671 találat a(z) ingatlan-bérbeadás cimkére

Magánszemély ingatlan-bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély ingatlant ad bérbe, a kifizető minden hónapban levonja és bevallja az szja-t. A magánszemély a bérleti díjon felül meg akarja téríttetni a bérbe vevővel az ingatlanhoz kapcsolódó építményadót és telekadót, ami a magánszemély nevére szól az önkormányzat adókivetése alapján. Az a kérdésem, hogy a magánszemély továbbszámlázhatja 100%-ban az említett helyi adókat, vagy ugyanúgy, mint a bérleti díj összegéből, szja-t kell levonni a kifizetőnek az év elején adott nyilatkozat alapján? Válaszát előre is köszönöm V.G.

Katával kapcsolatos kérdés Kérdés

Egy kft. tulajdonosa bérbe adja a lakását a kft.-nek, ahol a székhely van. Nyugdíjas munkaviszonyban látja el az ügyvezetést. Mellette lehet-e katás egyéni vállalkozó, ha bérbe adja a kft.-nek a lakást és a cég vonja le az adót tőle, és az 53-as szja-bevallásban vallja be?

Építési telek áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Építőipari cég (áfakörös fő tevékenység: út, autópálya építése) hasznosítás céljából építési telket vásárolna. Hasznosítás: vagy autómosó építése vagy ingatlan-bérbeadás, vagy eladás. A kérdés, hogy ebben az esetben az áfa levonható? Egy esetleges kiutalás előtti ellenőrzésen hogyan tudom bizonyítani, hogy áfás tevékenység érdekében történt a telekvásárlás? Jelenleg csak az ingatlan-bérbeadás áfamentes, egy másik ingatlan miatt, amely már értékesítésre is került ebben az évben. Igaz az, hogy ha a levonás pillanatában nem voltam bejelentkezve áfakörre, akkor nem vonhatom le az áfát ingatlanvásárlás esetén? Hol találom meg, hogy lehetőségem van decemberben bejelentkezni ingatlan esetében az áfakörre? Megoldás lehetne egy új cég létrehozása 4120-as TEÁOR-ral, és ott eleve bejelentkeznénk az áfakörre ingatlanhasznosítás esetében? A 240 hónap figyelési időszak csak áfamentes értékesítés esetén van? Előre is köszönöm. Üdvözlettel: Reinhardt Éva

Ingatlan-bérbeadás költségelszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély tételes költségelszámolást választ ingatlan-bérbeadásra. Bevétellel szemben elszámolható költség az áram és a gázszámla. Ha az ingatlant bérbe adta 01-06. hónapokban, majd a 07-09. hónapban üresen áll a lakás (a bérbeadó keresi a bérlőt, szépítgeti a lakást), majd októbertől újra sikerül bérbeadni az ingatlant, akkor a 07-09. hónapokban fizetett áram és gázszámla elszámolható költségként az októberi bevétellel szemben? Köszönettel: Mónika

Ingatlan-bérbeadás és rezsiköltség számlázása Kérdés

Ügyfelünk a bérleti díjat tárgyi adómentesen számlázza. A rezsi öltségek áfáját visszaigényli, és áfásan számlázza tovább a bérlőnek. Helyesen jár el?

Egyéni vállalkozó magánszemélykénti ingatlan-bérbeadása – számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kataalany egyéni vállalkozó magánszemélyként ingatlan-bérbeadást végez egyrészt magánszemélynek, másrészt vállalkozásnak. Kötelező-e számlát kiállítania a magánszemély részére akkor, ha a magánszemély nem kér számlát? Milyen dokumentummal kell igazolnia a bérleti díj átvételét előző esetben? Helyesen jár-e el akkor, ha a vállalkozó bérlője részére a saját kataalany egyéni vállalkozása adószáma alatt ad a bérleti díjról számlát? Segítségüket köszönöm.

Magánszemély ingatlan-bérbeadása – szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély lakásokat és garázst ad bérbe. A jövedelem – mint szja-alap – megállapítása során a bevétellel szembeállítja az Szja tv. által megengedett kiadásokat, többek között az ingatlanok értékcsökkenését is. Kérdésem az, hogy a bérbeadásból származó jövedelemadó alapjának megállapítása során a három ingatlan bevételeit és a bevételt csökkentő tételeket összegezheti-e? (Az ingatlanonkénti esetleges negatív adóalap csökkentheti-e a másik ingatlan bérbeadásánál keletkezett pozitív adóalapot?) Válaszukat köszönöm.

Bérbeadás vállalkozás mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás vállalkozás mellett bérbe adná kft.-nek ingatlanját egy vállalkozó. Úgy tudom, hogy mivel van adószáma, csak adószámos magánszemélyként teheti ezt meg. A 19T101E bevalláson kellene bejelenteni, viszont nem találom, melyik sorát kell a dokumentumnak kitölteni ehhez, természetesen a tárgyi mentességet is jelölve az áfa szempontjából. A bérbeadást számlázná, a rezsiköltségekről számviteli bizonylatot állítana ki. Ebben az esetben a 1953-as bevallásban csak a bevétel-költségelszámolást szabad alkalmazni? Vagy emellett a 10% költségelszámolás is lehetséges? Év közben lehet, hogy ha magánszemélynek adja ki az ingatlant a vállalkozás, akkor a 10% költséglevonást alkalmazza, az előlegnél viszont utána vállalkozásnak másik verzióval adja ki az ingatlant? Év végén természetesen csak az utolsó verzió szerint vallja be a költségeket? Köszönettel.

Közös tulajdonú lakás bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy lakás tulajdonosa két magánszemély (szülő és lánya). A lakást 2018-ban vásárolták, felújították, és 2019-ben bérbeadták. A számlák egy része a szülő, más része a lánya nevére szól. Sőt, néhány számlán nem a bérbeadott lakás címe szerepel, hanem a lakóhelyük címe. A bérleti szerződésen csak a szülő neve szerepel mint bérbeadó. Kérdéseim a következők: - Elszámolhatók-e a 2018. évi felújítási számlák a 2019. évben? - Problémát jelent-e, hogy a költségszámlákat nem mindig ugyanarra a névre, illetve címre állították ki? - Az értékcsökkenés100%-ban elszámolható-e, ha csak az egyik tulajdonos a bérbeadó? - A vagyonszerzési illeték, ügyvédi költség, értékbecslés, hirdetési költség elszámolható-e? Válaszát előre is köszönöm!

Ingatlan-bérbeadás Kérdés

A bérbeadó egy kft., a bérbevevő újonnan alakuló kft., amelynek még nincs adószáma. A kauciószámlát hogyan lehet kiállítani? Megoldás az, hogy a leendő ügyvezető magánszemély részére kerül a számla kiállításra, majd ha a kft. megalakul, sztornózzuk ezt a kauciószámlát, és kiállítjuk a kft. nevére? A bérbeadó a kauciót áfásan állítja ki, ezért szükséges a számla.

Ingatlan-bérbeadás II. Kérdés

https://adozona.hu/kerdesek/2019_8_22_Ingatlan_berbeadas_yvu Tisztelt Szakértő! A tulajdonosok mint magánszemélyek nem váltottak ki az adószámot az ingatlan-bérbeadásra. Jól gondoljuk, hogy ha a szolgáltatókkal a közüzemi szerződéseket visszaíratják a saját nevükre és a díjakat mint magánszemély számlázzák tovább az új bérlő nevére, akkor ki kell váltaniuk az adószámot? Vagy megtehetik azt, hogy egy sima számviteli bizonylaton, adószám nélkül továbbszámlázzák a rezsidíjakat?

Ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy kft., amely tevékenységét jelenleg nem folytatja. Ételkiszállítással foglalkozott, melyhez az ingatlant a kft. tulajdonosaitól bérelte, tehát az ingatlan nem a kft. tulajdona, viszont az ingatlanban található gépek és berendezések a kft. tulajdonában vannak. Most ezt az ingatlant (mivel nem folytatja a tevékenységét) bérbe adná. Magát az épületet a kft. tulajdonosai mint magánszemélyek adnák az új bérlőnek bérbe, a kft. pedig az ingatlanban lévő gépeket adná bérbe az új üzemeltetőnek. Kérdésünk az, hogy az ingatlanhoz kapcsolódó közüzemi díjakat, amelyek a kft. nevén vannak, a kft. továbbszámlázhatja-e az új bérlőnek? A kérdés azért merült fel, mert így, ebben a formában a kft.-nek végülis nem lesz köze az ingatlanhoz, csak a benne lévő gépekhez.

Katás vállalkozás ingatlan-bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíveskedjék tájékoztatni, hogy katás vállalkozás ingatlan-bérbeadás esetén hogyan adózik. Köszönettel.

Ingatlanok bérbeadásának, egyéb hasznosításának alapvető szabályai Cikk

A lakóingatlanok hosszabb-rövidebb időre történő hasznosításának legelterjedtebb módozatai a tartósabb jellegű bérbeadás, de egyre gyakoribb a rövidebb távú, leginkább turisztikai célú hasznosítás, szálláshely-szolgáltatás (fizető-vendéglátás). A Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV) információs füzetben részletezi ezen hasznosítási formák adózási lehetőségein túl a termőföld bérbeadására vonatkozó szabályokat is.

Ingatlan-bérbeadás olyan magánszemélyként, aki katás egyéni vállalkozó is Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlan bérbeadásával kapcsolatosan merült fel az alábbi kérdésem. Adott egy magánszemély, aki (nem mellékesen) mellékállású katás egyéni vállalkozó is. Az ingatlanján lévő épületrészeket szeretné bérbe adni, melyek egy részét ő hasznosítja, mint egyéni vállalkozó, egy másik épületrészt azonban egy kft. (amelyben tulajdonosi részesedése is van msz-ként) bérelné. Katásként ingatlan-bérbeadást nem végezhet, illetve ingatlan bérbeadásával foglalkozó egyéni vállalkozó nem lehet katás, az egyértelmű. Első kérdésem: folytathat-e ingatlan-bérbeadást magánszemélyként az ahhoz kapcsolódó szabályokkal (áfamentesség, 10% költséghányad, kifizetői adómegállapítás)? A bérbeadást mindenképp magánszemélyként szeretné végezni, hiszen ő az ingatlan tulajdonosa. Ha igen, információim szerint, mivel egyéni vállalkozó, be kell jelentenie az ingatlan-bérbeadást, mint tevékenységet, hiszen adószámmal rendelkezik. Feltételezem, ezt a T101E nyomtatványon, abban a rubrikában tudná megtenni, ahol azon tevékenységeket kell felsorolni, amelyeket nem egyéni vállalkozóként végez (megjegyzem ÖVJT kódot nem találtam az ingatlan-bérbeadásra). Mit kell ebben az esetben a nyomtatványon megjelölni? Egyáltalán jól tudom, hogy be kell jelenteni? S ha a tevékenységet magánszemélyként folytatja, véleményem szerint számviteli bizonylatot kellene kiállítania. Vagy számláznia kellene, mert rendelkezik adószámmal (de hát nem azt a tevékenységet végezné...)? Számomra nem egyértelmű. Hogy jár el helyesen?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink