522 találat a(z) családi gazdaság cimkére

Családi gazdaság Kérdés

Tisztelt Szakértő! A családi gazdaság című kérdésemre november 28-án kapott válaszukban kérte, fejtsem ki a 2. kérdést bővebben. A második kérdéssel kapcsolatban bővebben az alábbiakat szeretném közölni: a családi gazdaság tagjai (a 3. gyermek kivételével, aki tanuló volt korábban) a gazdaság létrehozása előtt és után is csak mezőgazdasági tevékenységet folytattak, folytatnak. A családi gazdaságot 2018-ban hozták létre. Családi gazdálkodó 1. gyermek, katás, áfás, egyéni vállalkozó évek óta, értékesít a 2018. évben, Tagok: – 2. gyermek, egyéni vállalkozó, szja-s, áfás ,értékesít a 2018. évben, decemberben megszünteti az egyéni vállalkozását, továbbra is a gazdaság tagja, – 3. gyermek, korábban tanuló volt, tagsága meg is szűnt a megalakulást követő 2. hónapban, – apa, kompenzációs feláras + alanyi mentes, tételes költségelszámolást választó, mezőgazdasági őstermelői igazolvánnyal (közös) rendelkezik hosszú évek óta, nem értékesít a 2018. évben, csak támogatásból származik bevétele, – anya, a közös őstermelői igazolványon szerepel, nincs adószáma,nem értékesít. Tevékenységükre az áfában és az szja-ban sem azonos adózási módot választottak a 2018. évre, ezért jelent számomra problémát a tagok jövedelmének megállapítása a 2018. évre. Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm.

Őstermelő tárgyi eszköz áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben szeretném a segítségét kérni! A napokban feltett két kérdésemet ötvözve: áfakörös őstermelő családi gazdaság tagja lesz. A tárgyi eszközeit térítés nélkül átadja a családi gazdaságnak, aki alanyi mentességet választott kompenzációs felár mellett. Ilyen esetben az őstermelő által a tárgyi eszközök után korábban levont áfát vissza kell-e fizetni arányosan a figyelési időszak szerint? Az őstermelő 2019-es évre kilépne az áfakörből, alanyi mentességet választ kompenzációs felár mellett.

Őstermelés Kérdés

Van egy 4 tagú családi gazdaság, tulajdonukban lévő gépekkel. A család egyik tagja kilép és önálló őstermelést létesít. Az eszközök, gépek szívességi használatra átadható-e az őstermelőnek, hogy végezze a növénytermesztéssel kapcsolatos műveleteket? Van-e valamilyen adóvonzata?

Őstermelő családi gazdálkodás tagja lesz Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőben szeretném a segítségét kérni: őstermelő családi gazdálkodás tagja lesz. A meglévő tárgyi eszközeit átviheti-e családi gazdaságba valamilyen módon? Esetleg térítés nélkül? Válaszát előre is köszönöm!

Áfás családi gazdaság mellett áfamentes egyéni vállalkozás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Ha van egy családi gazdaság, amelynek a vezetője áfakörös, minden számla az ő nevére szól, a tagoknak nincs adószámuk, és az egyik tag szeretne külön egy egyéni vállalkozást indítani (nem mezőgazdasági tevékenységre), akkor ő lehet-e az egyéni vállalkozói tevékenységére vonatkozóan alanyi adómentes (katás adózó)? Köszönöm.

Családi gazdaságba belépő kiskorú tag Kérdés

Tisztelt Szakértő! A családi gazdaságba belép egy 1 éves gyermek. Kell-e neki őstermelői igazolvány? Kell-e neki adószámot kérnie? A családi gazdaság áfaalany, amely általános szabállyal adózik. Minden számla a családi gazdaság vezetőjének nevére szól, a többi tag (jelenleg adószámmal rendelkeznek) nemleges áfabevallást ad be. Ha esetleg nem kell adószám részére hogyan kezeli le az áfát, az szja-bevallása megnyitja a mezőgazdasági őstermelőknek elkészített bevallásokat? Édesanyja ír alá helyette minden okiratot? Ő adja a meghatalmazást a könyvelő részére? Esetleg van-e arra valami szabály, hogy a kiskorúra jutó jövedelmet letétbe kell helyezni? Nagyon köszönöm!

Családi gazdaság Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1. A családi gazdaság egyéni vállalkozó tagja szeretné megszüntetni az egyéni vállalkozását. A megszűnés szabályait kell alkalmazza az egyéni vállalkozás megszüntetésekor abban az esetben is, ha a tevékenységét tovább folytatja a családi gazdaságban? Fontos-e őstermelői igazolványt kiváltania, vagy végezheti a tevékenységét mint adószámmal rendelkező magánszemély? Az új tevékenységi formában kezdőnek minősül-e a társadalombiztosítás szempontjából a családi gazdaság tagjaként? 2.A családi gazdálkodó katás egyéni vállalkozó, a családi gazdaság tagjai egyéni vállalkozók, mezőgazdasági őstermelők. Hogyan adóznak a jövedelem után a családi gazdaság tagjai? Válaszukat előre is köszönöm.

Kft.-tulajdonos lehet-e családi gazdálkodó? Kérdés

Tisztelt Adózóna! Őstermelő bevétele eddig 8 millió forint alatti volt, de jövőre 20 millió forint bevételre számít. Ő két kft.-ben is 90 százalékos tulajdonos. Alapíthat-e családi gazdaságot két kiskorú gyermekével, vagy kizárja ezt a lehetőséget a részesedése a kft. miatt? Közös őstermelést ugye nem alapíthat, mert a gyermekei még nincsenek 16 évesek. Csak a családi gazdaság segíthetne neki a kedvezőbb adózásban! Előre is köszönöm a választ! N. Tünde

Családi gazdaság Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy családi gazdaságban vezetőváltás történt, illetve egyidejűleg tagok léptek ki és új tagok léptek be. A területalapú támogatást az új vezető igényelte meg a családi gazdaság használatában lévő földterületek alapján. Ebben az esetben a kilépő tagokra vonatkozóan kell-e a támogatást arányosan bevételnek tekinteni, ha az igénylés előtt történt a kilépésük? A felhasznált gázolaj jövedéki adójával kapcsolatos visszaigénylést hogyan kell benyújtani a vezetőváltás miatt? (Évente egyszer igénylik.) A családi gazdaság korábbi vezetőjének nevében kiállított bevételi számlák ellenértéke a váltást követően folyt be a bankszámlájára, ezeket a kilépő tagokra jutó jövedelem megállapításakor hogyan kell figyelembe venni? Korábban felvett, eszközbeszerzéshez kapcsolódó hitelek törlesztését a bank kizárólag a korábbi vezető bankszámlájáról történő utalással fogadja el, a biztosítások a gépekre vonatkozóan ezért az ő nevén maradtak. Kérdésem, ezeket a tételeket el lehet-e számolni a családi gazdaságban?

Családi gazdálkodás megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfás családi gazdálkodás 3 taggal a megszüntetést fontolgatja. A családi gazdaságban vannak nagy értékű mezőgazdasági gépek, amik áfáját visszaigényeltük. Megszüntetés esetén hogyan kell eljárnunk, mind szja, mind áfa tekintetében? A megszűnés szabályai szerint kerll eljárnunk, miszerint a gépeket el kell adni stb.? A csavar a dologban, hogy a megszűnés után 2 tag közös őstermelői igazolvánnyal szeretne tovább gazdálkodni. Van-e lehetőség, hogy a gépek esetleg átkerüljenek az őstermelői tevékenységbe úgy, hogy a családi gazdaságban ne kelljen a gépeket eladni. Legyen kedves nekem ebben segítségemre lenni. Válaszát előre is köszönöm

Családi gazdaság áfaalanyisága Kérdés

A családi gazdaság 3 tagból áll (édesanya és két felnőtt gyermeke). A családi gazdaság vezetője az édesanya. Az egyik felnőtt gyerek kft.-ügyvezető. A családi gazdaságnak egy adószámmal kell-e rendelkezni? Lehet-e a családi gazdaság áfa adónemben - az alanyi összeghatár eléréséig- áfamentes? Kötelező-e bankszámlát nyitni? A családi gazdaság előtt meglévő adószámokat meg kell-e szüntetni?

Családi gazdaság Kérdés

Tisztelt Adózóna! Családi gazdasággal kapcsolatos adózási kérdésben kérem állásfoglalásukat. Év közben a családi gazdaság vezetője megváltozott, egy másik tag lett a családi gazdálkodó, az előző családi gazdálkodó továbbra is tagja maradt a családi gazdaságnak. Kérdésem a tárgyi eszközökre vonatkozóan, hogy az új családi gazdálkodó részére értékesítenie kell-e ezeket az eszközöket az előző családi gazdálkodónak, amennyiben azokat továbbra is használják a családi gazdaságban? Ha nem kell/nem lehet a két adószámmal rendelkező személy közt a tárgyi eszközt értékesíteni, hogyan lehet az értékcsökkenést elszámolni a továbbiakban? Fenti esetben a családi gazdaság vezetőjének változásáig felmerült költségeket hogyan kell kezelni? Mivel még árbevétel nem keletkezett a termények értékesítéséből a váltás időpontjáig veszteség keletkezett. A családi gazdaság tagjai is változtak év közben, voltak kilépő tagok és újak léptek be. Kérdésem, hogy adóznak a kilépő tagok és hogy kell megállapítani azoknak a tagoknak a családi gazdaságból rájuk eső adóalapját, akik egész évben tagok maradnak?

Családi gazdaság kilépő tagjának bevétele Kérdés

Tisztelt Lepsény Mária! Az alábbi kérdést tettem fel, de a dátumot sajnos elírtam. A kérdés a 2017. évre vonatkozik és nem 2018-ra. Ezért kijavítottam a dátumot és ismételten feltettem a kérdést. Előre is köszönöm! Családi gazdaság 2017. 03. 31-éig 3 fővel működött. E napon kilépett egy tag (a vezető testvére), de belépett a vezető gyermeke, egy határozatot kaptak róla. Keletkezett januárban bevétel, és vannak költségszámlák is. Hogyan kell eljárni a bevétel meghatározásánál, hogy az szabályos legyen? Én a következőképpen jártam el. Március 31-éig összesítettem bevételt és költséget, és elosztottam 4 felé. A kilépő tagnak ez szerepelt az adóbevallásában 40 százalékos költségátalány alkalmazása mellett, mivel a többieknek is ezt alkalmaztam. A többieknek pedig az ápr. 1-dec. 31. közötti bevételét és kiadásait osztottam 3 felé, és ezt hozzáadtam a jan. 1. és márc 31. között keletkezett bevételeihez és költségeihez. Szintén 40 százalékos költségátalányt alkalmaztam. A kilépő tagnak kedvezőbb lett volna a nyilatkozat a 20 százalék költségszámla meglétéről és ehót fizetett volna, de úgy tudom mindenkinek egyforma adózást kell választani. Jól jártam-e el a bevételek és a költségek meghatározásában? Amennyiben van más megoldás, kérem ebben a segítségüket! Köszönettel: Kné Marianna

Családi gazdaságból kilépő tag bevétele Kérdés

Családi gazdaság 2018.03.31-éig 3 fővel működött. E napon kilépett egy tag (a vezető testvére), de belépett a vezető gyermeke, egy határozatot kaptak róla. Keletkezett január-ban bevétel, és vannak költségszámlák is. Hogyan kell eljárni a bevétel meghatározásánál, hogy az szabályos legyen? Én a következőképpen jártam el. Március 31-éig összesítettem bevételt és költséget, és elosztottam 4 felé. A kilépő tagnak ez szerepelt az adóbevallásában 40 százalékos költségátalány alkalmazása mellett, mivel a többieknek is ezt alkalmaztam. A többieknek pedig ápr. 1-dec. 31. közötti bevételét és kiadásait osztottam 3 felé, és ezt hozzáadtam a jan. 1. és márc 31. között keletkezett bevételeihez és költségeihez. Szintén 40 százalékos költségátalányt alkalmaztam. A kilépő tagnak kedvezőbb lett volna a nyilatkozat a 20 százalék költségszámla meglétéről és ehót fizetett volna, de úgy tudom mindenkinek egyforma adózást kell választani. Jól jártam-e el a bevételek és a költségek meghatározásában? Amennyiben van más megoldás, kérem ebben a segítségüket! Köszönettel Kné Marianna

Családi gazdaság tagjának halála Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy 4 tagú családi gazdaság egyik tagja (nem a vezető) év közben elhunyt. Milyen teendők merülnek fel ezzel kapcsolatban az egyes hivatalok felé (kormányhivatal, NAV, önkormányzat)? Köszönettel: Erdélyi Andrea

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Német adóügyi illetőségű egyéni vállalkozó

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Hozamszámítás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Second hand bolt árukészlete adományból

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink