4276 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Alkalmazottként és vállalkozóként egy vállalkozásban dolgozni Kérdés

Tisztelt Szakértő! Férjem egyéni vállalkozóként futárszolgálatot üzemeltet. Jómagam mint könyvelő alkalmazottként dolgozom nála. Most lenne egy másik lehetőség, aminél nekem mint könyvelő számláznom kellene. Az lenne a kérdésem, hogy ha maradnék a férjem vállalkozásában alkalmazottként mint adminisztrátor és a könyvelést vállalkozóként számláznám neki, ütközik-e bármilyen törvénybe, szabályba, illetve ez a felállás kapcsolt vállalkozásnak minősül-e? Válaszát köszönöm! Tisztelettel Csabainé!

Már a KEKKH is segíti az egyéni vállalkozókat Cikk

Már az egyéni vállalkozói ügyekben, többek között a vállalkozói tevékenység megkezdésének vagy megszüntetésének személyesen történő bejelentésével összefüggésben is lehet olyan meghatalmazásokat készíteni, amelyek a Rendelkezési Nyilvántartásba kerülnek bejegyzésre – közölte a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala (KEKKH).

Szja fejlesztési tartalék fel nem oldott része utáni adók Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egyéni vállalkozás 2014-ben alakult, abban az évben bevételét csökkentette 150 ezer forint fejlesztési tartalék képzéssel a 1453.vbevallásában. Sajnos a tevékenység nem úgy alakult, ahogy tervezte, és egyéni vállalkozói tevékenységét megszüntette 2016. 06. 28-án. A fejlesztési tartalékból 49 776 forintot nem tudott beruházásra fordítani az aktív vállalkozása alatt, így zárta a tevékenységet. Kérdésem az lenne, hogy a fel nem használt tartalék után milyen adófizetési kötelezettsége keletkezik megszűnéskor? Köszönettel: Kiss Ildikó

Sorsjegy, áfa arányosítása és könyvelése egyéni vállalkozónál Kérdés

Egyéni vállalkozó trafikot üzemeltet. Eddig dohány, és ital értékesítésével foglalkozott, most a Szerencsejáték Rt.-től vásárolt sorsjegyeket is fog árusítani. Nyilván az el nem különíthető kiadásokat például könyvelési díj, be kell vonni az arányosításba. Jól gondolom, hogy csak az ital- és sorsjegy-bevétel arányában kell a levonható áfát arányosítani? (A dohánybevétel nem számít). A sorsjegy-bevételt be kell ütni a pénztárgépbe? Hogy kell könyvelni egyéni vállalkozó esetében a nyeremény kifizetését? (Kifizeti a nyertes részére, majd beváltja egy nagyobb lottózóban.) Segítségüket előre is köszönöm

Hallgató jogviszony mellett egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem nappali tagozatos hallgató, főállású őstermelőként megfizeti negyedévente a járulékokat. Jógaórákat tart, és egyéni vállalkozóként szeretné csinálni. Kérdésem lenne, hogy ilyen esetben főállású katás vagy mellékállású katásnak kellene-e lennie? Őstermelőként továbbra is meg kell fizetnie a járulékot? Válaszát előre is köszönöm.

Szabadfoglalkozású egyéni vállalkozó Kérdés

Az lenne a kérdésem, hogy mi az a szabadfoglalkozású egyéni vállkozó? Fogorvos vagyok és azt javasolták, hogy szabadfoglalkozású jogviszonyra vonatkozó egyéni vállkozói igazolványt váltsam ki. Milyen TEÁOR számot kérjek? Fogorvosi TEÁOR 8623. Milyen előnyökkel jár nekem a szabadfoglalkozású jogviszonyra jogosító egyéni vállkozói igazolvány? Fogorvosi tevékenységre kiválthatom-e? Más kft.-knek szeretnék dolgozni mint fogorvos.

Főállású anya egyéni vállalkozás mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem főállású anya, és emellett szeretne egyéni vállalkozást indítani. Lehetséges ez? Főállású anyaság mellett a katás egyéni vállalkozónak mennyit kell fizetnie? Köszönöm a válaszát.

Lakásbérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó vagyok. Lakásomat bérbe kívánom adni, magánszemélyként. 1. Lehetőség van-e arra, hogy az egyéni vállalkozói tevékenységemtől függetlenül magánszemélyként bérbe adjam a lakásomat? 2. A bérlő a bérleti díjról számlát kérne. Hogyan kell eljárnom? Az adószámom az egyéni vállalkozásomhoz tartozik. Tudomásom szerint újabb adószámot nem kaphatok, ebben az esetben hogyan vásárolhatok egy olyan számlatömböt, amit mint magánszemély használnék, a lakás bérleti díjának számlázására, illetve hogyan állíthatok ki számlát a bérlő részére? 3. Van-e valamilyen bejelentési kötelezettségem a NAV felé arról, hogy a lakásomat, mint magánszemély szeretném bérbe adni, ha igen, ezt milyen nyomtatványon kell megtennem? Szíves válaszát előre is nagyon köszönöm.

Áfalevonás ellenérték részletekben történő megfizetésével egyéni vállalkozónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfaalany egyéni vállalkozó – aki nem választott pénzforgalmi áfaelszámolást – a vállalkozásában bevételszerző tevékenysége végzéséhez mobiltelefont vásárolt. A készülék vásárlásról az eladó az áfás számlát kibocsájtotta. A készüléket tárgyi eszközként állományba vettük az egyéni vállalkozónál. Az ellenérték megfizetése a vásárláskor megfizetett induló összeg után, az eladó által az esedékesség előtt megküldésre kerülő részletfizetési értesítő alapján történik. Tekintettel arra, hogy az egyéni vállalkozónál a bevételek és a ráfordítások elszámolása a pénzügyi teljesítéskor történik, helyes-e az eljárás, ha a vásárláskor levonjuk a számla alapján az áfát, vagy majd csak akkor lesz jogosult az egyéni vállalkozó a készülék áfájának a levonására, amikor az utolsó részletet is megfizeti? Köszönettel: Rozika könyvelő

Vállalkozás szüneteltetése, tárgyi eszköz eladása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó szünetelteti a vállalkozását, és meglévő tárgyi eszközeiből értékesíteni szeretne. Áfa szempontjából mi a teendő?

Pénztárgép használatának kérdése Kérdés

Egyéni vállalkozó részben növénytermesztéssel, részben alkatrészkészítéssel foglalkozik megrendelésre, valamint fémtárgyakat készít a műhelyében. Szinte kizárólag céges ügyfelei vannak. Kell-e pénztárgép a működéséhez? Köszönettel: K.

Pos terminál Kérdés

Vendéglátással foglalkozó egyéni vállalkozó pos terminált szereltetett be. Pénztárgépet használ. Hogyan kell elszámolni a bankkártyával fizetett tételekkel? Nyilvántartást kell vezetnie? Van más teendője? A pénztárgépben rögzíti az eladásokat. Válaszukat köszönjük.

Egyéni vállalkozó – előleg termékbeszerzésre Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó közösségi temékbeszerzésre előleget kell fizessen, és bizonyos érékhatár alá nem eshet a fizetett összeg az ügyletek során. Partnere erről bizonylatot nem állít ki. Havi áfás, az előlegfizetést követő hóban érkezik az áru a számlával, az előleg-beszámításról bizonylatot szintén nem kap. Hogyan kell helyesen kezelni az ügyletet naplófőkönyvi könyvelés esetén, az árfolyam-különbözetet hogyan számoljuk el, illetve a folyamatosan fennálló előleget, valamint a kiegyenlítetlen számlákat hogyan kezeljük helyesen? Köszönettel.

Alkalmazott kontra egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállású alkalmazott ügyintézőként dolgozik. Szabályos-e, ha egyéni vállalkozóként nyelvoktatást vállalna a dolgozóknak, és erről számlát állítana ki a munkaadó cégének? Szabályos ez így, vagy kifogásolható-e. Válaszát előre is köszönöm.

Újrakezdő egyéni vállalkozó és az áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdés megválaszolásában kérem megtisztelő segítségét. Adott egy általános szabályok (áfa) szerint adózó egyéni vállalkozó, aki jelenleg szünetelteti a tevékenységét (kb. 3 éve), azaz bevételt nem realizál(t). A közeljövőben ezt véglegesen megszüntetné, majd rövid időn belül (egy naptári éven belül) újabb - immáron katás - egyéni vállalkozást indítana. Kérdésem: választhatja-e az alanyi adómentességet? Válaszát előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink