522 találat a(z) családi gazdaság cimkére

Családi gazdaság – saját termék gyártatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdálkodó saját maga által termelt gyümölcsből bérgyártásban ivólevet készíttet. Interneten saját magánszemélyes oldalán meghirdeti eladásra az ivólevet, a megrendelések is a saját egyéni levelezőjébe érkeznek. Kérdésem: az eljárás helyes-e, internetes kereskedelemnek minősül-e? A terméket kiszállítja, hol nyugtát, hol számlát állít ki. Ebben a formában a családi gazdálkodói tevékenységébe tartozik-e, vagy ez már vállalkozói tevékenység? A számla helyett kiszállításkor adhat-e nyugtát? Mint családi gazdálkodó, a posta költséget kiszámlázza 27% áfával, helyesen járunk-e el? Köszönettel: V. Márti

Családi gazdaság – vezetőváltás Kérdés

Van egy jól működő családi gazdaság, mely áfakörös. A 8 milliós keret miatt szükségessé vált a családi gazdaság bővítése. Ez idáig az édesapa volt a vezető, s most a fia lenne (így a fiú felesége is bevihető lenne a gazdaságba). Kérdésem, hogy megoldható, hogy csak vezetőváltás történik, s minden változatlanul menne tovább? Tehát az értékesítés tovább is az apa nevén menne, a földek haszonbérlete, minden változatlan maradna? Nincs olyan rendelkezés, hogy a vezetőnek kell az értékesítést végeznie?

Őstermelők járulékfizetése Kérdés

Tisztelt Széles Úr! Köszönöm szépen válaszát! Az őstermelőkre vonatkozó járulékfizetési szabályokat megértettem. A kérdésem további részében – elnézését kérem, hogy nem megfelelően fogalmaztam – azt szerettem volna megtudni, hogyan alakul a járulékfizetési kötelezettség a családi gazdálkodók esetében. Konkrétan azon családi gazdaságnál, ahol a családi gazdálkodás vezetője őstermelői igazolvánnyal rendelkezik, de a családtagok, akik tagjai a családi gazdaságnak, az őstermelői igazolványon nem szerepelnek, az ő esetükben (például nagykorú diákok) kell-e járulékot fizetni? Továbbá annál a családi gazdaságnál, ahol a családi gazdaság vezetője egyéni vállalkozói igazolvánnyal rendelkezik, a többi tag köteles-e járulékot fizetni, konkrétan itt is a nagykorú diák lenne az érdekes.

Családi gazdaság – beruházás Kérdés

Családi gazdaság (áfakörös) szeretne napelem-beruházást végrehajtani a családi gazda lakóingatlanán, amely egyben a családi gazdaság üzemközpontja is. A beruházás költségeit a családi gazdaság el tudja-e számolni költségként, milyen mértékben, illetve a beruházás áfatartalma levonásba helyezhető-e, ha igen milyen mértékben? Válaszukat előre is megköszönve: Timi

Szőlőültetvény, szerkezetátalakítási támogatás – szja Kérdés

Őstermelő a 2018. és 2019. évben szőlő ültetvényt telepített. Az ezzel kapcsolatos költségeket idáig beruházáson tartottuk nyilván. Támogatási kérelmet adott be a szőlőültetvény szerkezetátalakítási és átállási, 1/2018. (II. 1.) FM rendeletnek megfelelően. A kapott támogatás magasabb összeg, mint a beruházás eddigi költségei. A rendelet értelmében a támogatás a költségekhez való hozzájárulásból és az azzal járó bevételkiesést kívánja kompenzálni. A rendelet szerint 10 év fenntartási kötelezettsége van a termelőnek. Az ültetvény kb. 4 év múlva (2023-ben) fordul termőre, az szja szerint az értékcsökkenés 6%. Kérdésem, hogy a beruházás költségeit és a kapott támogatást mikor, milyen mértékben, hogyan számolhatom el? Megtehetem, hogy a 2019-es évben az összes támogatást bevételként, a beruházás összes költségét pedig a költségeim között elszámolom (családi gazdaságról van szó)?

Családi gazdaság – adószám Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdaságnak négy tagja van. Csak egy tagnak van adószáma, alanyi mentes, mezőgazdasági kompenzációs rendszer mellett. Az értékesítés kizárólag az ő nevén történik. Ebben az esetben az alanyi mentesség megtartásához csak 12 millió forint lehet az árbevétel? Amennyiben a bevétel meghaladja 12 millió forintot, minden tagnak adószámot kell kérnie alanyi mentesség választásával, vagy elegendő, ha az értékesítést osztják szét úgy, hogy minden tagnak 12 millió forint alatti bevétele legyen? Jól tudom, hogy a mezőgazdasági kompenzációs bevétel nem számít bele az alanyi mentes bevételi határba? Köszönöm válaszát!

