531 találat a(z) családi gazdaság cimkére
Családi gazdaság vezetője, egyéni vállalkozó szja-bevallása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Családi gazdaság vezetője kompenzációs felárra jogosult egyéni vállalkozó, csak a mezőgazdaságból, a családi gazdaságból származik jövedelme. Az szja-bevallásban a 12-es lapokon vallhatja be a jövedelmét? Elszámolhatja a 40 százalék költségátalányt? Köszönöm válaszát!
Családi gazdaság – járulék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy 4 fős családi gazdaságból 3 fő nem mint őstermelő biztosított, csak a családi gazdaság vezetője az. 2018. évtől viszont egy kft. tagja lett, ahol ügyvezető, így társas vállalkozónak minősül. A kérdésem az lenne, hogy a kft.-ben meg kell-e fizetnie a minimum járulékalap után a járulékokat, és ezáltal ott lesz-e biztosított? Illetve feltétele-e az a családi gazdaságként való működésnek, hogy legalább egy tag ott legyen biztosított?
Ő az Év Agrárembere Cikk
Mutsy Árpádot, a Bio-Fungi Kft. vezetőjét választotta 2017-ben az Év Agráremberének a 70 fős szakmai zsűri Siófokon – közölte az Agrotrend a vasárnapi díjátadót követően.
Őstermelő – bt. kapcsolata II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Köszönöm korábbi, azonos című kérdésemre adott válaszát, de még egy kérdésem lenne az alábbi témával kapcsolatban: ha a családi gazdaság tagjai bt.-t alapítanak, akkor kinek, hol kell járulékot fizetnie maga után, hogy biztosított legyen? Köszönettel: V.Gabriella
Kft.-tulajdonos Kérdés
Kompenzációs felárra jogosult családi gazdaság tagja (nem vezetője, csak tag, aki értékesítést nem végez) kft.-ben szeretne 50 százalékos tulajdoni résesedést szerezni. Kérdésem: a családi gazdaság vezetőjének, aki értékesítést végez, be kell-e lépnie áfakörbe, mivel az egyik tag 25 százaléknál nagyobb tulajdoni részesedéssel fog rendelkezni egy gazdasági társaságban.
Családi gazdaság működése Kérdés
A következő ügyben szeretnék állásfoglalást kérni: Adott egy magánszemély, aki egy kft.-ben ügyvezető tulajdonos. Az ügyvezetést heti 40 órás munkaviszonyban látja el. Ez a magánszemély létrehozott egy családi gazdaságot, melynek vezetőjeként élethivatásszerűen végzi a tevékenységét. A családi gazdaság alapításakor nyilatkozott, hogy őstermelőként nem minősül biztosítottnak, mivel munkaviszony jogcímén már biztosított. A családi gazdaságban még kettő tag van. A családi gazdaság szerződésében ők is vállalták, hogy személyesen közreműködnek vagy megbeszélés szerint folyamatosan közreműködnek a gazdaság valamennyi fázisában. Ezen tagoknak is van máshol heti 36 órát elérő munkaviszonya. Kérdésem az, hogy működhet-e a családi gazdaságban a családi gazdaság vezetője nem főállású őstermelőként, nem biztosított őstermelőként? Ha lenyilatkozta a többi tag is, hogy személyesen közreműködik a családi gazdaságban, akkor ezt valamilyen jogviszonyban kell tennie vagy elég a nyilatkozat? Ha nem állnak semmilyen jogviszonyban a tagok a családi gazdaságban, hanem csak a személyes közreműködésre tett nyilatkozatuk van, akkor lehet a bevételeket és a költségeket jelen esetben háromfelé osztani? Válaszukat előre is köszönöm!
Családi gazdaság elhunyt tagjának adózása Kérdés
Családi gazdaság egyik tagja év közben elhunyt. Hogyan kell megállapítani az elhunytnak a családi gazdaságból származó jövedelmét? A kérdés két szempontból is fontos. Az elhunyt adóját az adóhivatal állapítja meg, de ehhez az örökösöktől adatszolgáltatást vár, másrészt ez befolyásolja a családi gazdaság többi tagjának a jövedelmét is.
Családi gazdaság és kft. közötti ügyletek II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérhetnék egy kicsit részletesebb választ? Az esetleg befolyásol bármit is, hogy mindkét fél áfaalany?
Családi gazdaság földhasználata – elszámolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Családi gazdaság használatában lévő földterület (a családi gazdaság tagjainak tulajdonában/használatában lévő összes földterület) nagyságát a korábban érvényben lévő 1994. évi LV. törvény határozta meg maximálisan 300 hektárban. Ez a törvény – ha jól tudom – már nem hatályos, az új "földtörvény"-ben pedig nem találok erre vonatkozóan méretmeghatározást. Ezért az lenne a kérdésem, hogy a családi gazdaság használatában lévő földterület nagyságára van-e valamilyen jogszabályi előírás, ha igen, akkor ez mekkora területet jelent? A másik kérdésem pedig az, hogy korábban az is kikötés volt, hogy minden – a tagok használatában lévő – területet kötelező a családi gazdaságban használt területként bevinni, tehát nem lehetett bérbe adott terület. Ez esetleg változott-e, és ha igen, akkor hogyan? Szintén a családi gazdasághoz, de az elszámolásához kapcsolódó kérdésem az, hogy adva van egy két tagú családi gazdaság (férj és feleség), ahol a feleség a családi gazdaság főállású tagja, de mint alkalmazott, aki napi 8 órára van bejelentve. A kérdés az, hogy a családi gazdaság költségei között az alkalmazott bére és járulékai elszámolhatók-e, illetve az, hogy – tekintettel a teljes foglalkoztatású tagra – év végén a helyes elszámolás a családi gazdaság vonatkozásában az, hogy kettő fővel kell osztani a realizált bevételt és a felmerült költségeket? Tehát a családi gazdaság mindkét tagjára egyformán kell osztani az elszámoláskor?
Társaság és családi gazdaság tagja is Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaságban 25 százaléknál nagyobb tulajdoni részesedéssel rendelkező személy szeretne családi gazdaság tagja is lenni. A családi gazdaság kompenzációs felárat érvényesít. A belépő tag a gazdaságban nem fog értékesíteni, azt csak a gazdaság vezetője teszi. Kérdésem, hogy a gazdaság elveszíti-e a kompenzációs felár érvényesítési jogát? Vagy továbbra is önálló vállalkozás marad a családi gazdaság, hiszen a belépő személy nem fog értékesíteni, így esetében az önálló vállalkozást nem kell vizsgálni. (A belépő magánszemély alanyi mentes egyéni vállalkozó is.) Köszönöm a választ.
Családi gazdaság Kérdés
Lehet-e olyan személy családi gazdaság vezetője vagy családi gazdaság tagja, akinek nincs a tulajdonában termőföld, nem rendelkezik semmiféle gazdálkodáshoz szükséges eszközzel, csak a létszámszámításnál vesszük figyelembe? Tisztelettel.
Családi gazdaság költségelszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy családi gazdaságban a családi gazdaság vezetőjének és az egyik tagnak is van önálló adószáma. Az egyik földbérleti szerződés a tag nevére szól, valamint az ahhoz kapcsolodó gázolajszámlák is a tag adószámára lettek kiállítva. Kérdésként merült fel, hogy ezen költségek osztható költségek-e – mivel nem a vezető nevére szól a költségszámla –, vagy csak a tag tudja azokat érvényesíteni? Válaszát köszönöm.
Családi gazdaság alapítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Családi gazdaságot szeretne alapítani két egyéni vállalkozó és két magánszemély (anya és 3 gyermeke). Az adózás után szeretnék érdeklődni. Az szja-bevallást őstermelőként fogják-e beadni és amennyiben a bevétel 8 millió forint alatt marad személyenként, akkor figyelembe vehetik-e a 40% költséghányadot?
Családi gazdaság megszűnése Kérdés
Egy őstermelő 2017 júniusában családi gazdaságot alapított, melyet 2017 decemberében megszüntetett (a törlő határozat még decemberben jogerőre emelkedett). Kérdésem, hogy az őstermelő megteheti-e, hogy a 2017. évi összes bevétellel és kiadással "egymaga" számol el. Vagy pedig időarányosítani kell, s a családtagok között megosztással kell élni?
Fiatal gazda – szja Kérdés
Egy magánszemély nyert a fiatal gazda pályázaton, s kiváltotta az egyéni vállalkozóit. A 2014. évben megkapta a támogatási összeget. 2016-ban családi gazdaságot alapított, s annak ő lett a vezetője (mint egyéni vállakozó irányítja). A pályázati pénzt elköltötte: sajnos számla nélkül szerezte be a gépeit, állatait. 2017 december 31-én még mindig van 8 millió Ft el nem költött támogatási összeg a könyvelése szerint. Kérdésem, hogy a 2017. évi szja- bevallásban ezt a 8 millió Ft-ot szerepeltetni kell bevételként, mivel a négy év lejárt? Ha szerepeltetni kell, akkor ezt a családtagok között feloszthatja s mint "őstermelői" bevétel adózza le?