126 találat a(z) elévülés cimkére
Helyi adó törlése elévülés miatt
Kérdés
Áfaarányosítás
Kérdés
Az EU Bírósága vizsgálja egyes behajthatatlan követelésekre eső áfa-visszaigénylések elutasítását
Cikk
Nem túlzás azt állítani, hogy manapság a magyar adózás egyik legfelkapottabb témája a behajthatatlan követelésekre eső áfa visszaigénylése. A koronavírus-járvány következtében kialakult gazdasági helyzetben egyre több vállalkozásnak adódnak nehézségei a kintlévőségek behajtásával, és a behajtás sikertelensége esetén jól jön az áfa-visszatérítés útján megmenthető pénz.
Osztalékkifizetés sorrendje, osztalék elévülése
Kérdés
Áfa göngyölítése
Kérdés
Behajthatatlan követelés, értékvesztés elszámolása
Cikk
Olvasónknak egy behajthatatlan követeléssel és az ehhez kapcsolódó értékvesztés elszámolásával gyűlt meg a baja. A kérdésre Nagy Norbert adószakértő válaszolt.
Egyéni vállalkozó járulékai végrehajtási jogának elévülése
Kérdés
Egyéni vállalkozó nem vallotta be a minimálbér utáni járulékait a 2013 decemberétől 2014 novemberéig terjedő hónapokra. Majd 2019 októberében kapott egy felszólítást a NAV-tól ezek bevallására, ami meg is történt. Szerintem a végrehajtási jog a 2015-2016-2017-2018. évek alatt,és 2019. június 30-áig (végrehajtási esemény miatt) már elévült, mert ez idő alatt nem történt bevallás, ami megszakította volna. Ilyen csak 2019 októberében történt, de az már nem szakíthatta meg, mert végbement a folyamat. Erre az esetre szerintem nem vonatkozhat az Avt. 19. § (2) bekezdése, mert a végrehajtási jog nem éled fel, hogy még egyszer elévülhessen. Vagy a NAV számára nincs lehetetlen, ahogy ez egyik levelükben kifejtették? Tisztelettel: Bíró Albin
Elévülés
Kérdés
A vállalkozás a 2013. 04. negyedévi, határidőben leadott áfabevallásában 337 ezer forint fizetendő áfát vallott be. Ezt a bevallást a cég 2015. január 19-én önellenőrizte, melynek során 3 millió 526 ezer forinta módosította a fizetendő áfát. Kérdésem az, hogy az önellenőrzéssel pótlólag bevallott 3 millió 189 ezer forint áfa elévülésének kezdete az alapbevallást követő év, vagy az önellenőrzést követő év január 1-je? Ugyanis a később bevallott áfát is 2014. január 20-án kellett volna bevallani. Az önellenőrzés ugyanis ez esetben nem az elévülést megelőző 6 hónapban történt. Válaszukat előre is köszönve, tisztelettel: Bíró Albin
Járulék elévülése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tagja 2014-ben az év egy részében ügyvezetője is volt a cégének, 36 órás munkaviszonnyal máshol nem rendelkezett, így erre az időszakra társas vállalkozóként járulékfizetésre volt kötelezett. 14T1041-es bejelentése elmaradt és a járulékbevallásokban sem szerepelt. A kérdésem az, hogyan lehet ezt a helyzetet rendbe tenni. Ha most megtesszük az elmaradt T1041-es bejelentését, és a 1408-as járulékbevallásokat is beadjuk, akkor a 2014-es járulékait meg kell-e fizetnie, vagy ezek már elévültek? (Elévülés ideje című kérdés 2013.11.21. példája?) Ha ezek a járulékok elévültnek minősülnek, milyen tartalommal kell beadni 1408-as bevallásokat? Válaszát előre is köszönöm!
Áfaelévülés, kata – készlet
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfás egyéni vállalkozás 2014. 10. 01-jétől szünetelteti a tevékenységét. A szünetelés újraindítása 2019. szeptember 01-jével történt, katás vállalkozóként. Negyedéves áfabevalló volt, a 2014. 09. 30-ai záró időszakkal beadott áfabevallásában átvihető követelés szerepelt. Kérdésem az, hogy számításom szerint ez az átvihető áfakövetelés 12. 31-ével elévül, és az utolsó negyedéves áfabevallásban, amit majd januárban adok be, de a záró időszaka 12. 31-ei még szerepeltethetem ezt az összeget? Korábban szja törvény szerinti vállalkozó volt, és a záró készletet a szünetelés időpontjában felvette (2014-ben). Most 09. 01-jén már egyből katás vállalkozóként indította úja a vállalkozást. Ebben az esetben a 2014-es leltárt kell nyilvántartania, mint adóalapba be nem számító készletértéket, vagy van rá módja, hogy más összeget vesz fel leltárként, esetleg selejtez? Köszönöm válaszukat!
Elévülés az adózásban
Cikk
Az elévülés lényege alapvetően, hogy az elévült követeléseket bírósági úton nem lehet többé érvényesíteni. Fontos, hogy nem a követelés iránti jog szűnik meg, csak azt törvényes úton (bírósági vagy más hatósági eljárásban) már nem lehet behajtani, követelni, amennyiben persze a másik fél hivatkozik az elévülési időre. Az adójogban azonban a Ptk. polgári jogi elévülésre vonatkozó szabályai nem alkalmazhatóak.
Pénztáreltérés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Könyvelőváltás során derült ki, hogy egy 2013. évi bevételi számla tévesen került lekönyvelésre. 27 700 Ft helyett 2 126 700 Ft. A cég nem volt áfás 2013-ban. Kérdésem: Hogyan kell 2019-ben rendeznem a 2 099 000 Ft pénztár- és bevételeltérést? A 2013. évi társaságiadó-bevallás már elévült, gondolom azt nem lehet önellenőrizni. Hogyan kell könyvelni T86-K381 (nem adóalap növelő mivel a társaság már 2013-ban megfizette a társasági adót.) vagy T921-K381? Kell 3 oszlopos beszámoló? (A hiba jelentős.) Az előző könyvelő elismerte a hibát. A dolog szépsége, hogy 2016-ban eredménytartalékból került a jegyzett tőke emelésre és ezen eredmény nélkül nem lehetett volna eredménytartalékból emelni. Kérem, részletesen írja le a könyvelési tételeket és, hogy esetlegesen mit kell önrevíziózni. Előre is köszönöm.
Elévülés
Kérdés
T. Szakértő! Egy Ingatlanra a tulajdoni lapon tartozások vannak be jegyezve. Cégtől felvett kölcsön, Elmű-, földgáz-, telefontartozások. A tartozások 2005, 2007, 2008, 2009, 2012, 2018-tól vannak bejegyezve. Ezeknek van-e elévülési ideje? Válaszát köszönöm.
A követelés elévülése: ki és mikor hivatkozhat rá?
Cikk
Akár jogosultak, akár kötelezettek vagyunk egy jogviszonyban, fontos tisztában lennünk az elévülés alapvető szabályaival, hogy követelésünket eredményesen érvényesíthessük, vagy épp mentesüljünk az elévült tartozás megfizetése alól.
Változnak az ekáer szabályai, több ponton módosul az Art.
Cikk
Az adózás rendjének változása főként az anyagi jogszabályokat érinti, ugyanakkor érdemes figyelemmel lenni az ekáerkötelezettségre 2020. január 1-jétől érvényes új előírásokra is.