Átalányadózó egyéni vállalkozó tételes lenne... Kérdés

Tisztelt Adózóna! Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy jelenleg átalányadózó egyéni vállalkozó, aki kilépne az átalányadózásból mikor és milyen nyomtatványon teheti ezt meg? Év közben is kiléphet, vagy csak évzárást követően? A jelenlegi jogszabályok lehetővé teszik-e azt, hogy egy tételes egyéni vállalkozó, aki mellette családi gazdaság vezetője is, tételesként adózzon? E kettő működhet-e együtt? A családi gazdaságot mikor érdemes létrehoznia? Év v elején, amikor már kilépett az átalányadózásból? Családi gazdaságként mezőgazdasági tevékenységet végezne, viszont egyéni vállalkozóként is lenne neki mezőgazdasági tevékenysége, de amellett szálláshelyet is szolgáltatna, mivel erre is nyerte meg a pályázati pénzt. Mindezek mellett az MVH-tól igényelt, egy regisztrációs számra kapott támogatások a családi gazdaság bankszámlájára kell, hogy érkezzenek, amelyek után ott fog adózni tételesként? Ugye jól gondolom? Előre is köszönöm válaszát.

Őstermelő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy háromfős családi gazdaságban 2016 májusától a családi gazdaság vezetője (mint nagykorú fiúgyermek) őstermelői igazolvány birtokában folytatja a 011101 szakmakódú Gabonaféle (kivéve: rizs), hüvelyes növény, olajos mag termesztése, valamint a 014601 szakmakódú sertéstenyésztés tevékenységet. Édesapja korábban 2009-től, szintén őstermelőként volt a 2 fős családi gazdaság vezetője (apa és fia) ugyanezen tevékenységi körök végzése mellett. 2016-tól váltott a fiú őstermelői igazolványt, mellette megmaradt az apának is az őstermelői igazolványa, csak a családi gazdaságban vette át a fiú a vezető szerepet. Mindketten végezték a továbbiakban a tevékenységüket áfás őstermelőként (az áfafizetési kötelezettségük az általános szabályok szerint történt). 2016. júniusában a lánytestvér, illetve leány gyermek is belépett a családi gazdaságba. Ettől kezdve az apa és fia külön-külön adott be áfabevallást, év végén pedig összesítésre került kettejük tevékenysége és mint három fős családi gazdaság adtak be szja bevallásokat. Az idei évben (2019-ben) a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarától azt a tájékoztatást kapták, hogy ebben a formában nem folytathatják tevékenységüket tovább, mivel mindkét őstermelőnek ugyanaz a tevékenységi köre. Az előző három évben ez nem okozott problémát. Kérdésünk, hogy a családi gazdaság működése ebben a formában megfelel-e a jogszabályi előírásoknak. Válaszát előre is köszönöm!

Családi gazdaság – veszteségelhatárolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2019. év elején a családi gazdaság 2 taggal működött. Év közben az egyik tag kilépett, és a helyére másik két tag lépett be. A kérdésem az lenne, hogy a 2018. december 31-én nyilvántartott továbbvihető veszteség kilépő tagra eső része elveszett-e, vagy az, mint a családi gazdaság vesztesége a jelenlegi tagok között oszlik meg arányosan? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

Végkielégítés, szabadság elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy családi gazdaság vezetője 07. 31-én meghalt. Alkalmazottai 4 havi munkaidőkeretben dolgoznak, melynek időszaka 2019. 05-08. hónap. 08. 01-jétől az alkalmazottakat bejelentettük egy másik családi gazdasági taghoz, a dolgozók ugyanazt a munkát fogják végezni, azonos munkakörben, azonos feltételekkel, azonos bérezésért. Mivel a dolgozók ugyanazon családi gazdaságban fognak továbbra is munkát végezni, csak a munkáltató személye lesz más, helyesen járunk-e el, hogy végkielégítést nem fizetünk a dolgozóknak, a szabadsággal nem számolunk el, hanem az eddig ki nem vett szabadságokat vehetik ki a dolgozók az új munkáltatónál? Kötelesek vagyunk-e lezárni 07. 31-én a munkaidőkeretet, és elszámolni az órákkal, vagy esetleg ezt is lehet folytatni az új munkáltatónál augusztus végéig? Köszönettel: Erdélyi Andrea

Családi gazdaság vezetője elhunyt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdaság vezetője elhunyt, a fia lépne a helyébe, a létszám nem változna, a feleség lép be. Az új vezető adószámot váltott őstermelőként, a nyilatkozatoknál nyilatkoztatják az életszerűségről, jelenleg 40 órás munkaviszonyban dolgozik. Mindenhol megkérdezték (NAV, NÉBIH) van-e munkaviszonya, ő elmondta igen, jelenleg nincs a családi gazdaságban főállású őstermelő. A családi gazdaság néhai vezetője 2019.06.06-án hunyt el, az ő záróbevallásait a hagyatéki eljárás után a NAV készíti el, mi a helyzet az áfával? Záróbevallás szerint rendelkezhető áfát tartanánk nyilván, ez ebben az esetben nem kérhető vissza? Az adószám a tag halálával megszűnt. Csak a családi gazdaság tevékenysége jogfolytonos? Kell-e lennie teljes foglalkoztatottságú munkavállalón a családi gazdaságban, ha egyik tag sem főállású őstermelő? Nagyon köszönöm, Hasznosné Rab Erzsébet

Családi gazdaság székhelye Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy családi gazdaság vezetőjének személyében változás történik, de a régi vezető továbbra is tag marad, és mindketten végeznek a gazdaság nevében termékértékesítést, vagyis mindkettő számlakibocsátó és befogadó is lesz 2019-ben. Problémát jelent-e, hogy a két tag eltérő lakcímre van bejelentve, számlázhatnak-e eltérő címmel, vagy családi gazdaság esetében ennek meg kell egyeznie? Értelmezhető-e egy családi gazdaság esetében a székhely, vagy elegendő, ha a telephely, ahol a tényleges tevékenységet végzik, megegyezik? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea

Családi gazdaság – traktor értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdaság egyik tagja (nem a vezető) a családi gazdaság megalakulásakor (2012) bevitt a gazdaságba egy traktort. Adószáma nincs, mivel csak a családi gazdálkodás vezetője értékesít. Kérdésem, hogy milyen bizonylatot kell kiállítani (adásvételi szerződés?), és az eladásból származó bevétel a családi gazdálkodás bevételének minősül-e? Válaszát előre is köszönöm.

Családi gazdaság Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Adott egy általános áfa lany mezőgazdasági termelő, aki csak és kizárólag a feleségével tud családi gazdaságot alapítani. A feleségének van egy alanyi adómentes rendezvényszervező cége. Bevétel, kiadás mindkettőnek külön-külön saját szabályaiknak megfelelően van 2019-es adóévben. 2019. év végén szükséges a családi gazdaság megalapítása. Hogyan történik a 2019-es adóév személyi jövedelemadó bevallása? Az adóhivatal utólag nyilatkoztatja mindkettőt, milyen adózási módot választanak a 2019-es adóévre, ez történik mondjuk decemberben. Addigra mindenki a saját szabályai szerint állította ki a számlákat. Hogyan nyilatkoznak ez esetben? A feleség mikor veszíti el alanyi adómentes státuszát? A családi gazdaságban továbbra is elegendő, ha a bevétel a férj nevén van, általános áfaalanyként? Kompenzációs felár megtérítésére nem tart igényt. A feleségnek lesz egy őstermelői lapja és lesz egy egyéni vállalkozós lapja az szja bevallásban? Megvalósítható-e ez így ebben a formában? A családi gazdaságra mindenképp szükség lenne, más lehetőség nincs. Köszönöm szépen megtisztelő válaszát! Csóti Anikó

Családi gazdaság vezetőjének változása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy családi gazdaság, melynek vezetője az édesapa (általános szabályok szerint áfa alany), aki sajnos gyógyíthatatlan betegségben szenved, ezért szeretné átadni a családi gazdaság vezetését a fiának, aki jelenleg is családi gazdasági tag. Helyes-e az általam elképzelt menetrend, miszerint kérünk a fiúnak egy adószámot, majd az illetékes szervnél (járási hivatal) jelezzük a változást, ők kiadnak egy határozatot a módosításról, és hivatalból értesítik a NAV-ot is. A NAV kiküld majd egy nyilatkozatot, melyben jelezzük, hogy 2019-re az édesapa és a fiú is végez termékértékesítést, szolgáltatásnyújtást, így ebben az évben mindketten állíthatnak ki és fogadhatnak be számlákat a családi gazdaság nevében. Az adószám kiváltásától kezdve a fiú is ad be áfabevallást, év végén pedig az összes bevételt és költséget felosztják, a családi gazdaságra vonatkozó általános szabályok szerint. Helyes-e, ha a változást megelőző napon az alkalmazottakat kijelentjük az édesapától, és a következő nappal a fiúhoz jelentjük be őket? Mielőbbi válaszukat köszönöm! Üdvözlettel: Erdélyi Andrea

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfamentes szolgáltatásnyújtás EU-ba

Bunna Erika

adótanácsadó

Német adóügyi illetőségű egyéni vállalkozó

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Hozamszámítás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink