415 találat a(z) igazolás cimkére
eToro utáni adózás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alaposan utánaolvastam már a témának, de szeretnék egy szakértői megerősítést is szerezni. Az eToro nevű, online tőzsdei kereskedésre lehetőséget adó oldalon szeretnék befektetni. Itt lehet részvényekkel, kriptovalutákkal, ETF-ekkel, stb... kereskedni. Az oldal tételesen lebontott igazolást is kiállít adott időszakra a lebonyolított trade-ekről, tehát legjobb tudomásom szerint minden szempontból beleillik a brókercég definíciójába. Számos magyar felhasználó is megtalálható az oldalon. Kérdésem: jól tudom, hogy az eToro-n lebonyolított ügyleteket az adóbevallás határidejéig kell befizetni az szja alapján, minden ügylet nyereségének 15 százalékát befizetve adóként? Előre is köszönöm a választ! Üdvözlettel Hári Dániel
Gyed extra folyósítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A gyed extrában részesülő dolgozónk munkaviszonya 2020.03.31-én megszűnt. A folyósításról kiadtuk az igazolást. Az új munkaviszonya 2020.04.06-án kezdődött, ahol szintén működik tb-kifizetőhely. Kérdésem az lenne, hogy a kieső idő alatt 2020.04.01-04.05-ig terjedően ki fogja folyósítani a gyed ellátását?
Nyílt végű lízing
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. (Lízingbevevő) elektromos személygépkocsit vásárolt az alábbi kondíciókkal: Eladó az új elektromos személygépkocsit bruttó 11 222 ezer Ft-ért adta el, a Lízingbeadónak. Nyílt végű lízingszerződés összefoglalva: Futamidő 24 hó. Első lízingdíj Bruttó: 6 733 ezer Ft (ebből a támogatás 1 500 ezer Ft). Folyósítandó összeg: bruttó: 4 488 ezer Ft. Finanszírozott összeg: 3 534 ezer Ft + Áfa (ebből maradványérték: 1 767 ezer Ft + Áfa). Utolsó esedékes lízingrészlet: 2022.03.17. havi részlet és 2022.03.17-én esedékes a 1 767 244 Ft + Áfa. Támogatást kapott a Lízingbevevő, mely összeget (1 500 ezer Ft). A Lízingbevevő a támogatás Kedvezményezettje. A Támogatói okirat része: "A Kedvezményezett vállalja, hogy a Pályázati kiírásban foglaltaknak megfelelőlen biztosítja a támogatásból beszerzett elektromos gépjármű 3 éven át történő használatát és üzemben tartását. A fenntartási időszak kezdete az elektromos gépjármű forgalomba helyezésének napja, lízing esetén a gépjármű Kedvezményezett üzembentartóként történő bejegyzésének napja.NAV állásfoglalás részlete: "Felhívjuk a figyelmét továbbá, hogy amennyiben a felek valódi ügyleti akarata nem a személygépkocsi időleges használatára (nyílt végű lízingjére) irányult, hanem a futamidő lejártával a lízingbe vevő tulajdonszerzését kívánták biztosítani zárt végű lízing keretében." Kérdésem, hogy az áfa levonhatósága szempontjából fentiek alapján igazolható-e a NAV felé, hogy a felek valódi akarta a nyílt végű lízingszerződés és ez nem egy zárt végű lízing?
