7191 találat a(z) gazdaság-rss cimkére

Elektronikus aláírás – sokan nem is ismerik, de jövőre nem tudjuk megkerülni a használatát Cikk

Míg a különböző technológiákon alapuló, illetve változatos eszközök segítségével létrehozott elektronikus aláírások jó ideje részesei a gazdasági életnek, a magyar lakosság tagjai az elektronikus aláírások közül leggyakrabban kézzel írt, azaz érintőképernyőn digitális tollal létrehozott elektronikus aláírással találkoznak a mindennapjaik során. Ez változik meg 2024 februárjától, amikoris életbe lép az a jogszabály, amely a társadalom széles rétege számára szükségessé teszi az elektronikus aláírás használatát: az új ingatlan-nyilvántartási törvény, illetve annak végrehajtási rendelete előírja, hogy a tulajdonjog-bejegyzési engedélyt egy arra rendszeresített űrlapon kell létrehozni, amelyet elektronikus aláírás elhelyezésével vagy azonosításra visszavezetett dokumentumhitelesítés (AVDH) szolgáltatással kell hitelesíteni – foglalja össze a Niveus Legal | Halmos és Jánosi Ügyvédi Iroda.

Potyautasok az EPR-rendszerben Cikk

Minden rendszernek voltak és lesznek is potyautasai, a kérdés az, hogy mennyien. Átvitt értelemben egy kötelezettség esetében azokat nevezzük így, akik nem akarják teljesíteni a kirótt kötelezettséget, de a szolgáltatást igénybe veszik. Az új (kiterjesztett gyártói felelősség) EPR-díjat azért kell fizetni a társaságoknak, mert az állam, vagy rajta keresztül a koncesszor kezeli a hulladékunkat. Aki nem regisztrált az új EPR-rendszerbe, és ezáltal nem is fog EPR-díjat fizetni, de hulladékot termel, valamint EPR-köteles terméket hoz forgalomba, az a rendszer potyautasának tekinthető. Ugyanis az EPR-rendszerben a díj fizetésével kollektív teljesítés keretében finanszírozzuk a hulladékgazdálkodás új rendszerét, a hulladékkal kapcsolatos koncesszori feladatokat, írja honlapján megjelent elemzésében az RSM Hungary.

A nap kérdése: a visszaélés-bejelentési rendszerben a panaszok kivizsgálására kijelölt személy adatkezelőnek vagy adatfeldolgozónak minősül? Cikk

A visszaélés-bejelentési rendszer felállításához a cégnek (választása szerint) egy pártatlan személyt kell kijelölnie a beérkező panaszok kivizsgálására. A kijelölt személy adatkezelőnek vagy adatfeldolgozónak minősül? – kérdezte olvasónk, dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt rá.

Újraszámítható-e a korábban megállapított öregségi nyugdíj? Cikk

Számos kérdés merül fel arra vonatkozóan, hogy újraszámítható-e a korábban megállapított nők kedvezményes öregségi nyugdíja, ha az adott személy betölti a reá irányadó nyugdíjkorhatárát, vagy ha valaki az öregségi nyugdíja folyósítása mellett keresőtevékenységet folytatott, illetve van-e bármilyen lehetőség a korábban megállapított nyugdíjak újraszámítására.

EPR-kötelezettség: lebontott import csomagolás újrahasznosítása, forgócsomagolások szabályai Cikk

Cégünk nagykereskedőként importál nem EPR-kötelezett termékeket, amelyek a belföldi rendelés volumenétől függően vagy változatlan csomagolásban vagy kisebb egységekre csomagolva értékesít. A lebontott nagy kartonokat félretesszük, és későbbi időpontban belföldön gyártatott termékek csomagolásához használjuk fel. Ez esetben elkerülhető a kettős díjfizetés? Lebontást követően tarthatjuk készleten a kartonokat díjfizetés nélkül addig, amíg újracsomagolásként értékesítésre kerülnek? – kérdezte olvasónk. Tüske Zsuzsanna vámszakértő válaszolta meg a kérdéseket.

Jogdíj könyvelése: hova kerüljön a könyvekben a névhasználati jog? Cikk

Társaságunk olyan terméket gyárt, melyhez az alapító vállalat tulajdonában lévő márkanevet használja. Ebből adódóan az alapító vállalat az eladások meghatározott százalékában jogdíjat számít fel. A könyvelés során hol kell elszámolnunk a kiszámlázott díjat? – kérdezte olvasónk. Kis Gábor, a Finacont Kft. adó és számviteli tanácsadási partnere válaszolt.

Adható-e SZÉP-kártya szimpátia alapján? Cikk

Megteheti-e egy munkáltató, hogy a 9 teljes munkaidőben dolgozó munkavállaló közül csak hétnek ad SZÉP-kártyára juttatást? Mennyi beleszólása van az ügyvezetőnek a döntésbe? Olvasói kérdésre dr. Koltay Zsolt Miklós a budlegal Ügyvédi Társulás ügyvédje válaszolt.

Kérdések és válaszok a külföldi munkavégzésről: kiküldetés, napidíj, adózási szabályok Cikk

Olvasónk külföldi munkavégzéshez kapcsolódóan több kérdést tett fel a kiküldetés szabályaival, a napidíjjal, az adó- és járulékszámítással, a számlázással kapcsolatban. A kérdéseket Horváthné Szabó Beáta adószakértő válaszolta meg.

Van fény az alagút végén – a lakossági és az üzleti várakozások is ezt tükrözik Cikk

A GKI Gazdaságkutató által – az EU támogatásával – végzett felmérés eredményeinek összefoglaló mutatója, a konjunktúraindex, a júniusi jelentős csökkenés után, júliusban érezhetően emelkedett, s ezzel visszatért az áprilisi szintre. Az üzleti és a fogyasztói kilátások is javultak. Júliusban a foglalkoztatási várakozás enyhén élénkült, de a lakosság munkanélküliségtől való félelme kissé erősödött júniushoz képest. A cégek áremelési törekvése alig változott egy hónap alatt, a fogyasztók inflációs várakozása enyhén emelkedett, olvasható a GKI honlapján megjelent elemzésben.

Ezek a júniusi munkanélküliségi statisztikák Cikk

A munkanélküliek száma 2023 júniusában 187 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 3,8 százalék volt, olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorstájékoztatójában.

NAV-tájékoztató: az EPR-rel változtak a termékdíjszabályok is Cikk

Az új kiterjesztett gyártói felelősségi (EPR) és koncessziós hulladékgazdálkodási rendszer bevezetésével 2023. július 1-jén változtak a környezetvédelmi termékdíjra vonatkozó szabályok is. Ettől az időponttól bizonyos termékek után a környezetvédelmi termékdíj mellett az EPR-kötelezettségeket is teljesíteni kell, olvasható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján megjelent tájékoztatóban.

Üzemszünetekre figyelmeztet a NAV Cikk

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) karbantartás miatti üzemszünetekre hívja fel a felhasználók figyelmét honlapján.

Tucatnyi – köztük a bolti akciózásról szóló – kormányrendelet jelent meg a 111. számú Magyar Közlönyben Cikk

A 2023. július 27-én megjelent 111. számú Magyar Közlöny 12 kormányrendeletet, 20 kormányhatározatot és néhány minisztériumi rendeletet léptet hatályba.

Amikor a kevesebb több – Heti PénzPiac – 2023. 30. hét Cikk

Ha figyelemmel kísérjük az irányadó kamatok változását a fejlett világban és Magyarországon, akkor egymással ellentétes trendeket vehetünk észre. Míg az eurózónában és az USA-ban még mindig ütemesen emelkedik az alapkamat, addig itthon már a harmadik kamatvágást hajtotta végre az MNB az elmúlt két hónapban – írja a Global Tax-Office Kft. összefoglalójában, melyben a 30. hét pénzpiaci és gazdasági olyan eseményeit veszi sorra.

Gyengébben ébredt a forint Cikk

Gyengült a forint a vezető devizákkal szemben péntek reggel a csütörtök esti szintekkel összevetve.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Közúti áruszállítás, fordított áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan-eladás – szja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink