4276 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére
Korhatár előtti nyugellátás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. tagja munkajogviszonyban látja el az ügyvezetői és a felelős műszaki vezetői teendőket a gazdasági társaságban, s mellette egyéni vállalkozó. Korára való tekintettel öregségi nyugdíjra még nem, de korhatár előtti nyugellátásra (61 éves, bányában szerzett munkajogviszony alapján) jogosult, melyet szeretne igénybe venni. Kérdésem az lenne, hogyan tudná a korhatár előtti nyugellátást jogszerűen igénybe venni úgy, hogy a kft.-nél végzett felelős műszaki vezetői posztját meg szeretné tartani (esetleg rövidebb időre szüneteltetné is), meg szeretné tartani a tagságát a kft.-ben, valamint az egyéni vállalkozását is szeretné folytatni (rövidebb szünetelés itt is megoldható)?
Családi gazdaság alakítása
Kérdés
Nyugdíjas, mezőgazdasági tevékenységet végző egyéni vállalkozó (tételes költségelszámolást alkalmaz, áfaalany) két gyermekével (15 és 10 éves tanulók) családi gazdaságot szeretne létesíteni, ahol az egyéni vállalkozó apa a családi gazdálkodó. A termékértékesítést ő végezné, a tagok számlát nem állítanának ki. Kérdéseim az alábbiak: A kiskorú gyermekek részére szükséges-e mezőgazdasági őstermelőként őstermelői igazolványokat igényelni? Mivel az értékesítést nem ők végzi, szükséges-e áfakörbe bejelentkezniük? A családi gazdálkodó továbbra is maradhat egyéni vállalkozó, tevékenységét ennek megfelelően végezheti, csupán az adóbevallását kell az őstermelőkével azonos módon elkészíteni, a bevételt és a költségeket háromfelé megosztva? Ha év közben jön létre a családi gazdaság, hogyan történik a megosztás? A családi gazdaság megalakulása előtti időszakra egyéni vállalkozóként kell még bevallást készíteni? Jelenleg az egyéni vállalkozónak fejlesztési tartalékként még nyilvántartásban lévő összeg miatt fejlesztési kötelezettsége van. Ennek rendezése hogyan történik, ha őstermelői bevallást kell benyújtania? A családi gazdaság létrejötte után az egyéni vállalkozó családi gazdálkodó már nem lesz jogosult a kisvállalkozói kedvezményre és a fejlesztési tartalék összege után érvényesíthető kedvezményre?
Lízingelt tehergépkocsival kapcsolatos szja
Kérdés
Tevékenységét szüneteltető egyéni vállalkozó lízingelt tehergépkocsiját nullára írta, de a fizetendő lízingdíjból még 2 év van hátra. Bevétel hiányában már nem tudja fizetni a lízingdíjat. Amennyiben sikerül eladnia, vagy visszaadni a lízingbe adó cégnek a gépkocsit, akkor milyen fizetési kötelezettségei lesznek (szja, eho...)?
Csak így lehet megúszni a kötelező pénztárgéphasználatot
Cikk
Alanyi adómentes egyéni vállalkozónak is kötelező-e pénztárgépet használnia? Ha igen, mely esetekben kell nyugtát adnia, mikor állíthat ki számlát, és arról kell-e adatot szolgáltatnia a NAV részére? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia okleveles adószakértőnk válaszolt.
Gyed melletti munkavégzés kisadózóként
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy 8 hónapos gyermekével gyeden lévő, a szülés előtt kisadózó egyéni vállalkozó elvállalna egy munkát, amely egy-két hónapot venne igénybe. Hogyan, milyen nyomtatványon kell bejelentenie a NAV felé, hogy a gyed mellett mely hónapra kívánja fizetni a tételes adót (50 ezer forintot), mivel munkát végez? Jelenleg havonta a T101E nyomtatvány B02 lapján minden hónapra vonatkozóan bejelenti a tételes adófizetési kötelezettség alóli mentesülést gyed miatt.
Egyéni vállalkozó kettős könyvvitel
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó nagyon sok számlával rendelkezik havonta, aminek a könyvelését úgy oldottuk meg, hogy átadja xml fájlban az adatokat a könyvviteli programba, de erre csak a kettős könyvviteli programom alkalmas. Kérdésem az lenne, hogy egyéni vállalkozó vezethet-e kettős könyvvitelt? Ha igen, mikor térhet át, milyen bevallásokkal kell lezárni az egyszeres könyvvezetést, illetve az áfa elszámolása hogyan változik? Az adózás szabályai változnak-e? Egyelőre nem szeretne egyszemélyes kft.-vé átalakulni. Válaszukat előre is köszönöm.
Piacozás Ausztriában
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó (alanyi áfamentes) Ausztriában szeretne piacozni. Évente maximum 5-6 alkalommal, de huzamosabb ideig sosem tervezi. Kell-e kérnie közösségi adószámot? Milyen szabályok vonatkoznak rá? Milyen bizonylatot kell kiállítania az értékesítésről? Használhatja a magyar nyugtatömbjét? Köszönöm!
Rehabilitációs ellátás melletti egyéni vállalkozás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szíves segítségét kérném az alábbiban. Jelenleg rehabilitációs ellátásban részesülő magánszemély egyéni vállalkozó szeretne lenni 2016. június 1-jétől. Jól gondolja-e, hogy a rehabilitációs ellátás nem minősül nyugdíjnak, és a járulékokat havonta a 129 000 forint után, mint egyéni vállalkozónak meg kell fizetni? Köszönettel.
Rezsiköltségek elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főállású egyéni vállalkozó a saját lakásában tart fenn egy kis irodát. A rezsiszámlák a neje nevére érkeznek. Szeretném megkérdezni, hogy ebben az esetben is el lehetne-e számolni az arányos rezsiköltségeket az egyéni vállalkozói tevékenységében? És, ha igen, akkor az arányos rezsiköltségek áfáját (havi áfás) is vissza lehetne-e igényelni? Köszönöm a választ! Gy.
Egyéni vállalkozó keverheti-e a különböző tevékenységből származó jövedelmeit?
Kérdés
Egyéni vállalkozáson belül két, egymástól teljesen eltérő jellegű tevékenységet szeretnék folytatni. Az informatikai tevékenység már működik, belőle bevétel származik (jelenleg költségelszámolásos a vállakozás). A másik tevékenység mezőgazdasági termelés, amihez épp most sikerült földet bérelni, ezzel kapcsolatban komoly költségek várhatóak, és néhány évig veszteséges a tevékenység. Kérdéseim: 1. Lehet-e az egyik tevékenység bevételéből a másik indulását finanszírozni, és így gyakorlatilag elköltségelni minden bevételt? 2. Amennyiben az első kérdésre igen a válasz, lehet-e az erre szánt kiadásokat a következő adóévre átvinni, amennyiben a kiadások meghaladják a másik tevékenységből származó adott évi jövedelmet? 3. Amennyiben az első kérdésre nem a válasz, mit érdemes ilyenkor tenni? Új vállalkozást alapítani a mezőgazdasági vállalkozásra, esetleg őstermelőként tevékenykedni, vagy más vállalkozási formát választani?
Ügyvezető, kata
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalkozó kft. tulajdonosa és ügyvezetője, ez alapján vállalkozói jogviszonya van, nem vesz fel megbízási díjat. Emellett egyéni vállalkozó katás jogviszonyban. Én úgy értelmezem a törvényt, hogy a kft.-ben meg kell fizetnie a járulékokat, az egyéni vállalkozásban pedig a 25 ezer forintot. A vállalkozó előző könyvelője azt állítja, hogy csak az 50 ezer forintot kell megfizetni a katás egyéni vállalkozásban, a kft.-ben pedig semmit. Melyikünknek van igaza? Válaszát köszönöm.
Egyéni vállalkozás csed alatt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A fenti témában kerestem válaszokat a honlapon, két választ találtam: Az egyik szerint (csed és alkalmazottak 2016.03.10.) lehetséges a csed alatti munkavégzés, a másik szerint (csed alatti vállalkozás 2015.09.10.) viszont nem lehetséges. Elbizonytalanodtam.... Nem főállású katás egyéni vállalkozó alkalmazottal folytathatja-e a csed alatt a tevékenységét, úgy, hogy nem esik el a csed folyósításától? Köszönöm: Sásdi László
Értékcsökkenés elszámolása szünetelés után
Kérdés
Értékcsökkenés elszámolásával kapcsolatosan kérnék segítséget. Egyéni vállalkozó év közepén működik, év elején és év végén szünetel. Melyik időszakra számolható el a tárgyi eszközei után értékcsökkenés az adott évben? Köszönöm.
Pénztárgép-használati kötelezettség
Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Mellékfoglalkozású egyéni vállalkozó vagyok, alanyi adómentes. Tevékenységem személygépkocsi, motorkerékpár karbantartása, javítása. 2016.szeptember 30-ától ezekre a tevékenységekre is vonatkozik a pénztárgép kötelező használata. Én ezidáig minden esetben számlát állítottam ki, nyugtát nem alkalmaztam. Kérdéseim: vonatkozik rám a pénztárgép kötelező használata, ha nem vagyok áfaalany? Ha igen, mely esetekben kell adnom nyugtát, mikor adhatok számlát, és arról kell-e adatszolgáltatást teljesítenem a NAV részére? Segítségét előre is köszönöm.
Ápolási díj melletti munkavégzés katás vállalkozóként
Kérdés
Szeretném megkérdezni, hogy ápolási díj mellett katás egyéni vállalkozóként dolgozhat-e gépkocsivezető-oktató? Napi 4 órát szeretne oktatni. Ezt teheti-e a 25 ezer forintos kata megfizetése mellett anélkül, hogy elveszítené az ápolási díjat? Illetve, ha ez nem járható út, akkor egyszerűsített foglalkoztatásban végezheti-e ezt a tevékenységet? Válaszukat előre is nagyon szépen köszönöm.