4276 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére
Egyéni vállalkozó ehója
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozónál a vállalkozói osztalékalapot terhelő 14 százalékos ehót el lehet-e költségként számolni?
Őstermelői értékesítés bizonylatolása
Kérdés
Tisztelt Cím! Egy mezőgazdasági őstermelő (családi gazdaság), aki kompenzációs felárra jogosult és nem áfaalany, méhészettel foglalkozik, és ebből eredően méhcsaládot értékesít kaptárral egy egyéni vállalkozónak, aki áfaalany, és szintén méhészettel foglalkozik. A kérdésem az lenne, hogy a méheket vásárló egyéni vállalkozó állíthat-e ki felvásárlási jegyet? Az áfatörvény 200. paragrafusa vonatkozik-e a méhészettel foglalkozó egyéni vállalkozásra (vásárló)? Köszönöm.
Egyéni vállalkozó lakásbérbeadása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, aki eddig nem végzett bérbeadási tevékenységet a vállalkozásában, áfakörös. Szeretné lakását bérbe adni, amelyet magánszemélyként vásárolt, és 50 százalékos tulajdonrésze van benne. Végezheti-e a bérbeadási tevékenységet egyéni vállalkozóként, kibővítve a tevékenységét bérbeadással? A bevételek és költségek elszámolása hogyan alakul ebben az esetben? Milyen nyilvántartási és bejelentési kötelezettsége van? Köszönettel
Fiatal gazda egyéni vállakozó méh családot vásáról őstermelőtől
Kérdés
Segítséget szeretnék kérni. Egyéni vállakozó fiatal gazda méhekkel fog foglalkozni, a kezdő állományt őstermelőtől vásárolná, hogyan kell a vásárlást bizonylatolni? Az őstermelő számlát kell kiállítson, vagy az egyéni vállalozó felvásárlási jegyen is megveheti? A vevő áfaalany, az eladó őstermelő alanyi adómentesség mellett kompenzációs feláras. Tisztelettel: KG
Egyéni vállalkozók, figyelem! Új szabályok az szja-törvényben
Cikk
Az egyéni vállalkozók adókötelezettségével kapcsolatos rendelkezéseket is érinti a személyi jövedelemadóról (szja) szóló törvénynek az adótörvénycsomagban elfogadott módosítása. Cikkünkben összefoglaljuk a változásokat.
Köztisztviselő alapíthat-e egyéni vállakozást?
Kérdés
Kedves Adózóna! Az lenne a kérdésem, hogy kormányhivatalban állományban lévő alkalmazott, besorolása közszolgálati tisztviselő (munkaügyi szakfelügyelői a munkaköre) alapíthat-e egyéni vállalkozást!? Válaszukat előre is köszönöm!
Egyéni vállalkozás és tárgyi eszköz
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély 2016. évben vásárolt egy kisteherautót, amivel később gazdasági tevékenységet szeretne végezni (bérbe akarja adni). Az egyéni vállalkozói igazolványát csak pár hónappal később váltja ki. Milyen lehetőség van arra, hogy a magánszemélyként vásárolt járművet az egyéni vállalkozói tevékenységébe bevigye, azt bérbe adja, költségeket számoljon el?
Törölte a NAV az adószámot: mi lesz így a bevallásokkal, az áfával?
Cikk
Egyéni vállalkozó adószámát törölte a NAV, a vállalkozás azonban több mint egy hónapig működött még, mire értesült az adóhatóság lépéséről. Hogyan teljesítheti ezt követően a bevallásokat? – kérdezte olvasónk. Juhász Tibor, okleveles adószakértő válaszolt.
Járulékfizetés
Kérdés
A személyi jövedelemadó szabályai szerint adózó egyéni vállalkozó kozmetikus a gyed ideje alatt egyéni vállalkozásában dolgozni szeretne. Kérdésem, hogy hogyan alakul a járulékfizetése, meg kell-e fizetni a járulékokat a gyed, majd a gyes ideje alatt? Válaszukat előre is köszönöm.
Egyéni vállalkozó – áfa
Kérdés
Egyéni vállalkozó egy év szüneteltetés után újraindítja a vállalkozását. Új tevékenységi kört választ. Ehhez szeretne áfaalany lenni, előzőleg mentes volt. Az újrainditáskor választhat-e áfás státuszt? Ha nem, akkor megszünteti az egyéni vállalkozását, és pár nap mólva indit – már az új tevékenységgel – egy áfás vállalkozást. Ez adójogilag elfogadható? Nem lesz ebből gondja? Mennyi időnek kell eltelni a megszűnés és az új vállalkozás között? Köszönöm.
Pénztárgép
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó tevékenységi köre a 96.04 TEÁOR alá tartozó. A fizikai közérzetet javító szolgáltatást kizárólag úgy végzi, hogy a betegeket felkeresi, és nem rendelkezik üzlethelyiséggel. Pénztárgéphasználatára kötelezett-e?
Nyílt végű pénzügyi lizing
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni. Egyéni vállalkozó, pénztárkönyvet vezet. Tehergépkocsit vásárolt, nyílt végű pézügyi lízingben. A szerződésben maradványérték is meg van határozva.Havonta kapja a számlát a tőke+ kamat megbontásban. Havonta a tőke része után az áfát visszaigényelem. Év közben eredménybe nem számító kiadás. Év végén pedig értékcsökkenést számolok el, A tehergépkocsi nettó értékéből a maradványértéket le kell-e vonni, vagy pedig a teljes nettó érték után kell az értékcsökkenést elszámolni, mert csak a számviteli törvény szerint kötelező, olyan pedig nincs pénztárkönyvi könyvelésnél. Válaszát előre is köszönöm.
Egyéni vállalkozás rokkantsági ellátás melett
Kérdés
Egyéni vállalkozásom szüneteltetem, melyet újra szeretnék indítani. Emellett a következő ellátásban részesülök: rokkantsági ellátás, egészségi állapot mértéke 55 százalék, állapotom alapján B2 minősítési kategóriába tartozom. Kérdésem hogy a vállalkozás újraindítása után elveszítem-e az ellátást, ha nem veszítem el, milyen feltételek mellett tarthatom meg? Továbbá katás egyéni vállalkozóként folytathatom-e a vállalkozási tevékenységemet? Tisztelettel: SZM
Egymilliós határ
Kérdés
Társasházban megbízásos jogviszonyban tevékenykednek nyugdíjas, illetve főállásban egyéni vállalkozó éjjelőrök. Az egymillió forint feletti éves vállalkozói díj kifizetése elérésekor melyik esetben kell jelenteni a megállapodást a NAV-nak?
Nagykereskedelem vagy kiskereskedelem?
Kérdés
Egyéni vállalkozó, aki növénytermesztéssel és mezőgazdasági szolgáltatással foglalkozik, új tevékenységet szeretne felvenni és aktívan csinálni. Mezőgazdasági terméket akar felvásárolni és továbbadni, csak azt nem tudni, hogy kis- vagy nagykereskedőként tegye ezt meg. A megvásárolt terméket az eladótól a vásárlóig szállítaná, tehát semmit nem csinálna vele, csak elszállítaná és eladná. Mi az a forma, mihez nem kell sem telephelyet, sem üzlet helyiséget kialakítania ahhoz, hogy tudja ezt a tevékenységet folytatni? A második kérdésem az lenne, hogy ugyanerről a vállalkozózól van szó: Szolgáltatás keretében elvégzett egy munkát amiért a kitermelt fatücskővel fizetett a megrendelő. Úgy gondolom, hogy mindkettőjüknek ki kell számlázniuk a dolgot. A szolgáltatást végző a szolgáltatásról ad számlát, a megrendelő a kitermelt fatücskőröl. Remélem, jól gondolom. A kérdés az, hogy ezt a fatücskőt a szolgáltatást végző vállalkozó, hogyan fogja tudni értékesíteni, mert tüzelőként akarja a lakosság felé eladni? Kell-e neki valamilyen tevékenységgel bővítenie a vállakozását? Ha kell bővítenie, akkor végzettséggel is kell rendelkeznie, és ha igen milyennel? Válaszukat várom: