1378 találat a(z) gyed cimkére
Mellékfoglalkozású katás egyéni vállalkozó cseden Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mellékfoglalkozású katás egyéni vállalkozó a főfoglalkozásából csedre, majd gyedre megy. Mellette a vállalkozást folytatná, és fizetné az eddigi 25 ezer forint katát. Lehetséges ez? A főállásából a csedre és a gyedre jogosult, amit igénybe is venne. Köszönöm válaszát! Üdv: Angéla
Gyed igénylésének lehetősége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az a kérdésem, hogy, ha a dolgozó munkaviszonya a 180 napot elérte, de a 360 napot nem, és közben terhes lett, milyen ellátást tud igénybe venni? Nem ment táppénzre, viszont a csedet nem tudta megigényelni. Csak a gyest tudja igényben venni ilyen esetben? Van-e lehetőség rá, hogy visszajönne dolgozni, és amikor megvan a 360 nap munkaviszonya, elindíthatja a gyedet? Vagy a 360 nap munkaviszonyt a szülés előtt kell vizsgálni? A jogszabályváltozások adnak-e ilyen esetben valami előnyt neki? Ha esetleg kérheti a gyedet, akkor munka mellett kérhetné, vagy elég, ha a 360 nap munkaviszonya megvan, és utána igényli az ellátást, de nem dolgozik mellette? Várom válaszukat.
Gyed nagyszülő Kérdés
TiszteltÍSzakértő! Munkaviszonyban álló nagyszülő jogosult-e gyedre, ha igen, mikortól? Gyed lejárta után gyesre? A gyeden töltött idő beleszámít-e a nagyszülő szolgálati idejébe és nyugdíjalapjába?
Gyed utáni szabadság, munkaviszony-megszűnés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném szíves segítségét. Egy kismama, aki 1982. 11. 20-án született, gyed alatt meg kívánja szüntetni a munkaviszonyát, közös megegyezéssel. 2014. 02. 06.-2014. 08. 05-éig táppénzen volt, 2014. 08. 06.-08. 24-éig dolgozott, 2014. 08. 25. - 2015. 02. 08-áig tgyás, majd 2015. 02. 09-étől gyed következett. A munkaviszony-megszűnés napja 2015. október 28. Kérdésem, hogy mennyi szabadság illeti meg? A 2014. évi szabadság kiadásra került. Válaszát előre is köszönöm.
Egyéni vállalkozó többes jogviszonyban csed alatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó (gyógytornász) főállású munkahelyéről táppénzre ment 2015 szeptemberében. Jelenleg cseden van októbertől. Munkaviszony keresőképtelensége alatt szeptemberben vállalkozói tevékenységét személyesen végezte, bevételre tett szert. A kérdésünk az, hogy csed/gyes/gyed alatt is végezheti személyesen a vállalkozói tevékenységét a jövőben? Ha nem, akkor megbízási díjjal foglalkoztathat-e egy tornászt, aki helyette tornáztat, míg ő a gyermekét gondozza? Segítő válaszát köszönjük.
Gyermekvállaláshoz kapcsolódó ellátások és igénylésük: itt a lista! Cikk
Az elmúlt években több, a gyermekvállalást elősegítő szabályt fogadtak el a törvényalkotók, gondoljunk csak például a gyed extrára vagy a családi adó- és járulékkedvezményre. Tapasztalatok szerint a szülőknek még abban sem egyszerű kiigazodniuk, hogy gyermekvállalás esetén milyen pénzbeli ellátásokat vehetnek igénybe gyermekük születése esetén, és azokat hol kell igényelni. Alábbi cikkünkben ehhez nyújtunk fogódzót.
Csed összegének optimalizálása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségüket kérni. Dolgozónk 2010. 07. 08-a óta tgyáson, majd gyeden, és végül gyesen volt. 2013. 07. 09-től pedig gyeten, mivel már 3 gyermeke van. Érkezik a 4. gyermek januárra. A dolgozó bejelentett bruttó bére 120 000 forint volt 2009-ben és 2010-ben a szülésig. Érdemes lenne-e őt most visszavenni magasabb bérrel a 4. gyermek születéséig? Köszönjük szépen a segítségét!
Gyed több jogviszony esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: apuka menne gyedre, akinek a főállású munkahelyén bruttó 140 ezer forint a fizetése, de a főállása mellett van megbízási szerződése is ugyanannál a munkáltatónál, havi bruttó 75 ezer forintért. Kérdésem: mekkorajövedelem után kapná a gyedet? Csak a munkaviszony után, vagy mindkettő jogviszony után? Köszönettel: Ildikó
Egyéni vállalkozó és a csed Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mellékfoglalkozású egyéni vállalkozó nem számol el vállalkozói kivétet. Ebben az esetben is igaz az, hogy a szerződés szerinti jövedelmeként a minimálbér másfélszeresét lehet figyelembe venni a csed, illetve a gyed összegénél? Ha mondjuk a főállásában havi 150 ezer bruttó jövedelmet kap, akkor ehhez még hozzászámítható a mellékállású egyéni vállalkozásban a minimálbér másfélszerese, annak ellenére hogy semmilyen vállalkozói kivétet nem számolunk el? Mind a csednél, mind a gyednél össze kell számolni a két biztosítási jogviszonyban elért, illetve figyelembe vehető ellátási alapot?
Gyed, gyes mellett több részmunkaidős foglalkoztatás Kérdés
Tisztelt Hölgyem/Uram! Olyan kérdésem lenne, hogy a feleségem jelenleg gyeden van az első kisfiunkkal, aki most (2015. 09. 26-án) lesz 2 éves így gyes fog utána járni. A gyest külön igényelni kell a gyed után, vagy automatikusan folyosítják? Jelenlegi munkahelyén 8 órás munkaviszonyban van alkalmazásban, ahol szeretne felmondani, és utána pedig szeretne elkezdeni dolgozni kettő cégnél részmunkaidőban (az egyik helyen napi 6 órában, a másiknál napi 2 órában). Ebben az esetben jár neki a gyes? Illetve mi történik, ha esetleg újra terhes lesz, mi alapján számítják majd a táppénzt és a gyed/csed alapját? Előre is köszönöm a választ!
Csedre jogosultság OKJ-tanfolyam után Kérdés
Tisztelt Szakértők! Csed és gyed igénylésével kapcsolatban az iránt szeretnék érdeklődni, hogy a nappali tagozaton felsőfokú szakképzésben (OKJ-tanfolyam) résztvevő személy esetén figyelembe lehet-e venni 180 napot biztosítotti jogviszonyként? A képzésen 2 évig folyamatosan részt vett, ez idő alatt egészségügyi ellátásra, családi pótlékra és diákigazolványra folyamatosan jogosult volt. Tehát jogosult-e csedre és gyedre olyan személy, aki nappali tagozaton 2 évig folyamatos felsőfokú szakképzés után még plusz 185 napos munkaviszonnyal rendelkezik? (A tanulmányai befejezését követően 3 hónapon belül létesített munkaviszonyt, de a szülésig csak legfeljebb 210 nap munkaviszonya lesz, ehhez kellene még érvényesíteni a hallgatói jogviszony esetén figyelembe vehető 180 napos biztosítási jogviszonyt.) Köszönettel, Kovács Éva
Szabadságmegváltás kifizetése gyed alatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy 8 hónapos várandós munkavállalónk határozott idejű munkaviszonya 2016. 10. 31-én jár le. A szülés várható időpontja 2015. 10. 24. A munkavállalónak a gyed ideje alatt szűnik meg a munkaviszonya, és ezzel kapcsolatban a munkáltató a megszűnés napjával kifizeti részére a szabadság megváltást. Kérdésem, ha a szülés napjának csúszása esetén, még nem lesz egy éves a munkavállaló gyermeke a munkaviszony lejártakor, ez mennyiben érinti a munkavállaló gyedre jogosultságát, ha ez idő alatt kapja meg a szabadságmegváltást? Továbbá van-e a munkáltatónak az OEP felé bármilyen kötelezettsége, amelyben jelzi, milyen jogcímen fizeti a munkavállalója számára a munkaviszonyból származó jövedelmet (a megszokott '08-as bevalláson felül)? Válaszukat nagyon köszönönöm. Tisztelettel B.Gy
Csedre jogosultság Kérdés
Dolgozó 2014. 10. 15-étől részmunkaidős munkaviszonyban áll 2015. 04. 01-jén szül, előtte 2014. 09. 01. - 2014. 10. 14-ig megbízással volt biztosított, 2013. 12. 09. - 2014. 04. 25. között társas vállalkozóként volt,biztosított. 1999. 08. 05-étől főállású munkaviszonya van, melyben 2013. 10. 21-étől fizetés nélküli szabadságon van Kaphat-e csedet vagy gyedre jogosult tud lenni?
Csed-gyed Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az új házas fiatalasszony a maximálisan adható – bruttó 147 ezer forint – gyedjogosultságot szeretné elérni. Remélhetőleg 7-8 hónap múlva szül. Nappalin 3 évet járt eddig egyetemre. 2014. 02. 01.- 2014. 12. 31-éig egyetem mellett heti 20 órában dolgozott. Mit tegyen? 1) Évhalasztást kér, és 8 órás állásban havi 210 000 forintos alkalmazás? 2) Beíratkozik az új tanévre, és az egyetem nappali tagozata mellett 4 órás állásban helyezkedik el 210 000 forint havi fizetésért? Hogyan jön ki a szükséges, 2 éven belüli 365 nap és a folyamatos, minimum 180 nap munkaviszony? Milyen buktató lehet, amit el kell kerülni?
Nyugdíj: amikor ront az összegen az alacsony kereset, és amikor nem Cikk
A kereset nagysága nagyobb súllyal befolyásolja a nyugdíj összegét, mint a szolgálati idő, azonban nem hagyhatók figyelmen kívül azok az időszakok, amikor alacsony volt a kereset. Kivéve a kivételeket.