1573 találat a(z) ingatlan cimkére
Ingatlanértékesítés: áfásan vagy mentesen? Cikk
Annak érdekében, hogy ingatlan befektetéseinkből származó bevételünket optimalizáljuk, érdemes ismernünk a vonatkozó adózási szabályokat is. Ezek szinte minden adónemben speciálisak, de talán az áfában a legösszetettebbek. Nézzük, hogy milyen szempontokat érdemes szem előtt tartanunk, amikor az ingatlanértékesítés adómentességéről vagy adókötelessé tételéről döntünk.
Céges telek ajándékozása magánszemélynek Kérdés
Adott egy bt., aminek apám a tulajdonosa és ügyvezetője, én kültag vagyok, de minimális arányban. A bt. 2002-ben (15 éve) vett egy építési telket 5 millió Ft-ért. Most a telket a cég elajándékozná nekem mint magánszemélynek ajándékozási szerződéssel. A telek forgalmi értéke most kb. 13 millió Ft. A telken 4 éven belül családi ház épülne, amire szeretném igénybe venni a kedvezményes 5%-os áfát (amit igazából a kivitelező kap, ha generákivitelező). Kérdéseim: - Egyáltalán cég ajándékozhat-e ingatlant magánszemélynek? - Probléma-e, ha én kültag vagyok? Ha igen, akkor a feleségem nevére is kerülhetne a telek. - A cégnek ajándékozás esetében milyen adófizetési kötelezettsége van? - Mivel egyenesági rokon vagyok, illetékmentes lesz-e nekem az ügylet? Vagy cég és magánszemély között ilyen nicsen, akkor sem, ha az apám a cégtulajdonos? Illetve, ha 4 éven belül családi ház épül a telekre, akkor érvényesíthető az illetékmentesség? - Ha fentiek nem működnek, milyen megoldás lehetséges, amivel az egész ügyletet a "legolcsóbban" ki lehet hozni?
Ingatlan bérbeadása nők 40 nyugdíj mellett Kérdés
A "nők 40" nyugdíj mellett lehet-e ingatlant bérbe adni, ha az több mint a megengedett összeghatár?
Nyugdíjas adószámos magánszemély2 Kérdés
Tisztelt Lepsényi Mária! Köszönöm szépen válaszát, de szeretném kérdésemet (ahogy javasolta is) konkrétabban feltenni. Ügyfelem nyugdíjas, adószámos magánszemély, őstermelő. 2016-ban a következő bevételei voltak az általa termesztett szőlő eladásából: nettó 5 679 000 forint, valamint a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztériumtól 9 325 864 forint vissza nem térítendő támogatást kapott fagykárra, illetve mezőgazdasági fejlesztésre. Ezen kívül mint magánszemély a tulajdonában álló ingatlant bérbe adta egy kft.-nek bruttó 990 000 forintért. A tételes költségelszámolást választja, évközbeni költségei fedezik a szőlő eladásból származó bevételét. Kérdésem az lenne, hogy a 2016-os bevételei után mikor és milyen mértékű adó- és járulékfizetési kötelezettsége keletkezik? Mivel a bevétele meghaladja az Ön által említett 4 000 000 forintot, így e felett a nettó bevételét jövedelemnek kell tekinteni a költségek levonása nélkül és mindent (nyugdíjjárulék, egészségbiztosítási járulék, szociális hozzájárulási adó, szja) meg kell fizetnie utána és bevallania az év végi adóbevallásában? Köszönöm előre is a segítségét!!!
Egyéni vállalkozó megszűnése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2017-ben megszünteti a tevékenységét. 2010. december 31-éig áfás volt, 2011-től alanyi adómentes tevékenységet folytat. 2000-ben(áfás időszakában) vásárolt egy ingatlant, amit műhelyként használt és a hozzátartozó telket. A megszűnés időpontjában van készlete is. Terheli-e áfafizetési kötelezettség megszűnéskor a meglévő készlet (alanyimentes időszakban vásárolt) és a korábban vásárolt ingatlan, telek után? A 100 ezer forintnál nagyobb értékkel nyilvántartott eszközökkel (ingatlan, telek) mi a teendő a megszűnéskor szja törvény szerint? Áfás adóalany az alanyi adómentességet választja. Az áttéréskor meglévő készlete után keletkezik-e adófizetési kötelezettsége, ha alanyimentes időszakában eladja, vagy szolgáltatási tevékenységéhez felhasználja? Köszönöm válaszukat!
Ingyenesen használatba adott ingatlan felújítása Kérdés
T. Szakértő! Egy vagyonvédelmi társaság egy irodaház védelmét látja el. A székhelye a megrendelő engedélyével az irodaház. A vagyonvédelemre helyiségek vannak kialakítva (monitorozás, bombavédelem, keresőkutyás helyiség, pihenőszoba stb.). A helyiségekért bérleti díjat nem fizet. A szolgáltató saját költségén átépíti ezt az ingatlanrészt (falak bontása, új helyiségek kialakítása). Ebben az esetben a szolgáltató ingatlanon végzett felújítást aktivál? Terven felüli értékcsökkenés, ha a szerződés megszűnik? A szerződés szerint a tulajdonos hozzájárul azzal, hogy a költségeket a szolgáltató kell hogy állja. Mi ennek az adójogi következménye? Áfát szolgáltató visszaigényelheti (nem lakás a földhivatalban)? Át kell-e most számláznia a tulajdonos felé? Lesz-e térítés nélküli átadás a szerződés megszűnésekor, ha az eredeti állapotot nem állítja helyre? Ennek áfavonzata, illetékvonzata? Köszönöm!
