1060 találat a(z) bérbeadás cimkére

Adószámos magánszemély áfásan Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszeméllyel kapcsolatosan szeretnék tájékoztatást kapni. Egy magánszemély ingatlan-bérbeadásra kiváltotta az adószámát, majd 2016.01.01-el bejelentkezett a NAV felé, hogy áfásan szeretné folytatni. Adószámos magánszemély lehet áfás, és így áfás számlát is állíthat ki? Hol találok erre pontos hivatkozást a törvényben! Segítségét előre is köszönöm szépen!

Ingóság bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Partnercégünk magánszemélytől szeretne gépet bérelni. A magánszemélynek kell-e adószámot kiváltani, számlát kiállítani a bérleti dijról? Ha igen, azt áfásan kell megtennie? Költséghányad alkalmazása lehetséges-e a bevételből? Valamint keletkezik-e ehofizetési kötelezettség? Válaszát előre is köszönöm.

Kata – áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a katás egyéni vállalkozó áfaalany (nem választotta az alanyi mentességet), és mellette mint magánszemély a saját ingatlanját bérbe adja, akkor a bérbeadást is áfával növelt értéken kell számláznia, vagy mint magánszemély, 6 millió forintig számlázhat áfamentesen? Illetve össze kell adni az egyéni vállalkozásban elért bevételt a bérbeadás bevételével? És ha úgy eléri a 6 millió forintot, csak utána kell áfával növelt értéken számláznia? Mert a NAV oldala csak arra tér ki, hogy ha a kataalany alanyi áfamentes, és mint magánszemély is mentesen adja bérbe az ingatlanát, akkor össze kell adnia a bevételeket, és ha eléri az értékhatárt, akkor a bérbeadás is áfás lesz. Előre is köszönöm a válaszát.

Horgásztó üzemeltetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nonprofit kft. bevételei horgászengedélyek, napijegyek, sportjegyek értékesítéséből, illetve halasítási hozzájárulásból tevődnek össze. Ezen bevételeket az áfatörvény 85. § (1) m), illetve 85. § (4) e) alapján adómentes tevékenységként kezeljük. NAV honlapján 2016.12.05-én megjelent egy tájékoztatás a halgazdálkodásra jogosult területi jegyének áfa megítéléséről, ezzel kapcsolatban szeretném kérdezni, hogy január 01-től hogyan kell kezelni a bevételeinket? Továbbra is a 85. § alapján vagy bérbeadásként, ahogyan a tájékoztató írja? Amennyiben bérbeadás, akkor a nonprofit kft.-nél vállalkozási tevékenységnek minősül? A halasítási hozzájárulást hogyan kell kezelni áfa, illetve számviteli szempontból?

Áfa alanyi mentesség Kérdés

Tisztelt szerkesztőség! Egy könyvelői fórumon felvetődött, hogy ha egyéni vállalkozó a vállalkozása mellett, ingatlant is bérbe ad - bejelentetten magánszemélyként - akkor a bérbeadás bevétele is beleszámít az alanyi mentes értékhatárba. NAV állásfoglalást is mellékeltek, ahol az áfa alanyi mentességet személyhez kötik és nem vállalkozáshoz. De ha ez így van, akkor egy ingóság értékesítése is beleszámítana az értékhatárba, pedig azt egy bizonyos összegig nem is kell bevallani. Sőt, de nem akarok tovább menni, kérem szíves válaszukat. Köszönettel: Bertháné

Értékcsökkenés mértéke Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk fuvarozással, illetve bérbeadással foglalkozik. Saját tulajdonú gépjárműparkkal rendelkezünk, melyben tehergépkocsik, vontatók, fékpótkocsik és munkagépek találhatók meg. 2015. december 31-éig az eszközök értékcsökkenésének mértéke normál esetben: 20 %, bérbeadás esetében: 30 % volt. Kérdésem: 2016-tól van-e lehetőségünk arra, hogy a törvényi szabályozástól eltérjünk, és társaságunk belső számviteli szabályozásában alacsonyabb kulcsú (%-ú) értékcsökkenést határozzunk meg? Ebben az esetben van-e meghatározva minimális mértékű (kulcsú) értékcsökkenés? Köszönettel: Stock Ildikó

Bérbeadott ingó vagyontárgy eszköz vagy áru Kérdés

Egy vállalkozás hangszert vásárol. Ha ezt eladja, akkor áruként kell könyvelni. A kérdésem az lenne, hogy eszközként kell-e nyilvántartani, és értékcsökkenést elszámolni, ha ugyanezt a hangszert mégsem adja el, hanem (esetleg több évre is) bérbe adja?

Nyugdíjas katás egyéni vállalkozó bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségüket kérni. Öregségi nyugdíjas katás fogorvos egyéni vállalkozó úgy döntött, hogy befejezi a vállalkozást és majd mint magánszemély bérbeadja a rendelőjét a felszereléssel együtt. Az ÁNTSZ azonban nem engedélyezi a fogorvosi műszerek bérbeadását magánszemélyként. Maradhat-e kata alatt a vállalkozó ezzel az ingatlan és berendezései bérbeadási tevékenységgel? Vagy vissza kell térnie az szja alá? Vagy van-e más lehetősége? Köszönjük szépen a segítséget!

Kata és ingatlan bérbeadása Kérdés

A kérdésem a következő: 2012. évi CXLVII. törvény szerint nem választhatja az adóalanyiságot az a vállalkozás, amely az Önálló vállalkozók tevékenységi jegyzéke, illetve a TEÁOR 2008 szerint 68.20 Saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése besorolású tevékenységből az adóalanyiság választásának évében bevételt szerzett. Ez arra is vonatkozik, ha valaki saját ingatlanát magánszemélyként bérbe adja? Ez kizáró ok a kata alól? A választ köszönöm.

Külföldi vállalkozás magyarországi ingatlant vesz és bérbead: áfa és társasági adó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem segítségét, hogyan kell helyesen eljárni, ha egy németországi vállalkozás megveszi a magyarországi leányvállalatának üzemcsarnokát mint ingatlant, majd bérbe adja vissza a magyarországi leányvállalatnak. Kérem, hogy az áfa, illeték és társasági adó és helyi adó kötelezettség tekintetében is legyen szíves megírni a választ! Keletkezik-e a német vállalkozásnak ebből kifolyólag telephelye Magyarországon? A NAV-hoz kell-e valamilyen bejelentést tenni a fentiekkel kapcsolatban? Köszönöm válaszát. Üdvözlettel: Papné Galba Márta

Építőgép bérbeadása Kérdés

Építőipari munkagép határozatlan időre történő bérbeadása kezelővel, hatósági engedélyhez kötött konkrét munkaterületre, ahol a munkavégzést a bérbevevő irányítja, egyenes, vagy fordított adózás alá tartozik-e, ha a díj elszámolása órában vagy napban történik? Igen, vagy nem?

Ingatlan-bérbeadás – fordított áfa Kérdés

Tisztelt Szakértők! Társaságunk adószámának 9. karaktere 2-es. Jelenleg egyfajta tevékenységet végez, lakóingatlannak nem minősülő ingatlanát adja bérbe, amiről nettó számlát állít ki. A bérbeadást nem tettük adókötelessé. A társaság nevére szól egy építési engedély, aminek értelmében az építkezést még az idén el kell kezdeni. A kivitelezővel most készülünk szerződést kötni, és úgy értelmezzük, hogy a munkáról fordított áfás számlát kell kiállítani. Ha minden így megy tovább, akkor értelmezésünk szerint nem vagyunk jogosultak levonni az áfát. 1. Jól értelmezzük ezt a gazdasági eseményt? 2. Mi történik, ha 2017. január 1-jétől kezdődően adókötelessé tesszük a bérbeadást? Úgy gondoljuk, hogy ekkor már lehetőség adódik az áfa levonására. Ha a beruházást megkezdjük idén, amikor még nem folytatunk adóköteles tevékenységet, de a befejezéskor, a számla befogadásakor már igen, akkor levonható az áfa? 3. Vagy ha esetleg jobb megoldás az, hogy az idén befogadunk egy kisebb összegű számlát, aminek nem vonjuk le az áfáját, majd jövőre a különbözetről a számlát, aminek az adóját levonásba helyezzük? 4. Az is felmerült, hogy az áfalevonhatóság miatt nem bérbeadás útján hasznosítjuk tovább az ingatlant, hanem mi fogjuk azt üzemeltetni más, adóköteles célra. 5. Esetleg tudnak ezeken felül jobb megoldást javasolni? Arra szeretném kérni Önöket, hogy fenti lehetőségeken egyenként végignézve vizsgáljuk meg azok áfá hatását. Köszönettel: István

Bérbeadás vagy szállásszolgáltatás Kérdés

Tisztelt dr. Csobánczy Péter! A http://adozona.hu/kerdesek/2014_1_9_Munkasszallas_AFAja_jli linken olvasható válaszához hasonló az esetünk: egy vendégházunkat bérbevenné egy cég a munkásai számára először 2 hónapra, majd egyéves időtartamra. A válaszában említett NAV-tájékoztató szerint alapvetően turisztikai jellegű szálláshely-szolgáltatás sorolható a 3/A melléklet II.1. pontja alá, itt viszont a cél nem turisztikai jellegű, erre egyedül az utalhat, hogy takarítjuk a vendégházat és mosatjuk a textíliákat. Minek kell tekintenünk a nyújtott szolgáltatást? Köszönettel: Jászné

Egszemélyes kft.-tulajdonos lakása a székhely Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. székhelye a tulajdonos családi házában van. A tulajdonjog 50-50 százalékban a tulajdonos férj és feleség tulajdona. Köthet-e az egyszemélyes kft. bérleti szerződést, a családi ház egyik helyiségére mint irodára? Amennyiben a rezsidíjak a magánszemélyek nevére szólnak, a bérleti szerződésben lehet-e rendelkezni arról, hogy négyzetméter-arányos rezsiköltség - a bérleti díjon felül -, a bérleti díj részét képezi? A szerződésben kiköthetik-e, hogy nem az 50-50 százalékos tulajdoni hányad arányában részesülnek a bérbeadásból származó jövedelemből? Lehet-e csak a kft. tulajdonos férj a bérbeadó? Válaszát előre is köszönöm.

Kata Kérdés

T. Szakértő! Kft. 2017-től szeretne a kata alá tartozni. A kft. alatti halmozott tagi kölcsön sorsa mi lesz, illetve az eredménytartalékot le kell-e adózni azonnal vagy továbbviheti a kata alá? Tevékenységi köre üzlethelyiség bérbeadása, régiség adásvétele (különbözeti áfa) és egyéb kiskereskedelem. Segítségét köszönöm, Ildi

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink