540 találat a(z) családi gazdaság cimkére

Őstermelői tevékenység végzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az alábbi: mezőgazdasági tevékenységet végző egyéni vállalkozó családi gazdasággá alakulna úgy, hogy az önállóan működő közös őstermelő (férj, feleség, gyerek) tagjai szintén átkerüljenek a családi gazdaságba (az egyéni vállalkozó egy másik gyermek). Tehát egy családi gazdaságban működnének tovább, és évközi változásról lenne szó. Kérném szíves válaszukat ezzel kapcsolatban, melyet előre is köszönök. Tisztelettel: irodavezető

Hárompercenként csődbe megy egy családi gazdaság az EU-ban Cikk

Egyre több családi kisgazdaság kénytelen felhagyni a termeléssel az Európai Unióban. A zöldek és a baloldal felmérései szerint a legutóbbi tíz évben három percenként történt egy ilyen kényszerű pályaelhagyás. Az ok: az agrártámogatások 80 százalékát a termelőknek a 20 százaléka kapja – szemlézi az Agroinform.hu a topagrar.com írását.

Családi gazdálkodó Kérdés

Tisztelt Válaszadó! Egy családi gazdaságban van a férj és a feleség. A férj, mint családi gazda földet adott ajándékba a feleségének, emellett a feleség is vett földterületeket a saját nevére. 1. A feleség a családi gazdaság tagjaként kérhet-e bérleti díjat a családi gazdaságban használt földjeiért, vagy azt díj nélkül köteles bevinni a családi gazdaságba? 2. A feleség saját jogon igénybe vehet-e MVH-támogatást? 3. Ha a feleség kiválna a családi gazdaságból és őstermelő lenne, mennyi ideig nem léphetne be ismételten a családi gazdaságba? Megtisztelő válaszát előre köszönöm!

Egyéni vállalkozó kompenzációs felár Kérdés

A következő kérdésben kérném állásfoglalásukat. Egy személy családi gazdaság vezetője egyéni vállalkozóként. Tevékenysége között csak és kizárólag az áfatörvény 7. számú mellékletében szereplő növénytermesztés, tehát mezőgazdasági termelés szerepel. Jogosult-e az adózó kompenzációs felár megtérítésére? Véleményem szerint az áfatörvény erre vonatkozó rendelkezései teljesülnek. Tehát részben vagy egészben mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalany mikrovállalkozásnak minősül, belföldön letelepedett. A családi gazdaság tagjai nem állnak kapcsolatban partner/kapcsolt vállalkozásokkal, sehol nincs többségi befolyásuk. Az önálló vállalkozás fogalmát kell-e vizsgálni a családi gazdálkodás és annak vezetője, egyéni vállalkozása között? Önálló vállalkozásnak minősül-e? Ha igen, és a megfelelő adatlapon bejelenti, hogy igényt tart a kompenzációs felár megtérítésére, és az áfatörvény 200. § (1) a) szerinti adóalany részére értékesít, mentesül-e a számlaadási kötelezettség alól, és a vevőnek kell felvásárlási jegyet kiállítania? A felvásárlási jegyen az egyéni vállalkozás nyilvántartási számát vagy a családi gazdálkodás nyilvántartási számát kell feltüntetni?

Családi gazdaság tagjának járulékai Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy őstermelő (már több éve az) létrehoz az idén egy családi gazdaságot a feleségével. A családi gazdálkodó az előző évi őstermelői bevétele után fizeti idén a járulékait. A kérdésem az lenne, hogy a feleségnek mi után kell megfizetnie a járulékot? Munkaviszonya nincs, korábban nem volt őstermelő.

Családi gazdaság: ki a teljes foglalkoztatott? Cikk

Ki minősül a családi gazdaságban teljes foglalkoztatottnak? Olvasói kérdésre Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.

Családi gazdálkodás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a családi gazdaság több tagjának is van MVH regisztrációs száma, akkor ők is érvényesíthetik e a 100 ezer forintos adókedvezményt vagy ez csak a családi gazdálkodóra vonatkozik? Köszönettel Baloghné

Céges vagyon – magánszemély vagyona Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy áfás egyszemélyes kft. végelszámolással szűnik meg. A cég vagyonfelosztásában az ügyvezető a kft.-nek adott tagi kölcsön összegének megfelelő nettó összegű tárgyi eszközt kap meg, mint magánszemély. Ekkor van-e valamilyen adófizetési kötelezettsége a megszűnő cég ügyvezetőjének? A vagyonfelosztás során a magánszemélyként megkapott ingatlan áfamentesen került 15 évvel ezelőtt a cég tulajdonába, vásárlás útján, ezért úgy gondolom, hogy itt ebben az esetben nem jön szóba a 240 hónapos áfaarányosítás a vagyonfelosztás kapcsán. Jól gondolom? További kérdésem, hogy van a magánszemély tulajdonába kerülő tárgyi eszközök között mezőgazdasági gép, amit annak idején áfásan vásárolt meg a kft. Ezeket a gépeket a magánszemély által 2016-ban alapított családi gazdaság fogja tovább használni, amely áfás tevékenységet végez. A családi gazdaság vezetője a megszűnt cég ügyvezetője. A kérdés az, hogy ebben az esetben van-e a 60 hónapos áfaarányosítás? Hiszen a gépeket áfás tevékenység végzéséhez használják. A családi gazdaság szerződésének módosításával kerülnek be a családi gazdaság használatába. Ez így elegendő? Köszönöm válaszukat.

Családi gazdaság – teljes foglalkoztatott Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nem találok útmutatót arra vonatkozóan, hogy a családi gazdálkodásban teljes foglalkoztatást mi határozza meg. A családi gazda, aki őstermelő, éves bevétele is 95%-ban ebből származik, és az őstermelésben dolgozik minden nap, de van heti 10 órás munkaviszonya egy cégnél, annak számít-e? A többi tag kiskorú. Vagy a teljes foglalkoztatás egyenlő az élethivatásszerűen végzett tevékenységgel? A munkaviszony miatt őstermelőként nem biztosított.

Közös őstermelői tevékenység – szja és áfa Kérdés

Közös őstermelői igazolványt szeretne ügyfelem kiváltani. Jelenleg egyikőjük áfaalany, a másik személy alanyi mentes. Kell-e, hogy azonos áfaalanyiságuk legyen? Ki fogja a bevételt számlázni, és áfásan vagy nem áfásan? A közös erdőikből származó várható faértékesítés bevétele, ha 12 millió forint, akkor a jövedelmüket (bevétel mínusz költségek) az szja szerint megosztják fele-fele arányban, de az áfabevallást is fele-fele arányban kell elkészíteniük, és az áfát megfizetniük? A bevételt ki számlázza ilyen esetben, ha áfaalany a közös őstermelő? Családi gazdálkodóként az áfastátusz esetleg jobban kezelhető?

Bevétel 20 százalékát kitevő költségszámla Kérdés

Kedves Szakértő! Családi gazdaság három tagjának 2017-ben 4 millió forint bevétele, valamint 3 millió forint támogatása volt. Ahhoz, hogy nemleges nyilatkozatot tehessenek, mennyi költségszámlával kell rendelkezniük? A bevétel vagy bevétel plusz támogatás 20 százalékának megfelelő számlákra van szükség? Válaszukat köszönjük.

Termőföldvásárlás elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném állásfoglalását: ügyfelem családi gazdaság. A 2017. évben megvásárolták a termőföldet, melyen a mezőgazdasági tevékenységüket folytatják. Kérdésem az, hogy ebben az esetben alkalmazható-e az szja-törvény 3. számú melléklet III. fejezetének 1. pontjában szereplő elszámolási lehetőség, mely szerint „az adóév utolsó napján az erre a célra létesített nyilvántartásban családi gazdálkodóként bejegyzett magánszemély és a családi gazdaságban nem foglalkoztatottként közreműködő családtagja a családi gazdaság részét képező, vagy ahhoz tartozó tárgyi eszköznek, nem anyagi javaknak az üzembe helyezés időpontjára megállapított beruházási költségét – választása szerint – az üzembe helyezés adóévében jogosult egy összegben költségként elszámolni. Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Cselyuszka Antalné

Családi gazdaság tagja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdaság tagja szakmai szolgáltatást végez a gazdaságban. Kérdésem az lenne, hogy erről a szolgáltatásról állíthat ki számlát a családi gazdaság felé?

Családi gazdaság Kérdés

Tisztelt Szakértő! A családi gazdaság létrejötte előtt korábban mindenki őstermelő volt. Tevékenységüket folyamatosan végezték, és 2017 szeptemberében családi gazdaságot alakítottak. Az egyik tag februárban tárgyi eszközt vásárolt, és ennek az elszámolhatósága a kérdés. Csak ő számolhatja el, és viheti tovább mint megkezdett értékcsökkenést? Vagy működhet úgy is, hogy a vásárlás 2017. február, az üzembehelyezés 2017. október, és akkor már a családi gazdaság minden tagja elszámolhatja értékcsökkenésként az eszközt? Köszönöm: Szabó-Szűcs Csilla

Családi gazdaság bevételének megosztása, járulékalap Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági őstermeléssel foglalkozó családi gazdaságnak 3 tagja van. A családi gazdaság 2017. évi bevétele 10 832 e Ft volt, ebből 2 317 e Ft a bevételként elszámolt támogatás. A gazdaság tagjai külön-külön rendelkeznek adószámmal, azonban csak a családi gazdaság vezetője általános szabályok szerinti áfaalany, míg a másik két tag az áfa alanyi adómentes. A személyi jövedelemadó elszámolásnál tételes költségelszámolást alkalmaznak. A kérdésem az, hogy ebben az esetben három részre lehet osztani a családi gazdaság bevételeit és költségeit, vagy az áfaalany vezetőnek kell bevallani a teljes bevételt és költséget? Az én értelmezésem szerint, mivel a családi gazdaság nem minden tagja választott azonos adózási módot a személyi jövedelemadóban és az áfában, ezért az áfaalany vezető nevén kell bevallani a teljes bevételt. Helyes ez így? További kérdésem, hogy a családi gazdaság egyik tagjának (nem az áfaalany vezető) megszűnt a munkaviszonya, nem rendelkezik biztosítással. T1041. sz. adatlapon bejelentésre került mint biztosított mezőgazdasági őstermelő. Nem egyértelmű számomra, hogy mi lesz a járulékalapja, amit a 1858. sz. bevalláson be kell vallania. Nulla forint, mivel az ő nevére nem került őstermelői bevétel elszámolásra vagy függetlenül attól, hogy a családi gazdaság bevétele nem került megosztásra az szja-bevallásban, a járulékalapja a bevétel rá eső egy harmad része, 3 610 e Ft lesz? Köszönettel: Szécsi László

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Felújítás vagy karbantartás?

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink