414 találat a(z) arányosítás cimkére
Recepciós feladata egyéni vállalkozóként végezhető-e? Kérdés
Van-e törvényi akadálya, hogy napi 4 órás fix időbeosztással recepciós feladatokat (beleértve pénztárkezelést is) lásson el egy katás egyéni vállalkozó X cégben, ahol az X cégben ő maga is 5 százalékban tulajdonos? Továbbá: a katás egyéni vállalkozó által egy cégtől kapott évi 1 millió forintos bevételt kell-e időarányosítani? Köszönöm válaszukat.
Keresetkorlát nők 40 nyugdíj esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! 40 év munkaviszony után év közben (10. 0.-től) nyugdíjba vonul egy munkavállaló nő. A nyugdíj igénybevétele mellett elmegy dolgozni részmunkaidőben 10.01-től. Mennyi lehet a havi bruttó keresete? A havi bruttó keresete a (138000*18)/12= 207 000 forintot nem lépheti túl? Vagy figyelembe kell-e venni éves szinten a nyugdíj igénybevétele előtti keresetét is, vagy csak október 1-jétől az időarányosított jövedelmet nem lépheti túl ahhoz, hogy ne kelljen szüneteltetni a folyósítást? Köszönöm válaszát.
Év közbeni kata és az áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 01.01-05.31-ig tételes költségelszámolással működött. 06.01-től választotta a kata szerinti adózást. Egész évben alanyi áfamentes volt. Kell-e arányosítani áfa szempontjából az árbevételt az időszakok között? Ugyan egész évben nem haladja meg az árbevétel a 8 millió forintos alanyi mentes határt, de a katás időszak alatt elért bevétele olyan mértékben több, hogy az arányosítás miatt esetleg meghaladhatja azt. Válaszukat megköszönöm! Üdvözlettel!
Nyugdíjas – kereseti korlát Kérdés
Kell-e arányosítani a kezdő nyugdíjas kereseti korlátját a töredék év miatt? Ugyanez a kérdés a nők 40 nyugdíjba menőknél is.
Ellátás a táppénzre való jogosultság... Kérdés
Tisztelt Szakértő! Olvastam az Ellátás a táppénzre való jogosultság lejárta után című cikkét. Az lenne a kérdésem, hogy a betegszabadságot év közben belépéskor nem kell arányosítani? Vagyis a cikkbeli példánál nem 15 nap, hanem 11 nap után jár a 10 napi táppénz? Tisztelettel: Varga Enikő
Ingatlanértékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben kérném a segítségét! Egy kft. tárgyi eszközként vásárolt 2013-ban és 2017-ben ingatlanokat (irodaház, hűtőház, üzlet megnevezéssel). Vásárláskor a fordított áfát alkalmazták minden esetben, mivel minden fél megfelelt a feltételeknek. (Minden fél be volt jelentkezve a NAV-nál ingatlanértékesítés címén az áfakörbe.) Kérdésem abból adódik, hogy az ingatlanokat birtokoló cég értékesíteni kívánja az ingatlanokat. Mire kell figyelnünk az ingatlanértékesítésnél áfaszempontból, ha az ügylet létrejön (arányosítás)? Keletkezik-e áfafizetési kötelezettségünk? Egyéb tudnivalónk van-e ebből kifolyólag? Várom válaszukat! Tisztelettel:
Munkabérből letiltás öregségi nyugdíj ötszöröse felett Kérdés
Munkabérből történő letiltással kapcsolatban szeretném a segítségét kérni. Adott egy dolgozónál két egyéb kategóriába sorolt 33 százalékos letiltás. A dolgozó nettó 346 000 forintot keres, tehát az öregségi nyugdíj ötszörösét meghaladja a két letiltás levonása után fennmaradó összeg. Ha levonok a két letiltásra 33 százalékot és 17 százalékot, vagyis 173 000 forintot, akkor marad neki 173 000 forint jövedelme, tehát a 142 500 forint (az öregségi nyugdíj ötszöröse) feletti összeg még levonható, vagyis 30 500 forint. Ezt hogyan osztom fel a két letiltás között? Ugyanúgy 33–17 százalék, vagy pedig az első letiltásban a 33 százalék már kielégítésre került, így a másodiknál mehetek tovább 17 felett még 33 százalékig? Vagy ilyenkor az is lényegtelen, hogy 33 százalékot kért, ha beleférne a bérébe, akkor vonhatok akár 80-80 százalékot is, ha így is marad 142 500 forint nettó jövedelme? Köszönettel.
Családi gazdaság év közben alakul Kérdés
Tisztelt Szakértő! A családi gazdaság év közben alakult meg (2018.08. hó). Kérdésem a következő: a kistermelői költséghányad igénybevételéhez a 8 milliós értékhatárt időarányosítani kell, illetve ha nemleges nyilatkozatot tesznek majd az éves bevallásnál, akkor a 4 milliós értékhatárt arányosítani kell? Köszönettel: Kanizsai Mónika
Áfatörvény 61. paragrafusának értelmezése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozónál okoz gondot a fenti paragrafus értelmezése. Egy számlakövetelésünk 6 millió forint. Ebből 3 millió forint követelésünket engedményeznénk egy másik cégnek, a maradék összeget 45 napon belül valószínűleg nem kapjuk meg. Kérdésként merült fel, hogy az engedményezés miatt a teljes 6 millió forintra meg kell-e állapítani az áfát, vagy arányosítással élhetünk, és csak a 3 millióra kell megfizetni azt, a maradékra meg a 46. napon? Egy másik ügyletünk esetében részben barterrel történne a kiegyenlítés, részben készpénzzel, de egy számláról van szó. Ebben az esetben lehetséges az arányosítás, vagy a készpénzes részre élhetünk a halasztással? Esetleg a barter miatt e számla tekintetében már nem illet meg minket a halasztás?
Katás egyéni vállalkozó szünetelése Kérdés
Egyéni vállalkozó (áfában alanyi mentes) 2018.02.01-től katás, előtte az szja szerinti tételes szabályok vonatkoztak rá. 2018.10.01-től szüneteltetné tevékenységét. Az alábbi kérdésekben kérném szakértői véleményüket: - A katára áttérés előtti napon számba vette a készletét, a szünetelés okán van-e ezzel teendő? Jól értelmezem-e, hogy a számba vett készlet növeli a bevételét, ha visszatér az szja hatálya alá, illetve ha megszünteti a tevékenységét, akkor katás bevételnek számít? - Van-e annak jelentősége az előző kérdéshez kapcsolódva, ha a kata időszak alatt a készlet értékesítésre került? - Az szja-s időszak alatt fejlesztési tartalék képzés történt, amit 2020-ig kell felhasználni. A szünetelés befolyásolja-e a fejlesztési tartalék felhasználásának időszakát? - Áfa szempontjából szükséges-e a 8 millió forintos alanyi mentesség határát időarányosítani 9 hónapra? Válaszuk sürgős lenne, amennyiben lehetséges, kérem szíveskedjenek mielőbb válaszolni!
Alanyi áfamentesség: szünetelés és újrakezdés esetén kell arányosítani? Cikk
Vállalkozás szüneteltetése, majd újraindítása esetén kell-e arányosítani az alanyi adómentes értékhatárt? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.
Hallgatói munkaszerződés tényleges díjazása Kérdés
https://adozona.hu/kerdesek/2018_8_24_Hallgatoi_munkaszerzodes_dijazasa_lao Tisztelt dr.Hajdu-Dudás Mária! A fenti témával kapcsolatosan kértem a Foglalkoztatási Felügyeleti Főosztálytól egy szakmai álláspontot, melyben ők az alábbit írták: Az Nftv. 44.§ (3) bekezdés a) pontjában szereplő díjazás mértéke hetente minimálisan a havibér 15 százaléka, vagyis 20 700 Ft. A díjazás a szakmai gyakorlat időtartamának hetekben történő meghatározásához igazodik, ez a jogszabályi feltételeknek megfelelve négy hét időtartamot tekintve legalább 82 800 Ft. Egy korábbi hozzászólásában láttam (2018.06.06), hogy Ön is kért szakmai álláspontot, abban teljesen eltérő adatok szerepelnek: Megkerestük a Pénzügyminisztérium foglalkoztatás-felügyeleti főosztályát, hogy szakmai álláspontja közlésével segítse munkánkat. A minisztérium válaszlevelében azt a tájékoztatást adta, hogy „a juttatás mértékével kapcsolatosan a kötelező legkisebb munkabér egy hétre számolt összege tizenöt százalékának figyelembevételét teszi indokolttá az a körülmény, hogy a juttatásra jogosító gyakorlat idejét szintén hetekben számolja a jogszabály”. Ebből következően tehát 2018-ban minimálisan hetente 4762 forint összegű díjazást kell megfizetni a hallgató részére. Esetleg ezt a szakmai álláspontot valahol megtekinthetném, mert egy munkaügyi pert helyeztek kilátásba, mert a cégünk az utóbbi (heti: 4762 Ft-ot számfejtett az egyetemi hallgatónak). Gyors válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: Lénárt-Opra Janka
Pótlék ünnepre Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az iránt szeretnék érdeklődni, hogy jár-e pótlék ünnepnapon végzett munkára, ha a műszak kezdete például augusztus 19-e, de a műszak egy része (7 óra) aug. 20-ára esik. Konkrétan a műszak este 19:00-kor kezdődik és másnap reggel 7:00-ig tart. Tehát a kérdés az, hogy az ünnepnapon ledolgozott 7 órára jár-e pótlék, még ha nem is az egészre. Általánosságban is kérdezném, hogy egy műszakban megállapítható-e a teljes 12 órás műszak tört részére is, ha valójában csak az érintett a pótlékban, vagy csak a teljes műszak 12 órájára lehet pótlékot adni? Válaszát előre is köszönjük!
Alanyi adómentesség szüneteltetés esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelünk szüneteltette a tevékenységét 2017.12.01-jétől 2018. augusztus 31-éig. A vállalkozása 4 hónapig fog 2018-ban működni. Alanyi adómentes volt és most is az. A 8 millió forint alanyi adómentes határt kell-e ilyenkor arányosítani? Azonos a megítélése az újraindításnak és a tevékenység kezdésének (adóalanykénti nyilvántartásba vétel)? Az adóhivatal telefonos ügyfélszolgálata szerint a szünetelés utáni újraindítás azonos a tevékenység kezdéssel, míg itt az Adózónán több szakértői választ találtam az ellenkezőjéről. Köszönettel: Vaspöri Antalné
Iskolajavítás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy iskola épületének tetőszerkezete beázik, le kellene szigeteltetni, az iskola épülete az önkormányzat tulajdonában áll. A javítási költség bruttó 3,5 millió forint. Az iskolának van áfás (étkezési befizetések) és nem áfás bevétele is (támogatás). A javítási költséget csak részben fizetné saját pénzből, részben támogatásból finanszírozná. A kérdésünk az lenne, hogy ebben az esetben a javítási költség áfájával hogyan kell eljárnom az arányosítás során? Valamint abban az esetben, ha az iskola csak támogatásból tudná finanszírozni a javítást, akkor jól gondoljuk, hogy az áfát nem is lehet levonásba helyeznem? Válaszát előre is köszönöm.