549 találat a(z) bérleti díj cimkére

Alapítvány számvitele Kérdés

Alapítványunk kulturális, művészeti tevékenységet folytató közösséget támogat, többek között próbaterem bérlésével, melyre saját nevében szerződött a bérbeadóval. 2014. 11.,12. havi bérletidíj-számlák 2015. 02. hóban késve érkeztek, kiegyenlítésük is 2015-ben történt meg. A 11. havi számla teljesítési és fizetési határideje 2014. 12. havi. Hogyan kell könyvelni ezeket a tételeket kettős könyvvezetés esetén? Köszönöm segítő válaszát.

Törölt adószámú cég működése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Sajnálatos módon a NAV törölte egy cég adószámát az át nem vett hivatalos levelek miatt. A cég lakásbérleti díjat számlázott folyamatosan egy céges bérlőjének, s az használja is a bérleményt, de most a törölt adószámra hivatkozva nem fogad be számlát és díjbekérőt sem. Folyamatban van az új adószám kérése, de az átmeneti időszakban hogyan juthat hozzá a cég az őt jogosan megillető bérleti díjhoz? Köszönöm a választ!

Tételes költségelszámolás – bérleti díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdezni szeretném, hogy ha magánszemély ad bérbe ingatlant, és tételes költségelszámolást választ, akkor ezt a bérleti díj 50 százalékáig teheti meg, vagy minden költséget elszámolhat? Példa: 80 000 forint a bérleti díj, és havonta kb. 50 000 forint a rezsi. Elszámolhatja az 50 000 forintot teljes egészében? Köszönöm.

Ingatlan-bérbeadás + rezsi szja Kérdés

Kedves Szakértő! Magánszemélyként egy kis lakást szeretnék bérbeadni szintén magánszemélynek havi 40 000 forintért. Év végén egy számviteli bizonylatot állítanék ki az összegről, 10 százalékos költséggel számolva a 90 százalék után fizetném negyedévente az szja-t. Több helyen is olvastam, hogy a rezsit is bele kellene számítani a bérleti díjba? Hiszen így a 10 százalék költségelszámolás értelmét veszti, valamint egy nem létező bevétel után miért kellene adózni? Pédával: bérleti díj: 480 000 forint, rezsi havi 15 000 forinttal számolva 180 000 forint. Erre jutó szja 95 040 forint lenne. Rezsi nélkül: 69 120 forint. Kérdésem az lenne, hogy a szerződést hogyan kell írni, vagy mi a megoldás, hogy a rezsiköltség ne számítson bele a bevételbe? Költségként tudom, hogy le lehet vonni, de sok pluszmunkával járna a rezsiköltségek gyűjtögetése, vezetése. Én úgy érzem, hogy ez egy szükséges rossz, plusz teher nekem, amit, ha lehetséges – természetesen törvényes keretek között – szeretnék elkerülni. Üdvözlettel, várom válaszukat.

Bérleti díj adóelőleg-levonás, számfejtés, bevallás időpontja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély kifizetőnek adja bérbe ingatlanát. A szerződésben rögzítették, hogy a bérleti díjat utólag, a tárgyhót követő 10-éig fizeti meg a bérlő cég a magánszemély bérbeadó részére. Kérdésem arra vonatkozik, hogy ebben az esetben mely hónapra kell a számfejtést elvégezni, a bevallást elkészíteni: a bérlet vonatkozó időszakának hónapjára, vagy a tényleges kifizetés időpontjának hónapjára? Például a 2015. március havi bérleti díjat a cég 2015. április 10-én fizeti. Bevallani ekkor a márciusi bevallással együtt kell, azaz április 12-éig, vagy az áprilisi bevallással kell május 12-éig? Ha a tényleges kifizetéshez igazodik a bevallás, mi történik, ha előfordul, hogy a szerződés szerinti díjat egyik hónapban hó végén már átutalja a bérlő cég, más hónapban pedig a követő hó elején? Az elcsúszások miatt ilyenkor lesz olyan hónap, amikor két bérletidíjösszeg adózik, és lesz olyan, hogy egy sem? Megteheti-e a kifizető, hogy a kifizetés dátumától eltérően mindig előre, vagyis a vonatkozó hónapra számfejti a bérleti díjat? Válaszát előre is nagyon köszönöm, mert nagyon sok problémát okoz ennek helyes kezelése.

