549 találat a(z) bérleti díj cimkére

Felújításra szoruló telephely (iroda és bemutató terem) Kérdés

Kft. bérelt telephelyet újítana fel. 1. kérdés: hogyan adózik a magánszemélyként adózó állampolgár, aki bérbe adja az ingatlant (mivel nem kap pénzt, bérleti díjat, csak az ingatlantulajdonát a kft. felújítja)? 2. kérdés: a kft. levonhatja-e az adóalapjából a felújítási költségeket? Természetesen megállapodást kötnek az alábbiak szerint: a kft. felújítja az ingatlant saját költségére, az ingatlantulajdonos a felújítást elfogadja, és további minimum 2 évre köteles bérleti díj fizetése nélkül az ingatlant, mint telephelyet rendelkezésre bocsátani a kft.-nek. Fő kérdés tehát, hogy ilyen konstellációban ki, hogyan adózza le a fenti CSERÉT? Köszönettel várom válaszukat.

Bérleti díjhoz kapcsolódó rezsiköltségek teljesítési ideje Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaság áfa hatálya alá bejelentett bérleti díjat számláz ki időszakos elszámolású ügyletként. A bérleti díj fizetési határideje – a szerződés szerint – a tárgyhónap 10. napja. Ennek megfelelően 2016-os ügyleteknél az áfatörvény szerinti teljesítési időpont a számlakiállítás napja, ezt a napot írjuk a számlára teljesítési időpontként, egyben a fizetési határidőt a tárgyhó 10. napjával jelöljük. (A számlát mindig a fizetési határidő előtt állítjuk ki.) A szerződés szerint a bérelt ingatlanhoz kötődő előző havi fogyasztáshoz kapcsolódó áthárított rezsi kiszámlázása az adott hónapot követő hó 25. napjáig esedékes. Ezt eddig is külön számláztuk, megvárva az előző havi fogyasztásról beérkező rezsiszámlákat (víz, gáz, áram). A 2016. évi rezsiköltség kiszámlázásánál milyen teljesítési határidőt kell a számlán megjelölnünk, ha a szerződés változatlanul él, tehát a bérlő rezsifogyasztását az adott hónapot követő hó 25. napjáig köteles kiegyenlíteni, és ezen a szerződésen nem kívánunk változtatni? Lehet-e változatlanul külön kezelni a bérleti díjat, illetve a hozzá kapcsolódó rezsi számlázását? Segítségét köszönöm.

Számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Arra szeretnék választ kapni, hogy szerződéses megállapodás alapján a bérleti díjat mindig a következő hónapban számlázzuk, és a fizetési határidő is következő havi, a 2015. december hó 01-31-ig terjedő időszakra szóló számlát milyen teljesítési határidővel kell kiállítani? És a 2016. januárit? Még egy kérdésem lenne: úgy hallottam, hogy 2016. január 1-jétől nem lehet kézi számlát használni, csak számlázóprogrammal előállitottat. Igaz ez? Vagy csak minden kézi készpénzes számlát be kell jelenteni a NAV-nak, és nincs a tevékenységek között a bejelentésikötelezettség-mentesség? Sürgősen szeretném válaszukat megkapni. Köszönettel.

Bérleti díjak könyvelése Kérdés

Június hónapig minden hónapban kiszámlázott bérleti díjakat rendezte a cég. Júliustól azonban minden hónapban fizeti, de csak a negyedév végén kap számlát utólag a háromhavi bérleti díjról. Ilyenkor a bankszámlán megjelenő összeget hogyan könyvelem? Köszönöm.

Ingatlanfelújitás kivezetése Kérdés

A bt. tevékenységét a magánszemély tag tulajdonában lévő épületben végzi. A tevékenység végzéséhez 2006. évben a társaság a műhelyt felújította 3 millió forint értékben. Az épületet kizárólag a társaság vállalkozási tevékenységéhez használják. A bt. az ingatlan tulajdonosának bérleti díjat nem fizetett. A felújítás után az áfát visszaigényelte. Az ingatlant a magánszemély hitele miatt banki jelzálogjog terhelte. A banki hiteltörlesztés elmaradása miatt, a végrehajtás elkerülése érdekében az ingatlan tulajdonosa (a magánember) értékesíteni kényszerült az ingatlant. A vevő egy kívülálló kft. Fentiek miatt a bt. könyvelésében szereplő ingatlanfelújítás értékét (mely még nettó 2,2 millió forint) ki kell vezetni terven felüli értékcsökkenés vagy selejtezés formájában. Melyik eljárás a helyes? Abban is kérném segítségét, hogy a felújítás értékének kivezetésekor keletkezik-e a bt.-nek áfafizetési kötelezettsége, esetlegesen bármelyik félnek adófizetési kötelezettsége? Válaszát előre is köszönöm.

Határozott idejű elszámolás – bérleti díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk rendelkezik saját ingatlannal, több irodahelyiség lett kialakítva, amit hosszú távra bérbead a cég. Az áfa hatálya alá bejelentette a bérbeadási tevékenységet. Kérdésem az lenne, hogyan kell januártól kiállítani a bérletidíj-számlákat? Konkrét példa: január 4-én fogjuk kiállítani a januári bérleti díj számlát, a fizetési határidő 10 napos, azaz 2016. 01. 14.; de mi a teljesítés dátuma, mikor járok el helyesen? Köszönöm válaszát.

Többféle teljesítési időpont egy számlában Kérdés

Tisztelt Szakértő! Bérelhető eszközök bérbeadásával és üzemeltetésével foglalkozunk. Ez azt jelenti, hogy a hónap (például február) első napjaiban kiállítunk egy számlát az ügyfeleinknek, amely tartalmazza a következő tételeket: – bérleti díj arra a hónapra (februárra eső havi bérleti díj) – az eszközök üzemeltetési díját az előző havi használatuknak megfelelően (például január havi másolatok után utólagosan kiszámított havi díj. Ezeket egy számlára tesszük jelenleg, arányukban az előre mutató bérleti díj általában kisebb, mint az üzemeltetési díj. Kérdésünk: a január 1-jétől hatályos teljesítési idő számítási szabályai szerint továbbra is szerepelhet egy számlán, annak ellenére, hogy a teljesítési idő a kétféle tételre eltérő, vagy mindenképpen két külön számla kiállításával és ennek fölösleges adminisztrációjával kell együtt élni?

Bérleti díj előlege Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Lehet-e bérletidíj-előleget engedményezni egy másik kft.-re? Köszönöm válaszukat!

Ingatlan-bérbeadás kényszertörlés alatti bérlőnek Kérdés

Tisztelt Adózóna! Cégünk, egy kft., az egyik ingatlanát bérbe adta egy betéti társaságnak 2014. január 1-jétől kezdődően. A bérbeadásra áfakötelezettséget választottunk. A közöttünk lévő jó kapcsolatra tekintettel úgy állapodtunk meg, hogy másfél évente számolunk el a bérleti díjjal utólag. Vagyis az első elszámolási időszak 2014. 01. 01-től 2015. 06. 30-áig tartott. Közben azonban a bérlő társaság beltagja 2015. április 15-én elhalálozott, a bt.-t pedig májustól kényszertörlési eljárás alá vették. Kérdéseink a következők: 1. Valóban igaz az, hogy 12 hónap után számlát kellett volna kiállítanunk annak ellenére, hogy a bérleti díj fizetése még nem volt esedékes? 2. Mi legyen a sorsa a 2015. január és április, vagyis az elhalálozásig terjedő időszak bérleti díjával? Számlát ki kell állítani? Ebben az esetben mi a teljesítés időpontja? Ezt az összeget ki fogja megtéríteni az eljárás során?

Bérleti díj ehója Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy ha a bérleti díj 10 százalék költséghányaddal csökkentett összege meghaladja az 1 millió forintot éves szinten, akkor minden forint után meg kell fizetni a 14 százalék ehót, vagy csak az 1 millió forint feletti összegre? Tételes költségelszámolásnál is ugyanez a helyzet? A bérleti díj 50 százalékáig számolható el költség tételesen? Ha valakinek csak ingatlan-bérbeadásból van jövedelme, akkor ebből igénybe vehet családi adókedvezményt a gyermekek után? Ha igen, akkor az 53-as bevallásban? Ha, mint magánszemély adja bérbe az ingatlant egy egyéni vállalkozónak, akkor jól tudom, hogy az egyéni vállalkozó vonja le és fizeti meg – kifizetői minőségében – az szja-t és az ehót? Itt kérhető a családi adókedvezmény? Válaszát köszönöm!

Ingatlanbérleti-díjról mikor kell számlát adni? Kérdés

Magánszemély ingatlantulajdonos rendelkezik adószámmal, de nem jelentkezett be az áfakörbe. Köteles-e számlát kiállítani a bérleti díjról, vagy elegendő a kifizetéshez egy számviteli bizonylat, mely szerint a bérleti díj 90 százaléka után a kifizető levonja az szja-t?

Egyezség alapján elengedett kötelezettség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. bíróságon egyezséget kötött a bérleti díjról úgy, hogy 50 százalék elengedett követelésről született határozat. A "... 2008.október 1. napjától kezdődően a bérleti díjat 50 százalékkal csökkentik" (részlet a határozatból). Ez az összeg 16 020 000 forint. Kérdés: elengedett kötelezettség bevételként könyvelendő? Van arra lehetőség, hogy elhatárolnánk, és nem ebben az évben kellene az egész összeget bevételként könyvelni, hiszen költségként is 7 év alatt számoltuk el a bérleti díjat? Hogyan hat ez a társaságiadó-alapra? Üdvözlettel Ildikó

Bérleti díj (hóközi) Kérdés

Kedves Júlia! Ez a számítási mód is szóba került, viszont így magasabb összeg jön ki, mint a módosított összegű havi bérleti díj. példa: 08.18-áig 1 000 eft, 08.19-étől 1 050 eft. 1 000 eft/30*18= 600 eft, 1 050 eft/30*12=420 eft össz: 1 020 eft 1 000 eft/30*18=600 eft, 1 050 eft*13= 455 eft össz: 1 055 eft Számításba került a 31 napos osztó 18+13 napos szorzó is. Ön melyik szerint számolna? Köszönöm Az ingatlanbérleti szerződések jogi kereteit a Ptk. (6:331.§-6:348.§.), és a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény rögzíti. A hóközi béremelés, illetve ennek kapcsán az arányos bérleti díj számítására vonatkozó szabályokat e jogszabályok egyike sem ír elő. Ezért – ha a felek a vonatkozó szerződésben e kérdésre nem tértek ki - matematikailag gondolkodva, a hónapok napjainak átlagos számával kalkulálva a 30 nappal történő osztás a megfelelő, és a 18+13 nappal történő szorzás a régi és a hónapon belül megemelt díjrészlet számítására. Tisztelt Szakértő! Ingatlan-bérbeadás szerződésének a módosítása hó közben történt, megemelték az eredeti szerződésben lévő összeget. Az emelés augusztus 19. napjával történt. A kérdésem, hogy ilyenkor hogyan kell elszámolni az augusztus hónapot? 30 vagy 31 nappal kell osztani? Illetve hány nappal kell felszorozni? Melyik a helyes számítás? 30 napos osztóval 18+12 nappal való, vagy 31 napos osztóval 18+13 nappal való felszorzás? Köszönöm előre is a válaszát!

Bérleti díj hóközi módosítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlan-bérbeadás szerződésének a módosítása hó közben történt, megemelték az eredeti szerződésben lévő összeget. Az emelés augusztus 19. napjával történt. A kérdésem, hogy ilyenkor hogyan kell elszámolni az augusztus hónapot? 30 vagy 31 nappal kell osztani? Illetve hány nappal kell felszorozni? Melyik a helyes számítás? 30 napos osztóval 18+12 nappal való, vagy 31 napos osztóval 18+13 nappal való felszorzás? köszönöm előre is a válaszát!

Munkagép bérleti díjának áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk gépkocsik és munkagépek bérbeadásával foglalkozik. Bérbevennének tőle egy lánctalpas kotrógépet. A bérlő azt kéri, hogy a bérleti díjat fordított áfás számlával állítsuk ki. Tudomásom szerint a munkagép önmagában történő bérbeadása/kölcsönzése az áfatörvény szerint bérbeadásnak minősül, ami nem tartozik a fordított adózás szabályai alá. Van ebben esetleg valami változás? Kérhet ilyen számlát a bérlő? Köszönöm szépen a segítséget!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink