544 találat a(z) alapítvány cimkére
NAV-tájékoztató alapítványoknak: módosulnak az illetékszabályok
Cikk
Az illetéktörvény alkalmazásában alapítványoknak minősülő szervezetekre a törvény teljes, feltételes személyes illetékmentességet ad. Eddig az az alapítvány, amely teljesítette a személyes mentesség feltételeit – függetlenül a közhasznú minősítésétől – minden illetékfajta megfizetése alól mentesült. Ez 2020. január 1-jétől főszabályként csak a közhasznú jogállású alapítványok esetében elérhető – írja honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.
Lehet-e adományt gyűjteni beteg gyermek részére, ha nem alapítvány az adománygyűjtő?
Kérdés
Településünkön élő, végtag nélkül született kislány részére szeretnének a helyi lakosok pénzadományt gyűjteni művégtag vásárlásához. Ezt az adománygyűjtést magánszemély kezdeményezte, nem áll mögötte semmilyen alapítvány. Az az elképzelés, hogy az összegyűlt pénzösszeget átadják a beteg gyermek családjának. Van-e valamilyen adóvonzata, vagy járható-e ez az út az adományozáshoz?
Alapítvány – elengedett kötelezettség és üdülési térítés számlázása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alapítvánnyal kapcsolatos kérdéseim: 1. Az alapítvány az alapítótól (jogi személy) kapott kölcsön segítségével vásárolt ingatlant. Az alapító lemond a követeléséről. Milyen módon kell kezelni az alapítványnál az elengedett kötelezettséget (könyvelése, esetleges elhatárolása, adó- és/vagy illetékvonzata)? Az alapítvány vállalkozási tevékenységet nem végez. 2. Az alapítvány saját üdülőjében, kedvezményes térítési díjért üdülnek az alapító dolgozói, nyugdíjasai és családtagjaik. Ez az alapítvány cél szerinti tevékenységének része. Éves szinten 12 millió forintnál lényegesen kevesebb a térítési díjak összege. Jól gondolom, hogy ezeket a térítési díjakat alanyi áfamentesként számlázhatja ki az alapítvány, és ez nem lesz vállalkozási bevétel – mivel rendkívül kedvezményes (és nem üzleti célú) a díjak meghatározása? Köszönöm válaszát!
Alapítvány által átvállalt továbbképzés elszámolása
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy alapítvány alapcél szerinti tevékenysége között szerepel az orvosok továbbképzésének támogatása. A továbbképzésről szóló számla az alapítvány nevére szól, azt az alapítvány fizeti ki. Ezek a számlák rendszeresen tartalmaznak étkezési költséget is. Milyen formában és milyen adóteherrel számolhatók el ezek az étkezési költségek? Előre is köszönöm válaszuk!
Alapítvány létrehozásának, működtetésének lépései – példával
Cikk
Az elmúlt hónapokban sok szó esett olyan beteg gyermekek megsegítéséről, akik érdekében egy ország összefogott, hogy meg tudják venni a világ eddigi legdrágábbnak számító gyógyszerét. Ezekben az esetekben a szülők egy-egy gyermek megsegítésére alapítványt hoztak létre, és ezen a civil szervezeten keresztül gyűjtötték a pénzt. Cikkünkben olvasónk kérdései alapján mutatjuk be, mit kell tudni az alapítvány létrehozásáról, működtetéséről, valamint a kifizetések adókötelezettségéről.
Adomány átadása alapítványnak
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem év végén szeretne egy iskola alapítványának adományt adni, játékokat vásárol és ezt adja át az alapítványnak. Kérdésem, hogy a saját néven megvásárolt játékok áfája levonható-e, mert hogy az átadás során úgy tudom áfafizetési kötelezettség keletkezik. Elegendő egy átadás-átvételi elismervény a játékok átadásáról, vagy mivel kell bizonylatolni az átadás tényét? Számlakibocsátás nem szükséges, mivel adományról van szó?
Alapítvány 1%-os összeg felhasználása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alapítvány szja 1%-os támogatás felhasználásával kapcsolatos a kérdésem. A kapott támogatás egy részét eszközbeszerzésre fordítja az alapítvány. Az eszköz amortizációja évi 14,5%-os. A NAV felé történő 18KÖZ nyomtatványon a felhasználás a teljes beszerzési értékre vonatkozóan vagy csak az éves amortizációra vonatkozóan számolható el? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Tóth Zsuzsa
Alapítvány és az alkalmi munkavállaló alkalmazása
Kérdés
Alapítványnál nincs munkaerő-foglalkoztatás. Pályázaton az alapítvány nyert bizonyos összeget működési költségekre. A nyert összeget az alapítvány alkalmi munkavállaló költségeire szeretné felhasználni. Az előbbiek alapján lehetséges ez 2019-ben? Köszönettel: Négyökrűné
Alapítvány létrehozása
Kérdés
Tisztelt Szakértő(k)! Szeretnénk egy alapítványt létrehozni, amelynek egy súlyosan beteg személy számára gyűjtene adományokat. Ezzel kapcsolatban lenne néhány jogi, és néhány adózási kérdésem. Az alapítvány taglétszámára vonatkozóan van-e minimum előírás? Elegendő-e a háromtagú kuratórium? Szükséges-e felügyelőbizottság? (Ha közhasznú?) Az alapítvány arra a célra jönne létre, hogy támogassa a beteg személyt. Ezáltal ez a személy lesz az alapítvány kedvezményezettje? Az ő közeli hozzátartozói lehetnek-e a kuratóriumi tagok között, illetve alapíthatja-e az alapítványt például az egyik szülő? Az alapítványt megalapító személy bekerülhet-e a kuratóriumba? Közeli hozzátartozója bekerülhet-e? A közhasznú jogállás az első tört év, az azt követő teljes év lezárása után kérhető? A bíróság honlapján leírtak alapján a vagyon rendelkezésre bocsátását igazolni kell. Mit jelent pontosan az, hogy például el kell helyezni egy bankszámlán? Kinek a számláján? Adózási kérdés: Az alapítvány adómentesen (szja, szocho nélkül) átadhatja-e a befolyt támogatásokat (készpénzt) a kedvezményezett, illetve közeli hozzátartozója javára? Amennyiben nem, úgy miként szükséges eljárni? Az alapítvány vásárolja a saját nevére (számlára) a szükséges anyagokat, szolgáltatásokat? Egy tárgyi eszköz miként adható véglegesen a kedvezményezett tulajdonába? Mi ennek a legcélszerűbb módja? Köszönöm!
Étkezés konferencián – kell-e adót fizetni?
Cikk
Adóköteles-e a konferencián elfogyasztott étel, áfaköteles-e a konferencia részvételi díja? Olvasói kérdésre Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.
Étkezés adókötelezettsége
Kérdés
Az alapítvány létesítő okiratában szerepel a kórház dolgozói képzésének támogatása. A kórház dolgozói az alapítvánnyal nem állnak munkaviszonyban. A konferenciák, képzések tartalmaznak étkezési díjat is. Kérdés: az étkezés után kell adót fizetni? A részvételi díjat az alapítvány kiszámlázza az érintett résztvevők munkáltatójának. A számlában kell áfát számolni? (Az egészségügyi alapítvány alanyi mentességet választott.) A kórház országos konferenciát szervez kb. 100 fő résztvevővel. Az ezzel kapcsolatos étkezés adóköteles-e? Lehet ez reprezentációs költség?
Felügyelőbizottság alapítványnál
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 2011. évi CLXXV. törvény 40. § (1)-a előírja, "amennyiben a közhasznú szervezet éves bevétele meghaladja az ötvenmillió forintot, a vezető szervtől elkülönült felügyelő szerv létrehozása ... kötelező.." Az éves bevétel minden bevételt magában foglal? Vagyis könyvelői megfogalmazásban a 9-es számlaosztályt? Előre is köszönöm válaszát!
Alapítványi webshop
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy alapítvány azzal a céllal jött létre, hogy egy bizonyos ritka betegségben szenvedő betegek, hozzátartozóik és orvosaik számára naprakész információkat nyújtson. (Ennyi szerepel célként az alapító okiratban.) Jelenleg webshop indítását tervezik, ahol az alapítvány logójával ellátott termékeket árulnának. (Ezeket nem a betegek készítik.) Jól gondolom-e, hogy a webshop üzemeltetése ebben az esetben vállalkozási tevékenységnek minősül? Köszönettel: Vágner Emília
Alapitványnál képviselő személyében történt változás
Kérdés
Nem közhasznú alapítványnál a szervezet képviselője elhalálozott, helyette újat választottak. A bíróság e változást az ügyvéd közreműködésével kezelte. A jogerős végzés megérkezett. Az lenne a kérdésem, hogy a NAV felé, és a cégkapunál milyen feladatom van, mint a szervezet könyvelőjének, aki az alapítványnál képviseleti joggal rendelkezem?
Bérkompenzáció családi bölcsőde részére
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Alapítvány ez év szeptemberétől családi bölcsődét működtet, és a nevelők, dajkák munkabéréhez keres valamilyen támogatást. A 140/2019. kormányrendeletben szerepel, hogy a nem állami fenntartású családi bölcsődék 170 ezer forint/fő/év bérkompenzációra jogosultak ez évtől. Kérdésem az lenne, hogy jogosult lehet-e az alapítvány erre a bérkompenzációra, illetve hol és hogyan lehet ezt igényelni, mik a feltételek, és mi az igénylés menete? Mert hiába olvasgatom a rendeleteket, konkrét kiindulópontot nem találok. Segítségüket előre is köszönöm! Kiss Beáta