4276 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Egyéni vállalkozó költségelszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozónál, ha a telephelye megegyezik a székhelyével, ahol vállalkozási tevékenységet végez, a számla az ő nevére jön, az elszámolt áram után levonható-az áfa?

1,5 milliós készpénzfizetési korlát Kérdés

Tisztelt Ügyintéző! Legyen kedves az alábbi ügyben állásfoglalást adni. Egy egyéni vállalkozó lakásokat értékesít magánszemélyeknek. Ez esetben, mivel az összeg meghaladja a 1,5 millió forintot, a magánszemély fizethet-e készpénzben a vállalkozónak? Köszönettel: Tóth Mária

Többes jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Sajnos több éve fennálló hibára bukkantam! Katás egyéni vállalkozó főállásúként van bejelentve, mellette kft. ügyvezetője. Személyesen nem működik közre, ő az ügyvezető, de a társasági szerződésben megbízási jogviszony van jelölve. Más biztosítotti jogviszonya nincs. Tehát a kata "főállás" nem áll meg, mert mellette társas vállalkozónak minősül véleményem szerint. Milyen megoldásokat javasol a helyzet rendezésére utólag? Köszönettel: KM

Járulékfizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar állampolgár, egyszemélyes kft. képviselője és közreműködő tagja Ausztriában egyéni vállalkozást alapít. Tevékenységét (alkatrész-kereskedelem) mindkét országban végzi, egyelőre nem látható, hogy melyik országban, milyen nagyságrendben tevékenykedik. A társadalombiztosítás szempontjából válaszhatja-e, és milyen feltételekkel az osztrák vállalkozásban a járulékok megfizetését, itthon pedig, mint többes jogviszonyos társas vállalkozó, nyilatkozna, hogy a járulékfizetési kötelezettségének az egyéni vállalkozásában (Ausztriában) tesz eleget. Milyen dokumentumokat kell ehhez beszereznie? Köszönöm!

Egyéni vállalkozó megszűnése esetén bevallás 2016-ban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni (igen sürgős lenne), hogy az egyéni vállalkozó milyen nyomtatványon számolja el az éves tevékenységét a megszűnés napjáig (07. 04-ig)? Mindent megtaláltam, csak az szja-t nem, mármint a nyereségét. Köszönöm.

Egyéni vállalkozó őstermelés mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyik ügyfelem őstermelőként kezdett még 2013-ban aki füstölt árut állít elő, 2015-ben kiváltotta a vállalkozói igazolványt, és mint húsáru-kereskedő bérel egy üzletet. Hogyan lehet ezt a két dolgot összeegyeztetni. Mint őstermelő állíthat-e ki saját részre az egyéni vállalkozására felvásárlási jegyet? Hogyan árulhatja az üzletben az őstermelőként előállított füstölt árut, zsírt, kolbászt stb.? Ha a felesége nevén lenne az őstermelés az segítség lenne neki? Várom válaszukat. Köszönettel: Mariann

Szerződés kötése adószámos magánszeméllyel Kérdés

Tisztelt Adózóna! Rendszeres tevékenységre köt szerződést egy cég egy magánszeméllyel. A magánszemély adószámos magánszemélyként állítja ki a számláját. Befogadhatja-e a kifizető a számlát annak tudatában, hogy a szerződött tevékenység alapján egyéni vállalkozóként kellene számláznia? (Az adót és a járulékokat a kifizető levonná a számla végösszegéből.) Vagy esetleg ebben az esetben vissza kell utasítania a kifizetőnek a számlát? Válaszát köszönöm.

Kapcsolt vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy egyszemélyes kft., amelyben a feleség a tulajdonos. Építőipari jellegű a tevékenysége a kft.-nek. Egyéni vállalkozó a férj, aki szállítást számláz ki a kft.-nek. Kapcsolt vállalkozásnak minősülnek-e? Köszönettel

Főállású anya vállalkozásának ezeket kell fizetnie Cikk

Főállású anya egyéni vállalkozást indít. Mi után kell a járulékot fizetni, a vállalkozói kivétje után? Illetve ha katát választ, havi 25 000 forintot kell fizetnie? Olvasónk kérdésére dr.Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszol.

Katából szja-ba Kérdés

Tisztelt Adózóna! Hónap közepén főállású munkaviszonyt (heti 36 órát meghaladó) létesítettem, és szeretnék mellékfoglalkozású egyéni vállalkozó lenni. Jelenleg a kata hatálya alá tartozom. Szeretném, ha az átjelenkezés menetéről és a szükséges adófizetési kötelezetttségeimeről tájékoztatást nyújtanának, melyet előre is köszönök.

Csed számítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás vállalkozó csed/gyed összegével kapcsolatban kért tőlem tanácsot, amiben nem vagyok járatos. Szeretnék egy megerősítést kérni, hogy a gondolatmenetem helytálló-e. Tegyük fel, hogy az ezzel kapcsolatos jogszabályi előírások nem fognak változni. Az egyéni vállalkozás 2016. április 11-én indult, előtte a magánszemélynek hosszú ideje nem volt biztosítási jogviszonya. Tegyük fel, hogy a katás egyéni vállalkozó 2016 novemberétől emelt összegű katát fizet, ahol a járulékalapja 136 250 Ft. A szülés várható időpontja 2017. augusztus 5., ettől az időponttól igényel csedet. A csed megállapításához visszaszámolok 3 hónapot, majd 180 napot. Ha jól értelmezem, akkor a 2016. december 3. és 2017. május 31. közötti időszak járulékalapot képező jövedelme lesz a csed alapja. A csed naptári napi összege pedig bruttó 136 250*0,7/30=3 179 Ft Hogyan befolyásolja a kapott összeget, ha például 2017. július 1-jétől táppénzre megy? Ha jól számolom 2018. január 19-éig jár a csed. Hogyan kell ezt követően a gyedet kiszámítani? Köszönettel Vágner Emília

Egyéni vállalkozó adóelőlege: bevétel, költség, kedvezmény Cikk

Hogyan kell kiszámolni az egyéni vállalkozó adóelőlegét? Milyen költségek, kedvezmények vehetők figyelembe, és melyek nem? Milyen adókötezettséggel jár a vállalkozói kivét? Összefoglaltuk.

Egyéni vállalkozó apportja Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Az alábbi kérdésben szeretném a segítségét kérni: Áfakörös egyéni vállalkozó szeretne egy gazdasági tárasaságba belépni. Az üzletrészt a korábban a vállalkozásában beszerzett tárgyi eszközökkel szeretné megszerezni, melyet apportként bocsájtana a társaság rendelkezésére. A vállalkozásában a tárgyi eszközök helyett megjelenne az üzletrész mint értékpapír. Értelmezhető-e ez a gazdasági esemény a vállalkozás részéről, mivel a vállalkozó természetes személynek minősül? Mindezen ügylet , ha értelmezhető, akkor alkalmazható-e rá az áfatörvény 17. és 18. §-a , mert mindkét fél belföldön bejegyzett adóalany, szerzett jogok tekintetében jogutódként viselkedik és nincs elidegenítést korlátozó teher. Válaszát előre is köszönjük.

Főállású anya Kérdés

Főállású anya gyógypedikűrre és talpmasszásra vállalkozást indítana. Ezen tevékenységet délelőtti órákban végezné, tehát napi max. 4 órában - míg a gyerekek óvodában, iskolában vannak: és főleg kimenne házhoz - tehát otthonában csak esetenként. Ebben az esetben főállású egyéni vállalkozónak számít? Vagy munkaviszony mellettinek? Bevételei után milyen adó, illetve járulékfizetési kötelezettsége van? Csak akkor fizet járulékot, illetve tb-t, ha van vállalkozói kivétje?

Egyéni vállalkozói bankszámla Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ismereteim szerint az alanyi adómentes (katás) egyéni vállalkozónak nincs vállalkozói bankszámla-nyitási kötelezettsége. Amennyiben ez helytálló, akkor jelenthet-e problémát, hogy a vállalkozói bevételei-költségei a saját bankszámláján jelennek meg, az egyéb személyes kiadások (nem kapcsolódnak a vállalkozáshoz: például lakásrezsi, repülőjegy, éttermi és bolti kiadások) mellett? Köszönettel:

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Több munkaviszony párhuzamosan

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Efo turisztikai idénymunkában

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink