1437 találat a(z) gyed cimkére
Gyes vagy gyed
Kérdés
A megváltozott munkaképességű munkavállaló, aki rokkantszerű vagy rehabilitációs ellátást kap, jogosult-e gyesre vagy gyedre, és mikortól? Várjuk szíves válaszát. Üdvözlettel: Munka-Kör Alapítvány a Hallássérültekért
Gyermeknevelési támogatás
Kérdés
Egyszemélyes kft. ügyvezetője (ő a tulajdonos is) gyermeknevelési támogatásban részesül. A kft.-ben maga után járulékot nem fizet, a tényleges munkát alkalmazott végzi. Ha az ügyvezető terhes, jogosult lesz-e csedre, illetve gyedre? Ha igen, mi lesz a gyed számításának alapja? 2013-tól a cégben ő az ügyvezető, díjazást nem kap.
Szochokedvezmény apának
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Anyuka diplomás gyedre volt jogosult, mivel anyagilag jobban jártak, a gyermek 8 hónapos korától apuka ment gyedre a munkaviszonya mellett, mely már hosszú ideje fennáll. Kérdésem, hogy apuka gyede alapján a munkáltató jogosult-e szochokedvezményre? Válaszát köszönöm.
Egyéni vállalkozó táppénze gyed mellett
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főállású egyéni vállalkozó táppénz-, csed-, gyedjogosultságával kapcsolatban kérem a segítségét. Főállású egyéni vállalkozóként biztosított 2012. július 1-jétől. Tgyás: 2014.12.12-2015.05.28-ig. Gyed: 2015.05.29-től jelenleg is, jogosultsága 2016. 12.29-én jár le. Az OEP honlapján lévő tájékoztató szerint, "ha az édesanya egy évnél idősebb gyermekére tekintettel gyedet kap, és emellett keresőtevékenységet folytat, akkor keresőképtelensége esetén megilleti őt a táppénz is". Az egyéni vállalkozó jelenleg várandós. A szülés várható időpontja: 2017. március 12. 2016. év folyamán az egyéni vállalkozói tevékenységét személyesen folytatta, a vállalkozásból bevétele származott, de személyi jövedelemkivétet július 31-éig nem könyvelt, így járulékot sem fizetett. 1. Veszélyeztetett terhessége esetén jogosult-e az egyéni vállalkozó táppénzre a meglévő gyermek utáni gyed folyósítása mellett, vagy választania kell a két ellátás között? 2. Amennyiben augusztus hónapban könyvelne 222 ezer forint személyi jövedelemkivétet, jól gondolom-e, hogy ez lenne a majdani csed, illetve gyed alapja? 3. Az augusztusi jövedelemkivét befolyásolhatja-e a táppénzre való jogosultságát, ha igen, hogyan? Tisztelettel: Katalin
Gyedről visszatérő munkavállaló
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, ha valaki gyesen van és vissza akar jönni dolgozni a céghez, akkor kell neki fizetés emelést adni? Gondolom, ha volt a cégnél fizetés emelés. akkor persze kell neki is, de ha nem volt, akkor csak neki nem kötelező az infláció mértékével megemelni? infláció. Köszönettel.
Gyed – gyes közötti időszak
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főállású egyéni vállalkozó gyed juttatást kapott 07. 30-áig, a gyest 08. 10-től fogja kapni, így szól a határozat. A köztes időpontra meg kell-e fizetnie a főállásúakra vonatkozó minimálbér utáni járulékot? Munkát nem végez.
Katás egyéni vállalkozó táppénz, csed, gyed
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi eset kapcsán kérem segítségét a juttatások összegének megállapításához. Munkaviszony: 2008.12.02. – 2016.05.19. Főállású (havi 50eFt) katás egyéni vállalkozó 2016.05.20.– Gyed folyósítása: 2015.07.20. – A hölgy most a második babával állapotos, és valószínűleg veszélyeztetett terhes lesz. Ebben az esetben jogosult lesz-e táppénzre? Hogyan számolják ki az ellátások – ha jár, akkor a táppénz, illetve a csed, gyed – összegét? Köszönöm szépen a segítséget!
2-4 órás munkavállalás más munkáltatónál gyed alatt
Kérdés
A gyermek egyéves kora után a gyeden levő kismamának lehetősége lenne napi 2-4 órás kiegészítő tevékenységet végeznie egy közeli, ám nem az eredeti munkahelyén. Egy bemutatóteremben kellene néhány órában kisegítenie, amiért arányos bért kapna. Mi a szabályokat kell betartania, illetve milyen hátrányok érhetik az eredeti munkaviszonyával és juttatásaival kapcsolatban?
Gyed folyósítása külföldi munkavégzés alatt
Kérdés
Az anya a szülést megelőző több mint két évben Magyarországon munkaviszonyban állt, erre tekintettel jelenleg gyedben részesül. A gyermek elmúlt fél éves. Az anya Spanyolországban kíván munkaviszonyt létesíteni. Figyelemmel arra, hogy az anya gyeden van, be kell-e jelenteni a tb-nek a spanyolországi munkavállalást? Az anya jogosult lesz-e a korábbi magyar biztosítotti jogviszonya alapján már megállapított gyed további folyósítására, ha Spanyolországban biztosított lesz? Befolyásolja-e a választ az, hogy Magyarországon megszünteti-e az állandó lakcímét?
Szociális szövetkezet
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alakult egy szociális szövetkezet. Tagjai munkaviszony alapján végeznek személyes közreműködést, amelyért pénzbeli juttatást is kapnak.Szeretném megkérdezni, jól gondoljuk-e, hogy természetbeni ellátásra és nyugdíjra jogosultak lesznek, de pénzbeli ellátásra (táppénz, gyed) nem? Munkaidő-nyilvántartásra nem kötelezettek? Nem vonatkozik rájuk a minimálbér kifizetésének kötelezettsége? Válaszát köszönöm.
Gyesen lévő munkavállaló szabadsága
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A törvényi változások miatt segitségét kérem, hogy az alábbi időpontokkal lefedett időszakban a munkavállaló részére mennyi ki nem vett szabadság jár, ha visszajön dolgozni: 2015. 01. 01.-2015. 01. 03. Betegszabadságon volt, majd 2015. 01. 04.-2015. 06. 20. tgyáson, majd 2015. 06. 21.- 2016. 02. 04-ig terjedő időszakban gyeden volt a munkavállaló, jelenleg gyesen van. A munkavállaló 1981. 03. 21-én született. Segitségét megköszönve, tisztelettel: Kövesdi Anita
Gyed számítása/Dr. Radics Zsuzsanna részére
Kérdés
Kedves Radics Zsuzsanna! http://adozona.hu/kerdesek/2016_7_8_csed_szamitasa_rcc A fenti url kódon megadott válaszát nagyon szépen köszönöm. Kérném még a segítségét a gyed napi összegének kiszámításával kapcsolatban. A korábbi példát folytatva a gyed összegét a 2017. május 5. és 2017. október 31. közötti járulékalapot képező jövedelem alapján kell meghatározni. Ugyanakkor a kismama 2017. augusztus 5. után már csedet kap, amely nem képezi a gyed alapját, mivel csak szja terheli. (Ha jól értelmezem az előírásokat.) Hogyan lehet tehát ebben az esetben a gyed összegét meghatározni, ha feltételezzük, hogy az édesanya 2016 novemberétől emelt összegű katát fizetett. Köszönettel: Vágner Emília
Csed számítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás vállalkozó csed/gyed összegével kapcsolatban kért tőlem tanácsot, amiben nem vagyok járatos. Szeretnék egy megerősítést kérni, hogy a gondolatmenetem helytálló-e. Tegyük fel, hogy az ezzel kapcsolatos jogszabályi előírások nem fognak változni. Az egyéni vállalkozás 2016. április 11-én indult, előtte a magánszemélynek hosszú ideje nem volt biztosítási jogviszonya. Tegyük fel, hogy a katás egyéni vállalkozó 2016 novemberétől emelt összegű katát fizet, ahol a járulékalapja 136 250 Ft. A szülés várható időpontja 2017. augusztus 5., ettől az időponttól igényel csedet. A csed megállapításához visszaszámolok 3 hónapot, majd 180 napot. Ha jól értelmezem, akkor a 2016. december 3. és 2017. május 31. közötti időszak járulékalapot képező jövedelme lesz a csed alapja. A csed naptári napi összege pedig bruttó 136 250*0,7/30=3 179 Ft Hogyan befolyásolja a kapott összeget, ha például 2017. július 1-jétől táppénzre megy? Ha jól számolom 2018. január 19-éig jár a csed. Hogyan kell ezt követően a gyedet kiszámítani? Köszönettel Vágner Emília
Kft. ügyvezetése szülés, csecsemőgondozás idején
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az Adózónán 2016. július 2-án "Ha az egyszemélyes kft. ügyvezetője várandós" címmel megjelent cikk kapcsán további kérdéseim merültek fel. Tovább gondolva a fenti cikkben vázolt szituációt, szeretném megkérdezni, mi a helyzet akkor, ha az ügyvezető hölgy úgy dönt, hogy az ügyvezetéssel kapcsolatos dolgokat mégis ő látja el a továbbiakban is és inkább nem kéri a csedet? Hogyan alakul ebben az esetben a járulékfizetési kötelezettsége a kft.-ben (esetünkben a kft. tagi jogviszony az egyetlen biztosítási jogviszonya). Betegállományba vonulhat a szülés-csecsemőgondozás idejére? Vagy akkor megint nem láthatná el az ügyvezetői teendőket? A további anyasági ellátásokra (gyed. gyes) való jogosultság, illetve azok igénybe vétele befolyásolják az ügyvezetést, illetve a járulékfizetést? Előre köszönöm megtisztelő válaszát! Bozsik István
Kismamákon és kispapákon spórolhat a munkáltató
Cikk
Akár évi 342 ezer forintnyi közterhet takaríthat meg az a vállalkozás, amelyik kisgyermekes szülőt foglalkoztat. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) számításai szerint a munkáltatók mintegy 60 ezer érintett szülő után nem veszik igénybe az adókedvezményt.