103 találat a(z) betegség cimkére

Táppénz helyett szabadság, szabadság helyett táppénz? Cikk

Mit tegyen a munkáltató, ha a dolgozó megbetegszik, majd a betegszabadság elteltét követően táppénz helyett szabadság kiadását kéri? Szabadságként vagy keresőképtelen időszakként kell nyilvántartani azt a távolléti időszakot, amikor a munkavállaló – a munkáltató jóváhagyásával – szabadságra ment, azonban ezen időszak alatt beteg lesz?

Látástól vakulásig? Ennyire terhelhetők a dolgozók Cikk

A munkaerőhiány egyre több munkáltató problémája. Ennek következtében gyakori, hogy a betöltetlen státusz(ok), a szabadságon, betegállományban lévők feladatait ideiglenesen a többi munkavállaló között kell felosztani. Áttekintettük ennek munkajogi lehetőségeit és korlátait.

Példák jogellenes felmondásra. Mit tehetünk? Cikk

A munkavállaló 2 napja fekszik otthon betegen, amikor csenget a postás, és átadja részére a munkáltató elbocsájtó szép üzenetét tartalmazó levelét. A felmondás indoka, hogy a dolgozó „nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, és nem sikerült munkára bírni, sőt, az előző évben többször volt beteg, jelenleg is az”. Hogyan tovább?

Színlelt betegség? Amikor védett a munkavállaló, és amikor nem Cikk

Alapvetően átrajzolta a munkajogi felmondások rendszerét a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény. A felmondási tilalmakat két csoportra osztotta: abszolút és relatív felmondási tilalmakra.

Táppénzes dolgozó kirúgása: mit tehet a sejk, aki mit se sejt? Cikk

Mikor, hogyan köteles bejelenteni a munkavállaló a keresőképtelenségét, és milyen kötelezettségei vannak a munkáltatónak beteg dolgozójával kapcsolatban, s mit jelent az általános elvárhatóság követelménye?

Repülőjegy, de nem lett kiküldetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban kérem a segítségüket, hogy hogyan kell elszámolni és könyvelni, ha a cég megvette a repülőjegyet a dolgozójának kiküldetés céljából, de a dolgozó megbetegedett, és nem tudott elmenni. Sajnos nem térítették vissza a repülőjegyet még részben sem.

Munkáltatói jogok gyakorlása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkáltatói jogok gyakorlásának kérdésében lenne szükségem segítségre. Egy kft.-ben három természetes személy tag van, apa és két nagykorú gyermeke. Az apa az ügyvezető, egyedül ő jogosult személyes közreműködésre, önállóan jegyzi a céget, és ő a munkáltatói jogok gyakorlója. A két gyermek csak tag, de nem ügyvezető és nem személyes közreműködő. Az ügyvezető kórházba kerül, állapotából adódóan semmilyen formában nem lehet kapcsolatba lépni vele, illetve nem tud döntést hozni. Eközben ki gyakorolhatja a munkáltatói jogokat? Dolgozói felmondás esetén (melyben a dolgozó kéri a felmondási idő letöltésétől való eltekintést), ki jogosult döntést hozni, a munkaviszony megszüntetését engedélyezni?

Amikor munkavégzés nélkül is jár a munkabér Cikk

Milyen orvosi vizsgálat, haláleset, bírósági, hatósági ügyintézés esetén illeti meg a munkavállalót munkabér, távolléti díj, illetve más díjazás? Itt vannak a részletek.

Munkahelyi sérülések, betegségek – keresik a megoldást Cikk

Egészségvédelmi és munkahely-biztonsági stratégiai keretprogramot fogadott el pénteken az Európai Bizottság. A brüsszeli testület nem közvetlenül készül a tagállami állapotokba beavatkozni, hanem a nemzeti rendszerek erősítésén át próbál hatással lenni a folyamatokra.

Betegség alatti felmondás Kérdés

Tisztelt Szakértő!Az lenne a kérdésem, hogy ha fel kívánok mondani a munkavállalómnak táppénz alatt, hogyan járok el jogszerűen?Válaszát előre is köszönöm!

Előrehozott öregségi nyugdíjas beteg Kérdés

Van egy egyéni vállalkozó, aki 1951.08.14-én született. 2011.08.14-től előrehozott öregségi nyugdíjas 45 év szolgálati idővel. 2011.12.21-én megszüntette egyéni vállalkozását. 2012.06.21-től újra csinált egy egyéni vállalkozást. Ebben az esetben minimum a minimálbér után meg kell fizetnie a járulékokat? Amennyiben az egyéni vállalkozó beteg lesz, akkor mi a teendő? Kell az orvostól hoznia táppénzes papírt? Ezt jelezni kell a 08-as bevalláson? Kell az OEP felé lejelenteni? Erre az időszakra a minimálbér után kell járulékot fizetni?

Mikor kell visszafizetni az egészségbiztosítási ellátást az OEP-nek? Cikk

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) úgynevezett megtérítési eljárás során visszafizetteti az egészségbiztosítási ellátásokat azzal, aki felelős a baleset bekövetkezésért, vagy egészségbiztosítási ellátásra jogosult személy betegségéért, keresőképtelenségéért, egészségkárosodásáért vagy haláláért. Az alábbiakban bemutatjuk, hogy a foglalkoztatónak milyen esetekben kell visszafizetni az egészségbiztosítási ellátásként kifizetett összegeket és hogyan mentesülhet ezen összegek után felszámított kamat megfizetése alól.

Betegség felmondás után: elfelejthetjük a közös megegyezést? Cikk

A munkaadó visszavonná a közös megegyezést, mert alkalmazottja a munkaviszony megszűnése előtt megbetegedett. Tehet ilyet? Olvasónk kérdésére Horváth Linda, az Adózóna munkajogásza válaszol.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Többoldalú követelés/kötelezettség beszámítás

Pölöskei Pálné

adószakértő

Websopos értékesítés harmadik országba

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink