396 találat a(z) arányosítás cimkére

500 kilométer gépkocsi-költségátalány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az szjatörvény 11. melléklet III. 11. pontja szerinti havi 500 kilométer átalányköltség és a hozzá kapcsolódó kilométerenként 15 forint elszámolása egyéni vállalkozó esetében hogyan alakul, ha a vállalkozó táppénzen van? Átalányról lévén szó, arányosítani kell-e a költséget? Segítségüket előre is köszönöm!

Katás betegsége Kérdés

Tisztelt Szakértők! Heti 36 órás bejelentett munkaviszonnyal rendelkező bt. beltag kata szerint adózik, és 25 000 forint katát fizet. 2017 július közepén alakult a bt. Hosszabb ideje betegeskedik, ami miatt táppénzen van főállásában, mert az fizikai munka, de a vállalkozást tudja működtetni. Októberben felvett egy alkalmazottat, aki majd tudja helyettesíteni őt abban az esetben, ha kórházba kerülne, illetve segít neki a vállalkozás ügyeiben. November hónapban nem tudta ellátni tevékenységét, de az alkalmazott közreműködésének köszönhetően bevételt tudott realizálni. Kérdés, hogy ebben az esetben a november hónapra az orvosi rózsaszín szelvények másolatával mentesülhet-e a kata fizetési kötelezettség alól? Ha igen, akkor a novemberben szerzett bevételt is lefedheti-e a 7., 8., 9.,10., 12. hónapkora befizetett kata? Tehát ha novemberben 600 000 forint bevétele volt, valamint júliustól októberig 3 800 000 forint és decemberben 300 000 forint bevételt realizált, az éves szinten 4 700 000 forint. Ezt "lefedi" az 5 havi kata, és különadó nem keletkezik? Köszönettel:

Mikrogazdálkodói beszámoló évközben Kérdés

2017.11.01-jével ügyfelem tao helyett a kiva adózást választja. 2017.10.31-ével mikrogazdálkodói beszámolót készít. Tisztában vagyok az elhatárolás ide vonatkozó szabályával, azonban nem tudom eldönteni, hogy az éves költségeket (gépjárműadó, biztosítások, stb.) arányosítva (elhatárolással) könyveljem-e. Köszönöm, üdvözlettel CsK

Áfaarányosítás számítása Kérdés

Üdvözlöm! Áfaarányosítással kapcsolatban a kérdésem: A kft. havi áfabevalló és van áfás, valamint tárgyi adómentes bevétele is. Minden hónapban külön-külön megállapítom az arányosítással levonható áfa összegét, ekkor a havi bevételek arányában. Ha a teljes évet veszem alapul (január 1-jétől december 31-éig) a ténylegesen levonható áfa megállapításához, és az egész évre vonatkozó arányszámmal számolva változik (mert biztosan fog) a levonható áfa (éves szinten számított) összege, mit tehetek? Az ilyen módon keletkezett eltérés összegét "építsem be" a decemberi áfabevallásba vagy könyveljem egyéb ráfordításként – esetleg egyéb bevételként? Milyen módszert ajánlanának, hogy a leghatékonyabb legyen a könyvelés?

Beszerzés fejlesztési tartalékból Kérdés

Fejlesztési tartalékból beszerzett gépjárművet kívánunk eladni. A gépjárművet 2014-ben képzett összegből 2015-ben teljes mértékben fejlesztési tartalékból vásároltuk. 2015-ben, 2016-ban, 2017-ben adótörvény szerinti értékcsökkenést nem számoltunk el az eszközre. Az eszköz hasznos élettartama öt év, tehát csak két év múlva adhatnánk el következmények nélkül. 2018. februárban történne meg az értékesítés. Az előrehozott értékcsökkenés mint adóalap-csökkentés, gondolom, nem jár teljes összegben. Mekkora lesz az adóalap-növelés 2018-ban? Arányosíthatok-e? Vagy a teljes csökkentő összeggel kell növelnem az adóalapot, amikor eladják az eszközt? Előre is köszönöm a segítségüket.

Reagálás a 2017.12. 21-ei válaszra Kérdés

Eredeti válasz http://adozona.hu/kerdesek/2017_12_14_afa_beruhazas_esten_cfm#utm_source=dailypost&utm_medium=email&utm_campaign=notice Kedves Tirpák Anita! A kérdésemre adott válasza nagyon alapos és kimerítő, melyet nagyon köszönök. Világos a magyarázat. Egy ponton szeretném csak pontosítani a kérdést. Valószínűleg egy kicsit eltereltem a figyelmet az áfa tv. 134. § (2) felé, de a cég csak áfás bevételt realizál, arányosítania nem kell semmilyen oknál fogva. Ezért jól gondolom ugye, hogy ezt a bekezdést nem kell alkalmaznia (134. § (2)), azaz az előzetesen felszámított adót a teljesülés időpontjában beállíthatjuk visszaigénylésbe? Majd a beruházás befejezésekor az arányos részt kiszámlázzuk a magánszemély felé. Nagyon köszönöm a választ! Tisztelettel Halmosi István

Gyerekek után járó pótszabadság Kérdés

Tisztelt Szakértő! November 1-jén belépett munkavállalónak akinek 2 kiskorú gyermeke van, a gyerekek után járó pótszabadságot arányosítani kell-e vagy jár neki a teljes négy nap? Köszönettel: Balogné Csóti Anikó

Munkaruha elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk kölcsönzött munkavállalókat is foglalkoztat, akiknek a munkavégzéshez cégünk biztosítja a munkavédelmi ruházatot a munka törvénykönyve és a munkavédelemről szóló jogszabályok alapján. Amennyiben a ruházat kihordási idején belül az adott munkavállaló kapcsán megszűnik a kölcsönzési jogviszony, a kölcsönbeadó cég felé a munkaruházat beszerzési értékének időarányos részét kiszámlázzuk, áfa felszámításával. A kölcsönbeadó és a kölcsönvevő írásban megállapodtak, amely alapján a kihordási időn belül le nem adott munkaruházat időarányos értékét érvényesítheti társaságunk. Kérdésem, hogy mindezt áfa felszámításával kell-e számlázni a kölcsönbeadó felé.

Kedvezményes nyugdíj mellett dolgozó nő keresete Kérdés

Tisztelt Szakértő! Következő kérdésemre kérem szíves válaszát: a nők kedvezményes nyugdíja mellett dolgozó 2017. október 4-én elérte a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt. Meddig vonatkozik rá a kereseti korlát? Arányosítva október 4-éig vagy ebben az évben még egész évben vagy csak 2018. január 1-jétől kereshet korlátlanul? Köszönettel Erdélyi Jánosné [email protected]

Reklámadó Kérdés

Tisztelt Szakértők! A reklámadótörvény szerint mentes az adó alól a reklámközzétevő adóalany adóköteles tevékenységéből származó adóévi nettó árbevételéből 100 millió forint,mely de minimis támogatásként vehető igénybe. Ez 2017. július 1-jétől van érvényben. Ha a reklámadót nem arányosítással állapítom meg 2017. évre, hanem az év első felére könyvviteli zárlatot készítek és a második félévre a tényleges II. félévi árbevétel alapján, akkor is igénybe vehetem a 100 milliós de minimis támogatást, vagy csak 50 millió forintot? Válaszukat köszönöm.

Katás egyéni vállalkozó, áfa értékhatár Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy magánszemély, aki adószámos magánszemélyként be volt jelentkezve a NAV-hoz ingatlan-bérbeadási tevékenységre évek óta, tárgyi mentes tevékenységre. 2017.04.01-jén katás egyéni vállalkozásra váltott, ahol alanyi adómentességet választott, és ezzel egy időben bejelentésre került, hogy a bérbeadási tevékenységet magánszemélyként végzi. Az áfatörvény 189. § -a tartalmazza a kötelező arányosítást, de csak a nyilvántartásba vétel esetén. Mi az Önök álláspontja azzal kapcsolatban, hogy mivel az adóalany már nyilvántartásba vett adóalany volt az egyéni vállalkozás indítása előtt is, így a teljes 8 millió forintos bevételi határt lehet figyelembe venni egész évre vagy arányosítani szükséges? Köszönettel:

Alanyi mentesség Kérdés

Tisztelt Szakértők! Ügyfelem jelenleg áfa hatálya alá tartozik. Jövő januártól szeretne alanyi mentességet választani, de már előre tudjuk, hogy át fog esni az áfatörvény hatálya alá körülbelül áprilistól, arányosítva az évre. A kérdésem az lenne, hogy ez megoldható így? Segítségüket előre is nagyon köszönöm!

Fizetővendéglátás – tételes átalányadó arányosítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődnék, hogy az a rövidtávon bérbeadó, aki a bérbeadást (adószámigénylést) november 15-én kezdi meg, a szobánként fizetendő 38 400 forint tételes átalányadót arányosíthatja? Ha igen, akkor naptári napokra vagy hónapokra kell számolni? Ha a tevékenységet december 15-én befejezi, akkor hol kell jelezni, hogy az év végén is arányosíthasson? Válaszát előre is köszönöm!

Katás év közben kezdőnél Kérdés

Tisztelt szakértő! November közepén kezdő egyéni vállalkozás, alanyi mentes, mely esetben marad továbbra is alanyi mentes, ha a 8M ft /12 *2 hónapra max kiszámláz 1 333 333 forintot, vagy ha a 12M ft/12*2 = 2 000 000 forintot is kiszámlázhat?

Pénzjuttatás éves keretösszege Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő. Egy kft. pénzjuttatást (évi 100 ezer forint) szeretne adni dolgozóinak, decemberi kifizetéssel. Vannak olyan dolgozók, akik év közben kiléptek (például 04.20-án), és visszaléptek év közben (például 10.05-én). Ezeknek a dolgozóknak mennyi pénzjuttatás adható? Számolhatom arányosan 01.01.-04.20. és 10.05.-12.31. (összesen 7 hónapra), vagy csak a 10.05.-12.31. időszakra (3 hónapra)? Köszönöm mielőbbi válaszukat!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyesület – számlázás

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Tartós részesedés

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink