójában a NAV.
Külföldi ingatlanhoz kapcsolódó jövedelem Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magyar állampolgár magánszemély a 2016. évben előfoglalási szerződéssel 1db, Csehország területén található ingatlant foglalt le Csehországban úgy, hogy nem lépett tulajdonviszonyba. Erről a jogról bizonyos különbözet fizetése fejében lemondott egy másik személy részére. A foglalási díj az ingatlan értékének 15%-a, melyet kifizetett a magánszemély, majd családi okok miatt lemondott róla magasabb díj fejében. A nevet a beruházó átírta a saját nyilvántartásában. A magyar magánszemély így ingatlantulajdont nem szerzett, bevétele azonban keletkezett. Kérdés, hogy az említett bevétel adóköteles-e Magyarországon, be kell-e vallani a 2016. évi 16SZJA személyi jövedelemadó bevallásában? Köszönöm előre is a válaszát!
Lakást, telket, termőföldet vásárolt vagy örökölt? Így számolhatja ki az illetéket! Cikk
Mennyi illetéket kell fizetnie, ha ingatlant vásárolt vagy más módon jutott hozzá? Velünk kiszámolhatja!
Ingatlan bérbeadása magánszemélyként Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó magánszemélyként bérbe ad ingatlant. A számlázást külön kezeli, külön számláz a bérlőnek, ahol a számlára nem írja rá, hogy "kisadózó", és nem írja rá a nyilvántartási számát, valamint megjelöli rajta, hogy magánszemélyként írta meg a számlát. Kérdésem, hogy a bérbeadásról számlát vagy egyéb bizonylatot kell kiállítania?
Evás bt. ingatlan-bérbeadása Kérdés
Tisztelt Cím! Kérdésem a következő: Egy evás bt. ingatlant szeretne bérbeadni. Bejelentkezhet-e áfás ingatlan bérbeadásra, számlázhat-e áfásan? Köszönettel , Királyné Anikó
Reptéri parkoló Kérdés
Ügyfelem magánszemélytől bérel területet, ahol reptéri parkolót akar üzemeltetni személyautók részére. Ez ingatlan-bérbeadásnak fog minősülni, vagy inkább a teáor 5221 – Szárazföldi szállítást kiegészítő szolgáltatás alá tartozik? Ha ingatlan-bérbeadás, akkor a 10. számú információs füzet alábbi pontja vonatkozik-e erre a tevénykenységre áfa szempontjából? "Az Áfa tv. bérbeadási szolgáltatásra vonatkozó főszabálya szerint – amennyiben a bérbeadást végző saját döntése alapján nem teszi azt adókötelessé – az ingatlan (pl.: lakóingatlan, üzlet) bérbeadása, haszonbérbeadása a tevékenység egyéb sajátos jellegére tekintettel adómentes szolgáltatásnak minősül az áfa adóalany bérbeadó, illetőleg a bérbevevő személyétől, jogállásától függetlenül. Kivételt16 képez ez alól, ezért minden esetben adókötelezettséget eredményez: – közlekedési eszköz elhelyezésének, parkolásának biztosítását szolgáló bérbeadás (pl. garázs bérbeadása)," Köszönöm a segítséget!
Ingatlant értékesít? Így számolja ki a fizetendő adót! Cikk
Mi számít jövedelemnek ingatlan értékesítése esetén, milyen esetekben kötelezett az eladó adó fizetésére? Az Adózóna segít a kérdések megválaszolásában és a számolásban.
Ingatlan bérbeadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy vállalkozás saját tulajdonú ingatlannal, amely nem választott áfafizetést ingatlan-bérbeadásra. A kérdésem az lenne ezzel kapcsolatban, hogy a bérleti díjról ekkor áfamentes számlát állít ki? Jól gondolom-e, hogy a közüzemi számláinak az áfatartalmát nem vonhatja le és a közüzemi számlák továbbszámlázását is mentesen kell megtennie? Amennyiben beruházást, felújítást végez az ingatlanon, akkor annak az áfatartalma sem vonható le? Bevétele csak ingatlan-bérbeadásból származik. Illetve, ha a 2017. évben szeretné választani az ingatlan-bérbeadásra az áfát, akkor ezt megteheti-e és ekkor már levonható-e a költségek, beruházások áfatartalma? Korábban nem élt a választás jogával, mivel a 2016. évben alakult. Köszönettel.