660 találat a(z) ingatlan-bérbeadás cimkére

Magánszemély ingatlan-bérbeadás Kérdés

Szocho felső határa ingatlan-bérbeadáskor Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni. Adott egy magánszemély, akinek a munkaviszonyból származó jövedelme 2,5 millió forint, ezután a szocho meg lett fizetve. Ezen kívül van még 800 ezer forint jövedelme ingatlan-bérbeadásból. Ez összesen: 3,3 millió forint, mint összevont adóalapba tartozó jövedelem. Ezen kívül kapott még 1,5 millió forint osztalékot. A szociális hozzájárulás felső határa: 3 millió 576 ezer forint. Úgy olvassuk, hogy a szocho felső határánál az összevont adóalapba tartozó jövedelmeket kell figyelembe venni. Tehát olyan jövedelmet is bele lehet venni, amely után nem fizettek szociális hozzájárulási adót? Jól értelmezzük? Köszönjük szépen a segítséget!

Ingatlan-bérbeadás és járulékos költségek számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámos, nem áfás magánszemély raktárhelyiséget ad bérbe cégünknek. A bérbeadó 10%-os költséghányad választásáról nyilatkozott. A szerződés szerinti bérleti díj euróban került megállapításra. A bérbeadó külön számlázza a bérleti díjat euróban, a számlán csökkentő tételként feltünteti euróban a bérleti díj 90%-ának a 15%-át. A bérleti szerződésnek megfelelően a bérlő fizeti az ingatlan rezsidíját (almérő alapján), és az építményadót a bérbeadó forintos számlája alapján. Jól értelmezzük-e hogy az szja-törvény 17. paragrafusának 3a bekezdése nem alkalmazható az áthárított építményadóra, és ezen tétel 90%-ának a 15%-át kifizetői szja-ként le kell vonnunk? Helyesen milyen megjegyzéssel kell a számlán szerepeltetni az áthárított építményadót, és ezt a sort a bérlőnél milyen főkönyvi számlán kell könyvelni? Helyesen jár el a bérbeadó, amikor a számláján feltünteti csökkentő tételként az szja-t? Kifizetőként az eurószámla szja-alapjának forintosításánál alkalmaznunk kell az szja-törvény 6. § (4) bekezdésének a) pontját?

Katás vállalkozó – ingatlan-bérbeadás Kérdés

Katás egyéni vállalkozó magánszemélyként a saját tulajdonában lévő ingatlant szeretné bérbe adni. Kérdésem, hogy miként tehet ennek jogszabálykövetően eleget? Válaszukat előre is köszönöm.

Beruházásra adott előleg és foglaló engedményezése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőkben leírtakhoz kérem szíves segítségét. A társaság főtevékenysége ingatlan-bérbeadás. Előszerződést kötött további kettő lakóingatlan megvásárlására, azok előlegeit és foglalóit 5% áfával kifizette. Sajnálatos egészségügyi probléma miatt a két lakást, amelyre az előlegkifizetés történt, már nem kívánja megvásárolni a társaság, hanem szeretné átadni azokat egy kapcsolt vállalkozás részére. Kérdés 1: Ha a társaság engedményezi a fenti követeléseket a kapcsolt vállalkozás részére, hogyan kell kezelni az áfát? Keletkezik-e áfafizetési kötelezettség? Helyesen járunk-e el, ha a követelések már visszaigényelt áfáját (5%) az eredeti összegben rendezzük a NAV felé? Kérdés 2: Társasági adóban a teljes összeg után kell-e megfizetni az engedményezőnek a taót, vagy adóalap-növelő tétel? Köszönettel: Perger Gitta Gallys Invest Kft.

Ingatlan-bérbeadás mellett fizető-vendéglátó tevékenység 2. Kérdés

Tisztelt Lepsényi Mária! Köszönöm válaszát. Kérem szíves pontosítását alábbi kérdésemre: https://adozona.hu/kerdesek/2020_2_17_Ingatlan_berbeadas_mellett_fizeto_rka 1. Kérdésem nem a tevékenység egymás melletti folytatásának lehetőségére vonatkozott, hanem a két tevékenységre eltérő adózási mód párhuzamos alkalmazására. 3. Kérdésemre az írta, hogy a szoba definíciójára "a Korm.rendeletben meghatározott fogalom az irányadó". Egy másik hasonló kérdésre https://adozona.hu/kerdesek/2019_11_8_Maganszallashely_szobaszam_4_iky adott válaszában azt írja, hogy a "...Korm. rendeletben...a szoba fogalma a magánszálláshelyre nem vonatkozik..., a szoba fogalmát...az 1993. évi LXXVIII. törvény szerint kell értelmezni...". Kérem, oldja fel a bennem kialakult ellentétet, mert pl. egy magánszálláshelyen önállóan értékesíthető, egyedi hozzáféréssel rendelkező 3 szobás apartman fizető-vendéglátó tevékenység keretében történő hasznosítása esetén nem mindegy hogy 1x vagy 3x 38 400 forintot fizetek tételes átalányadóként. Köszönettel,

Külföldön élő magánszemély ingatlan-bérbeadása Kérdés

Ügyfelem, természetes személy, adóazonosító jellel rendelkezik, állandó lakhelye Franciaország, magyar állampolgár (más állampolgársága nincs). Magyarországi ingatlant adna bérbe. Kérdésem: jól gondolom, hogy az ingatlan fekvése alapján ezt a jövedelmet itthon kell leadóznia és bevallania? Fel kell-e tüntetnie ezt a jövedelmet a francia bevallásában? Köszönöm, ha válaszolnak, üdvözlettel: CsK

Nem hasznosított ingatlan áfájának levonása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlanhasznosítással foglalkozó kft. tulajdonában három lakóingatlanból csak kettő van folyamatosan bérbe adva, a haramdik évek óta nincs hasznosítva. A kft. az áfában a levonási lehetőséget választotta lakóingatlan esetében is. A nem hasznosított ingatlanra vonatkozó fenntartási, karbantartási, rezsiköltségek áfája továbbra is levonható? Vagy ez esetben erre az ingatlanra vonatkozó összes költség áfája le nem vonható lesz? A hasznosítási időszakot mi alapján állapítom meg? Ha nincs hasznosítva, de a szándéka a vállalkozónak az, hogy hamarosan bérbeadja, akkor változik a minősítése? Várom szíves válaszukat! Köszönettel: Komáromi Judit

Ingatlan-bérbeadás, szociálishozzájárulásiadó-fizetési kötelezettség Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2020. 01. 24-én a fenti kérdésre Surányi Imréné által adott válaszból számomra úgy tűnik, hogy a bérleti díj után szochót kell fizetni. Nem jól értelmezem a 2018. évi LII. tv. 5. § (2) bek. h) pontját, miszerint a bérleti díj mentes a szochó alól?

Ingatlan-bérbeadás – szocho Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem tájékoztatását, hogy jól értelmezem a korábbi kérdésre adott válaszában foglaltakat? Az ingatlan-bérbeadás után 2020. 01. 01-jétől szochofizetési kötelezettség áll fenn? https://adozona.hu/kerdesek/2020_1_24_Ingatlanberbeadas_osztalalek_utan_sjk Válaszát köszönöm!

Szépségszalon üzemeltetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. bérel az önkormányzattól egy üzlethelyiséget, az üzlet szépségszalonnak van kialakítva. A meglévő helyek kihasználása érdekében külső, más vállalkozók– kozmetikus, műkörmös stb. – részére helyet biztosítanának, térítés ellenében. Az új vállalkozók az üzletben meglévő berendezéseket használnák, és csak a munkavégzésükhöz szükséges munkaeszközöket hoznák. Csak akkor dolgoznának, amikor a bérlő kft. dolgozói is dolgoznak, tehát munkarendjüket a szalon nyitvatartása határozná meg. Van olyan ajánlat és kérés is, hogy csak alkalomszerűen, vagyis csak akkor dolgoznának – előzetes időpontegyeztetés után –, amikor van vendégük, és csak az ott eltöltött idő alapján fizetnének a bérlő kft. részére. Kérdésünk, hogy ebben az esetben milyen tevékenység valósul meg, ingatlan-bérbeadás vagy egyéb szolgáltatás, és az utóbbi kérés, ajánlat járható út lehet-e, ha igen, akkor ez milyen tevékenységek közé sorolható be? Az Adózóna kérdések és válaszok között valamikor olvastunk olyat, hogy székbérlés, ez mit takar, esetleg ezt is alkalmazhatnánk. Egy másik fórumon hasonló kérdés eldöntéséhez hivatkoztak az Adóvilág 2015/11. számában megjelent jogszabályra, sajnos ezt nem tudtam elérni. Válaszukat előre is köszönjük! Köszönettel: KP

Hiteligénylés: jövedelmek listája, amelyeket elfogadnak a bankok Cikk

Lista készült a hazai kereskedelmi bankok hitelfelvételhez támasztott jövedelmi kritériumairól, hogy melyik banknál milyen jövedelmet fogadnak el a hitelbírálat során – derül ki a Bank360.hu gyűjtéséből.

Katás egyéni vállalkozó – lakóingatlan bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó lakóingatlant ad bérbe, alanyi mentesen, egy cégnek, amely számlát kér. Kérdésem, hogy a kapott kaució, továbbá a bérleti díjon felüli kiszámlázott rezsi beleszámít-e a 12 millió forintos értékhatárba (az alanyi mentességre, illetve a 12 millió forintos katahatárra gondolok)? A számlán fel lesz tüntetve a bérleti díj plusz a rezsi. Azt tudom, hogy év végén az szja-bevallásban mint önálló tevékenységet vallom be. Az szja- bevallásba az egészet beírom mint bevételt, és a költséget szintén beírom, ami marad, az a jövedelem? Köszönöm a tájékoztatásukat.

Továbbszámlázott bérleti díj Kérdés

Kedves Szakértő! Az egyik cégünk bérel két helyiséget, a bérbeadó nem választotta az áfát a bérbeadásra, tehát mentesen számláz. Ez a cég ezt a két helyiséget tovább adja bérbe, ő sem választotta az ingatlan-bérbeadásra az áfát. A kérdésem az, hogy attól függetlenül, hogy nem az ő ingatlanát, hanem egy bérelt ingatlant ad tovább bérbe, azt ugyanúgy megteheti áfamentesen, ugye? Válaszukat előre is köszönöm.

Társasház bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyar kft. számlát kapott egy társasháztól, amelyben bérleti díjat számlázott ki a társasház a kft. részére. Az Szja törvény szerint a bérleti díj után a kft.-nek kell az szja-t levonni, bevallani és igazolást kiállítani. Viszont az nem egyértelmű, hogy a társasház levonhat-e vagy le kell-e vonnia (ha másképp nem nyilatkozik) a 10% költséghányadot vagy a teljes bérleti díj lesz az szja alapja nála. Az a kérdésünk, hogy kell-e 10% költséghányadot levonni a bérletidíj-bevételből és az így keletkezett jövedelem lesz-e az szja alapja vagy a teljes bérleti díj? Válaszukat előre is köszönjük.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Családi adókedvezmény saját jogon

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Vagyonkezelő alapítvány

Pölöskei Pálné

adószakértő

Iparűzésiadó-előleg

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink