531 találat a(z) családi gazdaság cimkére
Egyéni vállalkozó családi gazdaság tagja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági tevékenységgel foglalkozó egyéni vállalkozó lehet-e családi gazdaság tagja? Milyen feltételek mellet lehet tagja egyéni vállalkozó a családi gazdaságnak? Ha lehet tag, akkor az egyéni vállalkozó tulajdonában álló termőföld területek esetében dönthet-e, hogy mely földterületet használja az egyéni vállalkozásban, mely földterületet kerül használatra a családi gazdaságban? Válaszát, segítségét köszönöm.
Családi gazdaság: így hat a tagok száma, a korábbi veszteség a bevételre Cikk
A családi gazdaságok létrehozásáról, nyilvántartásba vételéről, működtetéséről, valamint kiemelt támogatásukról a 326/2001. (XII. 30.) kormányrendelet (továbbiakban: kormányrendelet) rendelkezik. Mivel a családi gazdaság tagjainak jövedelme az adóév utolsó napján meglévő létszám alapján állapítható meg, érdemes a legfontosabb tudnivalókat áttekinteni.
Őstermelőből családi gazdaság tagja Kérdés
Tisztelt Szakértők! Adott egy ügyfelünk, aki jelenleg őstermelő. A továbbiakban családi gazdaságban gondolkodnak a család többi tagjával együtt. Amennyiben októberben alapítanának egy családi gazdaságot, melyben a lánya lenne a gazdálkodó, a jelenleg őstermelő "apuka" pedig csak a gazdaság tagja lenne, akkor az eddig őstermelőként megszerzett bevételt, jövedelmet milyen formában kellene leadóznia? Beleviheti az új családi gazdaságba, vagy ezt még külön őstermelőként kell bevallania? Konkrét példán levezetve: Jelenleg őstermelésből származó bevétele 10 000 000 forint. Októberben alapítanak egy 4 tagú családi gazdaságot, melyben ő csak egy közreműködő családtag és melynek várható bevétele októbertől decemberig 6 000 000 forint. Akkor az év végi bevallásokban 16 000 000 forintot oszthatok 4 felé, vagy csak a közösen megszerzett 6 000 000 forintot? Köszönöm válaszukat!
Családi gazdaság áfabejelentkezése Kérdés
Családi gazdaság évközben jön létre. A családi gazdaság két tagja egyéb gazdasági tevékenységet is végez (kft. tagja). Az értékesítést a családi gazdaság vezetője végzi. Be kell-e jelentkezni áfakörbe és az általános szabályok szerint járhat-e el? Áfa szempontjából – amenyiben adóalanya az áfakörnek – mi a teendő azzal a családi gazdával, aki korábban őstermelőként adószámmal rendelkezett és a jelenlegi családi gazdaságba lép?
Felesbérlet termény értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy családi gazdaság tagja, aki rendelkezik adószámmal, néhány legelő földterületét felesbérleti szerződéssel adja bérbe. Bérelti díjként megkapja a terményt, amit tovább szeretne értékesíteni. Hogyan kell eljárnia az értékesítés során? Ha jól tudom, a kapott terményt csak magánszemélyként értékesítheti, ingó értékesítésként. Az értékesíteni kívánt termény meghaladja az 1 millió forintot. Az értékesítés évente egyszer történik, ez már vállalkozási tevékenységnek minősül? Emiatt kell adószám az eladáshoz, számlát kell kiállítania az eladott terményről? Ebben az esetben, milyen tevékenységet kell felvennie, hogy szabályosan tudja értékesíteni a nem saját maga által termelt terményt? Köszönöm.
Kilépés családi gazdaságból Kérdés
2016-ban családi gazdaságot hoztam létre hat fővel. A családi gazdaság tagja lett a családi gazdaság vezetőjének (családi gazdálkodó) élettársa is. Az éllettársi kapcsolat idöközben megszűnt. Az élettárs mint a családi gazdaság tagja földterületet, eszközt nem hozott a családi gazdaságba. Kérdés: hogyan szüntethető meg a volt élettárs családi gazdasági viszonya? Kérem szíves válaszukat.
Őstermelői tevékenység végzése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az alábbi: mezőgazdasági tevékenységet végző egyéni vállalkozó családi gazdasággá alakulna úgy, hogy az önállóan működő közös őstermelő (férj, feleség, gyerek) tagjai szintén átkerüljenek a családi gazdaságba (az egyéni vállalkozó egy másik gyermek). Tehát egy családi gazdaságban működnének tovább, és évközi változásról lenne szó. Kérném szíves válaszukat ezzel kapcsolatban, melyet előre is köszönök. Tisztelettel: irodavezető
Hárompercenként csődbe megy egy családi gazdaság az EU-ban Cikk
Egyre több családi kisgazdaság kénytelen felhagyni a termeléssel az Európai Unióban. A zöldek és a baloldal felmérései szerint a legutóbbi tíz évben három percenként történt egy ilyen kényszerű pályaelhagyás. Az ok: az agrártámogatások 80 százalékát a termelőknek a 20 százaléka kapja – szemlézi az Agroinform.hu a topagrar.com írását.
Családi gazdálkodó Kérdés
Tisztelt Válaszadó! Egy családi gazdaságban van a férj és a feleség. A férj, mint családi gazda földet adott ajándékba a feleségének, emellett a feleség is vett földterületeket a saját nevére. 1. A feleség a családi gazdaság tagjaként kérhet-e bérleti díjat a családi gazdaságban használt földjeiért, vagy azt díj nélkül köteles bevinni a családi gazdaságba? 2. A feleség saját jogon igénybe vehet-e MVH-támogatást? 3. Ha a feleség kiválna a családi gazdaságból és őstermelő lenne, mennyi ideig nem léphetne be ismételten a családi gazdaságba? Megtisztelő válaszát előre köszönöm!
Egyéni vállalkozó kompenzációs felár Kérdés
A következő kérdésben kérném állásfoglalásukat. Egy személy családi gazdaság vezetője egyéni vállalkozóként. Tevékenysége között csak és kizárólag az áfatörvény 7. számú mellékletében szereplő növénytermesztés, tehát mezőgazdasági termelés szerepel. Jogosult-e az adózó kompenzációs felár megtérítésére? Véleményem szerint az áfatörvény erre vonatkozó rendelkezései teljesülnek. Tehát részben vagy egészben mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalany mikrovállalkozásnak minősül, belföldön letelepedett. A családi gazdaság tagjai nem állnak kapcsolatban partner/kapcsolt vállalkozásokkal, sehol nincs többségi befolyásuk. Az önálló vállalkozás fogalmát kell-e vizsgálni a családi gazdálkodás és annak vezetője, egyéni vállalkozása között? Önálló vállalkozásnak minősül-e? Ha igen, és a megfelelő adatlapon bejelenti, hogy igényt tart a kompenzációs felár megtérítésére, és az áfatörvény 200. § (1) a) szerinti adóalany részére értékesít, mentesül-e a számlaadási kötelezettség alól, és a vevőnek kell felvásárlási jegyet kiállítania? A felvásárlási jegyen az egyéni vállalkozás nyilvántartási számát vagy a családi gazdálkodás nyilvántartási számát kell feltüntetni?
Családi gazdaság tagjának járulékai Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy őstermelő (már több éve az) létrehoz az idén egy családi gazdaságot a feleségével. A családi gazdálkodó az előző évi őstermelői bevétele után fizeti idén a járulékait. A kérdésem az lenne, hogy a feleségnek mi után kell megfizetnie a járulékot? Munkaviszonya nincs, korábban nem volt őstermelő.
Családi gazdaság: ki a teljes foglalkoztatott? Cikk
Ki minősül a családi gazdaságban teljes foglalkoztatottnak? Olvasói kérdésre Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.
Családi gazdálkodás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha a családi gazdaság több tagjának is van MVH regisztrációs száma, akkor ők is érvényesíthetik e a 100 ezer forintos adókedvezményt vagy ez csak a családi gazdálkodóra vonatkozik? Köszönettel Baloghné
Céges vagyon – magánszemély vagyona Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy áfás egyszemélyes kft. végelszámolással szűnik meg. A cég vagyonfelosztásában az ügyvezető a kft.-nek adott tagi kölcsön összegének megfelelő nettó összegű tárgyi eszközt kap meg, mint magánszemély. Ekkor van-e valamilyen adófizetési kötelezettsége a megszűnő cég ügyvezetőjének? A vagyonfelosztás során a magánszemélyként megkapott ingatlan áfamentesen került 15 évvel ezelőtt a cég tulajdonába, vásárlás útján, ezért úgy gondolom, hogy itt ebben az esetben nem jön szóba a 240 hónapos áfaarányosítás a vagyonfelosztás kapcsán. Jól gondolom? További kérdésem, hogy van a magánszemély tulajdonába kerülő tárgyi eszközök között mezőgazdasági gép, amit annak idején áfásan vásárolt meg a kft. Ezeket a gépeket a magánszemély által 2016-ban alapított családi gazdaság fogja tovább használni, amely áfás tevékenységet végez. A családi gazdaság vezetője a megszűnt cég ügyvezetője. A kérdés az, hogy ebben az esetben van-e a 60 hónapos áfaarányosítás? Hiszen a gépeket áfás tevékenység végzéséhez használják. A családi gazdaság szerződésének módosításával kerülnek be a családi gazdaság használatába. Ez így elegendő? Köszönöm válaszukat.
Családi gazdaság – teljes foglalkoztatott Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nem találok útmutatót arra vonatkozóan, hogy a családi gazdálkodásban teljes foglalkoztatást mi határozza meg. A családi gazda, aki őstermelő, éves bevétele is 95%-ban ebből származik, és az őstermelésben dolgozik minden nap, de van heti 10 órás munkaviszonya egy cégnél, annak számít-e? A többi tag kiskorú. Vagy a teljes foglalkoztatás egyenlő az élethivatásszerűen végzett tevékenységgel? A munkaviszony miatt őstermelőként nem biztosított.