Nyugdíjas szja-fizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdés, hogy nyugdíjas magánszemély 2016-ban eladott ingatlantulajdona után köteles-e személyi jövedelemadót fizetni, amennyiben öröklést követően több mint 5 évvel adja azt el. Ha nem szükséges szja megfizetése, úgy az eladásról szükséges-e szja-bevallást készíteni 0 forint adófizetési kötelezettséggel? Előre is köszönve válaszukat!
Lakásbérbeadás adózása ha a bérbeadó lakcíme megegyezik a bérlemény címével Kérdés
Állásfoglalást illetve tanácsadást szeretnék kérni, ingatlan bérbeadás adózás ügyében. Kétszintes családi házunk (férjemmel 50- 50%-ban tulajdonosok) alsó lakrészét szeretnénk hosszútávon bérbe adni. A közüzemi főórák mérik a teljes ingatlan fogyasztását. A bérlők havi rezsiköltsége havi házi elszámolásban történhet csak. A felső szinthez tartozó altmérők fogyasztását levonjuk a főmérők által mutatott fogyasztásból és az eredmény lesz a lakrészhez tartozó ténylegesen fogyasztás elszámolás alapja. Ebben az esetben hogyan lehet a tételes elszámolással adózni? Elég, ha vezetem a házi elszámolást ahhoz hogy a bevételből le tudjam vonni a rezsiköltséget? Mivel fölöslegesnek tartjuk hogy mindketten adózzunk a bevétel után így úgy döntöttünk hogy férjem lemond a bérbeadás jogáról és az ebből származó jövedelemről is. Amortizációs költségre vonatkozóan van-e korlátozás abban a tekintetben ha a bérbeadó állandó lakcíme azonos a bérlemény címével (két külön lakrész, nem társasház hanem családi ház)? Segítségüket előre megköszönve várom mielőbbi visszajelzésüket, Tisztelettel, Bátai Mária
Ingatlanberuházás kedvezménye Kérdés
Üdvözlöm! A társasági adóról szóló törvény 7. § zs) pont szerinti beruházási kedvezményt melyik időpontban lehet érvényesíteni? Csak az aktiválás évében, amikor a 161-re kerül? Továbbá felújítás esetén használt ingatlanon végzett felújítás értéke is elszámolható? Végül: aki bérbeadást is végez (de nem feltétlenül ez a főtevékenysége), annál bérbeadás céljára vett ingatlannál érvényesíthető a kedvezmény? Köszönettel:
Ingatlan bérbeadása Kérdés
Ingatlan bérbeadása és áfa Tisztelt szakértő! Áfakörbe tartozó őstermelő a tulajdonában levő ingatlanban orvosi rendelőt bérbe ad. Az orvosi rendelőt adó alól mentesen szeretne bérbe adni. Van-e erre lehetősége? A számlázás hogyan történhet? Várom válaszát. Saját kérdés
5 százalékos ingatlanáfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Hogyan lehet megállapítani hogy ház építtetése esetében mi tartozik az 5 százalékos kulcs alá? Az alap kritériumokkal, amelyek nevesítve vannak a törvényben, nincs gond, az nem kérdés. Néhány részlet, amivel kapcsolatban iránymutatásra van szükség (amelyeket a generálkivitelező csinál meg): kerítés, napelem, amivel a fűtési rendszer fog működni, kaputelefon, járda a telken belül. Van erre vonatkozóan részletszabályozás, valami iránymutatás, hogy mit számlázhat a kivitelező 5 százalékos áfakulccsal? Köszönöm!
Változnának az árverési szabályok Cikk
A KDNP azt kezdeményezi, hogy az ingatlanok becsértékének, azaz kikiáltási árának száz százaléka alatt ne lehessen a jövőben árverést tartani.
Családi gazdálkodó ingatlanértékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy mezőgazdasági őstermelő (családi gazdálkodó 2014. 04. 01.) gazdasági ingatlanát értékesíteni szeretné. A területen tanyaépület, istálló, több sertésól található, mely 1990-ben épült. Saját tulajdonú gazdasági társasága, szívességi használója a tanyán kÍvüli ingatlanoknak. Állattartásból eredő őstermelői bevétel nem volt, támogatást, ilyen címen nem kapott. A családi gazdaság megalakításánál nem szerepel, a bevitt eszközök között. Kérdésem a következő: őstermelői, vagy ingatlanértékesítésből származó bevétele lesz a kapott összeg a magánszemélynél? Olvastam egy régebbi választ, ahol termőföld-értékesítés valósult meg, és ez elbizonytalanított a jövedelem jogcímében. Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel. Mlinár Jánosné
A munkaerőhiány miatt nőhet az új építésű lakások ára Cikk
Vélhetőleg nőni fog az új építésű lakások ára az idén, mert a munkaerőhiány miatt nagyobb költséggel jár az építkezés – mondta az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője vasárnap az M1-en.
Jegyzett tőke feletti apport kivonási lehetőség Kérdés
Kérdezzük, hogy a végelszámoláson kívül milyen lehetőség van arra, hogy a cégben lévő, jegyzett tőke feletti cégvagyont képező tehermentes ingatlant a tulajdonos kivonja a cégből (szülők által apportált) és annak mi az adó vonzata?