396 találat a(z) arányosítás cimkére

Év közben nyugdíjba vonuló munkavállaló újrafoglalkoztatása Kérdés

Tiszteld Dr. Hajdu-Dudás Mária! Elnézését kérem, hogy megint kérdezek, de felmerült egy újabb gond: 2019. 08.1 5-én nyugdíjba megy a munkavállaló férfi – akiről a szabadság miatt már kérdeztem Önt. Kiderült, hogy másnaptól mint nyugdíjas szintén itt fog dolgozni. Állítja, hogy mivel más a munkavállalói jogállása, augusztus 16-ától megilleti az újabb 30 nap szabadság 2019. december 31-éig. Arról, hogy csak a szavadság időarányos része jár neki, egyszerűen nem lehet meggyőzni, hiába mutogatom a munka törvénykönyvét. Kérem, segítsen, mert az Öntől érkező válasszal tudok vele szemben érvelni! Előre is nagyon szépen köszönöm a válaszát. Szép napot, jó hét végét kívánok! Anderlik István Gyuláné

Cafeteria elszámolása munkaviszony megszűnésekor Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk év elején megkapta béren kívüli juttatásként SZÉP-kártya vendéglátás éves összegét 150 ezer forintot, de úgy alakult, hogy június 30-ával megszűnik a munkaviszonya. Munkáltató év elején bevallotta és megfizette a 15 százalék szja-t és 19,5 százalék szochót a cafeteria után. Jól tudom, hogy munkaviszony megszűnésekor arányosítani kell a béren kívüli juttatás összegét a munkaviszonyban töltött napokra (181 nap, összege 74 384 forint)? A szabályzat szerint a dolgozótól le kell vonni a túlfizetett összeget. Jól gondolom, hogy a fennmaradó – nem munkaviszonyos – napokra kiszámított 75 616 forintot simán levonjuk a dolgozó nettó béréből? Hogyan kell eljárni ilyen esetben? A már befizetett béren kívüli juttatás adójával mi a teendő? Válaszát előre is köszönöm! Üdv. M.Anikó

Munkaszüneti napra bér 5/2 munkarendnél, ki-belépésnél Kérdés

Tisztelt Adózóna! Teljes munkaidős havidíjas (5/2 munkarendben) dolgozó munkavállalónak munkaszüneti napra is jár díjazás. Például: áprilisban 20 munkanapja van, májusban pedig 22 munkanapja. Most két problémánk is felmerült a dolgozóink ki-be lépésénél. Ha április 15-én lép be valaki a 20 munkanapos áprilisból a rá eső rész 10 munkanap (április 15-30-ig, nem számít bele a 19-22-i ünnep). Például: 100 000/20*10, a bére 50 000 forint. Valamint ha valaki május 15-én lép ki, a 22 munkanapos májusból a ráeső rész (01-15-ig, nem számít bele az 1-je) 10 munkanap. Például:100 000 Ft/22*10, a bére 45 455 forint. Az arányosításnál elvesztik a munkaszüneti napra járó bérüket. Kérdésem: jó ez így? Köszönöm szépen a válaszukat előre.

Áfa arányosítása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Általános szabályok szerint adózó társaság, amelynek semmilyen árbevétele nincs, csak a vagyonának működtetéséből származó pénzügyi műveletek bevétele (kamatok), levonhatja-e teljes egészében a működésével kapcsolatosan rá áthárított adót, vagy az áfatörvény 120. §-a alapján csak abban a mértékben, amilyen mértékben az a termékértékesítését, szolgáltatásnyújtását szolgálja? A társaságnak nincs sem termékértékesítésből, sem szolgáltatásnyújtásból jelenleg bevétele, de minden lehetősége megvan, hogy adóköteles termékértékesítést vagy szolgáltatást nyújtson.

Ingatlanáfa arányosítása Kérdés

Tisztelt Adózóna! 2014. évben a tulajdonunkban lévő kft. egy csereügylettel szerzett ipari ingatlant 9 millió forint értékben, melyet fordított áfa keretében értékesített az eladó. Cégünk akkor az áfát (2,43 millió) felszámította és levonásba helyezte. 2019. évben az ingatlan értékesítésre került. Vállalkozásunk ingatlan tekintetében nem jelentkezett be az áfa hatálya alá. A vevő – szintén egy kft. – három részletben fizet 10-10-10 millió forintot. Kérdések: – a 3x10 millió forintot előlegként számlázza az eladó? – a végszámlát 0 forint összegről az ingatlan földhivatali bejegyzésének napján kell kiállítani? – az ingatlan földhivatali bejegyzésének dátumával kell a vételkori áfát (2,43 millió forint) arányosítani? Azaz 5 év használat tekintetében 2,43*15/20=1,8225 millió forint áfát kell most befizetnie cégünknek? – a fenti fizetendő áfát a bevallás melyik sorában kell feltüntetni? Válaszukat előre is köszönöm. Szabó Péter

Kiküldetés egyezményes országba – adózás és arányosítás Cikk

Kiküldetésekre vonatkozó korábbi cikkünkben elemeztem az Európai Unió tagországaiba irányuló kiküldetésekről. Ezt a témakört kiegészítve olyan esetekre szeretném ráirányítani a figyelmet, mely az egyezményes országokba irányuló kiküldetéseknél fordulhat elő, és az illetőség speciális vizsgálatát igényli.

Áfa-visszaigényléssel vett tárgyi eszközök (bútorok) használata áfamentességre áttérés után Kérdés

T. Szakértő! Ha a vállalkozás indításának évében áfakörösként indult egyéni vállalkozó a tárgyi eszközeire visszaigényelte az áfát, de a következő évben áttért az alanyi áfamentességre, van-e a korábban visszaigényelt áfával kapcsolatosan bármi arányosítási kötelezettség? Ezeket a bútorait sok évig kívánja használni az üzletben.

Arányos áfa tárgyi eszköznél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk adóköteles és adómentes tevékenységet is végez. A tevékenységek között a megosztott áfa le nem vonható részét ráfordításként számoljuk el az adott évben. Saját ingatlanberuházásba kezdtünk. Vegyes tevékenységek esetén a beszerzések áfája nem levonható, hanem gyűjteni kell, majd az aktiváláskor egy összegben le lehet vonni, a saját beruházás áfájának felszámításával és a levonható áfa éppen akkor aktuális arányos levonásával. A beruházásra vonatkozó le nem vonható áfát az eszközre kell aktiválni vagy ráfordításként kell elszámolni? Az áfaarányosítást göngyölítetten végezzük, havonta. A tárgyi eszköz áfájánál ezt hogyan lehet megvalósítani az év folyamán? Minden hónapban változtatni kell az eszköz értékén? A levonhatóságnál figyelembe kell venni az áfatörvény 135. paragrafusában foglalt korrekciót, mely ingatlan esetén 240 hónapig tart? Közel hasonlók a hónapok közötti arányszámok, de nagyobb beruházásnál már a kis eltérés is több tíz, vagy százezer forintot is eredményez. Módosítani szükséges az ingatlan áfáját havonta, vagy évente, vagy az aktiválás után már végleges marad a levonható áfa? Köszönettel.

Adómentesen apportként adott ingatlan áfakérdései Kérdés

Tisztelt Szakértő! "A" önkormányzat 100 százalékos tulajdonosa "B" vállalatnak. Adómentesen apportként ad egy ingatlant B vállalat részére. Hogyan kell kezelni a felmerülő költségek áfarészét üzembe helyezés/használatba vétel előtt és után? Főbb kérdéskörök: arányosítás, levonható áfa. Használatba vétel előtt levonhatók a felújításhoz tartozó áfarészek? Válaszát előre is köszönöm!

Áfaarányosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy kft. bérelt gépkocsi lízingdíja áfájénak visszaigénylésénél az 50 százalékos lehetőséget választja útnyilvántartás helyett, fel kell-e ezt az adatot tüntetni az áfabevallás 68. sorában, arányosított áfaként, vagy elegendő nem kiemelten számolni? Köszönöm.

Jogdíj kedvezménye Kérdés

Egy kft. megrendelésre végez szoftverfejlesztéseket, ezen szerzői jogvédelemben részesülő szoftverek felhasználási engedélyéből származó eredményének kiszámítása során a teljes bevételt kell alapul venni, vagy a bevétel nem minősülhet teljes mértékig jogdíjnak, hiszen az a szerzői jogi joggyakorlat szerint munkadíjat is tartalmaz. Hasonlóan a régi gyakorlathoz, az ilyen jellegű bevételeket továbbra is meg kell osztani a kedvezményre jogosító jogdíj, illetve az arra nem jogosító munkadíj között ( 70 és 30 százalékos arányban)? Ha a bevételt meg kell osztani, akkor a vele szemben elszámolható költségeket (alvállalkozók, értékcsökkenés) is a teljes költség 70 százalékában kell figyelembe venni?

Céges személygépkocsi értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk 2017 októberében vásárolt egy céges személyautót (nem lízingelt), melynek az áfáját természetesen nem vontuk le, áfával növelten aktiváltuk (20% leírási kulcsot alkalmazva). Most 2019 márciusában váratlanul az EU-s "anyacég" úgy döntött, hogy megvásárolja az autót. Számlázás áfamentesen, az áfatörvény 89. §-a szerint közösségi termékértékesítés elsődlegesen. Ezáltal az áfatörvény 136. § (1) a. pontja alapján a gépkocsi beszerzését terhelő, előzetesen felszámított, de levonásba nem helyezett áfa arányos része pótlólagosan levonásba helyezhető. Kérdésem az lenne, hogy lehet-e ezek alapján, és hogyan kell arányosítani (5 naptári évet kell figyelni, és napra pontos arányosítást kell alkalmazni), és hogyan kell azt lekönyvelni? (Kivezetett eszköz KSZÉ 861, értékesítés bevétele 961, előírása az utólagos arányosítással érvényesíthető levonható áfának 466/96?) Válaszukat előre is köszönöm! Üdv. Sz.Szilvi

Iparűzési adó megosztása Kérdés

Az eszközarányos módszer alkalmazásánál a 100 ezer forint alatti eszközöket a törvény szerint csak az aktiválás évében kell figyelembe venni. A törvény – véleményem szerint – azért fogalmaz így, mert az az alapfeltételezés, hogy a 100 ezer forint alatti eszközök értékcsökkenését azonnal elszámolják. Ügyfelem az 50 ezer forint alatti eszközöket számolja csak el egy összegben, az 50-100 ezer forint közöttieket 12 hónap alatt időarányosan írja le. Hogyan számoljunk az 50-100 ezer forint közötti eszközökkel az arányosításnál? Köszönöm.

Utazási bérlet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban kérem szíves állásfoglalását, ha egy áfás főállású kisadózó vállalkozó helyi BKV bérletet vásárol magának, melyet tevékenységéhez is felhasznál (mert egy-két üzleti partneréhez tömegközlekedéssel jut el) lehetősége van-e az áfa tevékenységgel arányos részének levonására? Főtevékenysége szoftverfejlesztés. Milyen dokumentáció szükséges az üzleti célú felhasználás arányának meghatározásához? Egyéni vállalkozóként ebben a formában felmerül-e bármiféle egyéb közteher fizetési kötelezettség? Köszönettel: Domján Melitta

Bérelt személygépkocsi első törlesztő áfa levonás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk 2017-ben nyílt végű pénzügyi lízinggel személygépkocsit "bérelt". 90 százalékban határoztuk meg a magáncélú használatot. Útnyilvántartás alapján a magáncélú használat továbbszámlázásra került. Amennyiben 2019. január 1-jétől nem kívánunk útnyilvántartást vezetni és az 50 százalékos áfalevonási hányadot alkalmazzuk, kell-e arányosítani az első nagy összegű törlesztőrészlet áfalevonási hányadát? A további törlesztőrészletek áfalevonásával úgy gondolom nincs gond, mivel azokat alátámasztják az útnyilvántartások.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink