396 találat a(z) arányosítás cimkére

Nyugdíjas – kereseti korlát Kérdés

Kell-e arányosítani a kezdő nyugdíjas kereseti korlátját a töredék év miatt? Ugyanez a kérdés a nők 40 nyugdíjba menőknél is.

Ellátás a táppénzre való jogosultság... Kérdés

Tisztelt Szakértő! Olvastam az Ellátás a táppénzre való jogosultság lejárta után című cikkét. Az lenne a kérdésem, hogy a betegszabadságot év közben belépéskor nem kell arányosítani? Vagyis a cikkbeli példánál nem 15 nap, hanem 11 nap után jár a 10 napi táppénz? Tisztelettel: Varga Enikő

Ingatlanértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben kérném a segítségét! Egy kft. tárgyi eszközként vásárolt 2013-ban és 2017-ben ingatlanokat (irodaház, hűtőház, üzlet megnevezéssel). Vásárláskor a fordított áfát alkalmazták minden esetben, mivel minden fél megfelelt a feltételeknek. (Minden fél be volt jelentkezve a NAV-nál ingatlanértékesítés címén az áfakörbe.) Kérdésem abból adódik, hogy az ingatlanokat birtokoló cég értékesíteni kívánja az ingatlanokat. Mire kell figyelnünk az ingatlanértékesítésnél áfaszempontból, ha az ügylet létrejön (arányosítás)? Keletkezik-e áfafizetési kötelezettségünk? Egyéb tudnivalónk van-e ebből kifolyólag? Várom válaszukat! Tisztelettel:

Munkabérből letiltás öregségi nyugdíj ötszöröse felett Kérdés

Munkabérből történő letiltással kapcsolatban szeretném a segítségét kérni. Adott egy dolgozónál két egyéb kategóriába sorolt 33 százalékos letiltás. A dolgozó nettó 346 000 forintot keres, tehát az öregségi nyugdíj ötszörösét meghaladja a két letiltás levonása után fennmaradó összeg. Ha levonok a két letiltásra 33 százalékot és 17 százalékot, vagyis 173 000 forintot, akkor marad neki 173 000 forint jövedelme, tehát a 142 500 forint (az öregségi nyugdíj ötszöröse) feletti összeg még levonható, vagyis 30 500 forint. Ezt hogyan osztom fel a két letiltás között? Ugyanúgy 33–17 százalék, vagy pedig az első letiltásban a 33 százalék már kielégítésre került, így a másodiknál mehetek tovább 17 felett még 33 százalékig? Vagy ilyenkor az is lényegtelen, hogy 33 százalékot kért, ha beleférne a bérébe, akkor vonhatok akár 80-80 százalékot is, ha így is marad 142 500 forint nettó jövedelme? Köszönettel.

Családi gazdaság év közben alakul Kérdés

Tisztelt Szakértő! A családi gazdaság év közben alakult meg (2018.08. hó). Kérdésem a következő: a kistermelői költséghányad igénybevételéhez a 8 milliós értékhatárt időarányosítani kell, illetve ha nemleges nyilatkozatot tesznek majd az éves bevallásnál, akkor a 4 milliós értékhatárt arányosítani kell? Köszönettel: Kanizsai Mónika

Áfatörvény 61. paragrafusának értelmezése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozónál okoz gondot a fenti paragrafus értelmezése. Egy számlakövetelésünk 6 millió forint. Ebből 3 millió forint követelésünket engedményeznénk egy másik cégnek, a maradék összeget 45 napon belül valószínűleg nem kapjuk meg. Kérdésként merült fel, hogy az engedményezés miatt a teljes 6 millió forintra meg kell-e állapítani az áfát, vagy arányosítással élhetünk, és csak a 3 millióra kell megfizetni azt, a maradékra meg a 46. napon? Egy másik ügyletünk esetében részben barterrel történne a kiegyenlítés, részben készpénzzel, de egy számláról van szó. Ebben az esetben lehetséges az arányosítás, vagy a készpénzes részre élhetünk a halasztással? Esetleg a barter miatt e számla tekintetében már nem illet meg minket a halasztás?

Katás egyéni vállalkozó szünetelése Kérdés

Egyéni vállalkozó (áfában alanyi mentes) 2018.02.01-től katás, előtte az szja szerinti tételes szabályok vonatkoztak rá. 2018.10.01-től szüneteltetné tevékenységét. Az alábbi kérdésekben kérném szakértői véleményüket: - A katára áttérés előtti napon számba vette a készletét, a szünetelés okán van-e ezzel teendő? Jól értelmezem-e, hogy a számba vett készlet növeli a bevételét, ha visszatér az szja hatálya alá, illetve ha megszünteti a tevékenységét, akkor katás bevételnek számít? - Van-e annak jelentősége az előző kérdéshez kapcsolódva, ha a kata időszak alatt a készlet értékesítésre került? - Az szja-s időszak alatt fejlesztési tartalék képzés történt, amit 2020-ig kell felhasználni. A szünetelés befolyásolja-e a fejlesztési tartalék felhasználásának időszakát? - Áfa szempontjából szükséges-e a 8 millió forintos alanyi mentesség határát időarányosítani 9 hónapra? Válaszuk sürgős lenne, amennyiben lehetséges, kérem szíveskedjenek mielőbb válaszolni!

Alanyi áfamentesség: szünetelés és újrakezdés esetén kell arányosítani? Cikk

Vállalkozás szüneteltetése, majd újraindítása esetén kell-e arányosítani az alanyi adómentes értékhatárt? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.

Hallgatói munkaszerződés tényleges díjazása Kérdés

https://adozona.hu/kerdesek/2018_8_24_Hallgatoi_munkaszerzodes_dijazasa_lao Tisztelt dr.Hajdu-Dudás Mária! A fenti témával kapcsolatosan kértem a Foglalkoztatási Felügyeleti Főosztálytól egy szakmai álláspontot, melyben ők az alábbit írták: Az Nftv. 44.§ (3) bekezdés a) pontjában szereplő díjazás mértéke hetente minimálisan a havibér 15 százaléka, vagyis 20 700 Ft. A díjazás a szakmai gyakorlat időtartamának hetekben történő meghatározásához igazodik, ez a jogszabályi feltételeknek megfelelve négy hét időtartamot tekintve legalább 82 800 Ft. Egy korábbi hozzászólásában láttam (2018.06.06), hogy Ön is kért szakmai álláspontot, abban teljesen eltérő adatok szerepelnek: Megkerestük a Pénzügyminisztérium foglalkoztatás-felügyeleti főosztályát, hogy szakmai álláspontja közlésével segítse munkánkat. A minisztérium válaszlevelében azt a tájékoztatást adta, hogy „a juttatás mértékével kapcsolatosan a kötelező legkisebb munkabér egy hétre számolt összege tizenöt százalékának figyelembevételét teszi indokolttá az a körülmény, hogy a juttatásra jogosító gyakorlat idejét szintén hetekben számolja a jogszabály”. Ebből következően tehát 2018-ban minimálisan hetente 4762 forint összegű díjazást kell megfizetni a hallgató részére. Esetleg ezt a szakmai álláspontot valahol megtekinthetném, mert egy munkaügyi pert helyeztek kilátásba, mert a cégünk az utóbbi (heti: 4762 Ft-ot számfejtett az egyetemi hallgatónak). Gyors válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: Lénárt-Opra Janka

Pótlék ünnepre Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az iránt szeretnék érdeklődni, hogy jár-e pótlék ünnepnapon végzett munkára, ha a műszak kezdete például augusztus 19-e, de a műszak egy része (7 óra) aug. 20-ára esik. Konkrétan a műszak este 19:00-kor kezdődik és másnap reggel 7:00-ig tart. Tehát a kérdés az, hogy az ünnepnapon ledolgozott 7 órára jár-e pótlék, még ha nem is az egészre. Általánosságban is kérdezném, hogy egy műszakban megállapítható-e a teljes 12 órás műszak tört részére is, ha valójában csak az érintett a pótlékban, vagy csak a teljes műszak 12 órájára lehet pótlékot adni? Válaszát előre is köszönjük!