Bérleti díj, közüzemi számlák Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély több lakással rendelkezik, amiket bérbe szeretne adni. Jól gondolom, hogy mivel több lakás bérbeadásáról van szó, adószámos magánszemély nem lehet, hanem valamilyen vállalkozási formában kell a bérbeadási tevékenységet folytatni? Másik kérdésem, hogy ha a közüzemi számlákat nem íratják át a bérbevevők nevére (de a rezsiköltséget kifizetik a bérlők), akkor a bérbeadónál ez is bevételnek fog minősülni, és ki kell majd azt számláznia? Illetve mi a helyzet akkor, ha átíratják a közüzemi számlákat a bérbevevő nevére, és úgy fizeti be a számlákat? Válaszukat előre is köszönöm!

Lakásbérlet áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy társaság az ügyvezetője részére lakást bérel, és a bérbeadó áfakörösen adja bérbe az ingatlant, társaságunk levonásba helyezheti-e a lakás bérleti díjának áfatartalmát? Köszönettel. S. Z.

Bérelt lakás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adóalany kft. – áfás tevékenységet végez – iroda céljára lakást bérel. A bérbeadó a bérleti díjról – jogszerűen – áfás számlát állít ki (a lakás-bérbeadásra az áfa hatálya alá kerülést választotta.) Kérdésem, hogy a lakásbérlet és közüzem áfáját a bérbevevő visszaigényelheti-e? Mi a helyzet akkor, ha a bérleti díj és a közüzemi költségeket külön számlázzák? Ebben az esetben a közüzemi díjak áfatartalma visszaigényelhető a bérbevevőnél? A bérlő a lakás felújítása során az ahhoz kapcsolódó számlák előzetes áfáját nem igényelte vissza. Helyesen járt el? Köszönöm a segítségüket.

Ingatlanáfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy belföldi társaság tulajdonában van egy belterületi ingatlan, mely az alábbiakat tartalmazza: saját használatú út + rét művelési ágba tartozó ingatlan. Ezt az ingatlant a társaság értékesíteni szeretné, de addig is időnként bérbeadja. A bérleti díjról áfás számlát állít ki. Az lenne a kérdésem, hogy az ehhez az ingatlanhoz tartozó beszerzések áfáját levonásba lehet-e helyezni (például kerítés anyagvásárlás, fakivágás stb.)? Illetve értékesítéskor áfás számlát kell-e kiállítani? Válaszát köszönöm! Glück Attiláné

Továbbszámlázott közüzemi díjak Kérdés

Egy társaság tulajdonában álló helyiséget bérbe adja. A szolgáltatásért bérleti díjat számláz, továbbá leszámlázza a nála felmerült közüzemi díjakat is. Hogyan jár el helyesen a számla kiállításakor? A szóban forgó társaság áfakörbe tartozik. Köszönettel: Takács Gyula

Szja-önrevízió Kérdés

Tisztelt Adózóna! 2008. évben egy magánszemélynek csak bérleti díjból származott bevétele, melyet szja-bevallásában elkülönülten adózó (forrásadós) jövedelemként bevallott. Kérdésem: módosíthatja-e önellenőrzéssel a bevallását oly módon, hogy a bérbeadásból származó bevételét a bevallásában önálló tevékenységként származó jövedelemként vallja be, így az összevonandó jövedelem közé kerül be a jövedelme, így utólag adókedvezményt (súlyos fogyatékosság kedvezményét) érvényesíthet, tekintettel arra, hogy az elkülönülten adózó jövedelmek után nem vehetett igénybe adókedvezményt? Vagy mivel a 2008-as bevallása benyújtásakor úgy döntött, hogy elkülönülten adózó jövedelemként vallja be a bérbeadásból származó bevételét, így ezt a döntését már önellenőrzéssel nem változtathatja meg? Köszönöm válaszukat!

Ideiglenes bérlet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Most alakult bt.-nél felmerült az a kérdés, hogy budapesti cégként fél évig egy vidéki városban kell tervező, karbantartó feladatot elvégezni. Ahhoz, hogy ott dolgozni tudjon a munkát végző, és ne kelljen naponta hazautaznia, bérelt egy lakást. Az ott felmerült költségeket csak akkor tudom elszámolni, ha ott telephelyet létesít, mert a cég, melynek területén a feladatát végzi, ilyenhez nem járul hozzá. Az iparűzési adó szempontjából sem mindegy, hogy a fővárosban, vagy a vidéki városban adózik. Kell-e ilyen esetben a cégbíróságon bejelenteni, vagy elszámolhatók a felmerült költségek (kiküldetési útiköltség, bérleti díj, stb.)? IPA miatt ott be kell-e jelentkezni? Köszönettel: Géczi Sándorné

Bérelt ingatlan után fizetett szja-előleg elszámolása Kérdés

Magánszemélytől bérlünk üzlethelyiséget pár hónapja. Mi a helyes módja a vállalkozás által fizetett szja-előleg elszámolásának, és mennyi bérleti díj utalható a tulajdonosnak? Mi alapján tudom elszámolni a bérleti díjat, mint költséget, ha számlát nem kapunk róla? Elegendő a bérleti szerződésre hivatkozni? A magánszemély tulajdonos 10 százalék költséget számol el, nem rendelkezik adószámmal, áfát nem számol fel. Például, ha 80 000 forint a bérleti díj a megállapodás szerint, akkor a 10 százalékos költséghányad levonása után, a 72 000 forint szja-előlege 11 520 forint. Ez elszámolható költségként, vagy ezzel csökkenteni kell a tulajdonos felé fizetendő megállapodás szerinti bérleti díjat, ez esetben a 80 000 forintot?

Közhasznú szervezet ingatlan-bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! "A" közhasznú egyesület alapít egy "B" közhasznú oktatási szervezetet (játszóházat is működtet az oktatási szervezet). Mindketten külön adószámmal rendelkeznek, Az alapító "A "közhasznú egyesület havi 300 ezer forintért bérbe ad "B" közhasznú szervezetnek egy ingatlant, ahol "B" közhasznú szervezet az oktatási tevékenységet végzi (nem akreditált oktatás), elsősorban beteg gyermekekkel foglalkozik. Egyik szervezet sem végez vállalkozási tevékenységet. "A" egyesület alapszabályzatában szerepel az ingatlan-bérbeadás, mint közhasznú tevékenység. Helyesen jár-e el az "A" közhasznú egyesület, amikor az ingatlan-bérbeadást nem vállalkozási tevékenységként veszi figyelembe, hanem közhasznú tevékenységként. Ahhoz, hogy az ingatlan-bérbeadás közhasznú tevékenység legyen, mire nem költheti a bérleti díjat az egyesület? Mindkét közhasznú szervezet alanyi mentességet választott az áfatörvény szempontjából. Köszönöm a segítségét.

Bérelt ingatlan cégtől Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft.-nek két tagja van, férj és feleség, tevékenységi köre bérbeadás. A cég tulajdonában van egyéb üzlethelyiségeken kívül egy 40 négyzetméteres lakás is. Kérdésem, hogy a kft. bérbe adhatja-e a feleségnek, mint magánszemélynek a lakást? Ha igen, a bérleti díjat hogyan állapíthatják meg, hogy a NAV elfogadja? Ha a lakást berendezve adja ki, a berendezés áfája levonható? Előre is köszönöm a választ!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink