hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ezeket mérlegelje a vállalkozói osztalékalap csökkentésénél!

  • adozona.hu

Ingatlanbeszerzésről, arra fizetett illetékről és felújítási költségekről kérdezte olvasónk, hogy csökkenhető-e velük a vállalkozói osztalékalap. Surányi Imréné adószakértőnk válaszolt.

A kérdés teljes terjedelmében így szólt: „Egyéni vállalkozó 2013. évben beszerzett ingatlant (üzlet). A 2013. évi adóbevallásában az ingatlan nettó értékét (még el nem számolt értékcsökkenés) osztalékalap-csökkentő tételként figyelembe vettük. A 2014. évben fizette ki a NAV határozat alapján az illetéket, ami ugye a bekerülési ár része. Jól gondolom, hogy erre (illetékre) nem tudja érvényesíteni a fenti osztalékalap-csökkentő tételt 2014-ben? Ugyanezen ingatlan vonatkozásában, ha felújítási munkákat végzett 2014-ben és az a bekerülési ár részét képezi, akkor az osztalékalap-csökkentésnél a felújítási részre eső még el nem számolt értékcsökkenés érvényesíthető?”

A személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja tv.) 49/C § (6) bekezdés a) pontja alapján, ha az értékcsökkenési leírást az egyéni vállalkozó 2013-ban kezdte el, az adózás utáni vállalkozói jövedelmét helyesen csökkentette a tárgyi eszköz (üzlet) értékéből az adóévben elszámolt értékcsökkenési leírást meghaladó összeggel – hivatkozott a jogszabályra Surányi Imréné. A szja tv. 3. § 54. pontja és 11. számú mellékletének II./2./c) pontja és értelmében az értékcsökkenés alapjába fő szabályként az üzembe helyezésig felmerült kiadások vehetőek figyelembe. Az utóbb – 2014-ben – felmerült illeték tehát nem része az értékcsökkenés alapjának, ugyanakkor a szja tv. 3. § 11. számú mellékletének I./11. pontja szerint elszámolható költség 2014-ben (ami azt jelenti, hogy ez által lényegében csökkenti a vállalkozói jövedelmet).

A 2014-ben felmerült felújítási költség értelemszerűen szintén nem része a 2013-ban figyelembe vett értékcsökkenési-alapnak, ugyanakkor a szja tv. 11. számú mellékletének II./2./d) pontja alapján az egyéni vállalkozó választása szerint

–        vagy a felmerülés évében elszámolható költség (ami azt jelenti, hogy ez által lényegében csökkenti a vállalkozói jövedelmet);
–        vagy az értékcsökkenési leírás alapját növeli (mely esetre viszont a szja tv. szja tv. 49/C § (6) bekezdés a) pontja nem vonatkozik).

Véleményem szerint a választásnál azt célszerű megfontolni, hogy az egyösszegű elszámolás miatt esetleg keletkező veszteség az elhatárolás hatályos szabályainak figyelembe vételével (a vállalkozói adóalap 50 százalékáig legkésőbb a 2025. évben elszámolható-e) [szja tv. 49/B § (7) bekezdés; 84/ZS § (6) bekezdés].

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink