4276 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére
Áttérés szja-ra katából
Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Készlettel kapcsolatos kérdésem lenne. Egyéni vállalkozónak a vállalkozói jövedelem alatti adózási időszakában 2015. év végén készlete keletkezett. 2016-ban áttér a kata adózásra. Kata adózás alatt értékesítené a meglévő készletét. Kérdésem az lenne, hogy amennyiben megszűnik a vállalkozása, vagy visszatérne a vállalkozói jövedelem szerinti adózásra, akkor meg kell fizetnie a 40 százalék különadót, a 6 millió forintos árbevételtől függetlenül a 2015. év végén kimutatott készletre, illetve ebből amennyit értékesített, az után? Idézek a NAV információs füzetéből, utalva a készlet számbavételére: Ha pedig a Katv. szerinti adózást alkalmazó egyéni vállalkozó megszünteti a tevékenységét, akkor a bevételét növeli az az összeg, amelyet a kisadózó vállalkozások tételes adója szerinti adóalanyiság bejelentése adóévében megállapított. – Mármint a készletet. Erre kitérve, ezt a készletet értékesíti a kata időszak alatt. Akkor duplán adózik le a készlet után? Hiszen a 25-50 ezer forintos összeggel kiváltja az szja-t, osztalékadót...stb. Köszönettel: Fazekasné
Iparűzési adó megosztása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozónak a székhelye a lakóhelyén van, ahol semmilyen tevékenységet nem végez (tárgyi eszköze nincs), telephelye egy másik városban van. 2015-ben vállalkozói kivétet nem vett ki, állandó alkalmazottja nem volt, csak 5 napra volt 1 alkalmi munkavállalója. Hogyan kell elvégezni az adóalap személyi jellegű megosztását? A székhelyre 500 ezer forint 10 %-a, azaz 50 ezer forint személyi jellegű ráfordítást kell megadni, tehát a székhely/telephely megosztási aránya 10-90 %? Előre is köszönöm válaszát!
Internetes kereskedelem
Kérdés
Egyéni vállalkozó internetes kereskedelemmel szeretné bővíteni tevékenységi körét, ami eddig központi fűtés és csőhálózat szerelése volt. Szükséges-e kereskedelmi végzettség, illetve valamilyen engedély, bejelentési kötelezettség a vállalkozói engedély bővítésén kivül? Olyan termékeket szeretne árulni, amilyeneket használni szokott anyagként a szerelési tevékenysége során. Válaszukat előre is köszönöm: Szakál Józsefné
Egyéni vállalkozó egészségügyi hozzájárulás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó a vállalkozói osztalékalap után egészségügyi hozzájárulást fizet. Tudja, hogy év végén magas jövedelemmel zár, ezért év közben előleget fizet egészségügyi hozzájárulásra. (Saját maga előre teljesít befizetéseket). Az előre fizetésnek két következménye lehet: 1. Vagy kevés a befizetett eho, 2. vagy több, mint amit az éves adóbevallásban feltüntetünk. Kérdésem, hogy az év közben befizetett egészségügyi hozzájárulást költségként leírhatja-e a befizetéskor, ha nem, akkor mikor van rá lehetősége? Mert kötelezettségként, adóként majd csak a következő év február 25-én írják elő. Akkor válik adókötelezettséggé. Tehát az év közben befizetett eho mikor könyvelhető el költségként? Köszönöm!
Katás egyéni vállalkozás szüneteltetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2016. 04. 01-től katás lesz. Április hónapban megszűnt a munkája, és szüneteltetni szeretné a vállalkozást. Mint katás vállalkozó megteheti ezt? Hol kell bejelenteni: webes ügysegéden keresztül, vagy a NAV-nak, illetve mindkét helyre? Április hónapra be lehet-e jelenteni a szüneteltetést, vagy csak májustól? Megteheti-e azt, hogy ha lesz munkája, újból visszamegy katás egyéni vállalkozónak? Egy évben ezt hányszor teheti meg? Milyen be-, illetve kijelentési határidők vannak? Köszönettel: Fidler Gáborné
Alanyi adómentes adózó közösségi szolgáltatásnyújtása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentes körbe tartozó katás egyéni vállalkozó a közösség egy tagállamába szeretne adóalany részére szolgáltatást nyújtani. A szolgáltatás a tevékenység jellegére való tekintettel egyébként nem tartozik az áfakörbe (egészségügyi szolgáltatás). Kérdésem, hogy helyesen értelmezem-e, a következőket, illetve amennyiben nem, mi a helyes eljárás? Alapvetően az áfatörvény 193. § (1) d) pontja szerint nem járhat el alanyi adómentes minőségében. Amennyiben áfaalanyként jár el, áfafizetési kötelezettsége nem keletkezik az áfatörvény 37. § (1) alapján. A számlát tehát 0 százalékos áfával kell kiállítania, s áfabevallási kötelezettség terheli. Az áfabevallásban az alanyi mentesség miatt jelölendő, az (E) blokkban a "Mentes státusz mellett adókötelezettsége keletkezett" rovat. Továbbá a bevallás 3. oldalán a bevallást részletező adatok közt a 91. és 92. sorban kell szerepeltetni a számlázott ellenértéket. A 65-ös, illetve az A60 bevallás tekintetében mi lesz a bevallás gyakorisága? Válaszát előre is köszönöm!
Katás egyéni vállalkozó és ügyvezető járulékai
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Milyen jogcímen, és mennyi járulékot fizet a főállású katás egyéni vállalkozó, aki egyben egy cégben ügyvezető is? Elég-e a katás, havi 50 ezer forintot megfizetnie? Van-e jelentősége annak, hogy a másodlagos ügyvezetői tevékenységet megbízásos alapon, társas tagi jogviszonyban, vagy munkaviszonyban látja el? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel.
Értékesítés webáruházban EU-s országba: ezt kell tudni az áfáról
Cikk
Egyéni vállalkozó európai uniós tagállamokba értékesíti termékeit webáruházon keresztül. Hogyan tudja igazolni, hogy a terméket külföldön adta el? – kérdezte olvasónk. Bartha Katalin, okleveles adószakértő, az InterTax Pro Kft. ügyvezetője válaszolt.
Magánszemély felújítja italboltját, amit maga használ. Áfát is visszakap?
Cikk
Egyéni vállalkozó szeretné az általa használt italboltot felújítani, amely magánszemélyként a tulajdona. Vajon vállalkozóként mit számolhat el költségként vagy értékcsökkenéssel, illetve az áfát visszakapja-e? Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértőtől megtudjuk.
Nők 40 év
Kérdés
Nők 40 éves munkaviszonyával nyugdijba vonuló hölgy, ha egyéni vállalkozóként dolgozik, akkor is érvényben van, hogy a keresete/dijazása, ha eléri a minimálbér 18-szorosát, akkor onnantól a nyugdíját szüneteltetni kell? Köszönöm válaszát.
Járműköltség-elszámolás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az áfát az általános szabályok szerint megállapító egyéni vállalkozó fakitermeléssel foglalkozik, és traktorokat is használ a fakitermelésben. A traktorokhoz felhasznált gázolajról számla alapján vonja le az áfát. A 60/1992. (IV.1) kormányrendelet alapján a fogyasztási norma 3,5 liter/köbméter. Kell-e valamilyen külön nyilvántartást vezetni a felhasznált gázolaj mennyiségéről, ha a számlák alapján felhasznált gázolaj mennyisége nem több mint a 60/1992. (IV.1) kormányrendeletben meghatározott mennyiség? Ha nem vezet külön nyilvántartást, és nem több a fogyasztás, mint a 60/1992 (IV.1) kormányrendeletben meghatározott norma, akkor levonható-e a számlára vásárolt gázolaj áfája? Ha szeretne kamionrakással és fakiközelítéssel is foglalkozni a vállalkozó, akkor milyen nyilvántartást kell vezetni a gázolaj elszámolásához (mivel régiek a traktorok, nincs bennük üzemóra)? Köszönöm válaszukat.
Nyílt végű pénzügyi lízing
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó (szja hatálya alá tartozó, áfaalany, nem személytaxis) nyílt végű pénzügyi lízing keretében személygépkocsit vásárol, valamint egy kft. 3,5 tonna feletti tehergépkocsit vásárol (fuvarozó cég) nyílt végű pénzügyi lízing keretében. Kérdésem: az induló, a havonta fizetendő, illetve a maradványérték tekintetében levonható-e a felszámított áfa, és a mi számolható el költségként az egyéni és a társas vállalkozó esetén is? Köszönöm válaszukat!
Egyéni vállalkozó járulékfizetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Annak az egyéni vállalkozónak, aki egyéni vállalkozásában nem végez tevékenységet, bevétele nincsen, és egy kft.-ben 4 órás munkaviszonnyal rendelkezik, az egyéni vállalkozásában kell-e járulékot fizetnie? És, ha igen, milyen összegben? Köszönettel.
Egyszemélyes kft. és katás egyéni vállalkozó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem a segítségét. Egyszemélyes kft. tagja alapíthat-e egyéni vállalkozást? Ha igen (szerintem igen, csak megerősítést szeretnék), akkor, ha katásként jelentkezik, jól értelmezem-e a katatörvény 2. § (8) bekezdés g) pontját, ahol azt írja, hogy ha más vállalkozásban tagi jogviszonyban van, akkor nem főállású katás, és csak havi 25 ezer forintot kell fizetnie. Előre is köszönöm a választ. Üdv. Hajni
Katások, figyelem! Ez lehet a kiskapu az ingatlan-bérbeadásnál
Cikk
Katás egyéni vállalkozó szépségszalont szeretne bérelni. A szalonban többen dolgoznák, szintén bérlőként. A szalon tulajdonosa a katás egyéni vállalkozóval köt bérleti szerződést, aki – a tulajdonos kérésére – további albérletbe adná a helyiségeket. Ha az egyéni vállalkozó magánszemélyként köt szerződést a szalon tulajdonosával, és magánszemélyként adószámot vált ki bérbeadásra, akkor végezheti-e a bérbeadási tevékenységet, vagy az a katás tevékenységével összeegyeztethetetlen? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás szakértőnk válaszolt.