hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ingatlant ad ki, ingatlant bérel? Így csökkentheti az adóját

  • Lepsényi Mária adószakértő

A tanévkezdés előtt az albérleti díjak ára az égig emelkedik. Sokan ekkorra halasztják a befektetési céllal év közben vásárolt ingatlanuk kiadását. Sok esetben a szülők finanszírozzák gyermekük albérleti költségeit. Ha a diáknak vagy a szüleinek más településen van ingatlanjuk, amit bérbe adnak, akkor egyáltalán nem mindegy, ki szerződik a bérbeadóval.

A személyi jövedelemadóról (szja) szóló törvény 17. paragrafusának (5) bekezdése szerint lakás bérbeadása esetén a bérbeadó magánszemély a bérbeadásból származó bevételéből levonhatja a más településen általa bérbe vett lakás ugyanazon évben igazoltan megfizetett bérleti díját, feltéve, hogy

– a bérbeadás, illetve a bérbevétel időtartama a 90 napot meghaladja, és
– a bérbevett lakással összefüggésben a magánszemély más tevékenységéből származó bevételével szemben költséget nem számol el, vagy
– az igazoltan megfizetett bérleti díjat számára még részben sem térítették meg.

Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy ha a például a szülő nevén van egy bérbe adott ingatlan Tatán, és a gyermekének Budapesten bérelnek lakást, akkor a szülőnek érdemes a bérbeadóval szerződést kötnie és nem a gyermeknek, mivel ilyen esetben a szülő a bérbeadásból származó bevételéből levonhatja a gyermeke albérleti díját. A bevétel nulláig csökkenthető. Ha az említett tatai lakás bérbeadásából származó bevétel például havi 50 ezer forint, Budapesten pedig az albérlet havi díja 80 ezer forint, akkor 50 ezer forint vonható le, azaz a Tatán kiadott lakás bérleti díja után nem kell adóznia a szülőnek.

Kérdésként vetődik fel, hogy e bekezdésben szereplő „település” alatt kizárólag magyarországi helység értendő-e, vagy ha valaki más állam területén bérel ingatlant, akkor is alkalmazható-e az említett szabály?

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja a választ, és azt is, milyen bizonylat szükséges a bevételt csökkentő kedvezmény érvényesítéséhez.

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink