adozona.hu
Betegség miatti adókedvezmény visszamenőlegesen?
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Betegseg_miatti_adokedvezmeny_visszamenoleg_9KYF1D
Betegség miatti adókedvezmény visszamenőlegesen?
2003-ban diagnosztizált chron betegségnél 2007-ben egy műtét után a beteg nem kapott kezelést, és kontrollvizsgálatra is csak panasz esetén kell mennie. Jogosult-e a krónikus betegség miatti adókedvezményre, visszamenőleg igényelheti-e, és ha igen, melyik évekre? (Az adókedvezmény lehetőségéről csak most értesült.) Továbbá minden évhez kell külön igazolás, vagy elég az, amin az elején megállapították a betegséget? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda szakértőnk válaszolt.
A szja-törvény 40. paragrafusa értelmében a súlyosan fogyatékos magánszemély havonta az adóév első napján érvényes havi minimálbér 5 százalékának megfelelő összeggel (2018-ban havi 6900 forinttal) csökkentheti az adóalapját, ha
– rendelkezik a súlyos fogyatékosság minősítéséről és igazolásáról szóló 49/2009. EüM-rendelet alapján kiállított igazolással, vagy
– a rokkantsági járadékról szóló 83/1987. MT-rendelet szerinti rokkantsági járadékban részesül, vagy
– fogyatékossági támogatásra való jogosultságát külön jogszabály szerint megállapították.
Az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevétele szempontjából súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségeket az EüM rendelet melléklete sorolja fel. Többek között ilyen betegség:
– K510 enterocolitis ulcerosa (chronica)
– K511 ileocolitis ulcerosa (chronica)
– K512 proctitis ulcerosa (chronica)
– K513 Rectosigmoiditis ulcerosa (chronica)
A fogyatékosság minősítésének igazolását a háziorvosnál, vagy a betegség jellegétől függően az illetékes szakorvosnál lehet kezdeményezni. Az igazolást a szakambulancia vagy a kórházi osztály szakorvosa, illetve általuk készített dokumentumok alapján a háziorvos állítja ki.
Az igazolás alapján a kedvezmény a kifizető felé tett adóelőleg-nyilatkozat alapján minden olyan adóköteles jövedelemből már a levonandó adóelőlegnél érvényesíthető, amely az összevont adóalapba számít (munkabér, megbízási díj, személyes közreműködés ellenértéke, vállalkozói kivét stb.).
Annak sincs akadálya, hogy a magánszemély csak az adóévi bevallási tervezet javításával vagy az önadózóként elkészített bevallásában érvényesítse a személyi kedvezményt, például ha nem kívánja a betegségét a kifizető tudomására hozni.
Az összevont adóalapba tartozó adóköteles jövedelem hiányában a személyi kedvezmény nem érvényesíthető. Így az osztalékból, ekhoalapból, kivás, evás bevételből nem lehet igénybe venni, továbbá arra sincs lehetőség, hogy a jogosult a kedvezményt érvényesítésének jogát másnak (például szülőnek, házastársnak) átadja.
Az igazolásnak tartalmaznia kell a betegség kódját, kezdő napját, véglegességének vagy ideiglenes jellegének minősítését, utóbbi esetben időtartamát. Új igazolást csak a meglévő igazolás hatályának megszűnése esetén kell kérni.
Az igazolást nem kell csatolni az adóelőleg-nyilatkozathoz, illetve az adóbevalláshoz, de az elévülési időn belül meg kell őrizni, mert egy esetleges adóellenőrzésnél a kedvezményre jogosultság ezzel a dokumentummal igazolható.
Fontos tudnivaló, hogy ha a kedvezményre való jogosultságot esetleg több adóévet követően utólag állapítják meg, a kedvezmény az igazoláson feltüntetett kezdő naptól (a mindenkori minimálbér figyelembe vételével) az 5 éves elévülési időn belül, minden olyan év adóbevallásának önellenőrzésével visszamenőleg is érvényesíthető, amely évben a magánszemélynek volt az összevont adóalapba tartozó jövedelme, és egyebekben valamennyi feltételnek megfelel.
Hozzászólások (0)