83 találat a(z) betegség cimkére
Így számolhatja ki táppénzét! Cikk
Az Adózóna kalkulátora a biztosítási jogviszonnyal rendelkező munkavállaló betegség miatti kereső képtelenségének idejére eső táppénz napi összegét számolja ki, beleértve a fekvőbeteg ellátás esetén érvényes napi táppénz összegét is.
Betegség miatti adókedvezmény visszamenőlegesen? Cikk
2003-ban diagnosztizált chron betegségnél 2007-ben egy műtét után a beteg nem kapott kezelést, és kontrollvizsgálatra is csak panasz esetén kell mennie. Jogosult-e a krónikus betegség miatti adókedvezményre, visszamenőleg igényelheti-e, és ha igen, melyik évekre? (Az adókedvezmény lehetőségéről csak most értesült.) Továbbá minden évhez kell külön igazolás, vagy elég az, amin az elején megállapították a betegséget? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda szakértőnk válaszolt.
Betegség miatti adókedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2003-ban diagnosztizált chron betegségnél 2007-ben egy műtét után a beteg nem kapott kezelést, és kontrollvizsgálatra is csak panasz esetén kell mennie. Az a kérdésem, hogy a krónikus betegség miatti adókedvezményre ő jogosult-e, és visszamenőleg igényelheti-e, és ha igen, melyik évekre. Továbbá minden évhez kell külön igazolás, vagy elég az, amin az elején megállapították a betegséget? Az adókedvezmény lehetőségéről csak most értesült. Köszönöm!
Egészségügyi alkalmatlanság Kérdés
Tisztelt Szakértő úr, ezúton is köszönöm az egészségügyi alkalmatlanság tárgyú kérdéseimre adott szíves válaszait. Válaszai kapcsán az alábbi, egyértelműsítő kérdésem merült még fel: Jól értem, hogy a munkavállaló munkaviszonya egészségügyi alkalmatlanságra alapított munkáltatói felmondással megszüntethető az alábbi esetben: A munkavállaló tartós betegsége miatt huzamosabb ideig táppénzen volt. A munkavállaló táppénzre való jogosultsága lejárt, mert kimerítette az 1 évet. A munkavállaló azonban továbbra sem munkaképes, további műtét vár rá stb. Az üzemorvos az 1 éves táppénz lejártát követően, soron kívüli alkalmassági vizsgálat keretében megállapítja, hogy a munkavállaló a munkaköre ellátására egészségügyileg alkalmatlan. A munkavállaló rehabilitációs ellátásban vagy rehabilitációs járadékban nem részesül. Szíves válaszát előre is köszönöm!
Elpusztult a méhállomány negyede Cikk
A méhállomány negyede pusztult el az elmúlt hónapokban az elszaporodott ázsiai méhatka terjesztette vírusok miatt. A hazai mézellátás biztosított, de elképzelhető, hogy exportra az idén kevesebb jut – nyilatkozta a Békés Megyei Méhész Egyesület elnöke hétfőn az MTI-nek.
Szabadság megváltása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy volt dolgozónk 2016. 03. 29-től folyamatosan, 2017. 03. 09-ig betegállományban volt. 2017.03.09-én sajnos meghalt. Kérdésem, hogy jár-e neki és mennyi időre szabadság, amit szabadságmegváltás címén az örökösök részére ki kell fizetni? A dolgozó 1967-ben született. 2016-ban, betegségét megelőzően 9 nap szabadságot vett ki. Szíves segítségüket nagyon köszönöm.
Műszakpótlék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az Mt. 151. § (3) bekezdését hogyan kell értelmezni az alábbi esetben? A vállalkozás háromműszakos munkarendben dolgozik, négyhónapos munkaidőkeretben, vasárnap kivételével minden nap munkanapnak számít. A beosztást két héttel korábban közlik. Ha a munkaidő-beosztás alatt beteg lesz, akkor a 30 százalékos bérpótlékra jogosító időbe bele kell számítani a betegség idejét is, illetve mi a helyzet, ha a munkaidő-beosztás előtt már beteg, és a következő két heti beosztás alatt is az? Vagy nem kell foglalkozni a munkavégzési kötelezettség alól mentesülő idővel csak az irányadó időszakban kötelező munkanapok 30 százalékát meghaladó időszakban vagy éjszakai időszakban kell munkát végezni, hogy jogosult legyen a távolléti díj megállapításánál a növelő tételre? Köszönettel.
Indoklás nélküli kirúgás, egyenlő bánásmód – iránymutató ítélet a Kúriától Cikk
Betegsége miatt nem tudta ellátni a rá osztott feladatot, ezért bocsátották el – állította egy munkavállaló a Kúriának beterjesztett felülvizsgálati kérelmében. Az ítélet támpontot jelenthet abban, kinek, mit kell bizonyítania, hogy megfelel vagy sem a munkáltató eljárása az egyenlő bánásmódra vonatkozó rendelkezéseknek.
Őstermelő helyettesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha egy őstermelő például betegség miatt nem tud elmenni a termelői piacra árulni, megbízási szerződéssel megbízhatja-e élettársát, hogy a nevében áruljon? Ha ezért nem részesül díjazásban, bejelentési és bevallási kötelezettsége nincs. Milyen feltételekkel állíthat ki a nevében nyugtát? Szakszerű válaszukat előre is köszönöm.
Gyógyhatásúként és burkolt reklámmal propagálták termékeiket, itt a bírság Cikk
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) szerint a Földelni Jó Kft. megalapozatlanul reklámozta gyógyító, és egészségi szempontból más kedvező hatásokkal a Geo-Connect Pad termékeket, illetve a Földelni Jó Kft. és az Echo Hungária TV Zrt. burkolt reklámot tett közzé az „ELEKTRO/SOKKK” műsorban az Echo TV televíziós csatornán.
Táppénz helyett szabadság, szabadság helyett táppénz? Cikk
Mit tegyen a munkáltató, ha a dolgozó megbetegszik, majd a betegszabadság elteltét követően táppénz helyett szabadság kiadását kéri? Szabadságként vagy keresőképtelen időszakként kell nyilvántartani azt a távolléti időszakot, amikor a munkavállaló – a munkáltató jóváhagyásával – szabadságra ment, azonban ezen időszak alatt beteg lesz?
Látástól vakulásig? Ennyire terhelhetők a dolgozók Cikk
A munkaerőhiány egyre több munkáltató problémája. Ennek következtében gyakori, hogy a betöltetlen státusz(ok), a szabadságon, betegállományban lévők feladatait ideiglenesen a többi munkavállaló között kell felosztani. Áttekintettük ennek munkajogi lehetőségeit és korlátait.
Példák jogellenes felmondásra. Mit tehetünk? Cikk
A munkavállaló 2 napja fekszik otthon betegen, amikor csenget a postás, és átadja részére a munkáltató elbocsájtó szép üzenetét tartalmazó levelét. A felmondás indoka, hogy a dolgozó „nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, és nem sikerült munkára bírni, sőt, az előző évben többször volt beteg, jelenleg is az”. Hogyan tovább?
Színlelt betegség? Amikor védett a munkavállaló, és amikor nem Cikk
Alapvetően átrajzolta a munkajogi felmondások rendszerét a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény. A felmondási tilalmakat két csoportra osztotta: abszolút és relatív felmondási tilalmakra.
Táppénzes dolgozó kirúgása: mit tehet a sejk, aki mit se sejt? Cikk
Mikor, hogyan köteles bejelenteni a munkavállaló a keresőképtelenségét, és milyen kötelezettségei vannak a munkáltatónak beteg dolgozójával kapcsolatban, s mit jelent az általános elvárhatóság követelménye?