531 találat a(z) családi gazdaság cimkére
Egyéni vállalkozók, őstermelők, bérbeadók! Újból itt az adóelőleg-fizetési határidő Cikk
A 2019. évre vonatkozó – negyedik negyedévi – adóelőleget a személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja-törvény) hatálya alá tartozó magánszemélyeknek 2020. január 13-áig kell megfizetniük (január 12-e vasárnapra esik). Ide sorolhatók az egyéni vállalkozók, az őstermelők és azok a magánszemélyek, akik nem tartoznak az előzőek szerinti körbe, de jogszabály esetükben adóelőlegfizetési-kötelezettséget ír elő, mert például nem kifizetőtől (hanem mondjuk bérbeadásból) származik az összevonandó jövedelem.
Családi gazdaság kiskorú tagjának felelőssége Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő ügyben szeretnék állásfoglalást kérni. Adott egy családi gazdaság, aminek a vezetője őstermelőként látja el a családi gazdaság vezetését. A családi gazdaságnak a vezetőn kívül egy tagja van, aki a családi gazdaság vezetőjének 15 éves fia. A kérdésem a következő: a családi gazdaság kötelezettségeiért felelősségre lehet-e vonni a családi gazdaság kiskorú tagját? Köszönettel: Katona-Fazakas Tünde
Tüzifa saját felhasználásra Kérdés
Tisztelt Szakértő! Őstermelő, aki családi gazdaság tagja, fakitermeléssel foglalkozik, saját erdőből saját részre szeretne tüzifát saját részre felhasználni. Kérdésem ezzel kapcsolatban az, hogy hogyan teheti meg? Számlát kell-e kiállítania vagy elég a szállítójegy? Adóznia mint magánszemély kell-e utána? Köszönettel: Dóra
Családi gazdaság Kérdés
Van egy őstermelő, aki áfakörös, tételes elszámolású. Ez a személy az édesapjával év közben családi gazdaságot alapít. Az édesapa előtte is őstermelő volt, tételes elszámolású, kompenzációs feláras. A családi gazdaság működése alatt csak a fiú nevére történt értékesítés és beszerzés; az édesapa nevére nem szólnak bizonylatok. Kérdésem, mivel az édesapa elfelejtette visszaadni az adószámát, s különböző adózási módban vannak, a bevételeiket és kiadásaikat oszthatják-e kétfelé a családi gazdálkodás időtartamára?
Őstermelés és áfa Kérdés
Áfás (az általános szabályok szerint adózó) katás, főállású egyéni vállalkozó, aki gépkereskedéssel foglalkozik, szeretne belépni a felesége családi gazdaságába, aki viszont a családi gazdaságban a mezőgazdasági kompenzációs rendszer szerinti adózást alkalmazza tételes költség elszámolás mellett. Kérdésem, hogy beléphet-e egy áfaalany tag, aki teljesen más tevékenységet végez?
Egyéni vállalkozó családi gazdaság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főállású áfás egyéni vállalkozó (tevékenységi köre: almatermésű csonthéjas termesztés) szeretne családi gazdaságot létrehozni, melyben ő lenne a családi gazdaság vezetője. Az egyéni vállalkozás nem szűnne meg, csak más tevékenységi körrel működne, a családi gazdaság pedig ezzel az almatermésű csonthéjas termesztésű tevékenységgel jönne létre. 1. kérdés: A családi gazdaságot így létre lehet-e hozni, és ha igen, akkor az egyéni vállalkozói tevékenységben megszerzett tárgyi eszközeit beviheti-e a családi gazdaságban és keletkezik-e fizetési kötelezettség (adó, áfa)? 2. kérdés: Hogyan adózik tovább egyéni vállalkozóként, családi gazdálkodóként és a tb-járulékokat hogyan fizeti meg? Válaszukat előre is köszönöm!
Családi gazdaság létrehozása, adózása Kérdés
Tisztelt Szakértők! Adott egy főállású őstermelő és egy nem főállású őstermelő, aki egyben nem főállású katás egyéni vállalkozó is. Jelenleg mindketten kompenzációs felár mellett alanyi adómentességet választottak általános forgalmi adó tekintetében. 2020.01.01-től családi gazdaságot kívánnak létrehozni ketten, úgy hogy az eddig főállású őstermelő lesz a családi gazdaság vezetője. A családi gazdaság vezetője január 1-jétől az általános forgalmi adó fizetési kötelezettségét az általános szabályok szerint szeretné meghatározni. Jól gondolom, hogy mindketten kötelesek az áfafizetési kötelezettségüknek azonos módon eleget tenni, tehát január 1-jétől mindkettőjüknek „áfásnak” lenni? Ha mindketten „áfások”, akkor mivel 1-1 „áfás” adószámmal rendelkeznek, és mindkettőjük állít ki számlát a saját nevében, illetve a nem főállású tag egyéni vállalkozó, így mindketten kötelesek áfabevallás tenni? A mezőgazdasági tevékenységből származó bevételeikkel és költségeikkel mindkettő tag az szja-bevallás „12”-es lapján számol el, függetlenül attól, hogy a nem főállású tag egyéni vállalkozóként a kisadózó vállalkozások tételes adójának alanya? A nem mezőgazdasági tevékenységből származó bevételeikkel és költségeikkel az egyéni vállalkozó a kisadózókra vonatkozó szabályok szerint, a főállású tag pedig önálló tevékenységből származó jövedelemként számol el az szja-bevallásában? Köszönettel, Kiss Zoltán
Családi gazdaság Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! A családi gazdaságba, ha bekerülnek a 2019.02.13-án született iker unokák, és december 31-én szerepelnek a létszámban, akkor az ő esetükben hogyan történik a megosztás? Jól gondolom-e, hogy 2019.02.13-2019.12.31-e időszakra terjedően lehet őket figyelembe venni? Köszönettel: Pné
Családi gazdaság Kérdés
A következő kérdésre szeretnék választ kapni. Adott egy családi gazdaság, amelybe év közben új tag lép be. Az új tag a családi gazdaságba belépése előtt őstermelőként tevékenykedett. A belépés időpontjában volt az őstermelőnek ki nem fizetett bevétele és költsége. A belépést követően, még az őstermelői jogviszonyt érintő fennálló bevételeit megkapta, költségeit kifizette. Kérdésem, hogy a bevételek a családi gazdaság bevételei és költségei között elszámolhatók-e? És ezen bevételeket és kiadásokat is oszthatom az év végén meglévő tagok számával?
Családi gazdaság – saját termék gyártatása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Családi gazdálkodó saját maga által termelt gyümölcsből bérgyártásban ivólevet készíttet. Interneten saját magánszemélyes oldalán meghirdeti eladásra az ivólevet, a megrendelések is a saját egyéni levelezőjébe érkeznek. Kérdésem: az eljárás helyes-e, internetes kereskedelemnek minősül-e? A terméket kiszállítja, hol nyugtát, hol számlát állít ki. Ebben a formában a családi gazdálkodói tevékenységébe tartozik-e, vagy ez már vállalkozói tevékenység? A számla helyett kiszállításkor adhat-e nyugtát? Mint családi gazdálkodó, a posta költséget kiszámlázza 27% áfával, helyesen járunk-e el? Köszönettel: V. Márti
Családi gazdaság – vezetőváltás Kérdés
Van egy jól működő családi gazdaság, mely áfakörös. A 8 milliós keret miatt szükségessé vált a családi gazdaság bővítése. Ez idáig az édesapa volt a vezető, s most a fia lenne (így a fiú felesége is bevihető lenne a gazdaságba). Kérdésem, hogy megoldható, hogy csak vezetőváltás történik, s minden változatlanul menne tovább? Tehát az értékesítés tovább is az apa nevén menne, a földek haszonbérlete, minden változatlan maradna? Nincs olyan rendelkezés, hogy a vezetőnek kell az értékesítést végeznie?
Őstermelők járulékfizetése Kérdés
Tisztelt Széles Úr! Köszönöm szépen válaszát! Az őstermelőkre vonatkozó járulékfizetési szabályokat megértettem. A kérdésem további részében – elnézését kérem, hogy nem megfelelően fogalmaztam – azt szerettem volna megtudni, hogyan alakul a járulékfizetési kötelezettség a családi gazdálkodók esetében. Konkrétan azon családi gazdaságnál, ahol a családi gazdálkodás vezetője őstermelői igazolvánnyal rendelkezik, de a családtagok, akik tagjai a családi gazdaságnak, az őstermelői igazolványon nem szerepelnek, az ő esetükben (például nagykorú diákok) kell-e járulékot fizetni? Továbbá annál a családi gazdaságnál, ahol a családi gazdaság vezetője egyéni vállalkozói igazolvánnyal rendelkezik, a többi tag köteles-e járulékot fizetni, konkrétan itt is a nagykorú diák lenne az érdekes.
Családi gazdaság – beruházás Kérdés
Családi gazdaság (áfakörös) szeretne napelem-beruházást végrehajtani a családi gazda lakóingatlanán, amely egyben a családi gazdaság üzemközpontja is. A beruházás költségeit a családi gazdaság el tudja-e számolni költségként, milyen mértékben, illetve a beruházás áfatartalma levonásba helyezhető-e, ha igen milyen mértékben? Válaszukat előre is megköszönve: Timi
Szőlőültetvény, szerkezetátalakítási támogatás – szja Kérdés
Őstermelő a 2018. és 2019. évben szőlő ültetvényt telepített. Az ezzel kapcsolatos költségeket idáig beruházáson tartottuk nyilván. Támogatási kérelmet adott be a szőlőültetvény szerkezetátalakítási és átállási, 1/2018. (II. 1.) FM rendeletnek megfelelően. A kapott támogatás magasabb összeg, mint a beruházás eddigi költségei. A rendelet értelmében a támogatás a költségekhez való hozzájárulásból és az azzal járó bevételkiesést kívánja kompenzálni. A rendelet szerint 10 év fenntartási kötelezettsége van a termelőnek. Az ültetvény kb. 4 év múlva (2023-ben) fordul termőre, az szja szerint az értékcsökkenés 6%. Kérdésem, hogy a beruházás költségeit és a kapott támogatást mikor, milyen mértékben, hogyan számolhatom el? Megtehetem, hogy a 2019-es évben az összes támogatást bevételként, a beruházás összes költségét pedig a költségeim között elszámolom (családi gazdaságról van szó)?
Családi gazdaság – adószám Kérdés
Tisztelt Szakértő! Családi gazdaságnak négy tagja van. Csak egy tagnak van adószáma, alanyi mentes, mezőgazdasági kompenzációs rendszer mellett. Az értékesítés kizárólag az ő nevén történik. Ebben az esetben az alanyi mentesség megtartásához csak 12 millió forint lehet az árbevétel? Amennyiben a bevétel meghaladja 12 millió forintot, minden tagnak adószámot kell kérnie alanyi mentesség választásával, vagy elegendő, ha az értékesítést osztják szét úgy, hogy minden tagnak 12 millió forint alatti bevétele legyen? Jól tudom, hogy a mezőgazdasági kompenzációs bevétel nem számít bele az alanyi mentes bevételi határba? Köszönöm válaszát!