DDP szállítás: kínai áru spanyol raktárból
Kérdés
Az Alibaba nagykereskedelmi portálról rendelt cégünk árut próbaképpen, továbbértékesítésre. Az áru EU-s, spanyol raktárból érkezett. Az előzetes egyeztetéskor azt közölte az eladó, hogy a számla kínai lesz, de minden vámmal kapcsolatos ügyintézést elvégeznek. Két dokumentummal rendelkezem: a kínai számlával és az Alibaba oldaláról letölthető rendelési részletezéssel, melyekben szerepel a DDP információ. 1: A számlán, amit kaptam, a következő fontosabb adatok szerepelnek: Proforma Invoice DELIVERY TERM: DDP eladó címe: (kínai cím) nincs EU adószám áru típusa, mennyisége, értéke szállítási díj megjegyzéssel: "Shipping from Spain" minden összeg áfarészletezés nélkül. 2: Az Alibaba hivatalos rendelést részletező és nyomkövető letöltött dokumentuma: kereskedelmi és szállítási feltételek: "DDP:You can receive the goods at the destination place, your supplier will do the import customs clearance at the destination port and also afford all the fees including import duty." szállítási részletezés: szállító cég (GLS), csomagszám, útvonal (Spanyol - Magyarország) fizetési részletek Kérdéseim: Ez így megfelelő-e, és ha igen, akkor akkor kereskedelmi forgalomba helyezés előtt van-e bármi teendőm (például áfát kell-e befizetni vagy csak értékesítés után)? Ha nem megfelelő, akkor hogy tudom legalizálni (például kell-e egyéb igazolás a DDP ügyintézésről)? Köszönettel
Nem árt ellenőrizni a NAV által készített bevallástervezeteket
Cikk
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szerint érdemes az szja-bevallási tervezet átnézni, összehasonlítani a munkáltatóktól, kifizetőktől kapott igazolásokkal és szükség esetén módosítani, majd beküldeni, a tervezetek már két hete elérhetőek a webes felületen – közölte az adóhivatal szerdán az MTI-vel.
Adóügyekben nem hosszabbítja a határidőket a rendkívüli ítélkezési szünet
Cikk
A kormány 2020. március 15-étől rendkívüli ítélkezési szünetet rendelt el. Ítélkezési szünet esetén a bírósági eljárásra vonatkozó határidők főszabályként nem kezdődnek meg és a már megkezdett határidőkbe a rendkívüli ítélkezési szünet időtartama nem számít bele – emlékeztet közleményében a Deloitte Legal.
Külföldi szülés utáni itthoni ellátások
Cikk
Milyen ellátásokra jogosult az az anya, illetve család, ahol a szülő(k) külföldön éltek és dolgoztak, gyermekük is ott született, majd úgy döntöttek, hogy hazaköltöznek Magyarországra? Összefoglaltuk.
Szja-bevallás – amikor nem kér igazolásokat a NAV
Cikk
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) idén már negyedik alkalommal készíti el több millió ember személyijövedelemadó-bevallási tervezetét, a folyamat automatikus, ezért nem kell kérni az adóhivatalt a tervezet elkészítésére, valamint a kedvezményekre jogosító igazolásokat sem kell beküldeni a hivatalhoz – közölte a NAV csütörtökön az MTI-vel.
Közösségen belüli értékesítés, hulladék
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tisztelt Adózóna! Egy magyar áfaalany társaság közösségi adóalany (gazdasági társaság) részére értékesít az áfatörvény 142. §(1) d) szerint (áfatörvény 6. számú melléklet) hulladékot. Kell-e és milyen módon igazolni a közösségen belüli termékértékesítést, kiszállítást? Ezen értékesítések belföldön fordított adózás alá eső ügyletek? Köszönettel:
Négygyermekes anyák szja-kedvezménye
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 2020.0101-től hatályos, négygyermekes anyák szja-kedvezmény igénybevételéhez kell-e munkáltatónak igazolást bekérni a 12 éven keresztül fennálló családipótlék-jogosultságról? A munkavállaló már egy gyermek után sem jogosult családi pótlékra, hosszú évek óta. Válaszát előre is köszönöm.
Az orvosoknak január 31-éig kell adatot szolgáltatniuk a NAV felé
Cikk
A személyi kedvezmény a személyi jövedelemadóból vehető igénybe. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal honlapján tájékoztat arról, hogy a háziorvosoknak, szakorvosoknak, a tavaly kiállított személyi kedvezményre jogosító igazolásokról 2020. január 31-éig kell elektronikusan adatot szolgáltatniuk.
Dolgozó nem jogosult táppénzre
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Dolgozó keresőképtelenségével kapcsolatban szeretném a segítségét kérni. A munkavállaló 2019.09.16-tól a cégünk alkalmazottja, 2019.11.07-től veszélyeztetett terhesként keresőképtelen, a háziorvos 2019.12.28-i dátummal adta ki az utolsó táppénzes papírját, mivel a NEAK tájékoztatása alapján 2019.12.28-ig folyósítják neki a táppénz, mert több ellátásra nem jogosult, mivel nem rendelkezik a megfelelő biztosításban töltött idővel. Úgy gondolom, hogy az orvosnak, ha indokolt, akkor attól függetlenül, hogy folyósítható-e részére táppénz a keresőképtelenségről szóló orvosi igazolást ki kell állítani. A kérdésem az lenne, hogy a 08-as bevallásban, hogyan kell szerepeltetni, igazolt nem fizetett távollét, vagy attól függetlenül, hogy nem kap táppénz , táppénzt kell jelölni? A biztosítása attól függetlenül fennáll-e, hogy semmilyen ellátásban nem részesül? Köszönettel: Andrea
Nem akar fizetni a munkáltató: kinek kell igazolni a ki nem vett szabadságot?
Cikk
Köztisztviselőként dolgoztam, a szabadságot évekre visszamenően nem vettem ki, nem volt rá lehetőségem. A munkáltató felmondta a munkaviszonyomat, de nem ismeri el a bennmaradt szabadságnapjaimat, azt a választ kaptam, hogy forduljak bírósághoz. Úgy tudom, a bíróságon nekem kell bizonyítanom, hogy nem vettem ki a szabadságomat; hogyan tehetem ezt meg, ha a munkáltató nem adja ki az igazolást? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.
Filmtámogatás
Kérdés
Tisztel Szakértő! Arra a kérdésre szeretnék választ kapni, hogy adott A társaság, amely megrendel egy filmgyártást B társaságtól. A filmiroda ügyfele B lesz, a támogatási igazolást is B kéri meg. Az A társaság mint megrendelő lehívhatja-e a támogatást abban az esetben, ha a támogatást C társaság adja A társaságnak? Köszönettel: Somogyi Katalin
Adószámos magánszemély
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelünk civil szervezet. Zeneiskolát működtetnek, a tanárok egy része adószámos magánszemélyként ad számlát úgy, hogy a hó végén áttekintik, ki, hány órát tartott meg, és ezt beszorozzák a szerződésben szereplő óránkénti árral. Sajnos a szerződésben (egyelőre) nincs pontosan körülírva, hogy a nevezett összegből még levonásra kerülnek a kötelező járulékok, vagy sem. Könyvelőként azzal szembesültem, hogy személyenként más és más a gyakorlat: van aki a megkapott összegből fizeti maga után az szja és a nyugdíjjárulék mellett a szochót is, és van olyan, aki a szerződésben szereplő összeget "nettó munkabér"-nek tekinti, tehát a civil szervezetre hárítja az összes járulék befizetését. A kérdésem arra vonatkozik, hogy könyvelőként hogyan tudok helyesen eljárni: 1. Milyen papírokat/nyilatkozatokat kell bekérni az adószámos magánszemélyként számlát adótól (kell-e bekérnem egyáltalán bármit)? 2. Milyen összeg szerepeljen a számlán: az, amit átutal a megrendelő civil szervezet az adószámos magánszemély tanár számlájára, vagy a járulékkal növelt összeget? (3. A szocho összegét is magában kell hogy foglalja a számla, vagy csak az szja-t, nyugdíjjárulékot és az egészségbiztosítási járulékokat?) Ha az adószámos magánszemély nyugdíjas, akkor milyen járulékokat kell megfizetnie a kiállított számla után? (Csak szja-t vagy minden egyebet, amit a megbízási díj után is meg kellene fizetnie?) Segítségét köszönöm! Márkus Márta