Alanyi adómentesség szüneteltetés esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelünk szüneteltette a tevékenységét 2017.12.01-jétől 2018. augusztus 31-éig. A vállalkozása 4 hónapig fog 2018-ban működni. Alanyi adómentes volt és most is az. A 8 millió forint alanyi adómentes határt kell-e ilyenkor arányosítani? Azonos a megítélése az újraindításnak és a tevékenység kezdésének (adóalanykénti nyilvántartásba vétel)? Az adóhivatal telefonos ügyfélszolgálata szerint a szünetelés utáni újraindítás azonos a tevékenység kezdéssel, míg itt az Adózónán több szakértői választ találtam az ellenkezőjéről. Köszönettel: Vaspöri Antalné

Iskolajavítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy iskola épületének tetőszerkezete beázik, le kellene szigeteltetni, az iskola épülete az önkormányzat tulajdonában áll. A javítási költség bruttó 3,5 millió forint. Az iskolának van áfás (étkezési befizetések) és nem áfás bevétele is (támogatás). A javítási költséget csak részben fizetné saját pénzből, részben támogatásból finanszírozná. A kérdésünk az lenne, hogy ebben az esetben a javítási költség áfájával hogyan kell eljárnom az arányosítás során? Valamint abban az esetben, ha az iskola csak támogatásból tudná finanszírozni a javítást, akkor jól gondoljuk, hogy az áfát nem is lehet levonásba helyeznem? Válaszát előre is köszönöm.

Kata bevételi határ Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyik továbbképzésen az hangzott el, hogy ha egy napot is vállalkozunk, a katát egész hónapra meg kell fizetni, azonban a bevételi határ összegénél az arányosítást figyelembe kell venni napokban. A kata információs füzetekben is úgy szerepel, hogy ha megfizette a főállású kata havi összegét, akkor arra a hónapra az egymillió forint bevételi összeget veheti figyelembe. Tegyük fel a vállalkozást befejezte valaki június 10-én, és arra a katát teljesen megfizeti, a bevétele összesen hatmillió forint lehet. Az előadó szerint nem, ebben az esetben napokra arányosítani kell, és kevesebb lehet a bevétele. Köszönöm válaszát.

Főállású katás táppénzen Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérném szíves segítségét. Alanyi adómentes, főállású katás egyéni vállalkozó (kettő, napi 8 órás munkavégzésre bejelentett alkalmazottal is rendelkezik) az elmúlt 2,5 hónapban folyamatosan táppénzen volt. Emiatt 2 havi 50 ezer forintos kataösszeget nem fog befizetni. Kérdésem az lenne, hogy a 8 milliós éves alanyi mentes korlátnál kalkulálhatok-e 8 millióval, vagy csak 10 hónapnyi arányos résszel? Válaszát előre is megköszönve tisztelettel!

Evából katába 2018. 07. 01-jétől Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy evás, bevételi nyilvántartást vezető bt, 2018.07.01-jétől evából katába szeretne áttérni. A kérdés, hogy választhat-e 2018. 07. 01-jétől alanyi mentességet? Ha igen, akkor az éves 8 millió forintos határ vonatkozik rá? Ha egy munkát 2018. 07. 02-án számláz ki, melyet még 2018. 6. hóban végzett el, akkor ha 7. hóban folyik be az ebből származó bevétele, az már katás bevételnek számít-e? A NAV-hoz a T201T jelű nyomtatványon jelentem be?Önkormányzatnál változásbejelentésként, ott választhatom neki a tételes katás iparűzési adót? Ez időarányosan éves 25 ezer forint iparűzési adót jelent? Egyéb más bejelentési kötelezettség terheli a vállalkozást? Az evás időszakra vonatkozóan az eva-bevallást 30 napon belül kell leadnom és gondolom az iparűzésiadó-bevallást is? Segítségét előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfamentes szolgáltatásnyújtás EU-ba

Bunna Erika

adótanácsadó

Német adóügyi illetőségű egyéni vállalkozó

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Hozamszámítás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink