396 találat a(z) arányosítás cimkére

Óvoda – áfaarányosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Óvoda áfabevallásával kapcsolatban kérném a segítségét. Az óvoda éves áfabevalló, minden hónapban kap támogatást, és az étkezési befizetésekből származik áfás bevétele. A megrendelt ételek áfáját levonásba helyeztük, viszont a többi költségszámlát nem, mivel azt a támogatásból finanszírozza az óvoda. Az alábbi számítást végeztük el: Étkezésből befolyt bevétel: 2 790 077 Ft Támogatásból származó bevétele: 59 621 617 Ft Arányosítandó áfa: 6 365 900 Ft Arányosítás után levonható áfa: 254 636 Ft Le nem vonható áfa: 6 111 264 Ft Levonható áfa összesen: 254 636 Ft Fizetendő áfa: 753 323 Ft A befizetendő áfája 498 ezer Ft lett. Helyesen gondoljuk, hogy arányosítanunk kell az áfát? Amennyiben igen, a számítási módszerünk helyes? Válaszát előre is köszönöm.

EU-ból behozott autók különbözeti áfája Kérdés

Egy cég külföldről hozz be autókat, amelyeket továbbértékesít. A különbözeti áfa szabályai szerint adózik. Kérdés, hogy a különbözeti áfát hogyan kell megállapítani. Egyszer van egy beszerzési díja, vételára az autónak, majd a regisztrációs díj. És van az eladási ár. A különbözet meghatározásánál a regisztrációs adóval növelni kell-e a beszerzési árat? Ezekre az autókra további költségek is rakódhatnak (takarítási díj, esetleg alkatrészek, javítási díj stb.). Levonható-e ezek áfája? Be kell-e számítani az arányosításkor a vételárba ezeket a költségeket?

Áfa – arányosítás Kérdés

Áfaarányosítással kapcsolatban szeretném az alábbi kérdést feltenni: Cégünk állami tulajdonú közhasznú nonprofit kft. Tevékenységünk igen széleskörű: egészségügyi-, sport-, szállodai szolgáltatás, éttermi vendéglátás, ingatlan-bérbeadás a fő területek. Emellett jelentős összegű támogatásban részesülünk különféle forrásokból. A bejövő számlák előzetesen felszámított áfatartalmát tételesen elkülönítjük áfamentes tevékenységhez kapcsolódó nem levonható, illetve áfás tevékenységhez kapcsolódó levonható áfára. Azon számlákat, amelyek mindegyik tevékenységhez kapcsolódnak, azt arányosítással megosztjuk. A kérdésünk: a kapott támogatások közül melyiket kell az arányszámításnál a „nevezőben”, azaz az összes bevételnél figyelembe venni? Az 5. számú melléklet szerint a közvetlenül árat nem befolyásoló támogatás értelmezése okozza a problémát: • Kapunk fejlesztési támogatást – konkrét tárgyi eszközre • Sporthoz kapcsolódó szakszövetségi támogatást, műhelytámogatást – működési költségek finanszírozására: szolgáltatási költségek fedezetére (mely számlák áfatartalma nem kerül levonásra) • EMMI működési támogatást – működési költségek finanszírozására: bérköltségre, hozzá kapcsolódó járulékokra, anyagköltségekre, szolgáltatási költségekre (mely számlák áfatartalma mindhárom kategóriába tartozik: levonva, nem levonva, megosztva kerül könyvelésre) • Tóparti Fogyatékos Személyek Nappali és Átmeneti Ellátó Központja Intézményünkben folyó rehabilitációs tevékenységre normatív támogatást

Céges vagyon – magánszemély vagyona Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy áfás egyszemélyes kft. végelszámolással szűnik meg. A cég vagyonfelosztásában az ügyvezető a kft.-nek adott tagi kölcsön összegének megfelelő nettó összegű tárgyi eszközt kap meg, mint magánszemély. Ekkor van-e valamilyen adófizetési kötelezettsége a megszűnő cég ügyvezetőjének? A vagyonfelosztás során a magánszemélyként megkapott ingatlan áfamentesen került 15 évvel ezelőtt a cég tulajdonába, vásárlás útján, ezért úgy gondolom, hogy itt ebben az esetben nem jön szóba a 240 hónapos áfaarányosítás a vagyonfelosztás kapcsán. Jól gondolom? További kérdésem, hogy van a magánszemély tulajdonába kerülő tárgyi eszközök között mezőgazdasági gép, amit annak idején áfásan vásárolt meg a kft. Ezeket a gépeket a magánszemély által 2016-ban alapított családi gazdaság fogja tovább használni, amely áfás tevékenységet végez. A családi gazdaság vezetője a megszűnt cég ügyvezetője. A kérdés az, hogy ebben az esetben van-e a 60 hónapos áfaarányosítás? Hiszen a gépeket áfás tevékenység végzéséhez használják. A családi gazdaság szerződésének módosításával kerülnek be a családi gazdaság használatába. Ez így elegendő? Köszönöm válaszukat.

Iskola – áfaarányosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy iskola áfabevallásával kapcsolatban kérném a segítségét. Az iskola havi áfás, minden hónapban kap támogatást, az étkezési befizetésekből származik áfás bevétele, illetve minden hónapban áfamentesen bérbead. A megrendelt ételek áfáját levonásba helyeztük, viszont a többi költségszámlát nem, mivel azt a támogatásból finanszírozzák. Az alábbi számítást végeztük el: Étkezésből befolyt bevétel: 1 126 061 Ft Bérbeadásból származó bevétel: 85 000 Ft Támogatásból származó bevétele: 16 956 962 Ft Arányosítandó áfa: 771 953 Ft Arányosítás után levonható áfa: 48 071 Ft Le nem vonható áfa: 723 882 Ft Levonható áfa összesen: 48 071 Ft Fizetendő áfa: 304 039 Ft. Befizetendő áfája 257 ezer Ft lett. Helyesen gondoljuk, hogy arányosítanunk kell az áfát? Amennyiben igen, a számítási módszerünk helyes? Válaszát előre is köszönöm.

Fizetés nélküli szabadság idejére a pótszabadság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: Kismamámnak 2018. novemberben lejár a gyermekgondozási díja és visszajönne dolgozni, a szülési szabadság teljes részére, illetve a gyed első fél évére járó alapszabadságát kiszámoltam, de kell most, 2018-ban számolnom a gyermeke után járó 2 nap pótszabadsággal? (2016. novemberben szült, a csed lejártát követően gyedben részesült.) Jár fizetés nélküli időre a gyermek után járó pótszabadság? Ha jár, kell-e arányosítani a napokat? Köszönöm válaszukat előre is. Görög Aranka

Tárgyi eszköz – áfalevonás Kérdés

Kedves Szakértő! Segítséget szeretnék kérni tárgyieszköz-beszerzés áfájával kapcsolatban. Adott egy újonnan alakult kft., amely több nagy értékű gépet vásárol, rögtön az indulásnál. A kft. áfásként alakul. A gépek alkalmasak olyan embereken végzett beavatkozásokra is, amelyek kozmetikai jellegűek, tehát áfásak, és olyanokra is, amelyek orvosi jellegűek, tehát adómentesek. De mivel a cég csak most fogja kezdeni a tevékenységét, csak a jó Isten tudja megmondani, milyen arány várható. Az is lehet, hogy csak áfás bevételek lesznek. A kérdésem az lenne, dönthet-e úgy a vállalkozás, hogy a beszerzés teljes áfatartalmát visszaigényli? Továbbá a figyelési időn belül az áfatörvény 135-136. §-a szerint el kell végezni az előzetesen felszámított áfa arányosítását is. Ez tiszta. De azt írja, hogy abban az évben kell először arányosítani, amikor az eszköz teljes évben a tulajdonában volt. Tehát ez esetünkben 2019. évi az utolsó áfa bevallása. 2018-ban nem kell arányosítani semmit, akkor sem, ha esetleg jelentős lenne mégis az adómentes tevékenység aránya? Válaszát előre is köszönöm!

Ló bértartás áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! A véleményét szeretném kikérni egy áfával kapcsolatos kérdésben. Ügyfelem lovak bértartását végzi egy bérelt lovardában (a bérleti díj áfás), és döntően magánszemélyek részére lovak bértartását számlázza ki 27% áfával, amihez munkavállalókat foglalkoztat, tápot szerez be, közüzemi díjakat fizet. Az lenne a kérdésem, hogy az áfatörvény előírásait betartva megteheti-e ügyfelem, hogy az eddigi bértartási díjat megbontja, és a vevők felé a boxok bérleti díját mint egyfajta közvetített szolgáltatást nyilatkozattal (ingatlan bérbeadást T201T nyomtatványon áfamentesre jelenti) áfamentesen számlázza ki, és csak a lovak ellátását, tisztán tartását számlázza ki áfával, ha a vevőkkel kötött szerződésekben ezek a szolgáltatások elkülönülnek, és akár egymástól elválasztva, opcionálisan vehetőek igénybe? Ha erre a kérdésre válasza igen, akkor jól gondolom, hogy a bérleti díjból és közüzemi díjakból az áfát nem lesz ügyfelem jogosult visszaigényelni, de a tápok, ellátáshoz kapcsolódó szerszámok, szolgáltatások áfája visszaigénylehető lesz, és csak az egyértelműen nem hozzárendelhető levonható áfatételek esetében leszünk arányosítás alkalmazására kötelezettek? Segítségét előre is köszönöm.

Kata – áfaarányosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás vállalkozónál olyan hónapokra, amikor arányosítani kell a katatörvény 8. § (6) bekezdése alapján a bevételi értékhatárt, mert mondjuk csed miatt mentesül a vállalkozó a kata befizetése alól, akkor a 8 millió forintos áfás határt is arányosítani kell? Mert ugye a katatörvény csak a bevételi értékhatárról ír. A 8 millió forintos alanyi mentességet az áfatörvény szabályozza. Ott is van valami paragrafus, ami alapján azt is arányosítjuk? Mert ugye itt végülis nem szünetel a vállalkozás, csak mentesülés van. Köszönöm!

Nonprofit kft. áfa-visszaigénylése Kérdés

Az áfát a nonprofit kft.-nek mikor kell arányosítania és hogyan?

Értékcsökkenés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. május 1-jén aktivál egy 150 ezer forint bekerülési értékű szellemi terméket. A gazdasági társaság 2 év alatt, 50-50 százalékos kulccsal kívánja leírni az eszközét. A kérdésem az lenne, hogy az értékcsökkenés megállapításánál alkalmazni kell-e a napi arányosítást?

Pótszabadságok arányosítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi esetre kérném szíves válaszát. Munkavállalónk felmondási ideje február 28-án ér véget. Életkorának megfelelően az alapszabadsága 26 nap, két 16 évesnél fiatalabb gyermeke után 4 nap pótszabadsága van. Kérdés: a munkaviszony megszűnésével az időarányosan járó szabadság számításánál figyelembe kell-e venni a gyermekek utáni pótszabadságot (26+4/12*2 ) vagy (26 alap/12*2)? Válaszát köszönve, tisztelettel.

Készpénz cafeteria Kérdés

Tisztelt szakértő ! Cégünk 2017. október 01-jétől bevezette a készpénz cafeteriát, melynek mértéke havi 8000,- Ft/fő. Kifizetése a munkabérrel együtt a tárgyhót követő 10-éig történik, tehát a december havi összeg 2018. január 10-én került átutalásra a munkavállalók felé, de törvényi előírás szerint ezt az összeget 2017. december 31-éig ki kellett volna fizetni a munkavállalók részére. Mivel ez nem történt meg, így a január 10-én kifizetett összeg a 2018. évi keretet terheli. Kérdésem a következő: Egy munkavállaló ma 2018.02.13-án leszámol! Időarányosan (100 000/365 nap * 44 nap ) 12 054 Ft jár, de ő ebben az évben (01.10. és 02.10.) 16 000 Ft összeget kapott. Vissza lehet tőle vonni a 2018.02.10-én adott összeget, vagy mindenképpen a kereten felüli részt át kell minősíteni munkabérré? Segítségét köszönöm!

Áfaarányosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Általános szabályok szerint adózó áfaalany mezőgazdasági őstermelő ingatlant is bérbead. Az ingatlan-bérbeadásra nem választotta az áfa kötelezettséget, így van áfás és nem áfás bevétele is. Az lenne a kérdés, hogy azokat a költségeket, amelyek egyértelműen az áfakörös tevékenységéhez merültek fel, abban az esetben az áfa 100 százalékban levonható, vagy mindenképpen meg kell osztani a mentes és az áfás árbevétel között? Őstermelői tevékenységeként a növénytermesztést végez, áfásan értékesít, az ehhez kapcsolódó beszerzések (bérmunka igénybevétel) esetén fennáll-e a teljes áfalevonási lehetőség?

Áfaarányosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1995. 09. hóban lett aktiválva egy halastó ingatlan 4 millió 520 ezer forint beszerzési értéken. Leírási kulcs: 2 százalék. 2010. 06. hóban lett aktiválva a bekerített halastó részeként a kialakított bekötőút 37 667 830 forint beszerzési értéken, pályázati forrásból, a támogatási intenzitás 50 százalék volt. Leírási kulcs: 2% 2011. 04. hóban lett aktiválva a halastó felújítása 36 960 453 forint értékben, ami szintén pályázati forrás segítségével került megvalósításra. A támogatás 70 százalékos intenzitású volt. Leírási kulcs: 2%. 2017 szeptemberében a halastó értékesítve lett (102 917 400 forint értékben) oly módon, hogy a vevő részletekben fizeti meg az eladók részére 2017.12.15., 2018.02., 2018.05., 2018.08., 2018.10. és 2018.12. hóban a vételárat. Az eladó társtulajdonos és 33/51-ed tulajdoni hányada van a felújított halastóban. A birtokba adás 2017. 09. hóban megtörtént, tehát már az új tulajdonos a hasznosító, a halastó használója. A halastó felújítása és a bekötőút építése esetében is áfalevonás történt. Az áfatörvény 134-135. §-a alapján az arányosítást hogyan kell alkalmazni? A kapott támogatás egy összegben került elszámolásra az egyösszegű értékcsökkenéssel párhuzamosan. A maradék összeg pedig az eredeti összegre vetített 2 százalékos kulccsal íródik le. Így az eszköz rövidebb idő alatt kerül leírásra. Befolyásolja-e az arányosítást a kapott támogatás miatti rövidebb leírási idő, itt is a 240 hó-val kell számolni? Válaszukat előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Követelés vásárlása és elengedés

Pölöskei Pálné

adószakértő

De minimis támogatás

Pölöskei Pálné

adószakértő

Víz- és áramdíj anyagköltség-e?

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink