549 találat a(z) bérleti díj cimkére
Bérleti díj elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő, Egy vállalkozás székhelye a magánszemély tulajdonában lévő ingatlanban van, ezért a magánszemély – bizonyos arányban -–számviteli bizonylat alapján költségtérítést kap (bérleti díj nem kerül elszámolásra, a közüzemi számlák nincsenek a vállalkozás nevére átíratva). A költségtérítés összegét a magánszemély nevére érkező számlák alapján, utólag, egy összegben számolják ki. A 2014. évi számlák alapján a vállalkozás 2015. év elején fizetett, így ez a magánszemély 2015. évi bevallásában szerepeltetendő ez évi bevétele. Elszámolhatók-e vele szemben a költségszámlák, ha azokat 2014-ben kapta, és fizette ki a magánszemély? Köszönettel.
Továbbszámlázott bérleti díj áfatartalma Kérdés
Egy kft. az ingatlan-bérbeadásra az általános szabályokat alkalmazza. Viszont van továbbszámlázott bérbeadása, amit áfával számláznak neki. A továbbszámlázott szolgáltatást milyen áfatartalmú?
Beépítetlen terület Kérdés
Tisztelt Szakértő! Önkormányzat szántóföldi művelésre bérleti szerződést kötött éveken keresztül egy őstermelővel, aki növényeket termelt ott. A terület minősítése beépítetlen terület. A bérleti szerződés lejártával az önkormányzat eladta a területet az őstermelőnek. A terület ára elszámolható-e költségnek, és az áfa visszaigényelhető-e? Köszönettel: R.
Iparűzési adó megosztása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az iparűzési adó alapjának megosztása a székhely és a telephelyek között komplex módszerrel történik. A telephelyeken lévő üzleteket a vállalkozás bérbe vette, bérleti díjat fizet utána. Kérdésem, hogy az eszközérték számításánál a költségként elszámolt bérleti díj összegénél figyelembe kell-e venni a telephelyeken lévő üzletek bérleti díjaként elszámolt költséget, vagy csak a tárgyi eszközökre fizetett bérleti díjjal kell számolni? Válaszukat előre is köszönöm!
Ingatlanvásárlás teljesítése áfa és számvitel szempontjából Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy általam könyvelt kft. bérel egy ingatlant már évek óta, mely a székhelye. Úgy döntött, hogy megveszi, az adásvételi szerződés időpontja 2015. december 7., a fizetési határidő 2016. január 31. A szerződésben rögzítették a felek, hogy a birtokba vételről külön rendelkezni nem kell, mivel már birtokban van a bérlő. Az eladó, aki bérbeadó is egyben, leszámlázta a 2016. januári bérleti díjat. Kaptunk egy ingatlanértékesítésről szóló, fordított áfás számlát, melynek kelte 2015. 12. 30., áfateljesítési időpontja 2015. 12. 08., fizetési határidő 2016. 01. 31. A számlán szerepel, hogy "tulajdonjog-fenntartással", azaz a tulajdonjog csak a teljes vételár megfizetésével száll át. Véleményem szerint a beruházás időpontja január, mivel jelenleg még tart a bérleti időszak. Önök szerint befogadjam ezt a számlát, vagy kérjek egy januárit? Az áfát decemberre valljam? Azt állítja az eladó cég könyvelője, hogy az áfa miatt kénytelenek voltak számlázni, a mi könyvvizsgálónk szerint viszont vevőként birtokba csak akkor kerülhetünk, ha már a bérlet megszűnik. Véleményük szerint mi a helyes gyakorlat számlázás, áfabevallás és az ingatlan nyilvántartásba vétele szempontjából ebben az esetben időpontok vonatkozásában? A segítséget előre is köszönöm! Üdvözlettel: Kukla Lászlóné
Időszakos elszámolású ügylet – Bérleti díj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk évek óta irodát bérel. Főbérlőnkkel kötött szerződésünk értelmében a bérleti díjról szóló számlát a bérbeadó tárgyhó 10-éig kiállítja, a bérlő pedig azt 8 napon belül megfizeti a bérbeadónak. A folyamatos teljesítésű ügyletek teljesítési dátuma főszabály szerint az elszámolási időszak utolsó napja. A főszabálytól eltérően: abban az esetben, ha mind a számlakiállítás dátuma, mind a fizetési határidő megelőzi az elszámolási időszak utolsó napját (előre fizetés esetén), úgy a teljesítés dátuma a számla kiállításának dátuma. Feltételezném, ez a szabály vonatkozik jelen szerződéses kapcsolatra. Bérlőnk a 2016. 01. hónapról kiállított számlát az alábbi dátumozással látta el: Teljesítési és fizetési határidő: 2016. 01. 16., számla kelte: 2016. 01. 06. Helyesen járt el? Várom szíves válaszukat! Köszönettel.
Cégautó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy cég székhelye X város, telephelye Y város. Az ügyvezető, aki 4 órában alkalmazott, házassága után Budapestre költözik. Elszámolható-e a céges személyautó Budapesten fizetett garázsának a bérleti díja költségként? Köszönöm: JT
Folyamatos teljesítés dátumai az áfabevallásban Kérdés
Kérdésem, hogy a bérleti díj rendszeresen ismétlődő, a havonkénti számlázás folyamatos teljesítésnek minősül-e? Ha igen, hogyan kell értelmezni a dátumokat? Például január havi bérleti dij számláját utólag, január 31-én állítom ki. A fizetési határidő február 8. Ez esetben a havi áfabevallásban a január, vagy a február havi bevallásban kell szerepeltetni a tételt? Válaszukat előre is köszönöm.
Bérleti díjból levont szja igazolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó magánszemélynek bérleti díjat fizetett, levontuk a szja-t, és mivel 2015. 09. 30-ával megszűnt a szerződés, kiállítottuk az Adatlap2015 nyomtatványt. Nem fogadták el, azzal az indokkal, hogy ezt az adatlapot nem lehet ilyen jellegű kifizetésre kiállítani. Segítségét kérem – ilyenkor mit kell, illetve milyen igazolást kell adni? Köszönöm a segítségét.
Bérelt személygépkocsi cégautóadója Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bt.-ben lévő személygépkocsi javítás alatt van, ezért 1 hónapra az ügyvezető bérelt egy autókölcsönzőtől másik személygépkocsit, a bt. ügyeinek intézésére. Kell-e a bt. tulajdonát képező, de javítás alatt lévő személygépkocsi után a javítás hónapjára cégautóadót fizetni? Illetve az autókölcsönző tulajdonában lévő, 1 hónapra bérelt személygépkocsi után kell-e cégautóadót fizetni, ha a bt. elköltségeli a személygépkocsi bérleti díját?
Termőföld bérleti díjának bevallása Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egy kft. (haszonbérlő) egy magánszeméllyel (haszonbérbe adó) több mint 15 évre kötött termőföldbérleti szerződést. Kérdésem: a kft. által a magánszemélynek kifizetett bérleti díjat kell-e szerepeltetnünk a kft. 1508-as bevallásában a kifizetéskor? (A bérleti díj szja- és ehomentes.)
Teherautó térítésmentes használata Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy újonnan alakult kft. egyik munkavállalója felajánlotta, hogy a tehergépjárművét ingyen a cég rendelkezésére bocsájtja, mivel a kft.-nek még nincs pénze lízingre, vagy teherautó-vásárlásra. Cserébe a cég fizeti a tankolásokat és a szervizt. Erre van lehetőség? Van-e bármiféle adókötelezettsége/bevallási kötelezettsége mind a magánszemély munkavállalónak, mind a cégnek? Elég egy bérleti szerződés? Bármilyen jogszabály előír bármiféle minimum fizetendő bérleti díjat ilyen esetre? Előre is köszönöm a segítséget!
Bérleti díj: szja, értékcsökkenés elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértők! Szeretném megtudni, hogy, ha a bérleti díjnál a tételes költségelszámolást választom, akkor az értékcsökkenés alapjaként egy értékbecslő szerint meghatározott értéket figyelembe lehet venni abban az esetben, ha más módon nem áll módunkban beszerzési értéket meghatározni? Az ingatlan nagyon régen a tulajdonunkban van, és egy kis épülethez hozzáépítettünk egy másikat, amit most bérbe szeretnénk adni. Az építkezésről nem maradt semmi bizonylat akkoriban. Így semmilyen beszerzési értéket nem tudunk igazolni. Köszönettel.
Ingatlanértékesítés áfa II. Kérdés
Tisztelt Bartha László! "Ingatlanértékesítés áfa, 2015.12.06. Bartha László" válaszához kapcsolódó kérdés 2011. június hónapban vásároltunk egy lakóingatlant 20 millió forint plusz 5,4 millió (áfa) forint értékben. Az áfát júniusban visszaigényeltük, mert bérbeadás céljából vettük az lakóingatlant, és a bérbeadásra áfakötelezettséget választottunk. Július és augusztus hónapokban felújítottuk az ingatlant 5 millió forint plusz 1,35 millió áfa értékben, az áfát szintén visszaigényeltük. 2011. szeptember hónaptól az ingatlant áfásan bérbe adtuk. 2016-ban eladjuk bérlőnknek az ingatlant 30 millió forint értékben (ingatlanértékesítés tekintetében nem választottunk áfakötelezettséget) áfamentesen. A vevő úgy fog fizetni, hogy 20 millió forint hitelt vesz fel (a bank közvetlenül nekünk fogja utalni az összeget), 10 milliót pedig átutal részünkre. Az adásvételi szerződés kelte: 2016. 05. 02. A birtokba adás napja: amikor a teljes vételárat kiegyenlíti a vevő, legkésőbb 2016. 12. 31., de természetesen a bérlő nem költözik ki a vételár kiegyenlítéséig, azonban 2016. május 2-átől bérleti díjat nem fizet. 1. Életbe lép az áfatörvény 136. paragrafusa, a 240 hónapos figyelési idő. Mi lesz az ügyletben a teljesítés napja? Hogyan kell kiszámolni a befizetendő áfát, figyelemmel a vásárlásra és a felújításra is? Melyik időszak áfabevallásában kell bevallani? A kifizetés a következőképpen alakul: 2016. 05. 02. – 1 millió forint előleg, 2016. 08. 31. – 5 millió forint, 2016. 09. 30. – banki hitel 20 millió forint, megérkezik: 2016. 11. 30. – 4 millió forint. 2. Megegyezhetnek a partnerek, hogy a 2016. 05. 02-ától nem kell bérleti díjat fizetni az áfa és az adóhivatal szempontjából? Vagy ezáltal ingyenesen jut előnyhöz a vevő? Igazából az adóhivatal már nem jut bérbeadásból áfához, viszont az eladás miatt sem kapja még meg az áfát, mert a birtokba adás később lesz. Köszönettel: Izsó Krisztina
Székhelybérlet Kérdés
Kft. székhelyet bérel a tag édesapjának és nagyszülőjének tulajdonában lévő ingatlanban. Kell-e ehót fizetni a teljes bérleti díj után a két rokon bérbeadónak, vagy csak ha meghaladja az 1 millió forintot a bérleti díj?