549 találat a(z) bérleti díj cimkére
Bérleti díj elszámolás Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az alábbi számviteli kérdésben kérjük a segítségüket: cégünk bérleti díjat fizet ki természetes személynek. A kérdés az, hogy ez személyi jellegű egyéb kifizetés vagy igénybe vett szolgáltatásnak minősül? Szintén ehhez kapcsolódva, ha egy adószámos magánszemélynek fizetünk ki díjakat megbízási szerződés alapján, számla ellenében, az igénybe vett szolgáltatás vagy személyi jellegű kifizetés?
Céges autó bérbeadása dolgozónak Kérdés
Költségtakarékossági okokból cégünk a korábban biztosított, ebből következően használt cégautót, határozatlan időre bérbeadná dolgozójának, aki a személygépkocsi üzemben tartójává válna. Úgy gondoljuk, hogy így – miközben a személygépkocsi a cég tulajdonában marad és változatlanul elszámolnánk az amortizációt –, a dolgozót terhelné a gépkocsi üzemeltetésével kapcsolatos összes költség, de a cégautóadót sem neki, sem a cégnek nem kellene megfizetnie. Működőképes-e ez a konstrukció? Vannak-e buktatói? Vannak-e adó- vagy illetékfizetési vonatkozásai? Mire figyeljünk a bérleti szerződés megkötésekor (a szerződésben nem tervezünk olyan kitételt, amely a dolgozónak X idő elteltével valamilyen vásárlási jogot adna)? Van-e javaslatuk a bérleti díj minimumát illetően?
Lakóingatlan munkásszállás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következőben kérném segítségét. Lakóingatlant bérelünk, ahol saját dolgozóinkat helyezzük el. A juttatás körülményei megfelelnek a munkásszállással szemben támasztott követelményeknek, így ez a dolgozók felé az szja-törvény szerint nem minősül adóköteles juttatásnak. (A dolgozóktól nem kérünk térítést.) Kérdéseim: 1. Visszaigényelhetjük-e a bérleti díj áfáját? 2. Keletkezik-e áfafizetési kötelezettségünk a térítésmentes szolgáltatásnyújtás miatt? Válaszát előre is köszönöm!
Nemzetközi szervezetnek bérbeadott ingatlan áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk ingatlan-bérbeadással foglalkozik. Tevékenységére az áfakötelessé tételt választotta. Társaságunk az ingatlanát bérbe kívánja adni egy, az Áfa tv. 107. paragrafus (1) b) pontja alá tartozó, török illetőségű szervezetnek. Az Áfa tv. vonatkozó rendelkezései alapján ingatlannal kapcsolatos nemzetközi ügyletek esetén a teljesítés helyét az ingatlan fekvése határozza meg. Kérdésem, hogy amennyiben a szervezet részünkre átadja a mentességi igazolását, úgy a bérleti díjat áfásan kell-e számláznunk és a szervezet utólagos visszatérítés formájában igényelheti vissza az áfát, vagy mentesen kell számláznunk, mivel a szervezetet közvetlen áfamentesség illeti meg? Válaszát köszönjük.
Bérleti díj és továbbszámlázott közüzemi díj Kérdés
Tisztelt Címzett! Szeretném állásfoglalásukat kérni. Ügyfelem áfakörbe bejelentkezett adóalanytól bérel ingatlant. A bérbeadási tevékenysége kapcsán a bérbeadó nem választotta az áfát, így a kapott bérletidíj-számlák mentesek az adó alól. Kérdésem az lenne, hogy a közüzemi díjak továbbszámlázása kapcsán is mentes státuszban kell számlázni? A közüzemi órákat nem írták át a bérlőre, és jelentős összegű számla érkezett elszámolásként az első negyedévre. A továbbszámlázás során mentes számlát kaptunk, kérdésem, helyesen járnak el a továbbszámlázás kapcsán, hogy nem számolnak fel áfát? Várom megtisztelő válaszukat! Köszönettel: Sz. A.
Erdő haszonbérbe adásának számviteli és adózási szabályai Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély erdőt adott haszonbérletbe egy vállalkozásnak. A haszonbérleti szerződés határozott idejű, 5 éven túli időre szól. Ezzel kapcsolatosan több kérdésben szeretném a segítségét kérni: - A vállalkozás könyveiben a haszonbérletből származó kötelezettséget milyen módon kell nyilvántartásba venni? Mint ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni értékű jog, vagy pedig a haszonbérlethez kapcsolódó bérleti díjat a szerződésben meghatározott időre el kell határolni, és időarányosan évente feloldani? Lehet-e bevételarányos feloldást alkalmazni akkor, ha a szerződésben a bérleti díj megfizetése a fakitermelési bevételhez van kötve? - Másrészt a magánszemélynek milyen "bizonylatot" kell kiállítania a haszonbérletről? Egyáltalán kell-e? Ehhez kapcsolódóan az adóhatóságtól kell adószámot igényelnie és számlát kell kiállítania? - Harmadrészt jól gondolom-e, hogy a magánszemélynél a haszonbérletből származó jövedelem adómentes a fenti feltételek fennállása esetén? Válaszát előre is köszönöm!
Bérleti díj és az értékcsökkenés kapcsolata Kérdés
Tisztelt Szakértő! Önkormányzatok által létrejött társulás adhatja-e kisebb összegért bérbe a tárgyi eszközeit, mint a megállapított értékcsökkenés, illetve a nullára leírt eszközét ingyenesen átadhatja-e használatra? A számviteli törvény szerint megállapított leírási kulcs változtatható-e? Ha igen, akkor mi a módja? Köszönettel várom válaszát.
Kávéautomata bérleti díja Kérdés
Tisztelt Szakértők! A következő kérdésben kérném szíves segítségüket! Egy társaság a székhelyén kávéautomatát állított föl, amelyből a dolgozók szabadon, ingyenesen fogyaszthatnak kávét és teát. Az automatába beszerzett árut egyes juttatásként számoljuk el, és 16% szja-val, valamint 27% ehóval adóztatjuk. A gép működtetése kapcsán felmerülő további költségek okoznak gondot: például az automata bérleti díja vagy a gép karbantartási díja is része az egyes juttatásnak és adóalapot képez? Nem világos ugyanis, hogy az Szja tv. csak a közvetlen, a dolgozók által ténylegesen elfogyasztható árukra, igénybe vehető szolgáltatásokra írja elő az adókötelezettséget, vagy a közvetetten igénybe vett szolgáltatásokra is, mint például az említett gépbérleti díjra, vagy karbantartási költségre? Továbbá még arra is szíveskedjenek kitérni, hogy az említett szolgáltatások előzetes áfatartalma Önök szerint levonható-e? Segítségüket előre is köszönöm! Tisztelettel: KSI
Bérleti díj Kérdés
Tisztelt Cím! Az egyik ügyfelem irodát bérel, mivel a helyiség eléggé le van pukkanva, ezért a bérlő felújítaná. A kérdése az, megteheti-e, hogy a bérleti díj fejében felújítja (addig nem fizet bérleti díjat, amíg a felújítás költsége el nem fogy). Ha igen, milyen költségvonzata van ennek? Járulék, adó stb... Köszönöm előre is válaszukat. Üdv. Valler Istvánné
Rendelő bérlése Kérdés
Az orvosi rendelő bérleti költsége elszámolható-e anyagköltségként?
Bérleti díjhoz kapcsolódó rezsiköltségek áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Általános szabályok szerint elszámoló egyéni vállalkozó szerződés szerint havi 100 000 forintot számláz bérleti díj jogcímen (áfa nélkül). A szerződés szerint, mivel az energiaszolgáltatónál nem lettek átírva a fogyasztók, a számlákat továbbszámlázza a bérlő felé. Kérdésem, hogy ezeken a számlákon az áfa feltüntetése hogyan alakul? 27 százalékos, ahogy az eredeti kapott számlán van, vagy áfa nélküli, a bérleti díjhoz hasonlóan? Válaszát előre is köszönöm!
Bérleti díj elszámolása számla nélkül Kérdés
Ügyfelünk vállalkozási célú ingatlant (irodát) bérel egy magánszemélytől. A bérbeadásról szerződés készült. A magánszemély nem rendelkezik a bérbeadáshoz adószámmal, számlát nem állít ki a szolgáltatásról, csupán egy számviteli bizonylatot. A számviteli bizonylat minden adatot tartalmaz, amely a bérbeadási ügylet jellenzője: eladó és vevő megnevezése, időszak, összeg stb. A bizonylat sorszámozását a kibocsátó magánszemély végzi. Az szja levonása ezen bizonylat alapján történik havonta. Kérdésem: elszámolható-e a bérleti díj költségségként a vállalkozásnál számla hiányában, csak a számviteli bizonylat alapján?
Bérleti díj + közös költség Kérdés
Egy cég. hosszútávú bérleti szerződést kötött egy alagsori teremgarázs tulajdonosával, egy másik kft-vel, a létesítmény építőjével. A cég 2013. novemberig csak bérleti díjat fizetett (alap + ÁFA) a tulajdonosnak. A ház lakóközössége igényei szerint újabb költség jelenik meg a teremgarázsban parkolók felé. A teremgarázs tulajdonosa egyoldalúan írt egy levelet a cégnek, hogy ettől kezdve a bérleti díj fizetése mellett külön közös költséget kell fizetni a társasház megadott számlájára. A társasház erről a társasházi törvényre hivatkozva számlát nem állít ki "csak" be kell fizetni. A kérdésem a következő: milyen alapon tudja a bérlő cég ezt a közös költséget kifizetni számla hiányában és elszámolni legális költségként?
Bérleti szerződés (bérlemény) Kérdés
Tisztel Szakértő! Bérleti szerződéssel kapcsolatban lenne kérdésem. Egy magánszemély (bérbeadó) adja bérbe alapítványnak (bérlő) "tárgyait" körülbelül fél hónapra, 50 ezer értékben. Milyen adófizetési kötelezettség terheli? (90 százaléka utána lehet a 16 százalék szja, és 27százalék eho (ha 10 százalék költséget nézzük)? Előre is köszönöm a válaszát!
Gondnoki lakás bérleti díja Kérdés
32 éve épült saját tulajdonú 65 lakásos épületben 1 lakás (gondnoki) közös tulajdonban van, és mint közös helyiség után a közüzemi díja a 64 tulajdonost terheli. A gondnok a lakáshasználatért bérleti díjat nem fizet. A gondnoki lakás használata természetbeni juttatásnak minősül-e, ha igen, van-e fizetési kötelezettsége az adományozó közösségnek. A lakhatás biztosítása a bérezésnél figyelembe vehető-e, ha igen, milyen arányban. Kérhet-e a lakóközösség bérleti díjat a szolgálati lakásért, amennyiben a felek teljes munkaidős bérezésben állapodtak meg.