531 találat a(z) családi gazdaság cimkére
Közös őstermelői tevékenység – szja és áfa Kérdés
Közös őstermelői igazolványt szeretne ügyfelem kiváltani. Jelenleg egyikőjük áfaalany, a másik személy alanyi mentes. Kell-e, hogy azonos áfaalanyiságuk legyen? Ki fogja a bevételt számlázni, és áfásan vagy nem áfásan? A közös erdőikből származó várható faértékesítés bevétele, ha 12 millió forint, akkor a jövedelmüket (bevétel mínusz költségek) az szja szerint megosztják fele-fele arányban, de az áfabevallást is fele-fele arányban kell elkészíteniük, és az áfát megfizetniük? A bevételt ki számlázza ilyen esetben, ha áfaalany a közös őstermelő? Családi gazdálkodóként az áfastátusz esetleg jobban kezelhető?
Bevétel 20 százalékát kitevő költségszámla Kérdés
Kedves Szakértő! Családi gazdaság három tagjának 2017-ben 4 millió forint bevétele, valamint 3 millió forint támogatása volt. Ahhoz, hogy nemleges nyilatkozatot tehessenek, mennyi költségszámlával kell rendelkezniük? A bevétel vagy bevétel plusz támogatás 20 százalékának megfelelő számlákra van szükség? Válaszukat köszönjük.
Termőföldvásárlás elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném állásfoglalását: ügyfelem családi gazdaság. A 2017. évben megvásárolták a termőföldet, melyen a mezőgazdasági tevékenységüket folytatják. Kérdésem az, hogy ebben az esetben alkalmazható-e az szja-törvény 3. számú melléklet III. fejezetének 1. pontjában szereplő elszámolási lehetőség, mely szerint „az adóév utolsó napján az erre a célra létesített nyilvántartásban családi gazdálkodóként bejegyzett magánszemély és a családi gazdaságban nem foglalkoztatottként közreműködő családtagja a családi gazdaság részét képező, vagy ahhoz tartozó tárgyi eszköznek, nem anyagi javaknak az üzembe helyezés időpontjára megállapított beruházási költségét – választása szerint – az üzembe helyezés adóévében jogosult egy összegben költségként elszámolni. Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Cselyuszka Antalné
Családi gazdaság tagja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Családi gazdaság tagja szakmai szolgáltatást végez a gazdaságban. Kérdésem az lenne, hogy erről a szolgáltatásról állíthat ki számlát a családi gazdaság felé?
Családi gazdaság Kérdés
Tisztelt Szakértő! A családi gazdaság létrejötte előtt korábban mindenki őstermelő volt. Tevékenységüket folyamatosan végezték, és 2017 szeptemberében családi gazdaságot alakítottak. Az egyik tag februárban tárgyi eszközt vásárolt, és ennek az elszámolhatósága a kérdés. Csak ő számolhatja el, és viheti tovább mint megkezdett értékcsökkenést? Vagy működhet úgy is, hogy a vásárlás 2017. február, az üzembehelyezés 2017. október, és akkor már a családi gazdaság minden tagja elszámolhatja értékcsökkenésként az eszközt? Köszönöm: Szabó-Szűcs Csilla
Családi gazdaság bevételének megosztása, járulékalap Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági őstermeléssel foglalkozó családi gazdaságnak 3 tagja van. A családi gazdaság 2017. évi bevétele 10 832 e Ft volt, ebből 2 317 e Ft a bevételként elszámolt támogatás. A gazdaság tagjai külön-külön rendelkeznek adószámmal, azonban csak a családi gazdaság vezetője általános szabályok szerinti áfaalany, míg a másik két tag az áfa alanyi adómentes. A személyi jövedelemadó elszámolásnál tételes költségelszámolást alkalmaznak. A kérdésem az, hogy ebben az esetben három részre lehet osztani a családi gazdaság bevételeit és költségeit, vagy az áfaalany vezetőnek kell bevallani a teljes bevételt és költséget? Az én értelmezésem szerint, mivel a családi gazdaság nem minden tagja választott azonos adózási módot a személyi jövedelemadóban és az áfában, ezért az áfaalany vezető nevén kell bevallani a teljes bevételt. Helyes ez így? További kérdésem, hogy a családi gazdaság egyik tagjának (nem az áfaalany vezető) megszűnt a munkaviszonya, nem rendelkezik biztosítással. T1041. sz. adatlapon bejelentésre került mint biztosított mezőgazdasági őstermelő. Nem egyértelmű számomra, hogy mi lesz a járulékalapja, amit a 1858. sz. bevalláson be kell vallania. Nulla forint, mivel az ő nevére nem került őstermelői bevétel elszámolásra vagy függetlenül attól, hogy a családi gazdaság bevétele nem került megosztásra az szja-bevallásban, a járulékalapja a bevétel rá eső egy harmad része, 3 610 e Ft lesz? Köszönettel: Szécsi László
Családi gazdaság adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2017 szeptemberében alakult családi gazdaság tárgyieszköz-elszámolásával kapcsolatban szeretnék kérdezni. A családi gazdaság jogerőre emelkedése előtti időpontban vásárolt tárgyi eszköz értékcsökkenése milyen módon számolható el? A családi gazdaság tagja mint megkezdett értékcsökkenést számolhatja el, vagy a családi gazdaság egészére vetítve elszámolható a 100% értékcsökkenés, és az egy főre kivetítve vehető figyelembe a bevallásban? Köszönettel: Szabó-Szűcs Csilla
Családi gazdaság elszámolása Kérdés
Tisztelt Adózóna! Családi gazdaságot alapítottak 6 fővel, a Kormányhivatal nyilvántartásba vette 2017. október 1. nappal. A kérdésem a következő: hogyan kell elszámolni a bevételeket és költségeket? Az október 1. előtti bevételeket és költségeket elszámolhatja-e a családi gazdaság (számlák a családi gazdaság tagjai, illetve vezetője nevére szólnak) egész évre jan. 1. és dec. 31. között? A december 31-ei létszám alapján osztja 6 fővel. Válaszukat előre is köszönöm: H.Marianna
Családi gazdaságból kilépés és átlépés másik családi gazdaságba Kérdés
Tisztelt Szakértő! 3 tagú családi gazdaságból az egyik tag év közben kilépett és átlépett egy másik, a férje családi gazdaságába. Ebben az esetben hogyan kell a bevételeket és költségeket felosztani az egyik és a másik családi gazdaság esetében?
Családi gazdaság tag kilépése Kérdés
Tisztelt Szakértő! 3 tagú családi gazdaságból az egyik tag szeretne kilépni. A családi gazdaságban van előző évben termelt, értékesíteni kívánt termény (búza, kukorica, napraforgó). A kérdésem az lenne, hogy a kilépő tag viszi-e magával a készlet egyharmadát? Vagy hogyan kell a megmaradt készletet felosztani a kilépéskor? Esetleg csak a kilépő tag által bevitt földterületen termelt termény az övé? Köszönöm válaszukat.
Családi gazdaság és kft. közötti ügyeletek IV. Kérdés
http://adozona.hu/kerdesek/2018_2_27_Csaladi_gazdasag_es_Kft_kozotti_u_ryw Hivatkozva a fenti linkre, az adóhivatal felé az alábbi kérdést tettem fel: Levél szövege: Tisztelt Hivatal! Az alábbi témában szeretném az Önök álláspontját kérni. Családi gazdálkodó a gazdaság mellett megvásárol egy mezőgazdasággal foglalkozó kft.-t, melyben három másik magánszeméllyel együtt lesz tag és az ügyvezetői feladatokat is ő látja el. A családi gazdaság jelentős gépparkkal rendelkezik, mely gépeket a kft. munkáihoz is szeretné használni. A kérdés: a gazdaság gépeit (például kombájn) használhatja-e a kft. olyan formában, hogy szívességi szerződést köt a használatra és nem számláznak gépbérleti díjat a kft. felé, és nem számláznának mezőgazdasági szolgáltatást sem? A kft. a gázolaj-, munkaerő- és egyéb költségeket állja, de a családi gazdaság gépeivel dolgozna. Mindkét fél áfaalany. Köthetnek ők egymással szivességi használatról szerződést a gépek használata tekintetében? Adózási szempontból ez elfogadott? Keletkezik bármelyik félnek ezzel kapcsolatban jelentési vagy adófizetési kötelezettsége? Ez a fajta ügylet, amennyiben létrejöhet, ingyenes szolgáltatásnak minősül esetleg?
Őstermelői bevallás önrevíziója Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozói igazolvány alapján családi gazdálkodóként működő vállalkozó benyújtotta már a 2017-es évre a tételes költségelszámolás alapján megállapított szja bevallását. A bevallás felülvizsgálata folyamán megállapítottuk, hogy mivel a tevékenységből származó árbevétele fejenként nem érte el a 8 millió forintot, így lehetősége lett volna választani a tételes költségelszámolást alkalmazó mezőgazdasági őstermelő nemleges nyilatkozatát is, mivel az összes bevétel 20 százalékát meghaladó költségszámlával rendelkezik. Ezáltal kevesebb adót, pontosabban ehót kellett volna fizetnie. Kérdésem: van-e lehetősége arra, hogy a már benyújtott szja-bevallását önrevíziózza, és ezt az adózást válassza, és az így többletként befizetett szja-t visszakérje? A családi gazdaság többi tagjának is benyújthatjuk az önrevíziót?
Családi gazdaság Kérdés
Van egy családi gazdaság, ahol a vezető 2-es adószámú, benne van még a feleség, akinek régebbről van adószáma, ami 1-es, kiskorú gyermekük és a vezető nyugdíjas apukája. A férjnek és feleségnek közös őstermelői igazolványa is van. Kell-e feleségnek kettes adószámot kérnie, illetve az őstermelői igazolvány szükséges-e, vagy a családi gazdaság mindent felülír?
Családi gazdaság és kft. közötti ügyletek III. Kérdés
http://adozona.hu/kerdesek/2018_1_25_Csalad_gazdasag_es_kft_kozotti_ug_ndd Tisztelt Szakértő! Köszönöm szépen korábbi válaszát. Még egy dolog nem teljesen tiszta számunkra, abban kérném még a segítségét. Megkérdeztem időközben a NAV álláspontját is a témában, mivel könyvelő kollégáimmal még az ön válaszát követően sem értettünk egyet, bemásolom, a választ, amit tőlük kaptunk. A kérdés még annyi, hogy a NAV szerint a kft. társasági adóalapját nem kell megnövelni az ingyenes használatra való tekintettel. Ez valóban így értelmezendő? "Tisztelt Ügyfelünk! Hivatalunkhoz érkezett megkeresésére az alábbi tájékoztatást adjuk. "Ha a felek a mezőgazdasági gépek ingyenes, szívességi használatában állapodnak meg, és a Kft. a saját célú használatával kapcsolatos költségeket a saját nevére szóló számlák, bizonylatok alapján maga viseli, az ügylet nem eredményez külön személyi jövedelemadó fizetési kötelezettséget a magánszemélyeknél, továbbá a Kft. esetében sem kell emiatt társasági adófizetési kötelezettséggel számolni." (Sajnos nem tudtam a teljes levelet bemásolni, mert túl sok karakter.)
Egyéni vállalkozó – családi gazdaság Kérdés
Egy mezőgazdasággal foglalkozó egyéni vállalkozó 2015 októberében családi gazdaságot alapított. Az év végi szja-bevalláskor kisvállalkozói kedvezménnyel csökkentettük az adóalapját. Azóta csak családi gazdálkodóként működik, tehát 2016 óta őstermelőként adózza le a bevételeit. Kérdésem, hogy a kisvállalkozói kedvezmény igénybevétele akadálya-e annak, hogy a családi gazdaság vezetését ne egyéni vállalkozóként hanem őstermelőként végezze? Tehát visszaadhatja-e az egyéni vállalkozást, s ugyanazokra a tevékenységekre kiváltja az őstermelői igazolványt (így jelentősen csökkenne a fizetendő járuléka)?