1672 találat a(z) ingatlan cimkére

Kft. tulajdonában lévő társasház felújítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy kft., amelynek székhelye, egyben irodája egy társasház egyik lakása. Az épület öreg, komoly felújításra szorul. A társasház rendelkezik némi pénzzel, de természetesen korántsem elegendő a felmért felújítási költségek fedezésére. A társasház tulajdonosai, közöttük a kft. is úgy döntött, hogy a kivitelezést oly módon kívánják rendezni, hogy tulajdoni hányaduk arányában egyszeri célbefizetést tesznek a költségekhez fedezésére. A költségek felbontását a tulajdonostársak a jegyzőkönyvvel együtt megkapják. Amiben a segítségüket kérném, hogy a felújítási, karbantartási, kivitelezési munkálatokról a kivitelező cég a számlát a társasház nevére fogja kiállítani, amiről a társasház csupán egy bizonylatot fog adni (nem számlázza tovább, tehát nem számla, nem nyugta) a pénzbeszedésről. Ilyen esetben, amikor a lakás tulajdonosa a kft., a pénzkiadás a kft. számlájáról fog történni, hogyan tudja elszámolni ezt a kft.? A társasháztól kapott bizonylat alapján egyértelmű áfát nem tudunk visszaigényelni, de csökkenti ez a kiadás a kft. pénzkészletét, vagyis elszámolhatja-e így a kft. a kiadást? Ha igen, akkor növelnem kell-e ezzel a felújítással az ingatlan értékét? Vagy esetleg egyből költségelhető? A munkálatok elvégzése nélkül az ingatlan további hosszú távú használata is megkérdőjelezhető. Köszönöm válaszát! Cséva .

Tőkeleszállítás után a vagyoni hozzájárulások aránya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az adott kft. tulajdonosa alapításkor a vagyoni hozzájárulást (10 millió forint), kb. 70 százalékban ingatlan apportálásával teljesítette a fennmaradó kb. 30 százalékot pedig pénzbeli hozzájárulásként. Tőkeleszállításról döntött az előző évek felhalmozott veszteségének rendezése céljából. Az eltelt időben a 2 db apportált ingatlanból 1 db eladásra került. Kérdésünk talán inkább jogi, mint számviteli: a tőkeleszállítás utáni új alapító okiratban hogyan kell feltüntetni az apport értékét és a pénzbeli hozzájárulás értékét? Az eredeti tőkeelemeket arányosan kell csökkenteni? Egy másik kft. kapcsán pedig olyan kérdés merült fel, hogy amennyiben van jegyzett, de be nem fizetett tőke, melyet a tulajdonos már nem kíván teljesíteni (a cég tőkeszerkezete ezen kívül is megfelel a törvényi előírásoknak), akkor ezt lehetséges-e tőkeleszállítással rendezni? Vagy szükséges a jegyzett, de be nem fizetett tőke teljesítése és utána lehet tőkekivonásos tőkeleszállítást végrehajtani? Válaszukat előre is köszönjük!

Ingatlanértékesítés áfaszabályai Kérdés

Szeretném a szakmai véleményüket kérni az alábbi témában. Egy "fa" cég az ingatlanértékesítésnél még felszámolás előtt bejelentkezett az általános szabályok szerinti adózásra, vagyis mentesség helyett áfafizetési kötelezettséget választotta, akkor hogyan tud visszalépni az adómentességre, illetőleg mikor? Válaszukat előre is köszönöm. Pasztorális Éva júlia

Magánszemély ingatlan-bérbeadásánál elszámolható tételes költségek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemélyként ingatlant ad bérbe az ügyfél, tételes költségelszámolás mellett, alkalmazhatja-e az szja törvény 11. mellékletében felsorolt értékcsökkenések közül a 14,5 százalékot a következő esetekben: új konyhabútor készíttetése, biztonsági kamerák telepítése, külső nyílászárók cseréje, radiátorok, légkondicionálók beszerzése, felszerelése? Köszönettel

Ingatlanbérbeadás Kérdés

Kft. vásárolt egy üzletet 18 évvel ezelőtt, melyről áfás számlát kapott. A társaság akkor levonta az áfa összegét bevallásában. Ezidáig saját vállalkozását működtette az üzletben. Most bérbe szeretné adni. Az ingatlanbérbeadásra 2008-ban választotta az áfafizetési kötelezettséget. Az üzletet 2018-tól bérbe adná egy banknak. A bank áfa nélküli számlát fogadna be, mivel ő az áfa összegét nem tudja visszaigényelni. Kérdés: ha a kft. január 1-jétől módosítaná a korábbi bejelentését, azaz nem kérné az áfafizetési kötelezettséget az ingatlanbérbeadásra, akkor a kft.-nek származik ebből hátránya a korábbi, esetleg a jövőbeni költségelszámolást illetően, illetve van-e valamilyen kötelezettsége az adóhivatallal szemben? Bérbeadás után is a kft. nevére szól a rezsiszámla, melynek van áfatartalma, ez az áfa összeg 2018-tól már nem lesz levonható? A rezsiszámlát 2018-tól már mentes az adó alól címszóval számlázzuk tovább a banknak, mint az ingatlant?

Ingatlaneladásról kell-e számla? Kérdés

Az lenne a kérdésem, ha egy cég elad egy ingatlant, kell-e arról a cégnek számlát kiállítani vagy elegendő az adás-ételi szerződés?

Ingatlanvásárlás Kérdés

Egyszemélyes kft. vehet-e házat (lakást) árverésen? Használt ingatlanról van szó. Ha vehet, milyen áfakulccsal és milyen kikötések lehetnek a vásárlással kapcsolatban? Mire kell figyelni, vigyázni? Milyen követelmények vannak a további felhasználással kapcsolatban? Milyen tevékenységi kör kell hozzá? Lehet-e bérbeadni, munkásszállónak használni, illetve ha mégis eladná később, milyen áfakulccsal értékesítheti?

Ingatlan-bérbeadás magánszemélyként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély kft.-nek adószám nélkül számviteli bizonylattal adhat bérbe ingatlant? Köszönettel:

Kéményseprés a vállalkozás "székhelyén" Kérdés

Tisztelt szakértő! Az "ügyvezető tulajdonában ingatlanba bejelentett székhely"... témájú kérdés kapcsán kérdezem: ha nem minősül székhelyszolgáltatásnak az adott szituáció, akkor a kéményseprő szolgáltatásért (ami a magánszemélynek ingyenes) kötelező-e fizetni – egy jócskán megemelt – díjat? Mondván : a magánszemély tulajdonában levő ingatlan díja ingyenes, de ha be van jelentve a lakásba székhelyként egy vállalkozás, ami pusztán csak formális bejelentés, mert semmilyen tevékenységet nem végez a vállalkozás a lakásban, semmilyen költséget nem számol el a lakás rezsiből...csak az székhelye..tevékenységét egy telephelyen végzi. Köszönettel

Ingatlanhoz fűződő korlátozási, kártalanítási jogosultságról döntött a Kúria Cikk

Ha az ingatlan övezeti besorolása hátrányosan megváltozik, az ingatlan tulajdonosa, haszonélvezője kártalanításra tarthat igényt. Mi a helyzet akkor, ha e jogosultságát az ingatlan új tulajdonosa-vevője kívánja érvényesíteni? Az ügyben a Kúria hozott határozatot.

Illetékfizetés válás után vásárolt lakásnál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Válás után a 2010-ben vásárolt lakás a volt feleség tulajdonában marad, eddig a férj nevén volt bejegyezve a földhivatali tulajdoni lapon. A feleség fizet 10 millió forintot a férjnek, aki másik ingatlant vásárol (körülbelül 20 millió forintért). Mi után kell illetéket fizetnie a férjnek és a feleségnek?

Ingatlanvásárlás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában szeretnék tanácsot kérni Öntől: egyszemélyes kft. vehet-e házat (lakást) árverésen? Használt ingatlanról van szó. Ha vehet, milyen áfakulccsal, és milyen kikötések lehetnek a vásárlással kapcsolatban? Mire kell figyelni, vigyázni? Milyen követelmények vannak a további felhasználással kapcsolatban? Milyen tevékenységi kör kell hozzá? Lehet-e bérbe adni, munkásszállónak használni az ingatlant, illetve, ha mégis eladná azt később, akkor milyen áfakulccsal értékesítheti? Remélem, érthetően írtam le a kérdéseimet. Várom szíves válaszát. Üdvözlettel: Huéber Józsefné

Kata és bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Fiam heti 36 órát meghaladó munkaviszonyban dolgozik. Adószámos magánszemélyként falusi vendégfogadással (552005) foglalkozik, egy, a testvérével közös, nem lakott ingatlanban. 2015 tavaszán egy Romániában bejegyzett társaság vendégmunkások elszállásolását (szőlőt telepítettek Magyarországon) kérte. 3 hónapig laktak a vendégházban. Akkor én bejelentettem a 682001 Lakóingatlan bérbeadási tevékenységet a NAV-hoz. Egyéni vállalkozóként 2008.01.01.-től segítségemmel néhány egyéni vállalkozó könyvelését végzi. 2012.01.01.-től bejelentettem a kata alanyává. A falusi vendéglátásból és a bérbeadásból származó jövedelmét az önálló tevékenységből származó jövedelem szabályai szerint tételes költségelszámolással számítottuk ki. A vendégmunkások 2015 és 2017 években kb. 3-3 hónapot laktak a vendégházban, amelyet leszámláztunk és átutalással ki is fizettek.Kérdésem arra vonatkozik, hogy a kata mellett szerezhetett-e jogszerűen lakóingatlan bérbeadásból bevételt? Köszönöm a segítséget: Csuhai Imréné

Ingatlanértékesítés, áfakorrekció Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy kft., amely 2013-ban a korábban bérelt ingatlant megvásárolta. Az ingatlan a cég székhelyéül, egyben üzleteként szolgál. A tevékenység, melyet végez 100 százalékban áfaköteles. A vásárlásról áfa nélküli számlát kapott 2013-ban. A felújítások ráaktiválásra kerültek az ingatlanra, melynek áfáját levonásba helyezték. Kérdés: amennyiben 2017-ben a kft. eladja ezt az ingatlant, úgy ebben az esetben vonatkozik a cégre a 240 hónapos szabály alapján az áfakorrekciót? Ha igen, akkor azt mikor, melyik áfabevallásban kell megtenni?

Térítés nélküli átadás Kérdés

Vállalkozásunk (kft.) térítés nélküli átadással egy alanyi mentes alapítványnak fog átadni egy irodaként használt kastély jellegű épületet kb. 2 hektár területtel, alapszabályunk szerint közösségi alap kivezetése terhére, átalakulás miatt. A felértékelt piaci érték 34 100 ezer Ft, melyből a telek 7 600 ezer Ft. Ez az épület telekmegosztással kerül kivételre (átadásra) a kft. telephelyéből. Az épület 1977-től a tulajdona a kft.-nek, illetve a jogelőd szövetkezetnek. Az épület könyv szerinti értéke nulla. Felújítás miatti ráaktiválás 1983-ban volt utoljára (központi fűtés). A kft. és a jogelőd szövetkezet tevékenységei között nem szerepel az ingatlanértékesítés. A kérdésem arra irányul, hogy ezen térítés nélküli átadás esetében meg kell-e fizetnie az általános forgalmi adót a kft.-nek? Válaszukat előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Építési telkek sorozatértékesítése, áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan 5%-os áfája 2025-től

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink