421 találat a(z) arányosítás cimkére
Áfacsoport arányosításba bevont áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Csoportos áfával kapcsolatban merült fel több kérdésünk. Adott egy áfacsoport, ahol van olyan csoporttag, aki olyan tevékenységet is végez, amely áfa alól mentességet élvez. Ennek alapján a beszerzéseinél tekintettel kell lenni arra, hogy mentességet élvező tevékenysége kapcsán történt a beszerzés vagy áfaköteles tevékenységéhez használja fel azt. Ha a tételes elkülönítés nem megvalósítható, és olyan arányt sem tud képezni, amely pontos lenne, arányosításba vonja azokat a beszerzéseit, ahol nem állapítható meg egyértelműen a kapcsolódó felhasználás. Ilyen módon az áfatörvény szabályozása alapján számított arányszámmal vezeti át időszak végén levonásba az áfa összegét is. Kérdésünk lenne, hogy az áfacsoport esetén is így működik? Vagyis minden tag, akinek van beszerzése, mely esetleg csoporton belül vagy csoporton kívülre (más tag által) kerül felhasználásra mentes értékesítéshez, úgy kell eljárjon, hogy arányosításba veszi az adott beszerzés áfa összegét. A képviselő pedig az áfabevallás összeállításakor a csoport minden (!) áfás és mentes értékesítése figyelembevételével állapítja meg az arányt. Ilyen esetben az egymás közötti értékesítések nem számítanak mentes értékesítésnek, hiszen azok eleve nem mentességet élveznek, hanem áfatörvény hatályán kívüli ügyletnek minősülnek. Az arány megállapítása után az egyes tagokra jutó arányos áfa feladását le le kell könyvelni, ezek után lehet az összesített adatokkal elkészíteni a bevallást.
Áfa alól mentesség a tevékenység sajátos jellegére tekintettel
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság eladásra épít lakóházakat. Tevékenységi körébe alapításkor felvette a "6810 Saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése" tevékenységet is, azonban a tevékenységet még nem végzi. Ezt a tevékenységet nem tette adókötelessé. Az áfatörvény 88. §-a szerint a tevékenység megkezdése előtt adókötelessé teheti. Mely időpont számít a tevékenység megkezdésének? Amikor egy bérbeadási szerződést köt? Az első bérbeadási számla kiállítása? Esetleg az az időpont amikor lehetőségként felvette a tevékenységi körébe? Abban az esetben, ha egy eladásra épített lakást nem tud értékesíteni, és ezért (kényszerből) bérbeadás útján fogja hasznosítani. Miután nem választotta az adókötelesség tételt mentes lesz a bérleti díj. Hogyan kell eljárni ezután? Mi történik az építkezéskor levont áfával? Van-e ezzel kapcsolatban valami kötelezettsége? Mentesre számlázza a bérleti díjat. El tudja különíteni az egyes tevékenységekhez kapcsolódó áfákat, amiket nem tud elkülöníteni, azokat meg árbevétel arányában arányosítani kell, éves szinten göngyölten (ha jól tudom 20 évig)? Technikailag hogyan kell az arányosítást végezni, jó lenne, ha erre egy példával segítséget kapnék! Mi történik, ha ezt a lakóházat négy év múlva értékesíteni fogja? (Az ingatlan értékesítést sem tette adókötelessé.) Értékesítheti mentesen? (Mint említettem építésnél értékesítési célra szánta, és levonta az áfát.) Nagyon köszönöm!
Ingatlan áfa kérdés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. tárgyi eszközként vásárolt 2013-ban és 2017-ben ingatlanokat (irodaház, hűtőház, üzlet megnevezéssel). Vásárláskor a fordított áfát alkalmazták minden esetben, mivel minden fél megfelelt a feltételeknek. (Minden fél be volt jelentkezve a NAV-nál ingatlanértékesítés címén az áfakörbe.) Kérdésem abból adódik, hogy az ingatlanokat birtokoló cég értékesíteni kívánja az ingatlanokat. Mire kell figyelnünk az ingatlanértékesítésnél áfaszempontból, ha az ügylet létrejön (áfaarányosítás)? Keletkezik-e áfafizetési kötelezettségünk? Egyéb tudnivalónk van-e ebből kifolyólag? Várom válaszukat! Tisztelettel:
Őstermelő támogatásának elhatárolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy mezőgazdasági őstermelő 450 millió forint értékben végez építési beruházást (sertéstelep, plusz technológia). A beruházást 2016-ban kezdte, és várhatóan 2019-ben helyezi üzembe, ekkor fogja megkezdeni az értékcsökkenési leírást. A beruházáshoz kapcsolódóan 2019. év végén várhatóan 186 millió forint támogatást fog kapni. Ha a teljes támogatás bevétel lesz 2019-ben, de az értékcsökkenési leírást a beruházás aktiválása után csak időarányosan számoljuk el, akkor 2019-ben nagy nyereség jelenne meg. Kérdésem az lenne, hogy lehetőség van-e őstermelő esetében arra, hogy a támogatást csak az értékcsökkenési leírással arányosan vegyük figyelembe bevételként, és így az évekre elosztva jelenne meg a nyereségben? Köszönettel: Erdélyi Andrea
Alanyi mentes áfaarányosítás
Kérdés
Magánszemély 01. 01-jétől kap saját tulajdonú ingatlan bérbeadásáért bevételt. Év közben egyéni vállalkozó lett, ahol induláskor szintén az alanyi mentességet választotta. Az a kérdés, hogy hogy az áfa alanyi mentesség éves értékhatáraként 2018-ban az éves 8 milliós értékhatár vagy az egyéni vállalkozás inditásának a napjától arányosított értékhatárral kell-e számolni?
SZÉP-kártyás juttatások elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Állásfoglalását szeretném kérni az alábbi témában. Abban az esetben, ha év közben szűnik meg a munkavállaló munkaviszonya, és az időarányos (450 ezer forintos korlát) részt a munkavállaló részére juttatott SZÉP-kártyás összeg nem haladja meg, azonban az egyes alszámlára juttatott összeg – a három zsebből kettő esetében – meghaladja (egy esetében még adható lenne a kedvezményes adózással), külön-külön (zsebenként) kell vizsgálni az időarányos részt, vagy elég egy összegben nézni a 450 ezer forint időarányos részét? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Varró Mária
Nyugdíj visszamenőleges megállapítása, jövedelemkorlát
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 40 évet meghaladó nyugdíjjogosultsági szolgálati idővel rendelkező nő munkavállaló 2018. augusztus 1-jéig visszamenőleg kérelmezi a nyugdíja megállapítását . Hogyan vonatkozik a Tbj. 83/B paragrafusa szerinti jövedelemkorlát (a minimálbér 18-szorosa) az augusztus hónaptól megszerzett jövedelmére akkor, ha a visszamenőleges kérelmet 1.) 2018. november 10-én vagy 2.) 2019. január 10-én nyújtja be? Ez idő alatt a munkavállalótól a munkabére utáni járulékok levonásra és megfizetésre kerültek. Köszönöm a válaszát!
Recepciós feladata egyéni vállalkozóként végezhető-e?
Kérdés
Van-e törvényi akadálya, hogy napi 4 órás fix időbeosztással recepciós feladatokat (beleértve pénztárkezelést is) lásson el egy katás egyéni vállalkozó X cégben, ahol az X cégben ő maga is 5 százalékban tulajdonos? Továbbá: a katás egyéni vállalkozó által egy cégtől kapott évi 1 millió forintos bevételt kell-e időarányosítani? Köszönöm válaszukat.
Keresetkorlát nők 40 nyugdíj esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 40 év munkaviszony után év közben (10. 0.-től) nyugdíjba vonul egy munkavállaló nő. A nyugdíj igénybevétele mellett elmegy dolgozni részmunkaidőben 10.01-től. Mennyi lehet a havi bruttó keresete? A havi bruttó keresete a (138000*18)/12= 207 000 forintot nem lépheti túl? Vagy figyelembe kell-e venni éves szinten a nyugdíj igénybevétele előtti keresetét is, vagy csak október 1-jétől az időarányosított jövedelmet nem lépheti túl ahhoz, hogy ne kelljen szüneteltetni a folyósítást? Köszönöm válaszát.
Év közbeni kata és az áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 01.01-05.31-ig tételes költségelszámolással működött. 06.01-től választotta a kata szerinti adózást. Egész évben alanyi áfamentes volt. Kell-e arányosítani áfa szempontjából az árbevételt az időszakok között? Ugyan egész évben nem haladja meg az árbevétel a 8 millió forintos alanyi mentes határt, de a katás időszak alatt elért bevétele olyan mértékben több, hogy az arányosítás miatt esetleg meghaladhatja azt. Válaszukat megköszönöm! Üdvözlettel!
Nyugdíjas – kereseti korlát
Kérdés
Kell-e arányosítani a kezdő nyugdíjas kereseti korlátját a töredék év miatt? Ugyanez a kérdés a nők 40 nyugdíjba menőknél is.
Ellátás a táppénzre való jogosultság...
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Olvastam az Ellátás a táppénzre való jogosultság lejárta után című cikkét. Az lenne a kérdésem, hogy a betegszabadságot év közben belépéskor nem kell arányosítani? Vagyis a cikkbeli példánál nem 15 nap, hanem 11 nap után jár a 10 napi táppénz? Tisztelettel: Varga Enikő
Ingatlanértékesítés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben kérném a segítségét! Egy kft. tárgyi eszközként vásárolt 2013-ban és 2017-ben ingatlanokat (irodaház, hűtőház, üzlet megnevezéssel). Vásárláskor a fordított áfát alkalmazták minden esetben, mivel minden fél megfelelt a feltételeknek. (Minden fél be volt jelentkezve a NAV-nál ingatlanértékesítés címén az áfakörbe.) Kérdésem abból adódik, hogy az ingatlanokat birtokoló cég értékesíteni kívánja az ingatlanokat. Mire kell figyelnünk az ingatlanértékesítésnél áfaszempontból, ha az ügylet létrejön (arányosítás)? Keletkezik-e áfafizetési kötelezettségünk? Egyéb tudnivalónk van-e ebből kifolyólag? Várom válaszukat! Tisztelettel:
Munkabérből letiltás öregségi nyugdíj ötszöröse felett
Kérdés
Munkabérből történő letiltással kapcsolatban szeretném a segítségét kérni. Adott egy dolgozónál két egyéb kategóriába sorolt 33 százalékos letiltás. A dolgozó nettó 346 000 forintot keres, tehát az öregségi nyugdíj ötszörösét meghaladja a két letiltás levonása után fennmaradó összeg. Ha levonok a két letiltásra 33 százalékot és 17 százalékot, vagyis 173 000 forintot, akkor marad neki 173 000 forint jövedelme, tehát a 142 500 forint (az öregségi nyugdíj ötszöröse) feletti összeg még levonható, vagyis 30 500 forint. Ezt hogyan osztom fel a két letiltás között? Ugyanúgy 33–17 százalék, vagy pedig az első letiltásban a 33 százalék már kielégítésre került, így a másodiknál mehetek tovább 17 felett még 33 százalékig? Vagy ilyenkor az is lényegtelen, hogy 33 százalékot kért, ha beleférne a bérébe, akkor vonhatok akár 80-80 százalékot is, ha így is marad 142 500 forint nettó jövedelme? Köszönettel.
Családi gazdaság év közben alakul
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A családi gazdaság év közben alakult meg (2018.08. hó). Kérdésem a következő: a kistermelői költséghányad igénybevételéhez a 8 milliós értékhatárt időarányosítani kell, illetve ha nemleges nyilatkozatot tesznek majd az éves bevallásnál, akkor a 4 milliós értékhatárt arányosítani kell? Köszönettel: Kanizsai Mónika